Izolacja elewacji: koszty na pierwszy rzut oka ”,

Wskazówka

Zawsze zlecaj wykonanie ocieplenia elewacji domu renomowanym firmom. W razie wątpliwości skontaktuj się z rzeczoznawcą w celu sprawdzenia pracy rzemieślników. Nawet jako doświadczony majsterkowicz możesz pomóc tylko profesjonalistom w izolacji elewacji. Samodzielne izolowanie elewacji nie jest wskazane.

Kiedy izolacja elewacji podlega amortyzacji??

Pytanie to jest szczególnie niepokojące dla tych, którzy na przykład są prawnie zobowiązani przez Ustawę o Energetyce Budowlanej (GEG) do wykonania izolacji elewacji w trakcie nowego tynkowania, ponieważ odnawiają dziesięć procent elementu. A kto w tym przypadku musi zapłacić więcej niż tylko odnowienie elewacji?.
Niestety nie ma ogólnej odpowiedzi. Zaoszczędzenie kosztów izolacji elewacji w kosztach dodatkowych zależy od następujących czynników:
 

  • Koszt izolacji
  • Dodatkowe koszty przed i po środku
  • koszty ogrzewania

Eksperci twierdzą, że izolacja fasady może się zwrócić od dziesięciu do 55 lat. Bo ocieplenie elewacji przynosi średnio 20 procent oszczędności w kosztach ogrzewania – ale im starszy dom, tym wyższa ta wartość. Konsultacja energetyczna może pomóc w obliczeniu dokładnego czasu amortyzacji izolacji elewacji.

Ważny

Jeśli wprowadziłeś się do istniejącej nieruchomości przed 2002 rokiem i nadal w niej mieszkasz, nie masz obowiązku ocieplania elewacji.
Z drugiej strony każdy, kto kupuje stary budynek, musi teraz w ciągu dwóch lat odnowić jego efektywność energetyczną. Niekoniecznie musi to mieć miejsce w przypadku izolacji elewacji. Wymaganą wartość można również osiągnąć poprzez docieplenie stropu piwnicy i stropu najwyższej kondygnacji lub konstrukcji dachu, zaizolowanie rur grzewczych lub wymianę instalacji grzewczej.  

Jeżeli można udowodnić, że ocieplanie całego domu byłoby nieopłacalne, można pominąć wymóg izolacji. W tym celu właściciele domów muszą złożyć wniosek o zwolnienie do władz budowlanych.

Co wpływa na koszt izolacji zewnętrznej?

Poniższe punkty odgrywają rolę w kosztach izolacji i należy je wziąć pod uwagę podczas planowania: 
 

  • Wielkość powierzchni do ocieplenia, czyli wielkość i kształt domu
  • Wybrana metoda izolacji
  • Wybrany materiał izolacyjny
  • Wymagana grubość izolacji
  • Praca i koszty pracy
  • Dodatkowe koszty, na przykład dostosowanie ogrzewania do ocieplonego domu i rozmowa z doradcą energetycznym

Jakie są metody i materiały izolacyjne?

Istnieje kilka możliwości poddania ścian zewnętrznych izolacjom termicznym, które z grubsza można podzielić na dwa systemy ociepleń: systemy kompozytowe dociepleń (ETICS) i inne.

Izolacja rdzenia

Warunkiem jest murowanie dwupłaszczowe, ponieważ możliwe są materiały izolacyjne, styropian, wełna mineralna, słoma lub włókna drzewne, które są wdmuchiwane między dwie części ściany za pomocą węża z dyszą. Dlatego ta metoda izolacji jest również nazywana izolacją wdmuchiwaną. Koszty izolacji wdmuchiwanej są stosunkowo niskie.

System kompozytów termicznych (ETICS)

Istnieje kilka materiałów izolacyjnych do tej izolacji, która nie nadaje się do każdej ściany zewnętrznej: płyty z włókna mineralnego, płyty ze szkła piankowego, płyty z twardej pianki fenolowej, płyty izolacyjne z włókna drzewnego, płyty poliuretanowe i płyty z polistyrenu. Te ostatnie są nadal przedmiotem krytyki. Ponieważ są one stosunkowo niedrogie w porównaniu z innymi materiałami izolacyjnymi, ale domy, które zostały zaizolowane pierwszą generacją tego rodzaju izolacji elewacji, okazały się szybciej spalać. Obecnie znaleziono rozwiązanie i drastycznie zmniejszono ryzyko, ale problem złej równowagi ekologicznej styropianu i utylizacji płyt pozostaje. Jednak konstrukcja metodą ETICS jest wydajna: Płyty izolacyjne można przyklejać bezpośrednio do starego tynku lub (w przypadku nowych budynków) do muru lub mocować na kołki lub szyny. Na panele nakładana jest zaprawa zbrojąca z tkaniną z włókna szklanego, aby zapobiec pęknięciom w murze. Wreszcie na szczycie wszystkiego znajduje się tynk zewnętrzny.

Klinkier izolacyjny

Ci, którzy zdecydują się na izolacyjną cegłę klinkierową jako ocieplenie, wyceniają w górnym segmencie, ale nie muszą już malować elewacji ani ponownie tynkować. Ponieważ cegły klinkierowe lub płytki klinkierowe są pokryte od tyłu materiałem izolacyjnym i przymocowane do elewacji jako pojedynczy element izolacyjny. Jako cegły klinkierowe można użyć całych cegieł klinkierowych, połówkowych cegieł klinkierowych lub płytek klinkierowych. Głębokość instalacji waha się od 11,5 do 5,5 do 1,5 centymetra. 

Ściana osłonowa

Zajmuje dużo miejsca i jest najdroższą izolacją elewacji - daje również pełną swobodę w projektowaniu elewacji i eliminuje ryzyko pleśni. Wentylowana ściana osłonowa może stanowić podstawę okładzin elewacyjnych z metalu, drewna lub łupka. Do materiału izolacyjnego – np. włókna drzewnego, wełny mineralnej lub celulozy – mocowany jest rodzaj rusztowania, do którego mocowana jest okładzina elewacyjna. Powietrze może krążyć między materiałami, materiał izolacyjny jest chroniony przed wilgocią, a wilgoć z domu może nadal uciekać.

Ile kosztuje ocieplenie elewacji?

Średnio metr kwadratowy ocieplonej elewacji kosztuje około 123 euro. Przy 150 metrach kwadratowych powierzchni ścian zewnętrznych, co daje 18.450 euro. Panele styropianowe należą do tańszych materiałów izolacyjnych, a ściana osłonowa jest najdroższą izolacją.

W poniższej tabeli znajdziesz wartości orientacyjne - ponieważ dokładne ceny zależą od wielu drobnych szczegółów.
 

Metoda izolacji

Średni koszt za metr kwadratowy /
wolnostojący

Izolacja żyły (wymaganie: mur dwuwarstwowy)
ze styropianem, wełną mineralną lub włóknami roślinnymi

15 do 30 euro;
Dom jednorodzinny: 2.000 do 4.000 euro

Kompozytowy system izolacji termicznej (ETICS);
nie nadaje się do każdej elewacji

90 do 150 euro;
Dom jednorodzinny: 14.000 do 25.000 euro

Izolacja klinkierowa (na ścianie domu)

180 do 220 euro;
Dom jednorodzinny: 28.000 euro do 36.000 euro

Ściana osłonowa (izolowana i wentylowana od tyłu)

150 do 300 euro;
Dom jednorodzinny: 22.000 do 40.000 euro

Te możliwości finansowania są dostępne dla izolacji elewacji

Podczas budowy nowego efektywnego domu izolacja elewacji może być obsługiwana za pomocą pożyczki promocyjnej KfW 261, co przyniesie korzyści finansowe nowemu właścicielowi. Możesz otrzymać od 15 do 50 procent całkowitej kwalifikującej się kwoty jako zasiłek na spłatę.
Każdy, kto zaizoluje elewację w późniejszym terminie, może liczyć na wsparcie finansowe: Federalny Urząd Gospodarki i Kontroli Eksportu przejmuje 20 procent kosztów kwalifikowanych w ramach federalnego projektu finansowania efektywnych budynków z indywidualnymi działaniami.
Alternatywą jest pożyczka promocyjna KfW 262, na którą udzielana jest również 20-procentowa dopłata do spłaty. W obu przypadkach możesz zwiększyć do 25 procent, jeśli przed podjęciem działań byłeś w certyfikowanej firmie doradczej, a niezależny ekspert wymienił już izolację elewacji jako niezbędną w Twoim indywidualnym harmonogramie renowacji. 

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here