Farba i powłoka elewacyjna: farba silikatowa lub farba na bazie żywicy silikonowej”,

Farba i malowanie elewacji: farba silikatowa lub żywica silikonowa?

Fasada jest wizytówką budynku i musi również pełnić różne ważne funkcje ochronne. Aby mógł to zrobić, jego powłoka, farba elewacyjna, musi być odporna na warunki atmosferyczne i trwała. Ponadto farba powinna zapobiegać gromadzeniu się brudu, zanieczyszczeń i narostów organicznych na elewacji oraz uszkadzaniu tkaniny budowlanej.

Kolor elewacji nie zawsze musi być biały lub szary © anamejia18, stock.cegła suszona na słońcu.com

Zarówno farby silikatowe, jak i nowsze farby na bazie żywicy silikonowej sprawdziły się jako farby elewacyjne. Przeczytaj tutaj, jakie właściwości mają obie powłoki i czym się różnią.

Farba silikatowa: czysto mineralna i przyjazna dla środowiska

Farba silikatowa posiada wiele pozytywnych właściwości, które czynią ją pierwszorzędną farbą elewacyjną. Jest stale otwarty na dyfuzję ("oddychający"), odporny na promieniowanie UV, wodoodporny i odporny na warunki atmosferyczne, można go czyścić i prać wilgotną szmatką. Jako czysta farba mineralna nie zawiera żadnych składników organicznych i jest alkaliczna, dzięki czemu zapewnia dobrą ochronę przed pleśnią i rozwojem glonów.

Farba zarodkowa (farba silikatowa) jest odporna na pleśń i od A.W. Wynaleziony zarodek

Po nałożeniu farba silikatowa wiąże trwale i trwale z podłożami mineralnymi, takimi jak cegła i kamień naturalny, beton czy tynk w procesie chemicznym („silifikacja”). Po prostu nie pasuje do podłoży gipsowych, ale tynki gipsowe i tak nie są ani odpowiednie, ani powszechne na ściany zewnętrzne.

Farby silikatowe wiążą się z podłożem Notatka: Ponieważ farba silikatowa może prawidłowo wiązać się tylko z podłożami mineralnymi, nie nadaje się do malowania na inne farby elewacyjne lub dyspersje. Odpowiednie stare powłoki należy wcześniej usunąć - jest to bezpieczniejsze i trwa dłużej niż w przypadku eksperymentowania ze specjalnymi podkładami. aż do 30% zapisać

Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.

Ekologia farby silikatowej

Kolejnym ważnym plusem farb silikatowych jest ich przyjazność dla środowiska. Prawdziwe farby silikatowe, czyli czysto silikatowe lub czysto kryształowe zgodnie z normą DIN 18363 składają się wyłącznie ze szkła wodnego potasowego, kolorowych pigmentów i wypełniaczy. Nie zawierają rozpuszczalników, plastyfikatorów i konserwantów, dzięki czemu są przyjazne dla alergików i polecane do budownictwa ekologicznego. Są również szeroko stosowane jako wydajne i przyjazne dla środowiska farby elewacyjne podczas renowacji i renowacji zabytkowych budynków. A ponieważ do produkcji potrzeba tylko kilku składników, bilans CO2 i bilans energetyczny farb silikatowych jest bardzo korzystny w porównaniu z innymi powłokami.

Farby czysto silikatowe są znormalizowane zgodnie z DIN

Jednak są prawdziwe farby silikatowe trudne w obróbce i trudno dostać się w sklepie ze sprzętem. Przede wszystkim są łatwe w użyciu Dyspersje krzemianowe który może zawierać wszystko. Nie należy mylić tych dwóch rodzajów kolorów! Jak ważne są różnice nie tylko w obróbce, możesz przeczytać w naszym szczegółowym porównaniu farb emulsyjnych silikatowych i silikatowych.

Farby czysto silikatowe oferowane są głównie w odcieniach bieli i pasteli, ponieważ nie można mieszać mocnych odcieni z pigmentami odpornymi na szkło wodne. Gotowej farby nie można przechowywać, ale należy ją natychmiast zużyć.

Najlepszym sposobem na pomalowanie elewacji jest zatrudnienie profesjonalisty, który zna odpowiednią technikę (szybko, mokro na mokro, pędzlem lub profesjonalnym urządzeniem natryskowym). Farba silikatowa nie może być nakładana pędzlem ani wałkiem jak „normalna” farba ścienna; Ponadto podczas przetwarzania należy przestrzegać ścisłych wytycznych dotyczących bezpieczeństwa oraz nosić sprzęt ochronny. Możesz skorzystać z naszej bezpłatnej usługi wyceny, aby szybko znaleźć w Twojej okolicy zakład rzemieślniczy, który profesjonalnie wykona tę wymagającą pracę.

Farba na bazie żywicy silikonowej - do malowania elewacji z efektem lotosu

Fasada jest malowana © Miss Mafalda, fotolia.com

Efekt lotosu jest używany, gdy powierzchnia jest wykonana w taki sposób, że spływa po niej woda. Kurz, brud lub inne kolory (np. B. Graffiti) może się do niego z trudem przyczepić lub wcale, co jest oczywiście szczególnie praktyczne w przypadku farby elewacyjnej. Pokrycie farbą na bazie żywicy silikonowej zapobiega wnikaniu wilgoci oraz osadzaniu się glonów, mchów i grzybów. Reklamowany jest również „efekt samooczyszczania” tak powlekanej elewacji. Mimo że ta powłoka nie tylko pozostaje czysta na zawsze (to tylko miły sen), nawet w obszarach o ekstremalnych warunkach pogodowych lub wysokim zanieczyszczeniu powietrza zabrudzenie może zająć lata, a następnie jest bardzo łatwe do czyszczenia. Dlatego farby na bazie żywicy silikonowej są bardzo poszukiwane w przypadku elewacji o widocznym i wysokim stopniu zabrudzenia, na przykład na drogach o dużym natężeniu ruchu lub w obszarach miejskich.

Żywica silikonowa do farb elewacyjnych z efektem lotosu

Farby na bazie żywicy silikonowej mogą być barwione we wszystkich kolorach i często pokrywają się pierwszą warstwą. Kolor jest niezwykle hydrofobowy (wodoodporny) i otwarty na dyfuzję; przepuszcza parę wodną i dwutlenek węgla, a tym samym reguluje bilans gazowo-wodny elewacji.

Z czego wykonana jest farba na bazie żywicy silikonowej?

Farby na bazie żywicy silikonowej zawierają emulsję żywicy silikonowej, dyspersję tworzywa sztucznego, pigmenty kolorowe oraz substancje pomocnicze i wypełniacze. Pod względem budowy żywice silikonowe są blisko spokrewnione z kwarcem (SiO2) i do pewnego stopnia są „środkiem” między substancjami organicznymi i nieorganicznymi. Ze wszystkich znanych związków silikonowych są one najbardziej podobne do czysto mineralnych związków krzemu. Efekt hydrofobowy i efekt lotosu uzyskuje się poprzez połączenie żywic silikonowych z olejem silikonowym. Dzięki specjalnej recepturze wypełniacze i pigmenty barwiące mogą być zatopione w warstwie spoiwa, która nie jest bardzo przepuszczalna dla pary wodnej, bez utraty otwartości na dyfuzję koloru.

Istnieją również duże różnice w jakości, jeśli chodzi o farby na bazie żywicy silikonowej, ponieważ pod tą nazwą oferowanych jest wiele produktów, chociaż nie wszystkie mają takie same dobre właściwości. Podobnie jak w przypadku farb silikatowych, ważne jest, aby być dobrze poinformowanym, a nie tylko zwracać uwagę na nazwę handlową. Oto kilka trudnych liczb do sprawdzenia w karcie technicznej:

  • Opór dyfuzyjny (sD) musi być mniejszy niż 0,1 m, co odpowiada klasyfikacji „przepuszczalna dla pary wodnej i mikroporowata”.
  • Upewnij się, że masz odporność na kredę klasy 1 zgodnie z normą ISO4628-7. Oznacza to, że po dwóch latach wietrzenia nie ma kredowania, a kolor pozostaje niezmieniony.
  • Ponadto farba na bazie żywicy silikonowej nie może tworzyć filmu (DIN 53155) i to
  • Spoiwo może zawierać maksymalnie 10% składników organicznych (DIN 18556).
Ważne właściwości prawdziwej farby na bazie żywicy silikonowej

Farby na bazie żywicy silikonowej i ekologia

Farby na bazie żywicy silikonowej były również wielokrotnie reklamowane przez różnych producentów jako przyjazne dla środowiska, a nawet nieszkodliwe dla środowiska. Ze względu na to, że żywice i emulsje, takie jak szkło wodne, wykonane są z naturalnego surowca, jakim jest piasek kwarcowy. Jednak produkcja farb na bazie żywicy silikonowej wymaga wieloetapowego i złożonego procesu chemicznego, który zużywa dużo energii. Porównując bilans ekologiczny, ale także pod względem ogólnej (środowiskowej) kompatybilności, znacznie lepiej wypada prostsza, czysto mineralna farba silikatowa.

Piasek kwarcowy to idealny surowiec do farb elewacyjnych © SergeyS, stock.cegła suszona na słońcu.com

Farba silikatowa lub żywica silikonowa: właściwości w skrócie

Tutaj możesz zobaczyć właściwości farb na bazie żywic silikatowych i silikonowych czytelnie ułożone w tabeli:

nieruchomościFarba silikatowaFarba z żywicy silikonowej
trwałość wyróżniający się Dobrze
Nieprzezroczystość środkowy wysoka
Kolorowalność miękkie kolory każdy
Nadaje się do wnętrz tak raczej nie
Odpowiednie podłoża minerał różne
Efekt lotosu nie tak
Regulacja wilgotności tak nie
przyjazność dla środowiska tak raczej nie
Otwartość na dyfuzję tak tak
odporny na warunki atmosferyczne tak tak
odporny na rozmazywanie tak tak
właściwości przeciwgrzybicze i przeciwgrzybicze tak tak
Cena £ środkowy wysoka

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here