Wymiana okien”,

Pojedyncze, podwójne, potrójne - większa ochrona termiczna poprzez wymianę okna

Wymieniane są stare okna © Gina Sanders, fotolia.com

Do dziś można je znaleźć w niektórych starych budynkach: pojedyncze przeszklenia, które niemal bez przeszkód odprowadzają ciepło przez szybę na zewnątrz. Kolejny energetyczny grzech dawno minionych dni z dzisiejszej perspektywy: aluminiowe ramy okienne, które nie są odseparowane termicznie. Dzięki nim istnieje bezpośrednie połączenie z wewnątrz na zewnątrz. Dziś obie te rzeczy nie muszą już mieć miejsca, bo w budowie okien wiele się wydarzyło. Jeśli więc zdecydujesz się na wymianę starych okien na nowe, zdecydowanie powinieneś postawić na najwyższą możliwą izolację termiczną.

Spojrzenie wstecz: mała historia okna

Czasy szklenia jednoszybowego nie skończyły się tak długo, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy spojrzeć na rodzaje okien używanych w ciągu ostatnich 40 lat:

 • Szyba pojedyncza: do 1978 roku wolno było montować okna jednoszybowe w budynkach mieszkalnych. Współczynnik U tych okien wynosił do 5,2 W/(m²K).
 • Podwójna szyba: od 1975 do 1994 była epoką podwójnych szyb. Dwie szyby z warstwą powietrza pomiędzy nimi osiągnęły współczynnik U 2,6 W/(m²K).
 • Szklenie termoizolacyjne: Przeszklenie termoizolacyjne istnieje od 1995 roku, łącząc konstrukcję dwuszybową z wypełnieniem gazem szlachetnym i warstwą odbijającą ciepło utworzoną przez osadzanie pary metali. Na początku te szyby miały współczynnik przenikania ciepła 1,7 W/(m²K). W międzyczasie wartość U została obniżona do 1,1 poprzez poprawę struktury i dalszy rozwój osadzania par metali. Ten typ płyty jest nadal używany.
 • Potrójne przeszklenie: Okno z trzema szybami, przestrzeniami wypełnionymi gazem szlachetnym i dwiema warstwami odbijającymi ciepło - tę konstrukcję można teraz określić jako współczesny stan techniki. Okna te stosowane są do domów niskoenergetycznych i pasywnych. Można je również zamontować w starym budynku. Wartość U to tylko 0,7 W/(m²K).
 • Szklenie próżniowe: Spojrzenie w niedaleką przyszłość to szklenie próżniowe. Rezygnują z wypełnienia gazem obojętnym między szybami i - jak sama nazwa wskazuje - szokują je próżnią. Przy tej metodzie konstrukcji możliwy jest współczynnik U na poziomie 0,5 W/(m²K) dla szyb zespolonych.

Oczywiste jest, że niższe wartości U w tym samym pociągu pozwalają tylko na mniejsze straty ciepła. Decydująca o komforcie wewnątrz pomieszczenia jest jednak podwyższona temperatura powierzchni szyby po wewnętrznej stronie pomieszczenia. Przy temperaturze zewnętrznej minus 10 stopni Celsjusza i temperaturze pokojowej 20 stopni Celsjusza, temperatura powierzchni szyby z boku pomieszczenia dla różnych typów okien jest następująca:

 • Szyba pojedyncza: -1 stopnie Celsjusza
 • Podwójne szyby: 10 stopni Celsjusza
 • Szklenie termoizolacyjne: 15,7 stopni Celsjusza
 • Potrójne przeszklenie: 17,3 stopni Celsjusza

W przypadku starych, jednoszybowych okien w ostre zimy na szybach pojawiają się lodowe kwiaty. W zasadzie piękny spektakl to nic innego jak to, że wilgoć z powietrza w pomieszczeniu zamarza na wewnętrznej powierzchni szyby, mimo że jest w ogrzewanym pomieszczeniu. Z tego powodu w przeszłości grzejniki zawsze były umieszczane pod oknami.

Rodzaje okien i temperatura powierzchni

Tylko rosnące ciepło uniemożliwiło przedostanie się ekstremalnego zimna do pokoju. Z drugiej strony przy nowoczesnych potrójnych szybach temperatura wewnętrzna szyby jest tak zbliżona do temperatury powietrza w pomieszczeniu i temperatury powierzchni otaczającej ściany, że grzejniki mogą być również umieszczone na ścianach wewnętrznych lub zaprojektowane jako ogrzewanie płaszczyznowe. Nie powoduje to już utraty komfortu.

aż do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w oknach
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w oknach, porównaj oferty i zaoszczędź.

Jedna rzecz dla profesjonalisty: właściwa wymiana

Nie musi to być pojedyncze przeszklenie – nawet przy innych przestarzałych oknach zazwyczaj warto wymienić je w całości. Oprócz tarczy to również zasługa ramy:

 • Na przykład aluminiowa rama okienna, która nie jest odseparowana termicznie, ma współczynnik przenikania ciepła U 5,6 W/(m²K)
 • stara plastikowa rama (PVC) z dwiema zamkniętymi komorami powietrznymi nadal ma współczynnik przenikania ciepła U 2,8 W/(m²K)
 • rama z twardego drewna o grubości 70 milimetrów osiąga współczynnik przenikania ciepła U na poziomie 1,8 W/(m²K)
 • nowoczesna rama z tworzywa sztucznego (PVC), której komory wypełnione są materiałem izolacyjnym, ma tylko współczynnik U na poziomie 0,85 W/(m²K)
 • nowoczesne, wysoce izolujące ramy okienne mogą osiągnąć nawet współczynnik U na poziomie około 0,75 W/(m²K)
Nowoczesne plastikowe okno w przekroju © alterfalter, fotolia.com

Nie ma więc powodu, aby trzymać się przestarzałego okna. Przejście na mniejsze straty ciepła jest prawie zawsze możliwe, ale musi być wykonane profesjonalnie. Dlatego najlepiej zlecić wymianę okna wyspecjalizowanemu rzemieślnikowi. Może również z wyprzedzeniem ocenić, jak duża jest potrzeba podjęcia działań w celu wymiany okna.

Słabym punktem energetycznym okna jest połączenie ze ścianą. Musi być absolutnie szczelny. W przypadku ocieplenia zewnętrznego szczelinę w ościeżu okna należy zakryć materiałem izolacyjnym co najmniej trzy centymetry.

Idealnie, jeśli wymianę okien można połączyć bezpośrednio z izolacją zewnętrzną budynku. Jeśli więc elewacja wymaga ocieplenia, warto zastanowić się nad jednoczesną wymianą okien. W takim przypadku okno można przesunąć nieco do przodu i zamontować równo z murem. W tym przypadku izolacja elewacji najlepiej zakrywa izolację termiczną i bezpiecznie ją usuwa.

aż do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w izolacjach
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w izolacji, porównaj oferty i zaoszczędź.

Optymalizacja energetyczna zamiast zmiany okien

Jeśli okno ma być zachowane w jak największym stopniu, na przykład dlatego, że ma wartość historyczną lub rama jest nadal w dobrym zakresie pod względem energetycznym, istnieje kilka alternatyw, aby zwiększyć ochronę termiczną:

 • W sklepach ze sprzętem znajdują się specjalne termoizolacyjne folie okienne. Nakłada się je od wewnętrznej strony okna za pomocą ciepłego powietrza suszarki do włosów. Dzięki temu są prawie niewidoczne.
 • Szklarz może przymocować szybę w systemie mocowania od wewnątrz. Poprawia to współczynnik U okna z pojedynczą szybą nawet o 40 procent.
 • W przypadku okien zabytkowych, które mają być zachowane ze względu na ochronę zabytków, można wbudować okno termoizolacyjne od wewnętrznej strony ościeża okiennego.
 • Zamiast całego okna, na przeszklenie termoizolacyjne można wymienić tylko przeszklenie w istniejącej ramie.
Alternatywne środki dla starych okien

Wiedząc jak: dodatkowo zmniejszyć straty ciepła przez okno

Straty ciepła przez okna są największe w nocy, gdy przez szyby nie ma energii słonecznej, a temperatura na zewnątrz spada. Rolety, zasłony i żaluzje odgrywają zatem również rolę w ochronie okna przed ciepłem. Ponieważ stawiają kolejną barierę przed utratą ciepła.

Dodatkowy efekt izolacyjny jest oczywiście większy w przypadku okien o słabych współczynnikach U niż w przypadku nowoczesnych okien o wysokim standardzie izolacyjności termicznej. Instytut Życia i Środowiska (IWU) wykazał wpływ na utratę ciepła w ramach heskiej kampanii oszczędzania energii dla szkła izolacyjnego i szkła chroniącego przed ciepłem. Jako punkt wyjścia przyjęto straty ciepła szyby izolacyjnej bez dodatkowej osłony, które następnie zmniejsza się w następujący sposób:

Szkło izolacyjne szkło chroniące przed ciepłem
tylko szkło 100 procent 42 procent
zamknięta kurtyna 94 procent 38 procent
roleta zamknięta; 80 procent 35 procent
zamknięta zasłona i żaluzje 73 procent 31 procent
izolowana żaluzja składana 21 procent 16 procent

Ważne jest, aby przy zamkniętej rolecie skrzynka rolety była wystarczająco izolowana, aby nie pełniła funkcji mostka termicznego. W przeciwnym razie część oszczędności energii zostałaby ponownie utracona przez skrzynkę roletową. Zasłona nie może również zakrywać grzejnika. W przeciwnym razie grzejnik nagrzewałby przestrzeń między zasłoną a oknem, co skutkowałoby zwiększonymi stratami ciepła.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here