Rama okienna

Ramy okienne do przeglądu rynku

Nowoczesne plastikowe okno w przekroju © alterfalter, fotolia.com

Za największe straty ciepła odpowiada rama okna. To wystarczający powód, aby nie lekceważyć tego jako marginalnego zjawiska. Renowatorzy i budowniczowie domów mają do wyboru konstrukcję drewnianą, plastikową lub aluminiową – lub ich kombinację.

Drewniana rama

Mahoń, cykuta, a może dąb lub świerk? Drewno to wszechstronny materiał budowlany, który od wieków stosowany jest w budowie okien. Różne rodzaje drewna pozwalają na dużą swobodę w projektowaniu, ale mają też różne właściwości izolacyjne. Ogólnie rzecz biorąc, drewniane ramy mają tutaj przewagę w porównaniu z innymi materiałami. Kolejną zaletą jest jego przyjazność dla środowiska: drewno jest surowcem odnawialnym, jest łatwe w obróbce i emanuje przytulnością.

Drewniane ramy okienne: charakterystyka

Jednak drewno jest mniej odporne na warunki atmosferyczne niż plastik czy aluminium. Dlatego drewniane ramy należy regularnie czyścić, lakierować i malować, w przeciwnym razie materiał może ulec uszkodzeniu. Ekologiczne glazury i uszczelniacze mogą opóźnić kolejny niezbędny remont generalny. Również ze względów estetycznych od czasu do czasu zalecana jest nowa warstwa farby, która jednocześnie otwiera nowe możliwości projektowe. Należy jednak zachować ostrożność, zwłaszcza w przypadku osiedli mieszkaniowych: tutaj administracja może przynajmniej zastrzec malowanie zewnętrzne w określonej tonacji kolorystycznej, aby zachować ogólne wrażenie zespołu mieszkalnego.

Okna drewniane wbrew pozorom stosunkowo długo wytrzymują ogień ze względu na swoją stabilność i wytrzymałość. Szczególnie latem komfort mieszkania zwiększa fakt, że drewno nie nagrzewa się tak szybko jak np. plastik, a w przypadku okien drewnianych nie ma możliwości naładowania elektrostatycznego.

aż do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w oknach
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w oknach, porównaj oferty i zaoszczędź.

Plastikowa ramka

Plastikowe ramy okienne są łatwe w pielęgnacji i mają długą żywotność. Są praktycznie bezobsługowe i w przeciwieństwie do drewnianych ram nie wymagają ponownego malowania. Wiatr, pogoda i promieniowanie słoneczne również mogą w niewielkim stopniu zaszkodzić tym modelom. Plastik jest elastyczny, a przez to lekki i może być produkowany w wielu różnych farbach. Ma to również wpływ na koszty: nie tylko ze względu na niską cenę, tworzywa sztuczne stały się obecnie standardem w produkcji ram.

Plastikowe ramy okienne: charakterystyka

Elastyczność jest jednocześnie błogosławieństwem i przekleństwem, ponieważ materiał bardzo szybko odkształca się pod wpływem silnego ciepła. Ponadto wypaczoną ramę zwykle trzeba całkowicie wymienić, a mniejsze wady ram drewnianych można naprawić selektywnie. Natomiast plastik jest lepiej chroniony przed szkodliwymi wpływami, takimi jak spaliny czy korozja. Każdy, kto często czyści okna, wie też, że na plastiku łatwo dostrzec brud. Jeśli Ci to przeszkadza, do tych ramek musisz częściej używać ściereczki do czyszczenia.

Właściwości termoizolacyjne są dobre, ale nie tak dobre dla wszystkich modeli jak dla innych prezentowanych tu materiałów. Wpływ na środowisko jest również początkowo ograniczony, chyba że ramy nie są wyrzucane, ale w 100 procentach poddawane recyklingowi.

Ramka aluminiowa

Cienkie i lekkie, te dwie właściwości wyróżniają aluminiowe ramy okienne. Ponadto lekki metal jest praktycznie bezobsługowy, trwały i stabilny kolorystycznie. Nie blaknie i opiera się wiatrowi i pogodzie. Ramy aluminiowe są również idealne do nietypowych konstrukcji okiennych: mają dobre właściwości statyczne i można je montować stosunkowo wąsko w porównaniu do plastiku lub drewna.

Aluminiowe ramy okienne: charakterystyka

Jednak wraz z rosnącą świadomością energooszczędności ramy aluminiowe zostały nieco w tyle. Są ku temu dwa powody: Z jednej strony produkcja jest złożona i energochłonna. Tego zużycia energii nie da się zrekompensować dobrą zdolnością do recyklingu. Z drugiej strony metal dobrze przewodzi ciepło, co oznacza, że ​​aluminiowe ramy mają stosunkowo słabe właściwości izolacyjne. Chociaż można je ulepszyć technicznie, jeszcze bardziej podniosą cenę. Wraz z wyższymi kosztami zakupu, renowacji i budowniczych domów musi być stać na te okna. Każdy, kto posiada już ramy aluminiowe i preferuje je w przyszłości, ale chce nadal oszczędzać, powinien zwrócić uwagę na wiek swoich okien: Technologia również na tym się nie zatrzymała, nowe modele aluminiowe mają znacznie lepsze właściwości izolacyjne niż stare.

Rama drewniana / aluminiowa

Stolarki okienne drewniano-aluminiowe łączą zalety obu materiałów. Chociaż początkowo jest to konwencjonalne okno drewniane, na zewnątrz jest pokryta powłoką aluminiową. Oznacza to, że okna nie trzeba malować ani pielęgnować, a ponadto są bardzo odporne na warunki atmosferyczne. Bardzo dobre są również właściwości izolacyjne. Ci, którym przeszkadza wygląd, mogą przycinać wygląd aluminium na drewnie różnymi technikami. Kolejną zaletą kompozytu jest niższa waga ze względu na zawartość aluminium w porównaniu do ram z czystego drewna.

Ramy okienne drewniano-aluminiowe: charakterystyka

WSKAZÓWKA

Skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi wyceny: Porównaj ceny okien i zaoszczędź do 30 procent

Rama aluminiowa / plastikowa

Połączenie aluminium i tworzywa sztucznego zapewnia solidną i łatwą w pielęgnacji ramę okienną o dobrej izolacyjności termicznej. Bez klasycznego materiału okiennego drewno ma jednak zupełnie inny efekt estetyczny zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Możliwości projektowania są prawie nieograniczone: ramki we wszystkich możliwych kolorach i wzorach można wykonać łatwo i niedrogo. Okna są odporne na warunki atmosferyczne, łatwe w pielęgnacji i trwałe. W przeciwieństwie do drewna, zgnilizna nie może się rozwijać.

Ramy okienne z tworzywa sztucznego i aluminium: charakterystyka

Rama drewniana / plastikowa

Ramy okienne w połączeniu drewna i tworzywa sztucznego nie odgrywają prawie żadnej roli na rynku, ale są dostępne u niektórych niemieckich dostawców. Łączą przytulność jednego materiału z odpornością drugiego materiału na warunki atmosferyczne: zewnętrzna rama wykonana jest z wytrzymałego tworzywa sztucznego, a drewno we wnętrzu tworzy przyjemną, mieszkalną atmosferę. Rodzaj drewna można dobrać indywidualnie zgodnie z pożądanym usłojeniem i jasnością, ale drewno tropikalne należy odłożyć na bok ze względów środowiskowych.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here