Rozwiązywanie problemów w przypadku awarii zasilania u konsumenta”,

Rozwiązywanie problemów w przypadku awarii zasilania u konsumenta

Wsparcie! Światło już nie działa

Nagle przestaje działać lampa lub gniazdko? Zanim natychmiast włączysz i wyłączysz wszystkie bezpieczniki za pomocą wyszukiwania na dużą skalę, ewentualnie usuń przełączniki lub gniazda, a nawet otwórz skrzynki połączeniowe, powinieneś postępować systematycznie. Wyszukiwanie zaczyna się od konsumenta, a następnie przechodzisz do skrzynki dystrybucyjnej. W ten sposób wykluczone są wszystkie możliwe źródła błędów.

Elektryk w pracy © Monika Wiśniewska, fotolia.com

Instynkt każe najpierw sprawdzić bezpieczniki. Ale jeśli dotyczy to tylko jednej lampy lub tylko jednego konsumenta, a wszyscy inni odbiorniki w pomieszczeniu pracują, nie zadziałał żaden wyłącznik różnicowoprądowy ani maszyna.

Czy zadziałał przełącznik FI?: Następnie czytaj dalej w naszym artykule tutaj: Pomoc! Przełącznik FI zawsze wyskakuje

Pierwszy i najłatwiejszy środek bez kontaktu z elektrycznością: Najpierw wkręć nową żarówkę w uszkodzoną lampę. W przypadku podejrzenia, że ​​gniazdko jest wadliwe, należy wyciągnąć wtyczkę konsumenta i podłączyć działający konsument jako test. Jeśli to nie daje wyniku, użyj testera Duspol lub testera napięcia na stykach lampy lub gniazda, aby zmierzyć, czy prąd w ogóle dociera.

Oprawa nie działa: możesz to sprawdzić

Nie bez powodu montaż instalacji elektrycznych jest jednym z mistrzowskich rzemiosł w Niemczech. Ponieważ szeroko rozgałęziona sieć kabli i linii jest bardzo złożona. Ponadto praca przy instalacji elektrycznej zagraża życiu. Dlatego praca przy instalacjach elektrycznych jest dla laika tematem tabu! Zwłaszcza, że ​​podczas rozwiązywania problemów zasilanie nie jest wyłączane.

Notatka: Proszę również zwrócić uwagę na artykuł „Instalacja elektryczna - co możesz zrobić sam?"I "Zasady bezpieczeństwa instalacji elektrycznych".

Jeśli do styków lampy lub gniazdka nie dochodzi zasilanie, należy wykonać drugi krok.

aż do 30% zapisać

Znajdź elektryka
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych elektryków, porównaj oferty i zaoszczędź. WAŻNY Wyłączyć odpowiednią maszynę (bezpiecznik) w skrzynce rozdzielczej! Sprawdź, czy w linii nie ma prądu za pomocą Duspol (tester napięcia). Ale uważaj! Światła są włączane i wyłączane za pomocą przełącznika. A więc: naciśnij przełącznik i sprawdź ponownie. Jeśli w obu przypadkach nie zmierzono napięcia, możesz pracować nad lampą lub gniazdem. WAŻNE: instalacja elektryczna jest dla laików tematem tabu!: Praca przy instalacji elektrycznej jest dla laika tematem tabu! Zakaz ten dotyczy wszystkich instalacji elektrycznych w domu. Prąd elektryczny jest niezwykle niebezpieczny i może być śmiertelny! Poniższy opis może być wykonany wyłącznie przez przeszkolonych specjalistów

Usuń światło lub gniazdo. Często kable poluzowały się, pękły lub skorodowały. Jeśli nie można znaleźć żadnych uszkodzeń, poluzuj kabel i ponownie zmierz, czy występuje napięcie. Jeśli tak nie jest, powinieneś kontynuować, zapalając kontrolkę na przełączniku.

Co może zrobić firma elektryczna, jeśli gniazdo nie działa?

Również tutaj obowiązuje zasada samoobrony: Przestrzegać środków ochronnych! Pozbądź się energii! Wyjmij przełącznik, sprawdź styki pod kątem poluzowanych, uszkodzonych lub skorodowanych przewodów. Jeśli nie ma uszkodzeń, usuń kabel i zmierz. Jeśli napięcie jest obecne, przełącznik jest zwykle uszkodzony. Jeśli nie ma napięcia, następuje krok trzeci!

Znajdź skrzynkę przyłączeniową, w której okablowane są kable danego światła lub gniazdka. Bardzo ważne: przestrzegaj zasad bezpieczeństwa dotyczących instalacji elektrycznej! Samo wyłączenie urządzenia dla danego światła lub gniazdka nie jest możliwe w przypadku skrzynek przyłączeniowych! Tutaj prąd może płynąć również do innych pomieszczeń!

Zasady bezpieczeństwa instalacji elektrycznej

Prąd elektryczny jest niezwykle niebezpieczny i może być śmiertelny. Dlatego:

 1. Przed przystąpieniem do pracy przy urządzeniach elektrycznych wyciągnij wtyczkę zasilania.
 2. Zawsze wyłączaj zasilanie przed rozpoczęciem prac instalacyjnych. Wyłączyć bezpiecznik należący do odpowiedniego obwodu.
 3. Przyklej etykietę informacyjną do skrzynki bezpieczników, aby zapobiec przypadkowemu ponownemu włączeniu bezpiecznika.
 4. Sprawdź, czy dany system nie jest pod napięciem.
 5. Ręce z dala od połączeń domowych i uszczelnionych liczników i głównych bezpieczników!
 6. Wykonywać tylko prace elektryczne, dla których dostępna jest specjalistyczna wiedza!
 7. Nie używaj, nie odłączaj ani nie usuwaj przewodu ochronnego do innych funkcji.
 8. Sprawdź działanie przewodu ochronnego po zakończeniu pracy!
Bezpieczeństwo przede wszystkim: prace elektryczne należą do profesjonalistów: Zatrudnij ekonomicznego elektryka tutaj.

Sprawdź osadzenie wszystkich przewodów w skrzynce połączeniowej! Najpóźniej w tym momencie uszkodzenie powinno być wyczuwalne, gdyż inaczej inne światła czy gniazda nie przeniosłyby prądu, gdyby nie było tu napięcia. Jeśli jednak nie można określić uszkodzenia, może dojść do uszkodzenia linii między puszką przyłączeniową a konsumentem.

Usterkę na kablu należy szybko zlokalizować, a usterkę naprawić. Nie musisz do tego rozrywać ścian. Do tego celu służą specjalne urządzenia śledzące, składające się z dwóch modułów: nadajnika sygnału i odbiornika sygnału. Moduł enkodera wysyła zakodowany sygnał audio do linii. Moduł odbiornika identyfikuje sygnał i przypisuje go do linii lub odpowiedniego rdzenia kabla. W ten sposób możesz prześledzić przebieg linii bez dotykania jej i zlokalizować przerwę w kablu.

Jeśli znasz uszkodzony przewód, postępuj zgodnie z przebiegiem linii na urządzeniu, aż sygnał się załamie. Po znalezieniu uszkodzonego kabla nadszedł czas, aby naprawić miejsce.

Wskazówka: Możesz również przeczytać nasz przewodnik dotyczący rozwiązywania problemów w przypadku awarii zasilania

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here