Lukarna prefabrykowana lub dowolnie zaplanowana lukarna – pomoc w podjęciu decyzji”,

Lukarna gotowa lub dowolnie zaplanowana lukarna – pomoc w podjęciu decyzji

Istnieją lukarny dachów ciągnionych, lukarny szczytowe, lukarny czterospadowe, lukarny trójkątne oraz wiele innych typów i kształtów lukarn. Wszystkie one jednak łączy to, że są to konstrukcje na pochyłym dachu. Ogromną zaletą lukarn jest to, że powiększają one powierzchnię mieszkalną lub użytkową na poddaszu oraz poprawiają doświetlenie. Oprócz rodzaju i wielkości lukarny, budowniczowie mają również do wyboru tzw. lukarny prefabrykowane oraz lukarny dowolnie zaplanowane. Ale: jaka jest dokładnie różnica między tymi dwoma rodzajami lukarn?? Jakie są zalety i wady? A jaki rodzaj lukarny jest odpowiedni do jakiego projektu budowlanego?

Konstrukcja dachu z lukarnami © fotki, fotolia.com

Okna mansardowe - przegląd

Okna mansardowe to konstrukcje konstrukcyjne lub rozszerzenia, które są wstawiane w dach. Cechą wyróżniającą wszystkie lukarny jest pionowa powierzchnia okien. W przeciwnym razie są lukarny we wszystkich możliwych rozmiarach i kształtach. Najczęstsze kształty lukarn to:

 • Dach mansardowy: Klasyka - tutaj część połaci dachu jest podniesiona.
 • Lukarna dachu siodłowego: Ten typ lukarny znany jest od średniowiecza i charakteryzuje się konstrukcją dachu lukarny - mianowicie w postaci dachu dwuspadowego.
 • lukarna biodrowa: Ten typ lukarny jest podobny do lukarny dachu dwuspadowego, ale ma skośny dach z przodu. Taka konstrukcja nadaje mu filigranowy wygląd.
 • Lukarna trójkątna: Ta lukarna ma kształt trójkąta. Wygląda bardzo nowocześnie i zapewnia efektowne pomieszczenie i lekki design.
 • Lukarna beczkowa: Lukarna beczkowa ma okrągły kształt dachu i zapewnia duży dopływ światła.

Lukarny są również dostępne w prawie wszystkich rozmiarach. A jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny, również jest ogromna różnorodność. Zasadniczo lukarny można zintegrować z dowolnym rodzajem konstrukcji dachu. Z reguły warunkiem jest pewne minimalne nachylenie dachu. A ze względów praktycznych dach powinien mieć określoną minimalną wysokość.

Ponieważ lukarny zabudowane są na dachu od zewnątrz, trwale zmieniają wygląd dachu. Okna mansardowe są zatem zawsze elementem architektonicznym. Dlatego szczególnie ważne jest, aby odpowiednie okno lukarne było optymalnie dopasowane do wyglądu domu pod względem kształtu, wielkości i projektu.

aż do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w dachach
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w dachach, porównaj oferty i zaoszczędź.

Okna mansardowe – zalety i na co zwrócić uwagę

Jak już wspomnieliśmy, lukarna ma wiele zalet. Poniżej znajdziesz ich przegląd:

 • Okna mansardowe powiększają powierzchnię mieszkalną / użytkową.
 • Lukarny umożliwiają naturalne wyeksponowanie kondygnacji poddasza.
 • Okna mansardowe prowadzą do optymalizacji wentylacji poddasza.
 • Okna mansardowe stanowią elementy architektoniczne, które zmieniają ogólny wygląd domu.
 • Zainstalowanie jednej lub więcej lukarn zwiększa wartość nieruchomości.

Z drugiej strony jest kilka aspektów, które należy wziąć pod uwagę przed wyborem lukarny. Należą do nich w szczególności:

 • Okna mansardowe są stosunkowo drogie w stosunku do wielkości dodatkowej powierzchni mieszkalnej.
 • Na budowę lukarny wymagane jest pozwolenie na budowę.
 • Test statyczny jest również wymagany przed wzniesieniem lukarny.
 • Ponadto należy wziąć pod uwagę profesjonalną izolację, aby uniknąć mostków termicznych.
 • W przypadku montażu lukarny mogą obowiązywać inne przepisy Rozporządzenia o ochronie przeciwpożarowej.
 • Jeśli lukarna pozwala rzucić okiem na posesję sąsiada, może być konieczne:. konieczne jest porozumienie z sąsiadami.

Różnice: swobodnie zaplanowana lukarna lub lukarna prefabrykowana

Lukarna montowana dźwigiem © kara, fotolia.com

Każdy, kto zdecydował się na budowę lukarny staje teraz przed pytaniem: czy ma to być lukarna dowolnie zaplanowana, czy lukarna prefabrykowana. Lukarny dowolnie zaplanowane to takie, które są indywidualnie produkowane przez specjalistyczną firmę na miejscu. Prefabrykowane lukarny są prefabrykowane przez specjalne firmy, a następnie wbudowane w dach jako gotowy element. Teraz, podobnie jak w przypadku pytania, czy lepszym wyborem jest dom z prefabrykatów, czy dom architekta, tu też pojawiają się fundamentalnie różne poglądy – te raczej dogmatyczne odpowiedzi rzadko jednak pomagają. Dlatego ważniejsze i pomocne jest rozważenie różnic między lukarnami prefabrykowanymi a lukarnami planowanymi swobodnie.

Cechy szczególne dowolnie zaplanowanych lukarn:

 • Taka lukarna jest projektowana indywidualnie przez architekta dla każdego budynku z osobna. Wykonawca ma dowolność w doborze rozmiaru, kształtu i okładziny, a także okien, zgodnie z przepisami budowlanymi i statyką.
 • Przed rozpoczęciem budowy należy przeprowadzić próbę statyczną, aby ustalić, czy planowana lukarna może być wbudowana w dach. Niezbędne jest również uzyskanie pozwolenia na budowę. Architekt może to zrobić, jeśli zlecono mu to.
 • W przypadku dowolnie zaplanowanej lukarny jest ona budowana kawałek po kawałku na miejscu. Zajmuje to stosunkowo dużo czasu i z reguły potrzeba kilku różnych zakładów rzemieślniczych, które muszą być skoordynowane i skoordynowane ze sobą.
 • Swobodnie zaplanowane lukarny są stosunkowo drogie, ponieważ są to indywidualne branże i zaangażowane są liczne usługi / firmy. Utrzymanie odpowiedniej pewności kosztów może być trudne.
 • Od pierwszego pomysłu do wykonania dowolnie zaplanowanej lukarny mija dużo czasu. Sam czas budowy również ma negatywny wpływ, ponieważ w tym czasie budynek nie jest optymalnie chroniony przed warunkami atmosferycznymi ani włamaniami.
Swobodnie rozplanowane lukarny umożliwiają indywidualne rozwiązania

Cechy szczególne lukarn prefabrykowanych:

 • Istnieje wiele firm specjalistycznych, które specjalizują się w budowie lukarn prefabrykowanych. Zazwyczaj te lukarny można konfigurować pod względem kształtu i rozmiaru. Do wyboru jest zazwyczaj kilka różnych rodzajów pokryć dachowych.
 • Dostawcami lukarn prefabrykowanych są w większości dostawcy full-service, którzy biorą również udział w badaniu statycznym i ubieganiu się o pozwolenie na budowę.
 • Lukarna jest w całości prefabrykowana w firmie - łącznie z dociepleniem, oknami itp. - bez wpływu pogody.
 • Lukarna jest zwykle montowana na placu budowy w ciągu maksymalnie dwóch dni.
 • Większość dostawców ustala stałe ceny za lukarny.
Zalety lukarn prefabrykowanych

Wniosek: która lukarna nadaje się do jakiego projektu budowlanego lub dla którego klienta?

Swobodnie zaplanowane lukarny zapewniają maksymalną swobodę projektowania, ponieważ można je indywidualnie dopasować do danego budynku. Do rozbudowy szczególnie wysokiej jakości i pojedynczych budynków wskazane jest zatem zastosowanie dowolnie zaplanowanej lukarny. Ponadto możliwe jest, że w przypadku obiektów zabytkowych wysokie wymagania można zrealizować tylko poprzez wybór dowolnie zaplanowanej lukarny.

Na korzyść lukarny prefabrykowanej przemawiają przede wszystkim znacznie niższe koszty i krótka ekspozycja na prace budowlane na placu budowy. Ponadto budowniczy oszczędza sobie irytującej koordynacji między poszczególnymi branżami, ponieważ dostawca oferuje wszystkie prace z jednego źródła.

Wskazówka: Możesz również zapoznać się z naszym przewodnikiem po lukarnach: Wskazówki, koszty, potencjalne oszczędności

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here