Wywiad z ekspertem ds. okien i efektywności energetycznej”,

Potencjał okien energooszczędnych – i co ma z tym wspólnego elewacja

Okno efektywności energetycznej © Ingo Bartussek, fotolia.com
Producenci okien energooszczędnych zwykle obiecują duży potencjał oszczędności swoich produktów. W rzeczywistości jednak wiele innych czynników odgrywa ważną rolę w podjęciu decyzji o tym, czy warto wyremontować lub wymienić okno. Poprosiliśmy o radę Ulricha Tschorna, dyrektora zarządzającego Stowarzyszenia Okien i Fasad (VFF).

Jaką rolę w energooszczędności budynku odgrywają okna??

Obudowa budynku i technologia systemu zasadniczo przyczyniają się do oszczędności energii w budynku. Stare okna to jedno z największych źródeł strat. Dokładne informacje na temat oszczędności energii znajdziesz w naszym opracowaniu Oszczędzanie energii dzięki nowym oknom. Niewykorzystana energia to najlepsza oszczędność!

Istnieją proste testy, dzięki którym właściciele domów mogą sprawdzić efektywność energetyczną swoich okien?

Okna z pokoleń sprzed 1995 r. zwykle nie są wyposażone w szyby termoizolacyjne i dlatego są przestarzałe pod względem energetycznym. Za pomocą prostego testu zapalniczki można określić, czy w oknie zainstalowano szyby termoizolacyjne. Trzymaj zapalniczkę lub świecę przed oknem. Otrzymujesz za powierzchnię szyby (ze szkłem pojedynczym 2, ze szkłem podwójnym 4 itd.) odbicie płomienia. Jeśli wszystkie lustrzane odbicia mają ten sam kolor, nie ma powłoki, a zatem nie ma szyby chroniącej przed ciepłem. Drugie odbicie ma zwykle kolor niebieskawy lub czerwonawy, jeśli jest to powlekane szkło termoochronne.

aż do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w oknach
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w oknach, porównaj oferty i zaoszczędź.

Jaki potencjał oferuje bardziej energooszczędne ustawienie okien??

Okna pełnią kilka ważnych funkcji: światło, szczelność, ochronę termiczną, promieniowanie cieplne, antywłamaniowe, dźwiękoszczelne, przeciwsłoneczne i wiele innych. W zależności od kierunku kompasu i wykorzystania pomieszczenia, odpowiednie funkcje muszą być optymalnie skoordynowane. Dobry doradca specjalista pomoże. We wszystkich tych punktach optymalnie indywidualizuje okna.

Kiedy jest remont, a kiedy wskazana wymiana??

Okna generacji od 1990 do 1995 były w większości wyposażone tylko w szyby izolacyjne, a nie w szyby termoochronne. W tym przypadku warto wymienić samą szybę - jeśli okna są w innym stanie technicznym. Należy pamiętać, że generalnie można montować tylko szkło o tej samej strukturze (tej samej grubości). Koszty są różne dla poszczególnych materiałów, w zależności od tego, ile wysiłku wymaga ponowne oszklenie.

Jakie są zależności między oknem a elewacją??

Nowe okno powinno oczywiście pasować od połączenia z ociepleniem elewacji, które mogło być dodatkowo lub później zmienione. Jeżeli oścież ma być ocieplony, okno powinno być już wykonane o odpowiedniej szerokości ramy. Dlatego należy zachować optymalną kolejność.

Mały przewodnik po modernizacji energetycznej:

 1. Analiza przez konsultantów ds. energii
 2. Nie zapomnij o możliwych grantach
 3. Zaplanuj środki
 4. Skompiluj koszty
 5. Złóż wniosek o dofinansowanie
 6. Planowanie izolacji
 7. Planowanie okien - rozważ połączenia do izolacji w obszarze ościeża
 8. Zaplanuj indywidualne wyposażenie – np. zabezpieczenia antywłamaniowe, sterowanie i dostępność światła, osłony przeciwsłoneczne, zabezpieczenia,

  ..

 9. Renowacja okien
 10. Odnowienie izolacji
 11. Planowanie i modernizacja ogrzewania zgodnie z nowym zużyciem

Jaki wpływ na efektywność energetyczną ma interakcja między oknem a fasadą??

Każda poprawa izolacji zatrzymuje ciepło - zimno latem - w pomieszczeniu. Należy unikać mostków termicznych. Są to połączenia elementów lub słabo zaizolowane części powłoki zewnętrznej. W przeciwnym razie w takich miejscach będzie tworzył się kondensat, który może prowadzić do powstawania pleśni.

Czy są dotacje na energooszczędną renowację okien i/lub elewacji??

Tak, dużo. Programy finansowania są oferowane przez władze federalne, stanowe i lokalne. Przegląd znajduje się na przykład na www.dane źródłowe.de z wyszukiwaniem przy użyciu odpowiedniego kodu pocztowego. Na modernizację energetyczną KfW oferuje nie tylko pożyczki – w niektórych przypadkach ze zwolnieniem ze spłaty – ale także dotacje bezpośrednie.

Więcej o finansowaniu przeczytasz tutaj.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here