Drewno świerkowe: właściwości i zastosowania ”,

Świerk jest niedrogi, łatwo dostępny w sklepach, wszechstronny i bardzo wytrzymały, ale miękki i lżejszy niż wiele innych krajowych gatunków drewna, waży 440 kg na metr sześcienny. Świerk to bardzo wytrzymałe drewno o dobrej nośności, które można obrabiać zwykłymi narzędziami. Ponieważ świerk jest miękki i składa się z długich włókien drzewnych, narzędzie powinno być ostre. W przeciwnym razie po prostu wyrwiesz włókna z drewna i będzie się ono strzępiło.
Drewno jest dość jasne i barwy od żółtawej do czerwonawobiałej, strugane drewno świerkowe ma matowy połysk, w jasnym drewnie świerkowym ciemnieje do żółtawobrązowego. Biel i twardziel prawie nie różnią się od siebie kolorem. Z kolei drewno, które wyrosło na wiosnę jest znacznie lżejsze od późnego, co oznacza, że ​​drewno świerkowe ma piękną, drobnoziarnistą fakturę w kierunku wzdłużnym. Ze względu na łukowate słoje roczne, słoje często przypominają język lub są paraboliczne i zwykle widać wyraźne sęki. Rosnące w górach świerki mają bardziej wyrównane drewno, ponieważ rosną wolniej.
 

Słoje drewna świerkowego są dość wyraźne. Dziury po sękach są również bardziej widoczne niż w przypadku innych rodzajów drewna.

Zdjęcie: iStock / t_trifonoff

Świerk bardzo szybko schnie i prawie nie pęka, co oczywiście znacznie ułatwia dalszą obróbkę. Jeśli dokładnie usuniesz żywicę, drewno świerkowe można bez problemu polakierować, glazurować lub sklejać. Nawet jeśli drewno świerkowe jest miękkie, gwoździe i wkręty nadal dobrze się w nim trzymają.
Świeży świerk nie tylko pachnie żywicą, ale zawiera jej mnóstwo w drobnych kanałach i wręcz żywicznych bąbelkach. W wysokich temperaturach mogą wyciekać z surowego lub niepoddanego obróbce tarcicy i przyklejać się do drewna jak świetlisty bursztyn. W lesie żywica stanowi dobrą ochronę przed szkodliwymi kornikami, których przejścia są po prostu zżywiczone i zablokowane. W przypadku suszy i związanego z nią stresu, Harz wysycha, dlatego korniki łatwo bawią się drzewami w upalne lato.

Jak odporne jest drewno świerkowe na warunki atmosferyczne?

Niestety nie bardzo, ponieważ drewno świerkowe jest wrażliwe i bardzo szybko gnije w wilgotnym środowisku, zwłaszcza przy długotrwałym kontakcie z gruntem lub permanentną wilgocią. Bez środków do konserwacji drewna grzyby i owady łatwo bawią się drewnem. Szczególnie dokuczliwe są grzyby na surowym drewnie, które powodują tzw. czerwoną lub białą zgniliznę.

Więcej na temat ochrony drewna Budownictwo z drewna Twardy olej woskowy: naturalna ochrona drewna Majsterkowanie i naprawy Twardy olej: naturalna ochrona drewna do wnętrz Budownictwo z drewna Lakier z oleju lnianego jako ochrona drewna: Należy na to zwrócić uwagę

Co robisz z drewnem świerkowym?

Drewno świerkowe miało długą karierę jako drewno konstrukcyjne i jest obecnie używane głównie w podrzędnych obszarach jako drewno konstrukcyjne i konstrukcyjne. I zawsze tam, gdzie drewno jest chronione przed bezpośrednią pogodą. Belki dachowe, konstrukcje szkieletowe ścian nośnych, podłóg, stropów drewnianych, sklejki, a nawet europalet - drewno świerkowe można znaleźć niemal wszędzie tam, gdzie jest solidne i wytrzymałe, a jego zastosowanie jest bardzo wszechstronne. Jednak w budownictwie używa się tylko nieco twardszej twardzieli.
Ponadto drewno świerkowe jest również wykorzystywane do produkcji mebli rustykalnych, a nawet instrumentów muzycznych - a ponieważ tak szybko rośnie, również w przemyśle papierniczym.

W porównaniu z innymi gatunkami drewna świerk ma bardzo wysoką kaloryczność i może być wykorzystywany jako paliwo w postaci pelletu lub zrębków. Jak drewno opałowe tylko w zamkniętych piecach, ponieważ zamknięte bąbelki żywicy nagrzewają się, rozszerzają i rozrywają drewno z głośnym hukiem, a żar często lata wokół.

Drewno świerkowe nadaje się na zewnętrzne wiaty garażowe, garaże, pergole lub domki ogrodowe - oczywiście tylko przy odpowiedniej ochronie drewna.

Zdjęcie: iStock / undefined undefined

Alternatywy dla drewna świerkowego

Sosna ma podobne właściwości do świerku, ale jest nieco twardsza i ma żółtawy biel i czerwonawą twardziel, które można wyraźnie odróżnić od siebie. Sosna jest zwykle delikatniejsza niż świerk i rośnie bardziej regularnie. Ponadto sosna jest łatwiejsza do szlifowania niż drewno świerkowe - idealne do mebli i podłóg. W przeciwieństwie do świerka, solidną twardziel sosnową można lepiej dopasować do użytku na zewnątrz i do ogrodu z odpowiednią ochroną drewna, na przykład na pergole lub maszty telegraficzne. Twardziel świerkowa jest z natury znacznie bardziej wrażliwa i nie może być impregnowana tak jak drewno sosnowe.
W przypadku drewna konstrukcyjnego różnice między tymi dwoma rodzajami drewna są minimalne i preferowany jest świerk. Jednak ze względu na wyższą zawartość żywicy sosna pozostawia zabrudzone narzędzia do obróbki, co utrudnia obróbkę i dlatego często preferowany jest świerk.
Jednak pod względem odporności na warunki atmosferyczne prawie żadne drewno iglaste nie jest tak wytrzymałe jak bogate w żywicę drewno modrzewiowe. No cóż, z czasem nabiera srebrno-szarej patyny, która nie wszystkim się podoba. Ale w ogrodzie modrzew jest domową alternatywą dla drewna tropikalnego.

Ile kosztuje świerk?

W porównaniu z innymi gatunkami drewna świerk jest drewnem tanim z krótkimi drogami transportu i tylko nieznacznie droższym od sosny. Metr sześcienny tarcicy kosztuje od 460 do 600 euro, w zależności od jakości i grubości cięcia. Dla porównania: drewno dębowe kosztuje około 1, w zależności od rodzaju i pochodzenia.500 do 2.500 euro. Pnie świerkowe można kupić za dobre 75 do 80 euro za metr sześcienny, drewno zaatakowane przez korniki można kupić już od 20 euro za metr sześcienny.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here