Uszczelka okienna

Niezbyt ciasny?

Okno: wymień uszczelkę

W przypadku nowoczesnych okien warunki ramowe również muszą być odpowiednie. Okna izolacyjne i ciepłochronne często zawierają między poszczególnymi szybami gazy szlachetne, które mniej przewodzą ciepło niż powietrze i dlatego lepiej izolują. Gazy nie powinny mieć możliwości wydostania się z okien w podeszłym wieku. Ponadto przeciągi i gromadzenie się wilgoci są wadami związanymi z nieszczelnymi oknami i należy je jak najszybciej usunąć. Ponieważ największe straty ciepła w oknach występują zwykle na ramie, należy regularnie sprawdzać jej szczelność, zarówno w połączeniu ze szkłem, jak i otaczającą je elewacją.

Przede wszystkim upewnij się, że okna zamykają się prawidłowo. W przypadku wykrycia wycieków środki pierwszej pomocy, które są łatwe do przeprowadzenia, mogą stanowić krótkoterminowe rozwiązanie. Jednym z punktów wyjścia jest wypełnienie uszczelniaczem, takim jak silikon. Może to jednak z czasem stać się kruche i nie jest rozwiązaniem trwałym. Szczelność połączeń można również osiągnąć za pomocą elastycznych taśm uszczelniających, które są wyfrezowane w ramie. Według heskiego Ministerstwa Energii środek ten trwa od pięciu do dziesięciu lat „z tak samo dobrym skutkiem”. Często jednak pomaga spojrzenie na okucia okienne. Można je dokręcać zwykłymi narzędziami domowymi w taki sposób, że docisk okna ponownie wzrasta, a okno mocniej się domyka.

Nienaruszone uszczelki pozwalają zaoszczędzić pieniądze i energię 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w oknach
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w oknach, porównaj oferty i zaoszczędź.

Od uszczelnienia do wymiany

Jeżeli dotychczasowe uszczelki wyposażone są w gumę profilową, decyzja staje się bardziej skomplikowana: na rynku zastosowano liczne, czasem bardzo różne profile, tak że poszukiwanie odpowiedniej uszczelki zastępczej do własnego okna może stać się poszukiwaniem igły w stóg siana. Tutaj wysiłek wyszukiwania należy ustawić w stosunku do oczekiwanej poprawy - lub, w przypadku starych okien, wymianę należy uwzględnić w rozważaniach.

Ci, którzy boją się całkowitej wymiany okien, mają również możliwość prostej wymiany szyb i wymiany uszczelek w jednej operacji. Szczególnie przy wymianie starych szyb pojedynczych i podwójnych na nowoczesne szyby termoizolacyjne należy wcześniej sprawdzić, czy rama nadaje się do nowego okna i jest wystarczająco stabilna, aby zapewnić bezpieczne trzymanie nowego szkła. Zaletą jest to, że koszty są nawet o 30 procent niższe niż przy całkowitej wymianie.

Niewydajne okna: nowe uszczelki mogą pomóc

WSKAZÓWKA

Skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi wyceny: Porównaj ceny okien i zaoszczędź do 30 procent

Analiza wszystkich poziomów

Zainstaluj poprawnie Windows © Halfpoint, fotolia.com

Szczególną uwagę należy również zwrócić na styk między oknami a ścianami. W przeciwnym razie zaoszczędzona energia szybko znów wypłynie przez okno, szczególnie w domach ocieplonych. Jeśli połączenie z murem jest niewystarczające, w szczelinie połączeniowej może gromadzić się woda kondensacyjna i może tworzyć się pleśń, według Bawarskiego Urzędu Ochrony Środowiska: „Naprawa takich uszkodzeń jest czasochłonna i kosztowna."

W przeszłości spoiny te były często zagęszczane pianką montażową. Jednak wilgoć powstająca w mieszkaniu, np. z gotowania czy prania, na stałe spływa na okno w postaci pary wodnej. Sama pianka nie jest w stanie wytrzymać tej pary na dłuższą metę - nawet późniejsze tynkowanie tego nie zmienia. Wilgoć przenika przez niego i osadza się w postaci kondensacji, która może uszkodzić materiał i stworzyć niezdrowy klimat w pomieszczeniu. W praktyce można temu zaradzić kilkoma warstwami izolacji.

W czołówce technologii

Jeśli chcesz uzyskać fachową pomoc przy renowacji lub wymianie okien w Twoim domu, możesz posłużyć się terminem „RAL-Montage” jako wskazówką. Gwarantuje to spełnienie ogólnie uznanych zasad techniki. Jednak przykłady instalacji wymienione w zbiorze zasad nie są obowiązkowe, a w niektórych przypadkach są skomplikowane.

W przypadku wątpliwości pomocna może być porada specjalistycznej firmy, która jest również poinformowana o aktualnym stanie prawnym. Obejmuje to również wymagania Ustawy o Energii Budowlanej (GEG). Na przykład należy zapewnić, że „obszar przenoszący ciepło, w tym spoiny, jest trwale hermetyczny zgodnie z uznanymi zasadami techniki”.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here