Okna i drzwi

Światło dzienne a izolacja termiczna

Okno efektywności energetycznej © Ingo Bartussek, fotolia.com

Jasne, zalane światłem pomieszczenia – tak twierdzi wielu właścicieli budynków i potencjalnych nabywców, którzy chcą spełnić swoje marzenie o własnych czterech ścianach. Światło dzienne ma bezpośredni pozytywny wpływ na nastrój. I nie tylko to: udowodniono nawet naukowo, że wystarczająca ilość światła dziennego jest korzystna dla zdrowia. Nie ma zatem nic do powiedzenia przeciwko żądaniu otwartego i jasnego projektu przestrzeni życiowej. Stawia to jednak odpowiednio wysokie wymagania dotyczące izolacji termicznej.

Straty ciepła przez okna

Okna stanowią tylko niewielką część całkowitej powierzchni budynku, ale według Agencji Energii NRW mogą przyczyniać się do strat energii od 20 do 25 proc. Powód widać już we właściwościach szkła. Szkło posiada przewodność cieplną 0,76 W/(mK). Jest zatem znacznie powyżej przewodności cieplnej materiałów izolacyjnych. W porównaniu do ścian zewnętrznych występuje również niewielka grubość warstwy szyby.

Ważne: spójrz na całe okno

Jednak okno nie składa się z samego przeszklenia. Rama bierze również udział w stratach ciepła. Rozróżnia się zatem trzy wartości współczynnika U dla okien:

  • Ug. oszklenie) oznacza wartość U oszklenia
  • Uf. ramka) oznacza wartość U ramki
  • Uw (pol. okno) oznacza wartość U całego okna

Ustawa o Energii Budowlanej (GEG) nakazuje przy wymianie okien współczynnik Ug na poziomie 1,1 W/(m²K). Wartość Uw nie powinna przekraczać 1,3 W/(m²K).

Okno wartości U: wartość przenikania ciepła

W szczególności w przypadku starych okien rama jest prawie lub wcale nie jest izolowana. W takich przypadkach trudno uniknąć wymiany całego okna. Dalsze straty ciepła mogą również wystąpić przez uszczelki, jeśli nie spełniają już wystarczająco dobrze swojej funkcji.

aż do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w izolacjach
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w izolacji, porównaj oferty i zaoszczędź.

Mniejsze wymagania dotyczące drzwi

W przypadku drzwi wejściowych to samo dotyczy izolacji ościeżnicy, co w przypadku okien. Jednak według GEG mogą mieć nieco gorszą wartość U. Wartość graniczna tutaj wynosi 1,8 W/(m²K).

Zaleta okien: zysk słoneczny

Z energetycznego punktu widzenia okna mają jeszcze jedną szczególną cechę w porównaniu z innymi elementami: nie tylko odpowiadają za część utraty energii, ale także mogą dostarczać ciepło do domu poprzez promienie słoneczne. Ten zysk słoneczny opiera się na wysokim stopniu transmisji energii (wartość g). Na przykład wartość g wynosząca 0,5 oznaczałaby, że 50 procent wypromieniowanego ciepła jest wpuszczane do domu przez szybę. Zasada ta może być zastosowana w nowych budynkach: domy pasywne charakteryzują się dużymi oknami wychodzącymi na południe, podczas gdy okna wychodzące na północ są jak najmniejsze. W ten sposób energia słoneczna jest wykorzystywana pasywnie do ogrzewania.

Wartość G dla okien: wartość przepuszczalności energii

Dalsza informacja

Wymiana okien

Pojedyncze, podwójne, potrójne - większa ochrona termiczna dzięki wymianie okien Wymiana okien © Gina Sanders, fotolia.com Do dziś można je znaleźć w niektórych starych budynkach: pojedyncze przeszklenia, które umożliwiają przepływ ciepła prawie bez przeszkód

..

Kontynuuj czytanie "

Taśma uszczelniająca

Teraz czas na uszczelnienie - uszczelnij okno przed pełzającą utratą ciepła © riopatuca, fotolia.com Oprócz pytania o przeszklenie i ościeżnicę okna decydujące znaczenie dla izolacji termicznej ma jego szczelność

..

Kontynuuj czytanie "

Znajdź firmy specjalizujące się w oknach

Firmy specjalizujące się w oknach w Twoim regionie niewiążące zapytania. Otrzymasz bezpłatne oferty od wyspecjalizowanych firm w Twoim regionie. Tylko ci, którzy porównują oferty, mogą zaoszczędzić pieniądze

..

Kontynuuj czytanie "

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here