Unikaj błędów podczas izolowania

Błędy izolacyjne – i jak ich uniknąć

Domy powinny być ocieplone – to jest dobre dla ochrony klimatu, a także opłacalne na dłuższą metę. Ale ocieplenie domu to wymagające zadanie, które ma wiele aspektów, od finansowania, przez planowanie, po realizację. I ciągle popełniane są te same błędy. Jeśli coś pójdzie nie tak, izolacja ma tylko część swojego efektu. Jeśli sprawy potoczą się naprawdę źle, dochodzi do uszkodzeń strukturalnych. Mogą być drogie. Oto jakich błędów nie powinieneś popełniać.

Izolacja elewacji wełną mineralną: unikaj błędów © smspsy, stock.cegła suszona na słońcu.com

1. Błąd: za mało lub wcale

Zaczyna się od tego, że izolacja jest obowiązkowa. Każdy, kto odnawia więcej niż dziesięć procent elementu, musi zaizolować. Ile określa Ustawa o Energetyce Budowlanej (GEG) i jest ona obowiązująca. Każdy, kto montuje zbyt cienką izolację, narusza to zarządzenie. Każdy, kto ponownie pokryje dach bez ocieplenia, również łamie ten przepis. Mogą zostać nałożone grzywny do 50 000 euro. Nawet jeśli będzie mniej: te pieniądze lepiej zainwestować w docieplenie domu.

2. Błąd: niewłaściwie zaplanowane

Ocieplenie domu to skomplikowana sprawa. Każdy, kto jeszcze tego nie zrobił, nie myśli o wszystkich szczegółach, nie zna wszystkich technik i materiałów oraz nie zna wszystkich pułapek, które istnieją. Tylko profesjonaliści posiadają specjalistyczną wiedzę i doświadczenie. Dlatego pierwsza ścieżka prowadzi albo do doradcy energetycznego, albo do architekta. Oboje wiedzą, który materiał izolacyjny jest właściwy i jak znaleźć firmę, która potrafi go prawidłowo przetworzyć.

Architekt na spotkaniu budowlanym: Dobre planowanie jest również niezbędne w przypadku izolacji © Robert Kneschke, stock.cegła suszona na słońcu.com

Chodzi również o znalezienie odpowiedniej równowagi między inwestycjami a oszczędnością energii. Każdy dom jest inny, podobnie jak każdy energetyczny remont – trzeba się dobrze rozeznać, aby znaleźć właściwe rozwiązanie. Doradcy energetyczni i architekci również wiedzą, jak znaleźć specjalistyczną firmę, która może wykonać izolację.

aż do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w izolacjach
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w izolacji, porównaj oferty i zaoszczędź.

3. Błąd: zapomniałem sfinansować

W walce ze zmianami klimatu oszczędność energii, a tym samym także izolacja budynków mieszkalnych, mają wysoki priorytet polityczny. Dlatego istnieją programy finansowania, które działają z dotacjami bezpośrednimi lub z tanimi pożyczkami. Zdecydowanie powinieneś to wykorzystać, chodzi o znaczne oszczędności. W Niemczech odpowiada za to Kreditanstalt für Wiederaufbau (KFW).

Zadzwoń do doradcy ds. energii, aby promować środek izolacyjny

Bank klienta jest odpowiedzialny za przekazywanie tych środków – niektóre instytucje nie lubią tego robić, ale każdy jest do tego zobowiązany. Aby złożyć wniosek, potrzebujesz konsultanta ds. Energii, który jest również zaznajomiony z innymi programami finansowania, jeśli takie istnieją. I to jest jasne w przypadku nadmiernej biurokracji, która niestety wiąże się z tym finansowaniem. Wynagrodzenie za doradcę energetycznego częściowo przejmuje również KFW.

Zawsze ważne przy budowie i ocieplaniu: Szukaj dotacji © tech-studio, fotolia.com

4. Nie pasuje

Renowacja energetyczna może mieć różne elementy – docieplenie elewacji, montaż nowego systemu grzewczego, wymianę okien, docieplenie dachu lub stropu piwnicy. Nie musisz robić wszystkiego, możesz robić kilka rzeczy jedna po drugiej, ale kolejność musi być poprawna.

Jeśli najpierw wymienisz ogrzewanie, a następnie zaizolujesz fasadę, być może zainstalowałeś zbyt dużą wannę termalną. Każdy, kto wymienia okna przed izolacją elewacji, może narazić się na rozwój pleśni w pomieszczeniach. Doradca energetyczny wie, jak to zrobić poprawnie.

W przypadku renowacji energetycznej: najpierw zaizoluj, a następnie wymień ogrzewanie

5. Stare okna

Właśnie o tym wspomnieliśmy – szczególnie w starych budynkach okna odpowiadają za to, że marnuje się dużo energii grzewczej. Może to być pojedyncze przeszklenie, przecieki między ościeżnicą a skrzydłem okiennym lub montaż bezwiatrowy w ościeżach. W związku z tym należy sprawdzić, czy od razu mogą pojawić się nowe okna. Jeśli to za drogie, doradca ds. energii wie, w jakiej kolejności postępować. Na przykład, jeśli masz piękne, ale energetycznie nieodpowiednie okna w starym budynku, rozwiązaniem mogą być okna skrzynkowe wbudowane od wewnątrz.

Montaż okien przez wykwalifikowanych rzemieślników © Kadmy, fotolia.com

Jeśli wymieniasz okna, koniecznie upewnij się, że połączenia są szczelne, montaż z pianką budowlaną bynajmniej nie wystarczy. Obecnie stosuje się tzw. Kompriband, czyli specjalne paski piankowe, które rozszerzają się po montażu i są hermetyczne na oknach i murze. Dodatkowo do ram okiennych przyklejane są specjalne folie, a następnie tynkowane na ścianę.

Unikaj mostków termicznych na oknach i drzwiach

6. Bałagan w systemie

Obecnie jest oczywiście wielu producentów oferujących produkty do izolacji i energooszczędnej renowacji. Poszczególne elementy są różnie drogie. Niemniej jednak powstrzymaj się od tworzenia z Twojej izolacji mozaiki części pochodzących od różnych producentów. Na przykład producenci folii paroizolacyjnych zawsze oferują klej, za pomocą którego są mocowane folie.

Jeśli zatrudnisz rzemieślników do wykonania pracy, powinieneś nalegać, aby wykonali pracę "Zostań w systemie". Tylko z tego powodu powinieneś poprosić ich o przedstawienie kosztorysu, w którym wymieniono wszystkie materiały. Gwarancje producenta obowiązują tylko wtedy, gdy pozostajesz w systemie. Na przykład systemy kompozytów cieplnych są zatwierdzane tylko jako kompletny system, a nie jako pojedyncze elementy.

7th. Zaniedbane szczegóły

Kiedy izolacja jest gotowa i na obrazie termograficznym sprawdzisz, gdzie ciepło jeszcze ucieka z domu, możesz zobaczyć, gdzie planowanie nie zostało przemyślane do końca. Izolacja musi być kompletna, jest tak słaby, jak jego najsłabsze ogniwo. Wymaga to dbałości o liczne szczegóły. Zbyt słabe lub nieocieplone ościeże okienne może powodować pleśń, ale zdecydowanie kosztuje energię. Parapety nie mogą stać się mostkami termicznymi.

Unikaj mostków termicznych: Okna muszą być prawidłowo zainstalowane © Ingo Bartussek, fotolia.com

I ogólnie należy bardzo uważać, aby uniknąć mostków termicznych. Połączenie z podstawą również musi być prawidłowe. Zwis dachu musi być również wystarczająco duży po ociepleniu, więc może być konieczne jego przedłużenie. Ważne jest również np. prawidłowe zamocowanie systemu termokompozytowego, czyli dopasowanie do podłoża. Wszystko to musi zostać zbadane, rozważone i zaplanowane. Opieka jest najwyższym priorytetem, jeśli chodzi o izolację termiczną.

Tutaj mogą wystąpić mostki termiczne

Innym popularnym błędem w planowaniu jest nie myślenie o ochronie przeciwpożarowej. Każdy, kto izoluje styropianem, musi w określonych odstępach montować pręty ogniowe z wełny mineralnej. Zapobiegają one szybkiemu rozprzestrzenianiu się ognia po całej elewacji w przypadku pożaru. Biada klientowi, który o tym zapomina, a potem ma w domu pożar.

ósmy. Nieudana konstrukcja

Możesz mieć idealnie zaplanowaną izolację i przemyśleć każdy szczegół - jeśli praca jest źle wykonana, dobre przygotowanie na niewiele się zda. Najtańszy rzemieślnik nie musi być najlepszy. Należy zwrócić uwagę na przynależność do cechu, także kwalifikacje i dalszą edukację, referencje i relacje innych klientów. Doradca ds. energii może udzielić porady przy wyborze rzemieślników. Warto wezwać niezależnego eksperta w celu kontroli jakości podczas pracy.

Zła konstrukcja: sprawdzanie rzemieślników ma sens © Tom Bayer, stock.cegła suszona na słońcu.com

Ze względu na wysokie ceny budowy i niewielką liczbę rzemieślników pokusa, aby samemu pomóc w izolacji termicznej. Wielu radzi, aby całą pracę zlecić firmie. Ale można to również zobaczyć w bardziej zróżnicowany sposób. Doświadczony majsterkowicz może zaufać izolacji stropu na najwyższym piętrze lub stropu piwnicy, zwłaszcza że istnieje wiele opcji informacyjnych. Najtrudniejszą rzeczą jest z pewnością izolacja elewacji. Jednak naprawdę dobry biznes rzemieślniczy pozwala właścicielowi budynku na samodzielne wykonanie części prac, na przykład malowanie ocieplonej elewacji lub, w przypadku wdmuchiwanej izolacji, budowanie komór, do których wdmuchiwany jest materiał. Czyniąc to, musisz jednak zawrzeć bardzo precyzyjną umowę, również w odniesieniu do czasu trwania i harmonogramu pracy.

Możliwości popełnienia poważnych błędów są tak liczne, że nie można ich tutaj wszystkich wymienić. Nieodpowiednie połączenia parapetów z ościeżami to klasyka. Wszędzie tam, gdzie są szczeliny w materiale izolacyjnym, ucieka cenna energia grzewcza. Zwiększa to koszty ogrzewania, a zimne miejsca w domu stwarzają ryzyko pleśni. Niewłaściwe zamocowanie folii paroizolacyjnych ma fatalne skutki – wilgoć dostaje się do izolacji i traci część swojej skuteczności.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here