Izolacja elewacji: możliwości, zalety i wady oraz koszty ”,

Wiesz to od siebie - ciepłe płaszcze chronią Cię przed zimnem. Podobnie jest z domem, tyle że płaszcz ochronny w postaci ocieplenia elewacji chroni przed utratą ciepła od wewnątrz. Ponieważ dużo ciepła traci się przez fasadę – czyli przez wszystkie ściany zewnętrzne domu w sensie energetycznym – i trzeba je ogrzać w sposób kosztowny. Dlatego w przypadku renowacji energetycznej zwykle wybiera się izolację elewacji, która w niektórych przypadkach jest nawet zalecana przez EnEV (Rozporządzenie o oszczędzaniu energii) i zawsze jest izolacją zewnętrzną.
Izolacja wdmuchiwana, izolacja rdzenia lub elewacja wentylowana od tyłu: W przypadku izolacji termicznej istnieją różne opcje, które zależą całkowicie od nieruchomości i różnią się znacznie pod względem wydajności, ceny i wyglądu. Koszt izolacji termicznej można odzyskać przez lata dzięki zaoszczędzonym kosztom ogrzewania.

Bez odpowiedniej izolacji elewacji szybko robi się zimno we własnych czterech ścianach - co powoduje wzrost kosztów ogrzewania.

Zdjęcie: iStock / Claudiad

Oszczędność energii dzięki ocieplonym elewacjom

Im starszy dom, tym większe potencjalne oszczędności energii dzięki dociepleniu: Domy sprzed 1977 r. – kiedy weszło w życie pierwsze rozporządzenie o ociepleniu – są równie dobre, jak w ogóle nieocieplone. 
Izolacja elewacji pozwala zaoszczędzić do 20 procent kosztów ogrzewania. Bo w zależności od wielkości domu około 10.000 kWh / rok są tracone. Są to oczywiście wytyczne przybliżone i nie do zastosowania ogólnie – rzeczywisty potencjał oszczędności może być wyższy, ale też niższy. Twój indywidualny przypadek można ustalić tylko poprzez konsultację energetyczną. Generalnie można zaoszczędzić kilkaset euro rocznie po ociepleniu elewacji.
Tak zwany współczynnik przenikania ciepła, w skrócie wartość U, opisuje, jak dobra jest izolacja: im niższa, tym bardziej wydajna izolacja.

Najważniejsze rodzaje renowacji w skrócie

Systemy kompozytów termoizolacyjnych (ETICS)

Kompozytowy system izolacji termicznej to standard izolacji elewacji. Do elewacji mocowane są panele izolacyjne ze styropianu lub poliuretanu, materiał izolacyjny wzmocniony jest tkaniną zbrojeniową a następnie otynkowany. Możliwości optycznego projektowania elewacji są jednak ograniczone. Koszty wahają się od 90 do 140 euro, w zależności od rodzaju domu. Recykling materiałów izolacyjnych może być problematyczny.

Kompozytowy system izolacji termicznej mogą być instalowane przez bardzo doświadczonych majsterkowiczów - ale profesjonaliści są znacznie szybsi i wiedzą, na co zwracać uwagę.

Zdjęcie: iStock / simazoran

Fasady kurtynowe

W przypadku elewacji kurtynowej lub wentylowanej od tyłu, na ścianie nośnej montowany jest stelaż listwowy z metalu lub drewna, przestrzenie pomiędzy nimi najlepiej wypełnia się wełną mineralną, a całość pokrywa się okładziną zewnętrzną na kontrłaty. Ta izolacja jest droższa niż ETICS, ale bardzo skuteczna i można się obejść bez paneli styropianowych. Wentylowana fasada zapobiega uszkodzeniom wilgoci i pleśni, ponieważ powietrze może krążyć między izolacją a okładziną. Koszt za metr kwadratowy waha się od 180 do 300 euro, ale ścianę zewnętrzną można zaprojektować indywidualnie.

Izolacja termiczna przez izolację wdmuchiwaną lub izolację rdzenia

Dzięki tej możliwości izolacji termicznej warstwa izolacyjna znajduje się pomiędzy dwiema ścianami - ścianą nośną i zewnętrzną powłoką wykonaną z mrozoodpornych kamieni w odległości dobrych 15 cm od niej. W nowych budynkach jako materiał izolacyjny stosuje się płyty izolacyjne z wełny mineralnej, ale również wsypywany żwir ze szkła piankowego oraz granulaty z korka lub celulozy. Jeśli jest już murowana ściana dwuwarstwowa, jak w przypadku budynków klinkierowych, materiał izolacyjny można również wdmuchiwać w ścianę jako izolację wdmuchiwaną przez specjalnie wywiercone w tym celu otwory. Wygląd domu zostaje zachowany, a koszty izolacji wdmuchiwanej są generalnie dość tanie i wynoszą od 40 do 60 euro za metr kwadratowy. 

Izolacja zewnętrzna z próżnią izolacyjną

Komory wypełnione powietrzem są słabymi przewodnikami ciepła i dlatego zapewniają dobrą izolację. Próżnia ma jeszcze lepsze działanie izolujące – po prostu nie ma nic, co mogłoby przewodzić ciepło. Taki też jest trik z dzbankiem próżniowym - a także z tzw. panelami do izolacji próżniowej lub VIP do paneli do izolacji próżniowej. Panele te są bardzo cienkie i przy grubości zaledwie dwóch centymetrów osiągają wartości izolacyjne 20 centymetrowego panelu styropianowego. Wady są oczywiste: jedno uszkodzenie i efekt izolacyjny zniknął. Panele nie mogą być przycięte na wymiar i są stosunkowo drogie, co najmniej 225 euro za metr kwadratowy.

Panele izolacji próżniowej mają tak niską przewodność cieplną, jak żaden inny materiał izolacyjny.

Zdjęcie: iStock / diepre

Cegły termoizolacyjne jako izolacja zewnętrzna

W nowych budynkach coraz częściej stosuje się cegły termoizolacyjne z wypełnieniem perlitowym lub innymi materiałami izolacyjnymi, aby same ściany izolowały. Teoretycznie kamienie te można wykorzystać również jako mur licowy podczas prac renowacyjnych. Nie są przyklejane jak panele termoizolacyjne, ale murowane bezpośrednio na ścianę zewnętrzną. W przypadku nierównych ścian pozostawić trochę miejsca, a następnie wypełnić ubytek perlitem. Taka zewnętrzna izolacja kosztuje od 70 do 120 euro za metr kwadratowy.

Izolacja wewnętrzna

W przypadku zabytkowych budynków lub domów z muru pruskiego izolacja wewnętrzna jest często jedyną opcją, ponieważ jest to jedyny sposób na zachowanie elewacji w nienaruszonym stanie. 

Zalety izolacji elewacji

Izolacja elewacji oszczędza koszty ogrzewania i jest widoczna na pierwszym rocznym rachunku. Izolacja zewnętrzna dodatkowo ociepla ściany wewnętrzne i znacząco poprawia klimat w pomieszczeniach. Izolacja chroni również tkankę budowlaną i służy jako ochrona przed ciepłem latem. Właściwie ocieplony dom ma też wyższą wartość rynkową.

Wady izolacji elewacji

Koszty ocieplenia elewacji są wysokie. W zależności od projektu może się to zwrócić dopiero po latach lub dziesięcioleciach. Żywotność izolacji jest co najmniej na tyle długa, że ​​w tym czasie nie trzeba jej ponownie izolować. Utylizacja styropianu jest trudna i zwykle zanieczyszcza odpady resztkowe, ponieważ poszczególne składniki ETICS nie mogą lub mogą być od siebie oddzielone z wielkim trudem. Izolacja ognioodporna może być nawet odpadem niebezpiecznym. Staranne i konstrukcyjne wykonanie ma kluczowe znaczenie przy izolacji zewnętrznej, jako laik nie możesz niczego uratować wykonując własną pracę. 

Koszty izolacji elewacji

Izolacja zewnętrzna jest tego warta? Każdy właściciel domu zadaje sobie to pytanie w pewnym momencie i właściwie zawsze można odpowiedzieć „tak”. W każdym razie nie można wymienić konkretnych, ryczałtowych kosztów ocieplenia elewacji, a także okresu, w którym izolacja się opłaca. To zależy od ich kosztów, trwałości i cen energii. Jeśli i tak musisz nałożyć i naprawić tynk zewnętrzny, izolacja jest zawsze warta zachodu. Wtedy i tak trzeba zapłacić za rusztowanie, malarza i tynkarza.

Jeśli tynk zewnętrzny i tak wymaga renowacji, szczególnie opłaca się docieplenie elewacji: rusztowanie, malarze i tynkarze już tam są.

Zdjęcie: iStock/kadmy

Fundusze państwowe z KfW na izolację

Finansowanie w formie stypendiów i pożyczek jest dostępne z Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW). Do dotacji KfW na remont energetyczny potrzebujesz doradcy energetycznego, który przejmuje planowanie i realizację remontu, składa wniosek do KfW, a także dba o formalności. Aby uzyskać pożyczkę, potrzebujesz również partnera finansującego, zwykle banku domowego. Złoży wniosek i zawrze z Tobą umowę pożyczki. 

Izolacja elewacji: mity i fakty

Izolacja elewacji psuje dom

Właściciele domów obawiają się, że ich dom zniknie pod niezdarną warstwą izolacji. Przy czystym ETICS tak naprawdę nie ma prawie żadnych możliwości projektowych, powstają jednolite elewacje, a okna mogą znajdować się głębiej w elewacji. Izolowana elewacja jest tylko wizualnie uwydatniona kolorystyką, strukturą powierzchni lub elementami dekoracyjnymi. Możliwości są porównywalne z nieizolowanymi ścianami zewnętrznymi. Jeśli chcesz utrzymać fasadę 1:1, a izolacja rdzenia jest niemożliwa, nie możesz uniknąć izolacji wewnętrznej.

Izolacja elewacji generuje dużo odpadów

Każdy, kto mówi o problemach z utylizacją i ewentualnym recyklingiem, zwykle ma na myśli płyty styropianowe z ETICS. Ze względu na mieszankę materiałów - izolację, zbrojenie, tynki i dodatki ogniochronne - trudno jest je rozdzielić według rodzaju i zanieczyszczać pozostałe odpady. Z kolei ci, którzy polegają na mineralnych lub ekologicznych materiałach izolacyjnych, w żadnych okolicznościach nie będą mieli problemów z ich utylizacją. Nawet w przypadku innych rodzajów izolacji — takich jak izolacja rdzenia — wełnę mineralną lub inne materiały izolacyjne można łatwo poddać recyklingowi.


Dom pali się lepiej 

Tak, z styropianem – a właściwie tylko z styropianem – może to być problem bez dodatków uniepalniających, które następnie klasyfikują ten materiał izolacyjny jako trudnopalny. Ale nie w ogóle, ale raczej w przypadku nieprawidłowego wykonania bez listwy ogniowej lub gdy płonące śmietniki na ścianie domu wylewają się na elewację. Inne materiały izolacyjne, takie jak wełna mineralna, nigdy nie są łatwopalne.
 

Izolacja elewacji sprzyja powstawaniu pleśni i glonów

Pleśń pojawia się, gdy wilgoć skrapla się na chłodnych częściach budynku. Ale to nie dlatego, że ściany nie mogą już oddychać przez izolację – nawet nieizolowane elewacje nie. Wady konstrukcyjne powodują wychłodzenie elementów podczas wykonywania. Jest to szczególnie możliwe w przypadku nowych okien w nieocieplonych elewacjach, gdzie w narożach okiennych mogą wystąpić mostki termiczne. Glony mogą dobrze osadzać się na ocieplonych elewacjach, zwłaszcza gdy drzewa są blisko nich, a zwis dachu jest tak mały, że ulewny deszcz może dosięgnąć ściany.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here