Wilgotne ściany: przyczyny i rozwiązania problemów ”,

Istnieje wiele przyczyn zawilgocenia ścian, dlatego niezbędne są regularne kontrole. Najczęściej stoi za tym jeden z tych powodów:
 

Nieprawidłowe ogrzewanie, wentylacja i suszenie 

 • Nieprawidłowo ogrzewasz lub wentylujesz: Jeśli różnica między temperaturą w pomieszczeniu a temperaturą na zewnątrz jest zbyt duża, na ścianach utworzy się kondensacja i w bardzo krótkim czasie ściany będą wilgotne. Wskazówka: nie przechylaj okien zbyt długo, ale wietrz je przez 5 do 10 minut - zwłaszcza po gotowaniu i prysznicu.
 • Problemy techniczne: Urządzenia takie jak pralki, zmywarki czy systemy klimatyzacyjne mogą tracić wodę. Jeśli to przedostanie się do ściany, wilgotne ściany są nieuniknione. Upewnij się również, że po takim uszkodzeniu przez wodę ściany są wystarczająco długo suszone, aby w murze nie pozostała wilgoć. 

Wady strukturalne

 • Wilgoć przez mostki termiczne: Jeśli więcej ciepła ucieka na zewnątrz w poszczególnych miejscach w domu niż w sąsiednich obszarach, wilgoć może również osadzać się tutaj. Mostki termiczne występują w szczególności na skrzynkach roletowych, ramach okiennych i nadprożach, niszach grzejników czy balkonach. Przyczyną jest często nieprawidłowa izolacja części budynku: jeśli poszczególne części budynku są słabo ocieplone, ochładzają się one szybciej niż obszary dobrze zaizolowane. Efekt: temperatura powierzchni spada, a wilgoć osadza się. W rezultacie może rozwinąć się pleśń. 
 • Uszczelka balkonu przecieka. 
 • Uszczelka okna lub szyba przecieka. 
 • W murze są pęknięcia. 
 • Dach ma dziurę lub dachówki są przesunięte tak, aby woda deszczowa mogła dostać się do wnętrza budynku.
 • Wilgoć z gruntu przedostaje się przez ściany. Zwykle zapobiega temu pozioma bariera (uszczelnienie poziome). Jednak, zwłaszcza w starych budynkach, ta pieczęć często nie jest już funkcjonalna lub całkowicie jej brakuje. Bez tego urządzenia ochronnego woda może dotrzeć do szczytu w murze przez działanie kapilarne.
 • Woda przesiąkająca wnika do piwnicy. Przegroda pionowa (uszczelnienie pionowe) sprawia, że ​​elementy stykające się z wodą gruntową są nieprzepuszczalne. To samo dotyczy wody na zboczu.

Dobrze wiedzieć: W przypadku późniejszego montażu uszczelki poziomej można spodziewać się kosztów od 150 do 250 euro za metr kwadratowy (bez kosztów dla eksperta).

Budowanie wiedzy o renowacji starych budynków: Z cierpliwością i wytrwałością do wymarzonej nieruchomości we współpracy z LBS Dowiedz się więcej

Zużycie materiału 

 • Przeciekają uszczelki w prysznicu lub wannie. Po kilku latach codziennego użytkowania na złączach silikonowych mogą pojawić się dziury, przez które woda wpływa do ściany podczas kąpieli pod prysznicem lub w kąpieli. Nawet najmniejsze ilości wystarczą, aby spowodować wielkie szkody. Zwłaszcza, gdy wilgoć przedostaje się za poziom płytek.  
 • Rura wodna przecieka. Może to być zarówno rura ze świeżą wodą, jak i rura kanalizacyjna. 
 • Pęknięta rura, która nie została wykryta przez dłuższy czas lub pęknięta rura, która została natychmiast naprawiona, ale niepoprawnie naprawiona.

Jak rozpoznajesz wilgotne ściany??

Przy pierwszym wstępnym podejrzeniu problem należy zweryfikować tzw. wilgotnościomierzem. Łatwe w obsłudze urządzenie mierzy wilgotność ścian i potwierdza Twoje podejrzenia - lub daje jasne.
Jeśli ściany są mokre lub wilgotne przez dłuższy czas, zaczynają pachnieć ziemią i stęchlizną. Inną oznaką wilgotnych ścian może być okno, które jest stale zaparowane, a woda kondensacyjna spływa w dół. Albo tapeta odpada sama: albo kawałek po kawałku, zwykle zaczynając od rogów, albo po prostu odpada w pasach tapety. Lustro kafelkowe może również odpaść, jeśli ściana za nim jest wilgotna. W najgorszym przypadku, jeśli woda w dużych ilościach lub przez dłuższy czas napłynie do ściany, nawet sama cegła zacznie się kruszyć, farba ścienna wraz z tynkiem osypuje się i spod spodu wydostają się gołe kamienie. Wyraźnymi śladami zawilgocenia ścian są również plamy pleśni, które mogą mieć różną barwę od białej do żółtej. Powstają, ponieważ woda rozpuszcza sole z mineralnych materiałów budowlanych.
Jeśli na wilgotnych ścianach utworzyły się już brązowo-czarne grzyby, a nawet zielono-czarne, żółte lub czerwone plamy pleśni, najwyższy czas skonsultować się z ekspertem. Trudno samemu opanować tego typu wilgotne ściany.

Za pomocą miernika wilgotności można wiarygodnie określić wilgotność w murze.

Zdjęcie: iStock / Focused

Rozwiązywanie problemów z wilgotnymi ścianami

1. Znajdź przyczyny

Ponieważ woda nie płynie po prostu przed siebie, często musisz myśleć „za rogiem”, badając przyczyny zawilgocenia ścian. Czasami warto przyjrzeć się projektowi swojego domu. Które pokoje mają wspólną ścianę lub które mają ściany jedna na drugiej?? Łatwo to zauważyć w mieszkaniach parterowych - w domach wielopiętrowych często otwiera się projekt. Zbyt łatwo zapomnieć, że na przykład odpływ prysznicowy znajduje się zaledwie kilka metrów nad ścianą w salonie. Albo że nad plamą na suficie jest okno?. Jeśli zrobiłeś zdjęcia przewodów i rur przed ścianą tynkarską, wyjmij je i przyjrzyj się im uważnie: Która rura biegnie w której ścianie?

2. Osoba kontaktowa

Jeśli mieszkasz pod wynajem, musisz natychmiast poinformować wynajmującego, jeśli ściany są wilgotne i omówić z nim wszystkie dalsze kroki. Jako właściciel domu, jeśli nie masz pojęcia, skąd pochodzi woda, możesz na przykład skontaktować się z ekspertem z TÜV. Majsterkowicze mogą spróbować we własnych czterech ścianach, aby naprawić problem, tj. pochodzenie wody, która przeniknęła, sami: uszczelnij balkon, dokręć silikonowe spoiny lub coś podobnego. Jeśli nie jesteś jednym z wykwalifikowanych rzemieślników na tym świecie, lepiej zadzwoń do kompetentnego rzemieślnika, aby usunąć wilgotne ściany. Jest to również wskazane w przypadku dużych projektów, takich jak renowacja dachu lub pęknięcie rury. Bo tutaj przeciek trzeba profesjonalnie zamknąć.

3. Suszenie ściany

W tym celu należy skonsultować się z ekspertem. Ponieważ laik może podjąć poważne błędne decyzje, a tym samym przyczynić się do rozprzestrzeniania się pleśni – na przykład poprzez zbyt wczesne przerwanie procesu suszenia lub generalnie niewykonanie go prawidłowo. Jeśli wilgoć jest już zbyt głęboko w murze, w najgorszym przypadku należy wymienić pojedyncze kamienie lub nawet całe sekcje ściany. Po analizie szkód porozmawiaj z ekspertem o tym, jaką część pracy mógłbyś wykonać samodzielnie, aby obniżyć koszty. Po zakończeniu należy ustawić osuszacz w pomieszczeniu, którego dotyczy problem, aby poprawić jakość powietrza.

Jeśli na wilgotnych ścianach pojawiły się już zielono-czarne plamy pleśni, należy zatrudnić specjalistę. 

Zdjęcie: iStock / Andrei310

Suszenie wilgotnych ścian: metoda pozioma

Możliwe są następujące poziome metody ochrony przed podnoszeniem się wilgoci gruntu w murze (efekt kapilarny):

Metoda ubijania: Jeśli w wilgotnej ścianie w Twoim domu znajduje się tak zwana ciągła spoina, ekspert wbija w to spoinę klinową blachę ze stali chromowej z dużym naciskiem, tak aby zaprawa była przesuwana w górę i w dół. Jeśli fuga nie istnieje, profesjonalista może rozciąć mur w odpowiednim miejscu. Odbywa się to głównie w przypadku starszych domów.
Metoda wytaczania: Ta metoda wydaje się najprostsza dla majsterkowiczów w walce z wilgotnymi ścianami: otwory wierci się bardzo dobrym wiertłem, a następnie wypełnia się chemicznym uszczelniaczem. Środek wstrzykiwany jest do ściany za pomocą zbiornika magazynowego, który jest mocowany w otworach wiertniczych.
Wtrysk ciśnieniowy: Pierwszym krokiem we wtrysku ciśnieniowym jest również wywiercenie wielu otworów w wilgotnej ścianie. Następnie uszczelniacz chemiczny jest wlewany w ścianę - ale pod ciśnieniem generowanym przez maszynę.
Panele na podczerwień: Innym sposobem osuszania wilgotnych ścian są panele na podczerwień, które wiesza się przed mokrym murem i odprowadzają wilgoć na powierzchnię ściany, gdzie jest następnie suszona za pomocą paneli na podczerwień. Płyty mogą być również używane jako dodatkowy środek po wielu wcześniejszych procesach suszenia.
Metoda elektrofizyczna: Dzięki tej metodzie do wilgotnej ściany mocuje się skrzynkę, która ma za pomocą napięcia elektrycznego wypierać wodę z muru. Stałe napięcie do 60 woltów powinno zapewnić wyschnięcie ściany.

Suszenie wilgotnych ścian: metoda pionowa

Dostępne są następujące pionowe metody ochrony przed uciążliwą wilgocią:

 • Uszczelnienie zewnętrzne: Po sprawdzeniu konstrukcji budynku usuwa się ziemię wokół budynku: Niewypełnione miejsca, takie jak wadliwe spoiny lub stary tynk należy naprawić. Następnie instalowana jest zaprawa uszczelniająca, podkład i gruba powłoka bitumiczna. Wskazówka: podczas zamykania wykopu blachy kubełkowe i włóknina filtracyjna chronią uszczelki przed uszkodzeniem.

 • Uszczelnienie wewnętrzne: Jeśli ściana stykająca się z gruntem jest wilgotna, należy ją również zabezpieczyć od wewnątrz: Po osuszeniu zwykle wykonuje się to za pomocą wodoodpornego tynku i zaprawy uszczelniającej. Jeżeli ściany są jeszcze wilgotne należy zastosować odpowiednie tynki renowacyjne.

Dobrze wiedzieć: W przypadku metody pionowej ważne jest, aby materiał budowlany całkowicie wyschł przed uszczelnieniem.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here