Koszty izolacji elewacji”,

Dom Możesz izolować z dwóch powodów - bo to się opłaca na dłuższą metę lub dlatego, że chcesz zmniejszyć zużycie energii grzewczej i tym samym zrobić coś, aby chronić klimat. W najlepszym przypadku oba efekty łączą się w naturalny sposób. Jednak zanim zrobisz cokolwiek w tym kierunku, chcesz wiedzieć, jakie są koszty inwestycji.

Niezależnie od tego, czy chodzi o izolację nowego budynku, czy o renowację starego budynku - koszty są problemem dla każdego budowniczego. © IVH

Tym, co komplikuje temat, jest to, że jest różne możliwości techniczne daje. Najpopularniejszą izolacją jest styropian, czyli styropian. Alternatywą jest wełna mineralna, ale ci, którzy cenią sobie bardziej naturalne surowce, mogą zastosować miękkie płyty pilśniowe, konopie czy celulozę. Różnice w kosztach są ogromne.

Nie wszystko jest możliwe

ten Ale koszt nie jest jedynym kryterium, które należy wykorzystać przy podejmowaniu decyzji. Jeżeli jest to np. ściana przeciwpożarowa, czyli ściana, która znajduje się na granicy z sąsiednią posesją, ze względów przeciwpożarowych w ogóle nie można montować płyt z miękkiego włókna drzewnego. Jeśli budynek jest objęty ochroną zabytkową, często nie jest możliwa izolacja zewnętrzna, ponieważ ta konstrukcja szachulcowa lub ceglane elewacje znikną. Wtedy pod znakiem zapytania pojawia się tylko izolacja wewnętrzna - ale ta sprawa ma tak wiele szczególnych cech, że należy ją tutaj pominąć i zająć się gdzie indziej.

Zalety izolacji elewacji

Każdy, kto ma dom z tzw ściany zewnętrzne dwuwarstwowe Ma. Oznacza to, że w rzeczywistości są dwie równoległe ściany z odstępem między nimi. Można to wykorzystać do izolacji poprzez wiercenie otworów w ścianie i wdmuchiwanie kawałków celulozy do wnęki. Jest to szczególnie atrakcyjne, ponieważ poza wywierconymi otworami, które należy ponownie zamknąć, ściana zewnętrzna pozostaje nienaruszona. Do wstępnego przybliżonego obliczenia można przyjąć koszt 70 euro za metr kwadratowy powierzchni elewacji. Często można się tam dostać na dom jednorodzinny za jedyne 5000 euro.

aż do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w izolacjach
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w izolacji, porównaj oferty i zaoszczędź.

Systemy termokompozytowe to klasyka

Styropian to niedrogi klasyk wśród materiałów izolacyjnych © Gerd, stock.cegła suszona na słońcu.com

Systemy termokompozytowe to panele izolacyjne, które przykleja się do elewacji, a następnie tynkuje. Ważnym czynnikiem w kosztach jest grubość izolacji. Izolacja o grubości 24 cm może być o 30 procent droższa niż wariant o grubości 12 cm. W wielu przykładowych obliczeniach jako koszt ocieplenia domu jednorodzinnego podaje się 20 000 euro. Kolejną praktyczną zasadą jest to, że należy oczekiwać od 120 do 150 euro za metr kwadratowy.

Przykład kosztów kompozytowego systemu izolacji termicznej

Jeśli chcesz być bardziej elastyczny w projektowaniu elewacji, zbuduj ścianę osłonową wentylowaną, czyli nową elewację o dowolnej konstrukcji na ramie z łat. Izolacja odbywa się we wnęce pomiędzy. Trzeba się jednak liczyć z kosztami od 250 do 500 euro za metr kwadratowy. Jeśli wykonasz izolację wdmuchiwaną izolacją z celulozy, która jest wdmuchiwana do komór zbudowanych z miękkich płyt z włókna drzewnego i otynkowanych, nalicza się ponad 300 euro.

Biorąc pod uwagę duże różnice w kosztach, wątpliwe jest, czy uzyskasz wiarygodne wartości, jeśli dalej rozbijesz koszty. ten złota rączka przychodzą do bardzo różnych podejść do tej samej pracy, istnieją również duże różnice regionalne. Poniższe wartości należy rozumieć w taki sposób, aby 30 procent odchyleń w obie strony było łatwo możliwych i nawet większe różnice nie są zaskoczeniem. Przede wszystkim potrzebne jest rusztowanie, średnio osiem euro za metr kwadratowy przez cztery tygodnie.

Nic nie działa z izolacją elewacji bez rusztowania © Tom Bayer, fotolia.com

Przede wszystkim za materiał: Ze ścianą osłonową można oczekiwać 20 euro za metr kwadratowy za podkonstrukcję, 25 euro za izolację i 60 euro za okładzinę zewnętrzną. W przypadku systemów kompozytowych 15 euro za materiał izolacyjny i 20 euro za tynk. Jeśli wybierzesz ekologicznie dużo lepszej jakości płyty z miękkiego drewna drzewnego zamiast płyt styropianowych lub mineralnych, musisz liczyć się z 30 euro za metr kwadratowy, wszystkie inne naturalne materiały budowlane są również o 50, czasem 100 procent droższe od materiałów syntetycznych. W systemie sieci cieplnej rzemieślnicy pobierają 30 euro za metr kwadratowy za izolację i 40 euro za tynkowanie. W przypadku elewacji forehandowej montaż ościeżnicy i izolacji kosztuje 35 euro, nowa elewacja 70 euro.

Koszt: Przykład ściany osłonowej z drewnianym szalunkiem

Wszystko zależy od indywidualnego przypadku

Ważne jest również, aby wszystkie wymienione tutaj liczby były jedynie przybliżonymi, wstępnymi wskazaniami. Baw się dowolnym rodzajem izolacji wiele indywidualnych czynników rola, która może się znacznie różnić w zależności od domu. Jeśli chcesz rzetelnie obliczyć, możesz uzyskać kosztorysy od wyspecjalizowanych firm. Dotyczy to w szczególności takich specjalności jak zastosowanie tynku izolacyjnego lub klinkieru izolacyjnego. Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się szczegółowo, jak postępować, jest konsultant ds. Energii, do którego i tak musisz zadzwonić, jeśli chcesz skorzystać ze znacznego finansowania dla KFW. Duża część kosztów doradcy energetycznego jest zwracana przez KFW.

Zadzwoń do doradcy ds. energii, aby promować środek izolacyjny

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here