Sufity filigranowe: sposób budowy i koszty ”,

Standardowa płyta podłogowa ma szerokość 2,40 m, ale najczęściej stosuje się panele o szerokości 3 m. Możliwość wykonania elementu o szerokości do 4,50 metra i długości do 14 metrów. Na krawędziach, czyli w kierunku muru, strop filigranowy jest lekko skośny i posiada tzw. paski trójkątne - czyli takie, które wyglądają jak wydłużone trójkąty.
Ponieważ strop płytowy - w przeciwieństwie do stropu drewnianego - jest częścią prefabrykowaną, w jego skład wchodzą również przewody, izolacja termiczna, gniazdka elektryczne, wycięcia a także wycięcia indywidualne na życzenie i w zależności od producenta. Jeśli więc chcesz np. zsyp na pranie z łazienki bezpośrednio do pralni lub odkurzacza centralnego, przy zamawianiu elementów sufitowych musisz pomyśleć o wnękach.
Filigranowy strop wykonany z betonu z natury ma niższe zbrojenie. Zbrojenie to służy do zwiększenia ich nośności. W przypadku stropu filigranowego dolne zbrojenie składa się ze spawanej siatki drucianej i dźwigarów kratowych ze spawanej stali zbrojeniowej.

Jest jeszcze jeden dźwigar kratowy, który, jeśli widać filigranowe stropy przed ich zamontowaniem, opiera się na płycie żelbetowej u góry. Ten dźwigar kratowy jest wykonany z górnego pasa, dwóch dolnych pasów pasa osadzonych w betonie oraz przekątnych między górnym i dolnym pasem. Mówiąc obrazowo wygląda to tak, jakby podłużny kwietnik balkonowy leżał do góry nogami na płycie żelbetowej. Przekątne tego dźwigara kratowego ułatwiają połączenie stropu filigranowego z betonem na miejscu budowy. Nie bez znaczenia dla trwałości tego połączenia jest również chropowata powierzchnia filigranowego sufitu.
Sufity filigranowe mogą być napinane jednoosiowo (fabrycznie) jak i dwuosiowo (z dodatkowym wzmocnieniem poprzecznym w obszarze styku; wykonuje się na budowie). Daje to nieograniczoną swobodę projektowania przy stabilnej statyce domu. Ponieważ: ciężar samego sufitu, plus ciężar konstrukcji i tego, co następnie mocujesz do sufitu lub umieszczasz na podłodze na piętrze powyżej, musi gdzieś iść. Aby sufit nie spadł na głowę, ładunek jest przenoszony w jednym lub dwóch kierunkach i skierowany na ścianę.
 

Tutaj wyraźnie widać żelbetowe zbrojenie Kaiserdeck, które na miejscu jest wypełnione betonem.

Zdjęcie: iStock / MEbardt

Montaż paneli sufitowych

Przed przystąpieniem do montażu filigranowych paneli należy zamontować usztywniacze patentowe i dźwigary, aby wesprzeć montaż wszędzie tam, gdzie są mocowane panele sufitowe. To z łatwością może być ponad 60 dla domu jednorodzinnego. Dzieje się tak, ponieważ płyta stropowa musi być podparta w linii od dołu przez pierwsze trzy do czterech tygodni, o ile beton musi wyschnąć. Nie należy lekceważyć wagi filigranowej płyty i betonu. Dopiero gdy wszystko jest dobrze wysuszone, strop można sam podeprzeć, a dźwigary można zdemontować. Ta praca wydłuża nieco czas budowy stropów filigranowych w porównaniu z czasem budowy standardowego stropu betonowego.
Do montażu filigranowych paneli potrzebny jest dźwig, ponieważ poszczególne, wyprodukowane elementy sufitowe muszą być wsuwane od góry, aby unosiły się w miejscu. Albo koc jest używany jako całość, albo sufit pomieszczenia, który został zdemontowany na kilka mniejszych części. Poszczególne płyty żelbetowe są następnie układane i mocowane w wyznaczonym miejscu. Niezależnie od tego, czy zamówiony strop filigranowy wymaga dodania betonu na miejscu, czy nie, należy porozmawiać z architektem, inżynierem budowlanym i producentem prefabrykowanych sufitów.
Od czasu do czasu może się zdarzyć, że po zdjęciu podpór na suficie filigranowym pojawią się widoczne pęknięcia. Jeśli tak się stanie, powinieneś skontaktować się z ekspertem. W większości są to po prostu rysy osiadające i skurczowe, które świadczą o tym, że materiał pracuje - ale to tylko skazy i można je zamknąć niewielką ilością wypełniacza. Rzadko wpływa to na statykę. Ponieważ spoiny między poszczególnymi panelami i tak muszą być wypełnione, masz już w dłoni wypełniacz do zamykania pęknięć. Tynkowanie spodu paneli filigranowych nie jest natomiast konieczne - w przeciwieństwie do wierzchu spód nie jest chropowaty i dlatego można go od razu tapetować. Następnie można go pomalować jak betonowy sufit.

Uzyskaj oferty od ekspertów tutaj

Gdzie można zamontować sufity elementowe?

Odpowiedź jest prosta: wszędzie. Zarówno w budownictwie mieszkaniowym i domowym, jak i w budynkach biurowych i handlowych oraz w sektorze rolniczym. Nieograniczona różnorodność planowania pozwala właścicielom budynków i architektom na niemal nieskończoną swobodę. Oczywiście płyta podłogowa może być później wyposażona w sufit napinany lub podwieszona w inny sposób.
I nawet jeśli sufit filigranowy okaże się nieodpowiedni dla twojego projektu budowlanego, nadal istnieją sufity skrzydłowe lub sufity z panelami TT do dużych obciążeń komunikacyjnych. Ogólna zasada brzmi: wszystkie prefabrykowane płyty stropowe docierają na plac budowy - ale można je również elastycznie dostosować na miejscu. To wszystkie zalety stropu filigranowego w porównaniu z klasycznym stropem betonowym.
Wadą jest to, że elementy są dość ciężkie i do ich obsługi potrzebny jest dźwig. W zależności od długości paneli elementowych potrzebny jest również specjalny transporter, aby przenieść filigranowy sufit na plac budowy.

Aby móc z góry oszacować koszty, w Internecie dostępne są liczne i niezawodne kalkulatory.

Zdjęcie: iStock / Andrey Popov

Ile kosztuje kocyk filigranowy?

Koszt koca Kaiser zależy od wielkości projektu. Ogólnie: zbrojenie stanowi od pięciu do dziesięciu procent ceny całkowitej. Spawana siatka druciana kosztuje od 1,50 do dwóch euro za kilogram, a beton kosztuje 135 euro za metr sześcienny. Do tego pensje dla wykwalifikowanych pracowników na budowie i dla operatora dźwigu. Dlatego sufit o wielkości 60 metrów sześciennych będzie kosztował mniej niż 10.000 euro. Klasyczny strop betonowy to 10.200 euro. Wszelkie koszty podróży i dostawy kocyka filigranowego są wyłączone z ceny. Ale: W Internecie można znaleźć wiarygodne kalkulatory, które podając miejsce zamieszkania (bo na pewno istnieją regionalne różnice cen) oraz podając wielkość domu i ilość metrów sześciennych sufitu, obliczycie, ile będzie to w przybliżeniu kosztowało zdecyduj się na półwykończony sufit.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here