Czyszczenie elewacji: należy na to zwrócić uwagę ”,

Gdy na elewacji z cegły klinkierowej osadza się mech, najwyższy czas wyczyścić elewację.

Zdjęcie: iStock / Ralf Geithe

Kiedy warto przemalować??

Czyszczenie elewacji nie zawsze prowadzi do dobrego wyniku. Jeśli farba elewacyjna odpada ze ściany domu lub jeśli powstały pęknięcia, może być konieczne przemalowanie elewacji. Warto jednak zlecić to wyspecjalizowanej firmie, gdyż odmalowanie może być bardzo czasochłonne i czasochłonne.
Uwaga: Jeśli Twój dom jest klinkierowany, ponowne malowanie nie jest możliwe, a czyszczenie elewacji jest nieuniknione.

Uzyskaj odpowiednie oferty tutaj

Wyczyść go sam lub zatrudnij specjalistyczną firmę?

W zależności od tego, jak zbudowany jest Twój dom, możesz samodzielnie wyczyścić elewację. Przede wszystkim wysokość odgrywa rolę. Parterowy domek możesz posprzątać samodzielnie, lepiej wynająć specjalistyczną firmę do wielopiętrowych nieruchomości. Zadzwoń do niego również, jeśli Twoja elewacja jest wykonana z tynku z żywic syntetycznych, ponieważ w tym przypadku konieczne jest rusztowanie lub podest ruchomy. Drabina zostawiłaby siniaki na tynku.
Zaletą posiadania specjalistycznej firmy czyszczącej elewację jest to, że nie musisz się martwić o usuwanie powstających ścieków. Nie może przedostać się do wód gruntowych - zwłaszcza jeśli zastosowano chemiczne środki czyszczące. Specjalistyczna firma odbierze wodę i odpowiednio ją zutylizuje. Profesjonalne sprzątanie jest droższe, ale nie ma ryzyka uszkodzenia elewacji przez niewłaściwą obróbkę, a następnie konieczność renowacji elewacji. Kolejna zaleta: wiele specjalistycznych firm daje gwarancję do pięciu lat na czyszczenie elewacji.

Jak często konieczne jest czyszczenie elewacji??

Kiedy i jak często konieczne jest czyszczenie, zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja, pogoda na przestrzeni lat i rodzaj elewacji. Z reguły jednak eksperci twierdzą, że elewację należy czyścić przynajmniej co dziesięć lat. Zasadniczo można powiedzieć: czyścić elewację, gdy tylko zauważysz pierwsze oznaki zabrudzenia. W ten sposób możesz zapobiec poważnym uszkodzeniom.

Przeczytaj więcej interesujących artykułów tutaj

W jakim sezonie można czyścić elewację??

Większość specjalistycznych firm czyści Twoją elewację od marca do listopada. Istotną rolę odgrywa również pogoda: nie może być mrozu ani temperatur poniżej 3 stopni Celsjusza, gdyż w przeciwnym razie istnieje ryzyko zamarznięcia wody czyszczącej w elewacji, a w najgorszym przypadku mrozu pęknie.

Jak długo trwa czyszczenie elewacji?

Jeśli zlecisz sprzątanie specjalistycznej firmie, to zazwyczaj sprzątanie elewacji domu jednorodzinnego zajmuje jeden dzień. W związku z tym w przypadku większych budynków potrzeba kilku dni. W przypadku konieczności wzniesienia i późniejszego demontażu dodatkowego rusztowania trwa to dłużej. Ale rusztowanie nie zawsze jest konieczne przy czyszczeniu elewacji. Wiele firm korzysta z tzw. lanc teleskopowych, które można przedłużyć do 12 metrów. W przypadku większych obiektów do czyszczenia elewacji wymagane jest rusztowanie lub podest ruchomy.

Opcje czyszczenia elewacji

Istnieją zasadniczo dwie różne metody czyszczenia elewacji domu: mechaniczne i chemiczne czyszczenie elewacji, które można również ze sobą łączyć. Skutkuje to następującymi procesami i technikami czyszczenia elewacji:

  • Czyszczenie ręczne i wężem ogrodowym
  • myjka wysokociśnieniowa
  • Strumień parowy
  • Proces niskiego ciśnienia
  • Proces wiązki laserowej
  • Proces piaskowania na sucho
  • Wydmuchiwanie suchego lodu
  • Alkaliczne lub kwaśne środki do czyszczenia elewacji
  • Środek do czyszczenia elewacji na bazie biocydów

Myjka ciśnieniowa to tylko jedna z wielu metod czyszczenia.

Zdjęcie: iStock / Bignai

To, jaka metoda lub technologia czyszczenia zostanie zastosowana do czyszczenia elewacji, zależy m.in. od materiału – tj. rodzaju elewacji – oraz stanu elewacji. Dzięki ciśnieniu wody myjki wysokociśnieniowej możesz usunąć zabrudzenia np. z elewacji wapienno-cementowych i ceglanych lub możesz użyć myjki wysokociśnieniowej do czyszczenia klinkieru. Użyj łagodnego, biologicznego środka czyszczącego, takiego jak ocet, soda oczyszczona, miękkie mydło lub płyn do mycia naczyń. W przypadku elewacji z tynku z żywicy syntetycznej można również pracować pod wysokim ciśnieniem, ale trzeba uważać, ponieważ materiał jest wrażliwy. Powierzchnie granitowe tolerują stosowanie specjalnych kwaśnych środków czyszczących do czyszczenia elewacji. Jeśli powierzchnie zawierają wapień lub marmur, użyj alkalicznych środków czyszczących. Jeśli Twój dom ma drewnianą elewację, możesz ją wyczyścić ręcznie za pomocą pędzla lub metodą suchego lodu. Jeśli Twoja fasada została zabrudzona graffiti, istnieją specjalne spraye czyszczące, które są skuteczne przeciwko graffiti.

Rodzaje zabrudzeń na elewacjach

skażenie

główna przyczyna

cechy charakterystyczne

Proces czyszczenia

Wodorost

Wilgoć i
Wydech samochodu

Zielonkawy
Odbarwienie

Biocydy,
zasadowy i
kwaśny
Środek do czyszczenia elewacji,
łagodne detergenty,
myjka wysokociśnieniowa

Pozostałości farby

Zła farba,
nierówny
Ekspozycja na światło słoneczne

Nigdy więcej koloru
równomiernie

Wyrzutnia suchego lodu

splot
i mchy

Zacienienie,
wysoka wilgotność

Zielonkawy
Odbarwienie

Biocydy,
zasadowy i
kwaśny
Środek do czyszczenia elewacji,
łagodne detergenty,
myjka wysokociśnieniowa

graffiti

wandalizm

Spray do czyszczenia,
myjka wysokociśnieniowa

Rośliny pnące

Ustaw korzenie kleju
na elewacji
naprawiony i pozostawiony
podczas usuwania
Pozostałości

Brązowe
Pozostałości

myjka wysokociśnieniowa,
Wyrzutnia suchego lodu

grzyby

wilgotność
i zarazki

czarny
Odbarwienie

Biocydy,
zasadowy i
kwaśny
Środek do czyszczenia elewacji,
łagodne detergenty,

Zanieczyszczenie środowiska

Wydech samochodu

czarny
Odbarwienie

Wyrzutnia suchego lodu

Specjalistyczna firma czyści elewacje

Jeśli zleciłeś czyszczenie elewacji specjalistycznej firmie, najpierw umówią się z Tobą na spotkanie. Po tym następuje spotkanie w celu zapoznania się z lokalnymi warunkami. Planowane jest również przygotowanie. Na przykład trzeba przykryć krzewy lub kwiaty, co zwykle robi firma - omów to wcześniej. Podczas oględzin wyjaśnia się również, czy wymagane jest rusztowanie. Ponadto rodzaj czyszczenia jest testowany na powierzchni testowej, a wynik jest prezentowany.
Po zakończeniu prac przygotowawczych czyszczenie zwykle odbywa się w czterech krokach. Najpierw środek czyszczący nakładany jest na elewację, a w drugim etapie działa na zabrudzenia. Pierwsze zabrudzenia rozpuszczają się po krótkim czasie. Następnie profesjonaliści spłukują elewację wodą. Na koniec nakładana jest specjalna ochrona elewacji, która zapewnia długotrwałą ochronę, aby ściana domu nie zabrudziła się tak szybko.

Co dzieje się ze ściekami??

Ścieki powstają podczas czyszczenia elewacji domu. Należy je zebrać i odpowiednio zutylizować zgodnie z wymogami prawnymi. Naruszenia mogą skutkować wysokimi grzywnami. Specjalistyczne firmy często używają do tego systemu uzdatniania wody, który zbiera brudną wodę w tackach zbiorczych i przetwarza ją na miejscu. Oczyszczona woda jest często używana do płukania elewacji domu.
Jeśli sam czyścisz ścianę domu, musisz również zebrać wodę. To, czy możesz go wyrzucić do kanalizacji, zależy od tego, czy używałeś chemicznych środków do czyszczenia elewacji. W takim przypadku skontaktuj się z lokalnymi władzami i wyjaśnij, jak i gdzie można usuwać ścieki.

Przeczytaj więcej ciekawych artykułów tutaj Renowacja projektu elewacji Reklama Izolacja elewacji: możliwości, zalety i wady oraz koszty Planowanie budowy paneli elewacyjnych: łatwy projekt indywidualnego domu

Tyle kosztuje czyszczenie elewacji

Jeśli chcesz samodzielnie posprzątać elewację domu, wystarczy kupić środek czyszczący i wypożyczyć myjkę wysokociśnieniową - jeśli jej nie masz. Środek czyszczący kosztuje około 20 euro i często można wypożyczyć myjkę wysokociśnieniową w dobrym sklepie z narzędziami. Koszt to zwykle około 25 euro dziennie plus depozyt.
Profesjonalne sprzątanie jest droższe i składa się z różnych czynników, takich jak powierzchnia elewacji i materiał elewacji. Ponadto ceny różnią się w zależności od regionu i dostawcy. Dlatego zawsze należy pozyskać i porównać kilka ofert.
W przypadku czyszczenia za pomocą myjki wysokociśnieniowej i bez dodatków detergentowych należy obliczyć około 5 do 10 euro za metr kwadratowy. Przy dodatkowym zastosowaniu środka przeciw inwazji glonów koszty wynoszą do 15 euro za metr kwadratowy powierzchni elewacji. Sprzątanie piaskarką kosztuje od 15 do 30 euro za metr kwadratowy. Stosowanie czyszczenia suchym lodem jest droższe. Ten wariant kosztuje od 20 do 60 euro za metr kwadratowy powierzchni elewacji. Jeśli elewacja ma być następnie zdezynfekowana i uszczelniona, dolicza się kolejne 5 do 10 euro za metr kwadratowy. Jeśli do budynku potrzebna jest platforma podnośnikowa, specjalistyczne firmy zazwyczaj pobierają dodatkową opłatę w wysokości od 100 do 200 euro. Rusztowanie kosztuje od 5 do 15 euro za metr kwadratowy.
 

Rodzaj czyszczenia

Koszty za 150 metrów kwadratowych powierzchni

Czyszczenie chemiczne

750 do 3.000 euro

myjka wysokociśnieniowa

750 do 1.500 euro
(w tym środki przeciwko inwazji glonów do 2.250 euro)

Piaskarka

2.250 do 4.500 euro

Wyrzutnia suchego lodu

3.000 do 9.000 euro

Zapobiegaj zabrudzeniu elewacji

Możesz zapobiec zabrudzeniu elewacji domu. Większość metod sprzątania najlepiej wdrażać przy planowaniu domu. Zbuduj zwis dachu, aby elewacja nie zamoczyła się podczas deszczu. Jeśli ściana domu ma być izolowana termicznie, wskazana jest elewacja wentylowana. Elewacja z cegły klinkierowej zapewnia również dobrą ochronę przed tworzeniem się glonów, ponieważ kamienie magazynują ciepło i nie pochłaniają wilgoci. Osłona przeciwbryzgowa do domu pomaga również w utrzymaniu czystości elewacji.
Jeśli jednak ściana ma być tynkowana, wybierz hydrofilowy tynk mineralny. Jeżeli elewacja domu ma być przemalowana, należy użyć hydroaktywnych i mineralnych farb na bazie żywicy silikonowej. Ważne jest również, aby regularnie wycinać drzewa i krzewy w pobliżu ściany domu, aby zmniejszyć zacienienie. Sprzyja to rozwojowi glonów, a czyszczenie elewacji będzie wtedy konieczne szybciej niż byś chciał.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here