Rozwiązywanie problemów w przypadku awarii zasilania”,

Rozwiązywanie problemów w przypadku awarii zasilania

Wsparcie! Przełącznik FI zawsze wyskakuje

Bezpieczniki elektryczne © Nina Szebrowski, fotolia.com

Nagle w domu gasną światła? Zanim od razu włączysz i wyłączysz wszystkie bezpieczniki za pomocą latarki w operacji poszukiwawczej na dużą skalę, z góry wskazówka: Sprawdź, czy w okolicy nadal działa światło! Mogłoby to być problemem dla dostawcy energii, a cała dzielnica mogłaby zostać odłączona od sieci energetycznej.

W przypadku awarii zasilania najpierw sprawdź obszar, aby zobaczyć, czy tam również nie nastąpiła awaria zasilania

Jeśli twój sąsiad ma prąd, a w twoim domu lub mieszkaniu nie ma tylko prądu, powinieneś zacząć systematycznie rozwiązywać problemy. W ten sposób wykluczone są wszystkie możliwe źródła błędów.

Nie bez powodu montaż instalacji elektrycznych jest jednym z mistrzowskich rzemiosł w Niemczech. Ponieważ szeroko rozgałęziona sieć kabli i linii jest bardzo złożona. Ponadto praca przy instalacji elektrycznej zagraża życiu. Dlatego praca przy instalacjach elektrycznych jest dla laika tematem tabu! Zwłaszcza, że ​​podczas rozwiązywania problemów często nie wyłącza się zasilania.

Wyłącznik nadprądowy i wyłącznik FI

Oczywiście najpierw spróbujesz ponownie uruchomić wyłącznik różnicowoprądowy. Ale co zrobić, jeśli żaden wyłącznik linii (maszyna) nie zadziałał, a wyłącznik FI natychmiast wyskoczy?

Elektryk wyłącznika FI © Marcus Hofmann, fotolia.com

Wyłączniki różnicowoprądowe są częstą przyczyną przerw w zasilaniu. Ich celem jest ochrona ludzi przed porażeniem prądem elektrycznym, a tym samym szybkie i wyczulone reagowanie na błędy w instalacji elektrycznej. Z kolei wyłączniki nadprądowe chronią instalację elektrotechniczną przed przeciążeniem lub zwarciem. Zgodnie z DIN VDE 0100-410 zalecane są wyłączniki FI. Podłącza się je przed wyłącznikami linii (maszyny).

aż do 30% zapisać

Znajdź elektryka
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych elektryków, porównaj oferty i zaoszczędź.

Systematyczne rozwiązywanie problemów

Jeśli wyłącznik różnicowoprądowy zadziała i nie można go ponownie włączyć, najpierw wyłącz wszystkie maszyny w podrozdzielni. Jeśli teraz ponownie włączysz wyłącznik FI, nie powinno być więcej błędów, ponieważ wszystkie obwody są odłączone. Jeśli wyłącznik różnicowoprądowy i tak zadziała, należy podejrzewać uszkodzenie samego rozdzielacza elektrycznego.

Aby teraz znaleźć błąd, włącz ponownie maszyny jeden po drugim. Jeśli wyłącznik FI zadziała, gdy maszyna jest włączona, teraz wiesz, który to obwód. Pomieszczenie lub powierzchnię można określić na podstawie schematu połączeń (który zawsze powinien znajdować się w podrozdzielni).

Teraz należy odłączyć wszystkie obciążenia podłączone w tym obszarze i zgasić światła, ponieważ najprawdopodobniej w tym miejscu znajduje się błąd. Włącz ponownie przełącznik FI i włącz światła i stopniowo podłączaj ponownie wszystkie odbiorniki. Jeśli wyłącznik różnicowoprądowy zadziała na odbiorniku, jest to usterka. Usuń go z sieci.

Jeśli wyłącznik FI zostanie wyzwolony po włączeniu, mimo że światła i odbiorniki nie są podłączone do zasilania, jest to odbiorca podłączony na stałe lub awaria linii.

Systematyczne rozwiązywanie problemów w przypadku awarii zasilania: Sposób postępowania: WAŻNE: instalacja elektryczna jest dla laików tematem tabu!: Praca przy instalacji elektrycznej jest dla laika tematem tabu! Zakaz ten dotyczy wszystkich instalacji elektrycznych w domu. Prąd elektryczny jest niezwykle niebezpieczny i może być śmiertelny!

W takim przypadku musiałbyś odłączyć wszystkie gniazda od linii zasilającej w skrzynce połączeniowej, jeśli jest, a także podłączyć je ponownie pojedynczo i testować, aż zostanie znaleziony błąd. Zdecydowanie odradza się rozwiązywanie problemów z układem elektrycznym bez specjalistycznego szkolenia. Dlatego zawsze powinieneś skontaktować się z elektrykiem.

Wskazówka: Możesz również przeczytać nasz przewodnik dotyczący rozwiązywania problemów w przypadku awarii zasilania u konsumenta

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here