Wymiana okien: ile to kosztuje i co przynosi ”,

Przede wszystkim ogólnie: rozróżnia się trzy rodzaje przeszkleń – szyby izolacyjne, szyby termoizolacyjne i superszyby.
 

 • szkło izolacyjne
  Twoje okna pochodzą z lat 70., kiedy szkło izolacyjne stało się modne? Szkło to składa się z dwóch trwale połączonych tafli, ma grubość około 20-24 milimetrów i zmniejsza o połowę straty w porównaniu do zwykłego przeszklenia. W środku jest dziewięć stopni, a na zewnątrz minus dziesięć stopni. Na krawędziach jest chłodniej, gdzie może skraplać się para wodna, ponieważ aluminiowa przekładka łączy obie szyby dookoła. Przestrzeń pomiędzy nimi wypełniona jest powietrzem.
   
 • Szkło termoizolacyjne
  Szkło termoizolacyjne ma zwykle grubość około 30 milimetrów. W tym szkle zamiast powietrza w przestrzeni zastosowano argon gazu szlachetnego. Odparowuje wewnętrzną szybę cienką warstwą, która odbija promienie ciepła z powrotem do pomieszczenia. Przy temperaturze zewnętrznej minus dziesięć stopni w środku jest 14 stopni. To szkło termoizolacyjne z warstwą niskoemisyjną było dostępne od 1995 roku. Utrata ciepła: wciąż około jednej piątej.
   
 • Super szkło
  Przy superszybach używa się trzech zamiast dwóch szyb - więc jest gruby i ciężki. Potrójne szkło termoizolacyjne stało się powszechne od 2002 roku i zawiera dwie zamiast jednej warstwy niskoemisyjnej wykonane z kryptonu zamiast argonu. Powierzchnia szyby okiennej ma co najmniej 17 stopni wewnątrz, gdy na zewnątrz jest minus dziesięć stopni. Dzięki temu straty energii można zredukować do jednej dziesiątej.

Tutaj znajdziesz oferty na nowe okna

Wymieniając okno pomyśl o ramie

Ramy okienne wykonane są z różnych materiałów, takich jak plastik, metal czy drewno. 

Zdjęcie: Fotolia / kalinda12

Rama również należy do okna. Aby był stabilny i nadal optycznie smukły, jest wzmocniony od wewnątrz. Dodatkowo osadzone są włókna wzmacniające, wstęgi są zoptymalizowane, a profile układane na płasko. W przypadku nowoczesnych okien z potrójnymi szybami trzeba było znaleźć nowe kombinacje materiałów do izolacji. W ramę wbudowano zatem jedną lub więcej warstw izolacji ze sztywnej pianki lub korka. Pianka izolacyjna wypełnia komory profili w ramach plastikowych lub metalowych. Następujące zasady dotyczą wszystkich materiałów szkieletowych: Dziś można osiągnąć dowolny poziom izolacji, aż do wymagań domu niskoenergetycznego.
 

Wybór odpowiedniej stolarki okiennej do starych budynków

Nowe ramy i szyby mogą wydobyć piękno starego budynku, unowocześnić niepozorne domy lub zharmonizować nieudane widoki domów. Jeśli potrzebujesz pomocy w kwestiach stylu i energii najlepiej skontaktować się ze stolarzem - udzieli on informacji na temat metod renowacji, doradzi w wyborze materiału ramy i przeszklenia oraz wspólnie ze swoimi klientami ustali odpowiednią ilość i rozmiar okna i skrzydła oraz ich podział szprosów,. 

Czytanie wskazówka: Tutaj dowiesz się, jak stylowo odrestaurować okna starego budynku.

Kiedy warto wymienić stare okna??

„Stare okna to duże marnotrawstwo energii. Odnowienie pozwala kontrolować koszty dodatkowe i emisje CO2. Możesz wtedy lepiej mieszkać w domu, lepiej go wynająć, skorzystać z dopłat i ulg podatkowych. W skrócie: wymiana okien to ochrona klimatu z dobrą widocznością!„Mówi Ulrich Tschorn ze Stowarzyszenia Producentów Okien i Fasad we Frankfurcie. 
Chcesz wiedzieć, czy powinieneś wymienić stare okna, ponieważ są one drenażem energii? Następnie należy najpierw określić rok budowy i rodzaj przeszklenia.
 

Z jakiego roku budowy pochodzi okno??

Z jednej strony rok budowy okna można wykorzystać do wyciągnięcia wniosków na temat jakości istniejącej izolacji termicznej. W tym celu jako prowadnicę należy wykorzystać tabliczkę znamionową na oknie, która zwykle znajduje się na górnej krawędzi krawędzi okna lub na przekładce między szybami.
Rok budowy przed 1995 zwykle wskazuje, że Twoje okna nie mają przeszkleń termoizolacyjnych. W takim przypadku warto pomyśleć o odnowieniu okien.
 

Jakie to oszklenie??

Ale możesz również dowiedzieć się bez tabliczki znamionowej, czy powinieneś wymienić swoje okna. Za pomocą prostego testu zapalniczki: po prostu trzymaj płomień przed oknem, gdy wieczorem na dworze jest ciemno. Teraz obserwuj odbicia płomienia. Każda tafla szkła odbija lekko przesunięty płomień i tworzy parę luster stojącego razem płomienia. Więc z podwójnymi szybami zobaczysz cztery płomienie. Jeżeli w Twoim oknie znajduje się szyba termoizolacyjna, jedno odbicie musi mieć inny kolor niż pozostałe. Efekt ten tworzą nowoczesne przeszklenia termoizolacyjne, w których w przestrzeni międzyszybowej nie ma próżni, a gazy szlachetne.

Jak określić współczynnik oszczędności, wymieniając okna:

 • Na poniższym obrazku wybierz okres, w którym Twoje okna były instalowane.
 • Wartość U wskazuje utratę ciepła przez okno. ‘w ‘ odnosi się do całego okna i pochodzi od angielskiego słowa ‘window ‘.
 • Kolorowe pole poniżej pokazuje zapotrzebowanie na energię w przeliczeniu na litry oleju opałowego.
 • Kolejna linijka poniżej pokazuje, ile zaawansowane technologicznie okno może zaoszczędzić na metr kwadratowy rocznie.
 • Na koniec oblicz, ile masz stóp kwadratowych okien. Odmierz swoje okna i wpisz liczbę do wzoru po x - tyle oszczędzasz każdego roku!
 • Na dole możesz zobaczyć odpowiednie przeszklenie jako rysunek przekrojowy.

Jak obliczyć, ile możesz zaoszczędzić dzięki nowym oknom. 

Jakie są opcje zamiany okien??

Chcesz zmodernizować swoje okna? Wtedy masz trzy możliwości: albo wymienić skrzydła, zamontować zastępcze okna, albo całkowicie wymienić okna.

1. Wymień tylko skrzydło okienne

Nowe skrzydła można zawiesić w istniejących ramach okiennych. Jednak odnowienie okna ma sens tylko wtedy, gdy stary komponent jest nadal nienaruszony. Łuszcząca się farba, zwietrzała glazura lub zgniłe miejsca również zalecają wymianę ramy. Całkowicie nowe okna często kosztują niewiele więcej niż patchwork i mają korzystniejsze wartości termiczne.

2. Wymienne okno w starej ramie

Inną opcją jest odpiłowanie ramy okiennej aż do połączenia ze ścianą. Po skróceniu nałożyć na pień ramkę konwersyjną, przykręcić ją śrubami, przykryć i uszczelnić okno. Ważne jest, aby substancja starego okna była nadal w porządku, a drewno ramy nie wykazywało żadnych uszkodzeń pod wpływem wilgoci ani inwazji grzybów lub szkodników.

 • korzyść: Nie trzeba wyrywać starego okna ze ściany – oznacza to, że tapeta lub okładzina z płytek pozostają nienaruszone od wewnątrz, tynk i powłoka elewacji na zewnątrz.
 • niekorzyść: Pozostała rama i nowa rama razem zwiększają udział drewna w oknie, powierzchnia szkła jest zmniejszona i do pomieszczenia wpada mniej światła.

Jednak ta metoda renowacji ma znacznie większą wadę dla bilansu energetycznego domu: stare połączenie ze ścianą nadal pozwala na ucieczkę ciepła, a połączenia między ramą a ścianą są niewystarczająco izolowane i uszczelnione.

3. Całkowicie wymień okna 

Stare okna na zewnątrz, nowe w środku - dziś okna domu jednorodzinnego można wymienić w ciągu jednego dnia, a także oczywiście dołożyć późniejsze prace murarskie. 

Przerabianie dźwiękoszczelnych okien: w ten sposób hałas pozostaje na zewnątrz Dzięki dźwiękoszczelnym oknom chronisz siebie i swoją rodzinę przed irytującym hałasem. Wyjaśniamy klasy izolacyjności akustycznej i koszt instalacji.

Wymiana okien: wskazówki dotyczące instalowania nowych okien

Profesjonalny montaż zgodnie z przepisami EnEV oferowany jest również jako montaż RAL. Przy składaniu zamówienia upewnij się, że wybrana firma specjalistyczna posiada „znak jakości RAL dla montażu”. Te zakłady rzemieślnicze podlegają zewnętrznemu nadzorowi Instytutu Techniki Okiennej (ift) w Rosenheim. Oto kilka wskazówek, jak wymienić okna, na wypadek, gdybyś chciał sam spróbować.

 • Ustaw ramę okna prawidłowo podczas instalacji
  Rama powinna być wbudowana w ścianę zewnętrzną bez mostka termicznego. Idealne umiejscowienie okna w ścianie i sposób jego zamocowania zależy od konstrukcji ściany: W jednowarstwowej ścianie zewnętrznej okna należy umieścić w środkowej jednej trzeciej ściany, w wielowarstwowych w wewnętrznej. trzeci poziom izolacji. Jednak montaż okien w tej idealnej linii jest technicznie skomplikowany. Twój bilans energetyczny pogarsza się tylko o około pięć procent, jeśli zewnętrzna strona ramy jest równo z zewnętrzną krawędzią muru. W ten sposób ościeżnica może być łatwo zaizolowana i zamontowana bez dodatkowych elementów mocujących.

Rama okienna powinna być wbudowana w ścianę zewnętrzną bez mostków termicznych – profesjonaliści wiedzą, jak to zrobić.

Zdjęcie: alamystockphoto / mikemcmolto
 • Bezpiecznie zamocuj nowe okno
  Obciążenie okna przenoszone jest na ścianę za pomocą bloków podporowych. Elementy mocujące, takie jak kołki ramowe lub kotwy ścienne, są stosowane prostopadle do poziomu okna, a gwoździe nie są już najnowocześniejsze. Odległości pomiędzy mocowaniami uzależnione są od materiału ościeżnicy - dla okien drewnianych i ościeżnic drewniano-aluminiowych jest to maksymalnie 800 milimetrów. Są mocowane maksymalnie 150 milimetrów od wewnętrznego narożnika.
 • Unikaj mostków termicznych dzięki izolacji ramy
  W starych budynkach bez izolacji zewnętrznej nowe okna izolują straty ciepła. Ale w obszarze ościeża ciepło przepływa przez ościeżnicę na zewnątrz - na zewnątrz ościeżnicy tylko kilka centymetrów muru ościeżowego zapewnia „ochronę termiczną”. Na mostkach termicznych mogą wystąpić problemy z pleśnią. Sensowne byłoby docieplenie elewacji - jako rozwiązanie tymczasowe zalecane jest docieplenie w ościeżu okiennym, zwane też "dociepleniem ramy".

 • Uszczelnij dokładnie po wymianie okna
  W nowych budynkach jak również w nieocieplonych starych budynkach ważne jest, aby okna były ściśle połączone z poziomem szczelności - tj. paroizolacja na ścianach lekkich, tynk wewnętrzny na ścianach litych. Rozporządzenie o oszczędzaniu energii EnEV nakazuje wiatroszczelny montaż okien - ze wszystkich czterech stron eksperci twierdzą, że „wokół”. Monter okien ma obowiązek poinformować o tym właścicieli budynków i renowatorów przed rozpoczęciem prac oraz wykonać uszczelnienie zgodnie z obowiązującymi zasadami techniki: Powinno być ono szczelniej od wewnątrz niż na zewnątrz, aby uszczelnienie z boku pomieszczenie oferuje wyższą odporność na parę wodną niż uszczelka po stronie pogodowej. Tworzy to gradient pary wodnej na zewnątrz – w przypadku wniknięcia wilgoci może ona wyparować na zewnątrz. Pianka PU, plecionki konopne, wełna owcza lub inne ekologiczne materiały izolacyjne dobrze izolują, ale nie uszczelniają - ciepłe, wilgotne powietrze w pomieszczeniu wnika w fugę i powoduje kondensację pary na oknie. Zawilgocone materiały izolacyjne tracą swoją funkcję.

Koszty wymiany okien

Ceny szyb termoizolacyjnych uzależnione są od wybranego oszklenia (podwójne lub potrójne) oraz warstwy izolacyjnej (gaz szlachetny, próżnia lub powietrze). W przypadku potrójnego oszklenia płacisz od 10 do 15 procent więcej niż w przypadku podwójnego oszklenia. Oprócz kosztu szkła doliczana jest również cena ramy i montażu. Poniższe ceny są wartościami średnimi dla rozmiaru 1,30 x 1,30 metra:
 

Ramy okna Ceny za okno (w tym. Usuwanie, utylizacja, instalacja)
Plastikowy około 500 euro
drewno około 560 euro
Drewno-aluminium około 680 euro
aluminium około 780 euro


Okna plastikowe zwracają się w niecałe osiem lat, okna drewniane w około 13 lat. Wyższa cena okien drewnianych ma swoje uzasadnienie, ponieważ: „Okna drewniane są wysokiej jakości, trwałe i wygodne”. Naturalny, odnawialny materiał jest trwały i łatwy w obróbce. Dzięki wielu innowacjom, takim jak frezowane komory powietrzne czy kombinacje materiałów, wartości izolacyjne wciąż się poprawiają – mówi Karl Becker, inicjator Wood Network. Nowoczesne okna drewniane z pewnością mogą nadążyć za konkurencją i obecnie świętują swój powrót dzięki swojej trwałości.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here