Farby elewacyjne i ich właściwości”,

Malowanie elewacji domu: różne kolory elewacji i ich właściwości

Jeśli chcesz pomalować elewację domu, wybór odpowiedniego koloru elewacji to bardzo ważny krok. Istnieją różne rodzaje farb, które bardzo dobrze sprawdzają się jako farby elewacyjne. Niektóre z nich istnieją od tysiącleci, inne to nowoczesne projekty, doskonale skoordynowane z nowoczesnymi fasadami, które muszą wytrzymać wiatr i pogodę, spaliny, zanieczyszczenia powietrza i graffiti.

W dalszej części przedstawimy Państwu różne rodzaje farb elewacyjnych, wyjaśnimy ich właściwości oraz omówimy ich zalety i wady.

Farby silikatowe - uniwersalne o wysokich standardach

Farby silikatowe należą do najwyższej jakości farb elewacyjnych w historii. Z jednej strony są wyjątkowo odporne na warunki atmosferyczne i warunki atmosferyczne, mocno wiążą się z podłożem, są łatwe do czyszczenia i mogą służyć przez pokolenia. Z drugiej strony, czysto mineralne farby silikatowe są przyjazne dla środowiska, przyjazne dla klimatu i otwarte na dyfuzję (oddychające). Ze wszystkimi swoimi najnowocześniejszymi właściwościami technicznymi są tak naturalne i są używane od tak dawna, że ​​mogą być wykorzystywane do eko-budownictwa, ekologicznych renowacji, a nawet zabytkowych budynków.

Farby silikatowe są idealne do podłoży mineralnych, takich jak tynk wapienny, cement lub beton, ponieważ w tym przypadku farba może trwale związać się z podłożem © Markus Thoenen, stock.cegła suszona na słońcu.com

Spoiwem farb silikatowych jest krzemian potasu (szkło wodne). Trwałe wiązanie między farbą a podłożem powstaje w wyniku reakcji chemicznej zwanej krzemowaniem. Farba silikatowa może wykonać tę „sztuczkę” tylko na podłożach mineralnych, takich jak cement, tynk wapienny czy beton. Nie są najlepszym wyborem na tynk paryski, drewniany czy plastikowy, chociaż przyczepność można „wymusić” specjalnym podkładem. Jako alternatywę można tutaj rozważyć dyspersję krzemianową, która zawiera dyspersję tworzywa sztucznego jako drugi środek wiążący. Szczegółowe porównanie obu rodzajów farb znajdziecie Państwo w naszym artykule na temat czystych farb emulsyjnych silikatowych i silikatowych.

Farby silikatowe: właściwości popularnej farby elewacyjnej

Jednak czysto silikatowe farby są bardzo wymagające w użyciu. Należy je najpierw dotknąć, a następnie, o ile są wilgotne, silnie zasadowe, żrące i niebezpieczne. Dopiero po wyschnięciu lub. Krzemienie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia koloru. Jeśli chcesz samodzielnie pomalować elewację domu farbą silikatową, konieczne jest podjęcie środków ochronnych, takich jak noszenie ochrony skóry, oczu i dróg oddechowych. Lub zlecisz wykonanie tej pracy wyspecjalizowanej firmie - zapraszamy do skorzystania z naszej bezpłatnej usługi wyceny, aby znaleźć odpowiednich rzemieślników w Twojej okolicy i wygodnie i bez zobowiązań porównać ich ceny.

aż do 30% zapisać

Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.

Farby lotosowe do elewacji samoczyszczących

Kolory (fasady) nazywane są kolorami lotosu, które mają tak zwany efekt lotosu: podobnie jak w przypadku kwiatu lotosu, powierzchnia staje się tak wodoodporna po pokryciu takim kolorem, że deszcz po prostu po niej spływa. Ilekroć perełki wody z elewacji znikają, zmywane są również cząsteczki kurzu i brudu, które i tak ledwo przylegają do koloru lotosu. Dlatego te farby elewacyjne nazywane są również „farbą samoczyszczącą”. Wysokiej jakości farby lotosowe do elewacji to zazwyczaj farby na bazie żywicy silikonowej, które są używane jako główny składnik lub. Spoiwo zawiera emulsję żywicy silikonowej. Żywica silikonowa jest - w przeciwieństwie do z. B. żywice syntetyczne i tworzywa sztuczne w standardowych farbach emulsyjnych - nie czysto organiczne, ale coś w rodzaju środka pomiędzy substancjami nieorganicznymi i organicznymi. Kolor lotosu jest wodoodporny dzięki połączeniu żywic silikonowych i oleju silikonowego.

Farby lotosowe: farby elewacyjne z efektem lotosu

W naszym artykule porównawczym dotyczącym farb na bazie żywicy silikatowej i silikonowej do powłok elewacyjnych można przeczytać, czym różnią się farby na bazie żywicy silikatowej i silikonowej oraz jaki rodzaj farby lepiej pasuje do danej elewacji.

Elewacyjne farby elewacyjne – popularne, niedrogie i uniwersalne

Ten rodzaj farby elewacyjnej jest dziś najczęstszy. Z jednej strony wytrzymałe farby emulsyjne do tworzyw sztucznych są łatwe w użyciu, ponieważ są na bazie wody, łatwo się rozprowadzają i szybko schną. Oferują również ogromną gamę kolorów w bardzo przystępnych cenach - na każdej stacji mieszania w sklepie z narzędziami dostępnych jest ponad milion kolorów.

Farby dyspersyjne można mieszać w prawie każdym pożądanym kolorze © Sebastian Duda, stock.cegła suszona na słońcu.com

Wiele farb emulsyjnych jest specjalnie zaprojektowanych do stosowania na zewnątrz lub na elewacjach. Może to mieć zalety, takie jak wyższy udział spoiwa, który pozwala farbie lepiej przylegać i sprawia, że ​​farba jest bardziej odporna, bardziej odporna na ścieranie i łatwiejsza do czyszczenia. Z drugiej strony wiele farb elewacyjnych zawiera biocydy lub fungicydy, czyli trucizny, które m.in. B. Aby zapobiec rozwojowi pleśni, mchu i glonów na elewacji. Działanie toksyn nie trwa jednak długo: są one stopniowo uwalniane do powietrza zewnętrznego, przez co powoli traci się odpowiednią funkcję ochronną farby. Bardziej przyjaznym dla środowiska sposobem walki z zanieczyszczeniami i roślinnością jest regularne czyszczenie elewacji wodą.

Farby na bazie żywic polimerowych - rozpuszczalnikowe farby elewacyjne do powłok matowych

Kolory te zawierają również żywice syntetyczne, takie jak akrylany, toluen winylowy, styren lub polichlorek winylu. W przeciwieństwie do wodnych farb emulsyjnych, farb na bazie żywic polimerowych nie można rozcieńczać wodą. Ponieważ nie zawierają wody jako rozpuszczalnika, ale rozpuszczalnik organiczny (tj. lotny i o ostrym zapachu), taki jak alkohol lub mieszanina węglowodorów. Ze względu na matowe powłoki, farby na bazie żywicy polimerowej oferowane są również jako „Matowe farby elewacyjne”.

Po wyschnięciu, czyli odparowaniu rozpuszczalnika, powłoka farby na elewacji farbą na bazie żywicy polimerowej jest bardziej stabilna i zwarta niż w przypadku dyspersji żywicy syntetycznej na bazie wody. Ponieważ nie zawiera wody, która mogłaby zamarzać, możesz pomalować elewację domu tymi kolorami, nawet gdy jest zimno. Nie należy ich jednak stosować na tynkach (izolacyjnych) zawierających polistyren, ponieważ rozpuszczalnik atakuje polistyren (styropian) i może wręcz korodować. Farby na bazie żywic polimerowych są zatem używane głównie do malowania mineralnych elewacji domów.

Właściwości techniczne tego typu farb są bardzo dobre, ponieważ drobne cząsteczki żywicy syntetycznej wnikają głębiej w podłoże niż w przypadku dyspersji wodnych. To znacznie poprawia właściwości czyszczące, stabilność i przyczepność powłoki farby. Jednak farby z żywicy polimerowej nie są ani dla środowiska, ani nieszkodliwe dla zdrowia. Zawartość rozpuszczalnika jest bardzo wysoka, do 50 procent; Ponadto matowe farby elewacyjne zwykle zawierają oprócz plastyfikatorów biocydy.

Farby wapienne – klasyka epoki kamienia

Wapnowanie elewacji i tradycyjna, kredująca farba wapienna wyszły dziś w dużej mierze z mody. Czysta farba wapienna składa się tylko z wody i wapna, dlatego jest bardzo tania. Wykorzystywana jest m.in. do obiektów zabytkowych i stajni; tam wapno jest bardzo poszukiwane ze względu na swoje właściwości dezynfekujące i zapobiegające powstawaniu pleśni. Ale każda tradycyjna farba wapienna może się zmyć, gdy spadnie na nią deszcz - i pozostawić ślady na odzieży w każdą pogodę, jeśli się o nią oprzesz.

Wapno ma długą tradycję jako farba elewacyjna, ale farby kredują bez dodatku środka wiążącego © Annett Seidler, stock.cegła suszona na słońcu.com

Istnieje kilka wariantów, których konsystencję i odporność na ścieranie uzyskuje się za pomocą drugiego, organicznego spoiwa, m.in. B. Klej, kazeina lub dyspersja tworzyw sztucznych (w farbach dyspersyjnych wapiennych) ulegają poprawie.

Farby kazeinowe - naturalne farby elewacyjne z bonusem DIY

Czynnikiem wiążącym barwników kazeinowych jest kazeina, białko występujące między innymi w twarogu. Oprócz tego organicznego spoiwa, barwniki kazeinowe zawierają wodę, pigmenty barwiące i zmienne dodatki, które nadają kolorowi więcej treści, m.in. B. mąka limonkowa, kredowa lub kamienna. Farby kazeinowe są bardzo łatwe do samodzielnego wyprodukowania i znów są bardzo popularne w ekologicznym budownictwie, renowacji i renowacji. Jeśli chcesz kupić farby kazeinowe, częściej znajdziesz to, czego szukasz w Internecie u dostawców specjalizujących się w ekologicznych farbach, niż w sklepie z narzędziami za rogiem. Więcej na temat tego rodzaju farby i porad dotyczących samodzielnego wykonania dowiesz się z naszego artykułu o farbach wapienno-kazeinowych.

Sam zrób farbę kazeinową

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here