Maluj okna i drzwi farbą do okien”,

Maluj okna i drzwi farbą do okien

Lakiery do okien są bardzo uniwersalne. Ramy okienne, drzwi i futryny można malować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz większością nowoczesnych farb do okien dostępnych w specjalistycznych sklepach i sklepach z artykułami żelaznymi. Inne obszary zastosowania to werandy, ogrody zimowe, domy szklane, pawilony i okładziny elewacyjne. Lakier utrzymuje się na wielu różnych powierzchniach, takich jak drewno, aluminium, plastik czy stal. Wiele lakierów do okien nadaje się również do cynku (m.in. B. powierzchnie ocynkowane) i/lub podłoża mineralne takie jak tynk, (włókno)cement, beton lub cegła.

Piękny lakier do okien chroni materiał i może przyciągać wzrok © Unclesam, stock.cegła suszona na słońcu.com

Istnieją wodorozcieńczalne i rozpuszczalnikowe farby do okien. Podobnie jak w przypadku innych rodzajów farb, istnieje również trend w kierunku farb wodorozcieńczalnych, szczególnie wśród rzemieślników domowych i hobbystycznych. Wiele osób woli używać produktów oznaczonych etykietą środowiskową „Błękitny Anioł”. Farby na bazie wody są łatwiejsze w obróbce, mają mało zapachu i zawierają mało szkodliwych substancji, dzięki czemu są bardziej przyjazne dla środowiska i kompatybilne. Niemniej jednak nowoczesne wodorozcieńczalne farby do okien na bazie żywicy akrylowej lub alkidowej mają bardzo dobre właściwości adhezyjne i zapewniają odporną na warunki atmosferyczne, trwałą i mocną powłokę.

Oprócz lakierów akrylowych i lakierów na bazie żywicy syntetycznej we wszystkich kolorach, jako lakiery okienne dostępne są również tak zwane lakiery High Solid. Ze względu na wyższą zawartość części stałych są szczególnie stabilne i sprężyste. Okna można również pomalować dwuskładnikową farbą odpowiednią do danego materiału. Obróbka farb 2K jest mniej skomplikowana niż wielu się wydaje, a farby do okien 2K wyróżniają się również wysoką trwałością i długą żywotnością.

Żywica alkidowa o wysokim połysku jako ochrona okien

Do każdego materiału odpowiedni lakier do okien

Powłoki na drzwi i okna muszą być odporne na wysoką temperaturę i mróz, wahania temperatury, promieniowanie UV i wilgoć przez lata bez żółknięcia, szarzenia, pęcherzy i kruchości. Dlatego farba musi pozostać na tyle elastyczna po wyschnięciu, aby nie pękała w przypadku zmiany wymiarów podłoża pod wpływem warunków atmosferycznych lub wilgoci. Ponadto musi być wystarczająco twardy, aby wytrzymać regularne czyszczenie gąbką i zwykłymi domowymi środkami czyszczącymi bez usuwania farby.

aż do 30% zapisać

Regionalni rzemieślnicy
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych regionalnych rzemieślników i firmy specjalistyczne, porównaj oferty i oszczędź do 30%. Zapytaj teraz bez zobowiązań

Malowanie okien drewnianych

Malowanie krawędzi ram okiennych © Africa-Studio, stock.cegła suszona na słońcu.com

Dostępne są regulujące wilgoć lakiery okienne, lakiery wentylowe, do okien drewnianych. Tworzą na drewnie wysoce nieprzezroczystą, odporną na blokowanie, a jednocześnie elastyczną warstwę, która zapobiega przedostawaniu się wilgoci do drewna, ale jednocześnie pozwala na ucieczkę istniejącej wilgoci drewna na zewnątrz. Ze względu na swoją elastyczność lakiery wentylowe mogą „pracować” również z drewnem pod wpływem zmian temperatury, nie pękając ani nie falując.

Ventilack do okien drewnianych chroni w inteligentny sposób

Maluj okna stalowe i aluminiowe

Podczas malowania okien stalowych, zwłaszcza rdzy lub. Ważna ochrona przed korozją metali żelaznych; dlatego odpowiedni podkład może być przydatny. Lakiery do okien do metali kolorowych m.in. B. Okna aluminiowe lub ramy cynkowe stawiają szczególnie wysokie wymagania dotyczące właściwości klejących. Dla każdego materiału istnieje odpowiedni lakier do okien, a większość producentów oferuje różne specjalne podkłady, dzięki czemu można kupić idealnie skoordynowany system lakierniczy „z jednego źródła”. W ten sposób prawidłowo budujesz lakier i zapewniasz najlepszą stabilność, trwałość i funkcjonalność.

Kolejną niezmiernie ważną właściwością lakieru do okien jest tzw. „odporność na blokowanie”. Lakiery odporne na blokowanie nie sklejają się, jeśli dwie pokryte nimi powierzchnie, takie jak ramy okienne i skrzydła okienne lub skrzydła drzwiowe i futryny drzwiowe, dotykają się lub leżą jedna na drugiej. Po dokładnym wyschnięciu lakieru do okien nie stanie się lepki ani nie będzie lepki, nawet gdy części zostaną wystawione na działanie ciepła lub wysokiego ciśnienia.

Lakier do okien i drzwi musi być bardzo odporny, mówi się też "Odporny na blokowanie"

Malowanie drzwi i okien - preparaty

Malowanie drzwi wewnętrznych © Heiko Küverling, stock.cegła suszona na słońcu.com
 1. Dokładne czyszczenie

  Powierzchnia musi być sucha, stabilna i wolna od tłuszczu, brudu i luźnych części. Okna aluminiowe i plastikowe najlepiej czyścić i odtłuścić rozcieńczalnikiem nitro. Aluminium należy następnie zszorstkować drobnoziarnistym papierem ściernym, aby uzyskać lepszą przyczepność farby. Cynk można czyścić rozcieńczonym amoniakiem: nałożyć plastikową włókniną, zetrzeć, a następnie dokładnie zmyć czystą wodą. Możesz użyć wody lub drewnianych drzwi i okien. Czysta woda z mydłem; jeśli to nie wystarczy, przeszlifuj lub przeszlifuj drewno. Usuń rdzę ze stalowych okien, które już noszą ślady rdzy za pomocą stalowej szczotki lub papieru ściernego.

  Uszkodzone obszary ramy okiennej należy naprawić, w przeciwnym razie lakier do okien nie wytrzyma © Paul Maguire, stock.cegła suszona na słońcu.com

  Stare powłoki, które są jeszcze stabilne i dobrze przylegają (ziarno 180-240) przeszlifować, a następnie dobrze przetrzeć powierzchnię rozcieńczalnikiem uniwersalnym. Uszkodzone uszczelki, takie jak kruszący się kit do szyb lub luźne uszczelki gumowe, należy naprawić lub wymienić przed malowaniem. To samo dotyczy pęknięć i innych uszkodzonych obszarów w drewnie lub plastiku – można je naprawić specjalnymi masami naprawczymi i szpachlowymi. Zwróć uwagę na czas schnięcia i maluj naprawę i wypełniacze dopiero po ich całkowitym wyschnięciu.

 2. Elementarz

  Jeśli nie używasz farby do okien 2 w 1 lub 3 w 1, która nie wymaga podkładu, przed malowaniem zagruntuj: drewno podkładem chroniącym drewno, stal podkładem do metalu lub. Podkład antykorozyjny, metale nieżelazne z podkładem (np. B. Podkład cynkowy lub aluminiowy), okna plastikowe ze specjalnym podkładem do plastiku. W przypadku niewykończonych lub szlifowanych drewnianych drzwi i okien istnieją również specjalne podkłady na bazie akrylu, które wypełniają pory drewna i wygładzają powierzchnię.

  Więcej szczegółów na temat gruntowania i struktury lakieru znajdziesz w naszych szczegółowych artykułach dotyczących malowania metali i malowania tworzyw sztucznych. Oczywiście podkład musi również dokładnie wyschnąć zgodnie z zaleceniami producenta, zanim będzie można nałożyć farbę na drzwi lub okna.

 3. Zastosuj farbę do okien

  Lakier do okien dobrze wymieszać przed nałożeniem. Najlepiej nałożyć dwie warstwy farby, podkład i warstwę nawierzchniową. Jako podkład można rozcieńczyć lakier do okien lub drzwi do 10 procent wody lub rozcieńczalnika uniwersalnego. Używaj do większych powierzchni (np. B. Skrzydło drzwi, ościeżnica) wałek do malowania i dobry pędzel do malowania narożników, krawędzi i drobnych prac.

  Po wyschnięciu podkładu ponownie zszorstkować powierzchnię drobnym papierem ściernym (ziarnistość 240 do 500) - bez nacisku, przetrzeć zamiast piaskować. Następnie usuń pył szlifierski i nałóż nierozcieńczony lakier do okien na warstwę wierzchnią.

Malowanie okien drewnianych © Stockphoto-Graf, stock.cegła suszona na słońcu.com

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here