Profesjonalnie usuń i odnów kit do okien”,

Szpachlówka do okien prawie nie jest już stosowana w nowych budynkach, nawet jeśli pojawił się syntetyczny wariant, który schnie szybciej. Wyjątkiem są ekologiczne domy ekologiczne, gdyż budowniczowie nie chcą stosować powszechnej, nowoczesnej alternatywy dla kitu okiennego, silikonu. Ponadto szpachlówka okienna jest nadal stosowana przy renowacji starych i zabytkowych domów. Rzemieślnicy często znajdują go we framugach drzwi lub podłogach tych domów, ponieważ przez pewien czas w całym domu używano kitu do naprawiania drobnych dziur i uszkodzeń.

Uzyskaj oferty od ekspertów tutaj:

Jak usunąć starą szpachlę okienną??

Z biegiem lat kit do szyb powoli wysycha, staje się kruchy i kruszy się. Efektem są nieestetyczne szare okruchy między ramą okienną a szybą oraz zauważalny spadek temperatury w pomieszczeniu z tyłu - wiatr gwiżdże przez powstałą szczelinę. Ponadto szyby nie trzymają się już mocno w ramie, co może stanowić problem z bezpieczeństwem. W takiej sytuacji masz możliwość częściowego lub całkowitego odnowienia szpachli okiennej. Częściowe odnowienie szpachli okiennej ma sens tylko wtedy, gdy większość szpachli jest nadal nienaruszona i nie jest pokruszona na okruchy. W większości przypadków lepiej jest wymienić całą szpachlę okienną. Zwłaszcza, gdy masz dom, którego okna były ostatnio odnawiane w erze azbestowej mody. Ponieważ w tym czasie azbest był również często dodawany do kitu okiennego.
Oprócz odrobiny cierpliwości i czasu będziesz musiał usunąć kit do okien:
 

  • Rękawice robocze, ewentualnie okulary ochronne i maska ​​na twarz
  • pędzel
  • szpachelka
  • Śrubokręt
  • Opalarka lub promiennik podczerwieni
  • Taśma malarska
  • olej lniany
     

Ponieważ szpachlówka raczej nie wszędzie będzie luźna, ale w niektórych miejscach nadal mocno przylega do szyby, należy zachować szczególną ostrożność podczas jej usuwania, aby nie stłuc szyby. Użyj ostrego rogu szpachelki lub końcówki śrubokręta, aby podważyć szpachlę z zagięcia. Najlepiej zacząć od miejsca, w którym jest już dziura i powoli wyciskać szpachlę z rowka. Jeśli słyszysz odgłosy zgrzytania lub kit się nie rusza, podgrzej go promiennikiem podczerwieni lub opalarką. Dzięki temu będzie bardziej miękki i powinien być łatwy do usunięcia.

Zaleca się ostrożność tutaj! Spróbuj podważyć kit do okien z zagięcia zaostrzonym rogiem szpatułki. 

Zdjęcie: iStock/wabeno

Przygotowania do nowej szpachli okiennej

Po całkowitym usunięciu starej szpachli okiennej trzeba bardzo dobrze wyczyścić wręb okienny. Okruchy, kurz, pyłki i resztki liści – wszystko musi zniknąć. Najpierw usuń gruboziarnisty brud, najlepiej za pomocą pędzla. Potem przychodzi dostrojenie. Im ostrożniej pracujesz, tym lepszy będzie efekt końcowy. W zależności od typu okna postępuj w następujący sposób:

Przygotuj okna drewniane

Wymieszaj wodę i amoniak w proporcji 1:10 w wiadrze i nanieś płyn na szybę szmatką. Potem trzeba poczekać, bo najpierw rama okienna musi wyschnąć. Następnie przyklej taśmę malarską nad wrębem okiennym (czyli na szybie z krawędzią do wrębu okiennego) oraz pod wrębem (czyli na ramie okiennej). Teraz możesz pomalować szczelinę, w którą później włożymy nową szpachlę okienną olejem lnianym. Dodawaj olej, aż przestanie natychmiast wchłaniać drewno. Całkowite wchłonięcie i wysuszenie zajmie ponownie kilka dni.

Przygotuj metalowe okna

Ramę okienną i fałdę umyć wodą z płynem do mycia naczyń i osuszyć ściereczką. Następnie pokryj metalowe okno farbą antykorozyjną z oleju lnianego. Postępuj zgodnie z instrukcjami producenta.

Przygotuj kit do okien

Nieotwarta szpachla do okien może być przechowywana przez około trzy miesiące, jeśli jest odpowiednio przechowywana (w ciemności i w temperaturze od 10 do 15 stopni Celsjusza). Zanim zaczniesz szpachlować szyby, przelej masę do miski lub wiadra i dobrze zagnieść. Jeśli są opóźnienia lub szpachlówka do okien jest zbyt twarda do ugniatania, dodawaj po kropli trochę oleju sałatkowego. To powinno ułatwić przetwarzanie materiału.

Ozdobne stare drewniane okna często mogą pozostać - wystarczy wymienić kit okienny.

Zdjęcie: iStock / Eugenesergeev

Instrukcja: Odnów kit do okien

Aby odnowić kit w swoich oknach, będziesz potrzebować następujących materiałów:
 

* Rękawiczki, ewentualnie okulary ochronne i rękawice robocze
* Szpachlówka do okien
* Miska lub wiaderko, w razie potrzeby kilka kropel oleju do sałatek
* Szpachla
Gdy kit do szyb jest gotowy, rozwałkuj go rękami w cienki wałek, tak jak podczas pieczenia. Teraz umieść tę rolkę na wrębie okiennym i wciśnij ją w rowek szpachlą. W rogach należy wciągnąć szpachlę do środka pod kątem 45 stopni. Upewnij się, że cała szczelina jest wypełniona materiałem i nie tworzą się pęcherzyki. Jeśli chcesz zrobić przerwę między szpachlowaniem jednego okna a drugiego, wlej kit do hermetycznego pojemnika. Zapobiegnie to wysychaniu. Pod koniec pracy należy wyregulować okna.

Jak długo kit do okien musi wyschnąć?

Odpowiedź na to pytanie zależy od pogody. Szpachlówkę należy pozostawić na co najmniej tydzień do wyschnięcia. Dziesięć dni byłoby lepiej. Jeśli w międzyczasie będzie mocno padało, może nawet 14 dni. Nie wolno dotykać kitu do okien podczas fazy schnięcia. Jeśli po tygodniu chcesz sprawdzić, czy możesz dalej pracować, bardzo lekko nakłuć szpachlę końcówką śrubokręta. Jeśli odcisk jest nadal widoczny, kit musi wyschnąć dalej. Po zakończeniu możesz go pomalować lub polakierować według własnego gustu.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here