Fermacell lub Rigips”,

Fermacell kontra. Rigips: informacje, fakty i alternatywy

Płyty budowlane Fermacell i Rigips są dostępne w sklepach detalicznych od dziesięcioleci i dobrze sprawdzają się w budownictwie. Stosowane są w suchej zabudowie wnętrz. Ale jakie są kluczowe różnice między tymi dwoma rodzajami płyt budowlanych?? Zajmujemy się ściśle specjalnymi właściwościami płyt budowlanych Fermacell i Rigips i porównujemy je ze sobą. Istnieją również niedrogie alternatywy dla tych dwóch marek?

Ściana w suchej konstrukcji © archideaphoto, fotolia.com

Porównanie Fermacell - Rigips: Przegląd tabelaryczny

W poniższej tabeli można na pierwszy rzut oka zobaczyć decydujące szczególne właściwości płyt budowlanych Rigips i Fermacell.

PŁYTY BUDOWLANE FERMACELL

PŁYTY BUDOWLANE RIGIPS

są dość ciężkie

są raczej lekkie

dobrze sprawdzają się w wilgotnych pomieszczeniach, ponieważ są mniej wrażliwe na wilgoć

nadają się tylko do łazienki z istniejącym impregnatem

mają wysoki poziom stabilności

są raczej mniej odporne

przetwarzanie jest dość wymagające

przetwarzanie jest raczej łatwiejsze

Śruby można bez problemu przykręcić

śruby mocujące są trudne

bardzo często wykorzystywane są w solidnych konstrukcjach w zabudowie wnętrz

stosowane są głównie przy montażu ścian cienkich i nienośnych

są stosunkowo drogie (około 5,49 € / m²)

są stosunkowo tanie (około 2,79 € / m²)

Fermacell vs Rigips: porównanie do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w płytach gipsowo-kartonowych

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszą płytę gipsowo-kartonową, porównaj oferty i zaoszczędź.

Płyty budowlane Fermacell: wariant dla rzemieślników dbających o jakość

Od ponad 40 lat Fermacell GmbH produkuje różne produkty, które są wykorzystywane w budownictwie płyt kartonowo-gipsowych. Kamień węgielny pod sukces położono dzięki płycie gipsowo-włóknowej.

Przeczytaj kilka ważnych cech płyt budowlanych Fermacell:

 • Płyty gipsowe firmy Fermacell wykonane są z włókien makulaturowych, gipsu i wody
 • są sprasowane, tworząc płytę budowlaną bez środka wiążącego
 • talerze są wszechstronne
 • w pracach wewnętrznych możesz z. B. być stosowany w obszarze okładzin sufitowych lub skośnych sufitów
 • W przeciwieństwie do niektórych innych producentów płyta gipsowo-kartonowa Fermacell jest niewrażliwa na wilgoć
 • z tego powodu można je stosować również w łazience
 • mogą służyć również jako panele przeciwpożarowe
 • Płyty budowlane Fermacell są niezwykle mocne i stabilne (w ten sposób można łatwo przymocować wkręty i gwoździe)
Informacje: Płyty gipsowo-włóknowe Fermacell z dodatkiem „greenline” są w stanie pochłaniać zanieczyszczenia z powietrza w pomieszczeniu i tym samym tworzyć zdrowy klimat w pomieszczeniu. Rzemieślnik tworzy ściankę działową w suchej zabudowie © akf, fotolia.com

Płyty budowlane Rigips: dla rzemieślników dbających o cenę

Płyta gipsowo-kartonowa została wprowadzona na rynek 70 lat temu przez Saint-Gobain Rigips GmbH. Ta znana firma wyrobiła sobie w ostatnich latach renomę w dziedzinie nowoczesnych rozwiązań systemowych do zabudowy płyt kartonowo-gipsowych.

Przeczytaj kilka ważnych cech płyt konstrukcyjnych Rigips:

 • rdzeń płyty budowlanej Rigips jest pokryty warstwą tektury
 • w ten sposób płyta gipsowo-kartonowa wzmacnia i stabilizuje rdzeń płyty
 • talerze są lekkie
 • więc może z. B. Partycje są z tym dobrze zrobione
 • Dostawca Rigips oferuje również impregnowane płyty gipsowo-kartonowe (które pochłaniają wilgoć tylko z opóźnieniem)
 • specjalne płyty budowlane Rigips mogą być również stosowane w obszarze ochrony przeciwpożarowej
Informacje: Płyty gipsowo-włóknowe Rigips są niedrogie i charakteryzują się przede wszystkim tym, że są łatwe w obróbce.

WSKAZÓWKA

Skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi wyceny: Porównaj ceny od profesjonalistów z branży płyt kartonowo-gipsowych i zaoszczędź do 30 procent

Zastosowane panele Fermacell: Przykład - adaptacja poddasza

Przy odrobinie kunsztu możesz poczuć się naprawdę komfortowo pod dachem. W ten sposób możliwe jest przekształcenie niewykorzystanych obszarów w atrakcyjną przestrzeń życiową. Najpierw panele są przycinane do odpowiedniego rozmiaru. Odbywa się to za pomocą prostej krawędzi i odpowiedniego noża ostrzowego. Ta wstępnie nacięta linia może być teraz dosunięta do krawędzi stołu roboczego i po prostu przełamana przez krawędź. Plansza budowlana nie musi być punktowana na odwrocie. (Jeśli chcesz, możesz również nadać panelowi pożądany kształt za pomocą piły ręcznej lub wyrzynarki elektrycznej) Krawędzie muszą być gładkie tylko wtedy, gdy krawędzie paneli mają być zaprojektowane jako widoczne krawędzie lub narożniki zewnętrzne.

Szpachlówki rzemieślnicze płyta gipsowo-kartonowa © Approbe, fotolia.com

Płyta jest teraz przymocowana. Płyty budowlane Fermacell można przedłużyć do krawędzi (ok. 10 mm) można przykręcić i zacisnąć. Nie wybuchasz w tym procesie. W przypadku podkonstrukcji metalowej można użyć specjalnych wkrętów do płyt gipsowo-kartonowych do mocowania paneli budowlanych. Do wkręcania zalecana jest wiertarko-wkrętarka elektryczna. Specjalne wkręty do płyt gipsowo-kartonowych są również stosowane do konstrukcji nośnych wykonanych z drewna. Jeśli wolisz, żeby było to szybkie i nieskomplikowane, możesz również użyć nawiasów. Są one wstrzeliwane w płytę + podkonstrukcję za pomocą odpowiedniego urządzenia. Panele są później fugowane, aby uzyskać nieskazitelny wizualnie efekt i zapewnić odpowiednie podłoże dla jednego możliwego procesu tapetowania.

Zastosowane panele Rigips: Przykład - montaż na suficie

Jeśli podwieszasz sufit, można uzyskać poprawę wizualną, szczególnie w starych domach. Może, dla. B. stare drewniane stropy, które wyglądają na odrapane, można zastąpić płytami gipsowo-kartonowymi. W tym celu można wykonać następujące czynności:.

1. Podbudowa

Konstrukcję nośną można wykonać za pomocą specjalnych metalowych szyn, a także odpowiednich łat dachowych. W pierwszym kroku mocujesz deskowanie. Im więcej chcesz nosić, tym bliżej będą poszczególne deski. Konstrukcja z łat nośnych posadowiona jest na deskach podłużnych. Dla każdego z nich należy zapewnić wystarczające środki mocowania paneli budowlanych. Następnie panele mocuje się do łat w odległości ok 15 cm.

2. Wypełnienie poszycia

Po przykręceniu konstrukcji nośnej można rozpocząć wypełnianie poszycia wewnętrznego. Pracę należy kontynuować dopiero po wyschnięciu wypełniacza.

3. Mocowanie paneli Rigips

Poszczególne panele Rigips są mocowane do łat za pomocą specjalnych śrub Rigips. Zalecamy odstęp około 17 cm między poszczególnymi mocowaniami. Następnie panele są również wypełnione. Dodatkowo powierzchnię należy przeszlifować i zagruntować.

Alternatywy dla Fermacell i Rigips

Jako ekologiczna alternatywa dla płyt budowlanych Fermacell i Rigips, z. B. można zastosować płytę budowlaną ze słomy. Jest to wariant przyjazny środowisku, m.in. B. zamaskować skośne sufity w domu. Płyta budowlana ze słomy składa się z mocno sprasowanej słomy zbożowej i zapewnia dobre właściwości dźwiękoszczelne i termoizolacyjne. Inną sensowną alternatywą są z. B. Gliniane panele budowlane. To nowe rozwiązanie w budownictwie płyt kartonowo-gipsowych umożliwia indywidualne wykorzystanie materiału budowlanego, który jest interesujący z punktu widzenia fizyki i biologii budynku.

Do tej pory obróbka gliny na placu budowy zawsze była bardzo czasochłonna. Zmieniło się to znacznie wraz z rozwojem specjalnych paneli do budowy ziemi. Płyty do budowy ziemi mają dobre właściwości dźwiękochłonne i regulują wilgotność. Posiadają również zdolność pochłaniania zapachów. Ponadto są w stanie ekranować promieniowanie.

Informacje: Płyty budowlane z ziemi są klasyfikowane w klasach materiałów budowlanych B1 - palne - i A1 - niepalne.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here