Uszczelnianie okien: mały wysiłek, duży efekt”,

To, jakie masz okna i gdzie wpadają przeciągi, zależy od użytego materiału: Jeśli skrzydło i rama okienna nie domykają się szczelnie, zainstaluj plastikowe profile, taśmy uszczelniające lub samoprzylepne taśmy piankowe. Materiał uszczelniający musi zawsze przebiegać w tej samej płaszczyźnie, tj. w tym samym zagięciu, dookoła bez żadnych przerw. Wklejenie profili plastikowych w szczeliny jest szybkie i łatwe. Alternatywą może być rowkowanie profili uszczelniających w szczelinę okienną. Używaj antypoślizgowych profili uszczelniających do podnoszenia i przesuwania okien. Najlepsze są plastikowe profile w kształcie kołków. Rozchodzą się i są trudniejsze do wyciągnięcia. Im bardziej elastyczny materiał, tym lepiej uszczelnia.

Wybór odpowiedniego uszczelniacza zależy od rodzaju okna i wielkości fugi.

Zdjęcie: DAS HAUS / Jürgen Kirchner

Uszczelnianie okien: przygotowania

Zanim zaczniesz wymieniać uszczelkę okna, upewnij się, że wiesz, skąd pochodzi zimne powietrze. Można to zrobić na różne sposoby. Na przykład możesz przejechać mokrym palcem po szczelinie na ramie okiennej. Jeśli poczujesz chłodny powiew, okno przecieka. Ale słabe punkty okna można również znaleźć za pomocą zapalniczki, która migocze w miejscach przecieków.
W pierwszej kolejności nałóż folię osłaniającą lub oddzielającą, w przeciwnym razie rama okienna i skrzydło będą się sklejać. Należy również upewnić się, że temperatura na zewnątrz wynosi co najmniej siedem stopni Celsjusza, a wilgotność również powinna być jak najniższa.

Wszędzie, gdzie spotykają się różne materiały, mogą wystąpić wycieki ciepła, czasem większe, czasem mniejsze.

Zdjęcie: DAS HAUS / Jürgen Kirchner

Uszczelnij okna drewniane

Podczas gdy obecnie w większości stosuje się nowoczesne okna plastikowe, stare domy często mają okna drewniane. Często warto tam wymienić stare uszczelki okienne. Często okna te były regularnie malowane lub lakierowane, przez co ich powierzchnia jest zwykle nierówna, a uszczelki nie nadają się do wklejania. Do szerokości szczelin od 1 do 3,5 milimetra najlepiej stosować niedrogie uszczelki piankowe. Ale nadaje się również masa akrylowa, ponieważ dopasowuje się do powierzchni ramy okiennej.
Przede wszystkim należy przygotować boki spoiny, aby masa dobrze przylegała. Zeskrob luźne części i wyczyść ramę okienną płynem do mycia naczyń rozpuszczającym tłuszcz. Złuszczające się pozostałości starej farby można zeskrobać małą szpatułką. Po wykonaniu wszystkich niezbędnych przygotowań masę można wcisnąć we wręb okienny pistoletem na naboje. Najlepiej zacząć od jednego rogu zamkniętego okna i nakładać masę ciągłą linią do następnego rogu. Na koniec usuń nadmiar uszczelniacza i pozostaw do wyschnięcia na co najmniej dzień. Możesz wtedy ponownie otworzyć okno.
Dobrze wiedzieć: Pracując z mieszankami gumy silikonowej, należy pamiętać, że nie mogą one stykać się z lakierem lub glazurą i nie mogą być zamalowane. Ponieważ farba nie przylega do silikonu, po prostu się zsuwa. Dodatkowo glazura działa jak warstwa oddzielająca, elastyczna masa odrywa się.
 

Aby uformować uszczelniacz, zamknij okno - to rozprowadzi go zgodnie z wymaganiami w nieszczelnych fugach.

Zdjęcie: DAS HAUS / Jürgen Kirchner

Uszczelnij stare drewniane okna kitem do okien

Wskazane jest stosowanie kitu okiennego jako uszczelnienia między szybą a ramą, szczególnie w przypadku starych okien budowlanych. To żmudna praca, zwłaszcza przy oknach naświetla, ale warto. Ponieważ szpachlówka okienna nie jest wieczna, należy ją wymienić, gdy tylko pęknie lub pokruszy się. Aby to zrobić wystarczy rozgrzać starą szpachlę suszarką do włosów i usunąć ją cienkim śrubokrętem lub szpachelką. Następnie zamaskuj szybę taśmą malarską i posmaruj drewno pokostem lnianym. Masę zagnieść i uformować w małe wałeczki, które następnie wciska się w fugę specjalną szpachelką.
 

Czerwoną masę uszczelniającą szpachli okiennej wciska się śrubokrętem. Następnie zamknij fugę zaprawą.

Zdjęcie: DAS HAUS / Jürgen Kirchner

Uszczelnij plastikowe okno

Jeśli chcesz uszczelnić swoje plastikowe okna, gumowe uszczelki są szczególnie odpowiednie dla szerokości szczelin od 1 do 3,5 milimetra. W przypadku większych szczelin do 5 milimetrów można również kupić gumowe uszczelki o profilu drążonym, które są dostępne w każdym sklepie z narzędziami. Zaletą uszczelek gumowych jest to, że trzeba je wymienić dopiero po czterech do ośmiu latach. Przed przymocowaniem samoprzylepnej taśmy uszczelniającej ważne jest również, aby wyczyścić tutaj ramkę plastikowego okienka. Następnie wystarczy odkleić pasek klejący i przykleić taśmę uszczelniającą na krawędzi złącza. Upewnij się, że taśma szczelnie zamyka się, szczególnie w rogach. Wreszcie nadmiar można łatwo odciąć szczypcami lub nożyczkami.

Po około dwóch dniach masa jest stała, można ponownie otworzyć okno. Wykonaj dwa oddzielające nacięcia wzdłuż krawędzi taśmy maskującej. Taśmę i folię można wtedy łatwo oderwać.

Zdjęcie: DAS HAUS / Jürgen Kirchner

Jak okna pozostają szczelne tak długo, jak to możliwe?

Aby Twoje okna pozostały szczelne tak długo, jak to możliwe, powinieneś regularnie je sprawdzać pod kątem szczelności. Na przykład okna plastikowe można regularnie smarować grafitem, a okna drewniane olejować olejem lnianym, dzięki czemu uszczelki pozostają bardziej elastyczne. Ponadto upewnij się, że prawidłowo wyregulujesz okna, zwłaszcza przed sezonem grzewczym, ponieważ uszczelka nie zawsze jest przyczyną zimnych przeciągów. Olejowanie okuć również może przynieść pozytywne zmiany.

Renowacja akrylu czy silikonu: co nadaje się do czego? Identyczny wizualnie uszczelniacz o różnych właściwościach: Nasz przewodnik zawiera odpowiedzi, czy lepiej użyć akrylu czy silikonu.

Uszczelnij wnęki pod parapetem

Pod parapetami pojawiają się sporadyczne ubytki, które przepuszczają zimne powietrze. Aby w przyszłości ciepło nie wydostawało się już na zewnątrz przez szczelinę, konieczne jest zatkanie wnęki. Aby to zrobić, musisz najpierw zdemontować półkę. Możesz bezpośrednio tynkować stały materiał izolacyjny, taki jak pianka uszczelniająca. Przeczytaj opakowanie, aby zobaczyć, jak bardzo materiał się pęcznieje, ponieważ zbyt duża ilość pianki może wybrzuszać ramę i uniemożliwić zamykanie się okien.

Plecionki izolacyjne wykonane z wełny mineralnej lub pianki poliuretanowej idealnie nadają się do zamykania ubytków pod parapetami.

Zdjęcie: DAS HAUS / Jürgen Kirchner

Miękkie materiały izolacyjne, takie jak konopie lub plecionki izolacyjne z wełny mineralnej, muszą być połączone elastycznie. Upewnij się, że elastyczna masa uszczelniająca przylega tylko do boków, a nie do podstawy złącza, w przeciwnym razie grozi jej rozerwanie. Najlepiej wcisnąć sznur uszczelniający z pianki polietylenowej zamkniętokomórkowej pomiędzy izolacją a uszczelniaczem, aby nic nie przyklejało się do krawędzi złącza. Kartusz z masą uszczelniającą włożyć do pistoletu natryskowego, odciąć dyszę i nałożyć taśmę uszczelniającą. Spoinę należy wygładzić natychmiast po nałożeniu masy.
Jeśli Twoje okna są bardzo stare i miejscami spróchniałe, powinieneś rozważyć ich wymianę.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here