Płynna tapeta

Płynna tapeta - właściwości, przydatność, obróbka

Płynna tapeta nie jest ani specjalnym rodzajem tapety, ani specjalną farbą ścienną do malowania o wyglądzie tapety, ale tynkiem na bazie bawełny. Z tego powodu "tynk bawełniany" to właściwie bardziej chwytliwa nazwa, zwłaszcza że potoczna nazwa "tapeta w płynie" oznacza, że ​​produkt często mylony jest z płynnym szarym włóknem, struktura koloru z kawałkami drewna. Istnieją pewne różnice między tymi dwoma powłokami:

Płynna tapeta składa się z naturalnych włókien bawełny i środka wiążącego © mikeosphoto, stock.cegła suszona na słońcu.com

O ile płynny wiór drzewny jest zwykłą dyspersją tworzywa sztucznego, do którego dodaje się elementy konstrukcyjne wykonane z drewna, aby gotowa powłoka wyglądała jak tapeta z wiórów drzewnych, o tyle tynk bawełniany składa się z białych lub kolorowych włókien bawełnianych lub. -płatki. Jako środek wiążący zwykle stosuje się rozpuszczalny w wodzie klej z celulozy. Dzięki temu tynk dobrze przylega do ściany, ale w razie potrzeby można go również łatwo usunąć wodą i szpachelką.

Płynna tapeta: tynk na bazie bawełny Płynne szare włókno: kolor struktury z kawałkami drewna

Ponieważ tynk bawełniany w przeciwieństwie do tynków mineralnych nie tworzy trwałego i trwałego połączenia z podłożem, a jedynie na nim spoczywa i można go ponownie usunąć, nazywany jest również tynkiem wymiennym. Jest oferowany jako sucha mieszanka w workach; wiele produktów zawiera już klej, inne miesza się z pastą do tapet (zamiast samej wody).

Korzystanie z płynnej tapety lub. Tynk bawełniany

W zależności od zastosowania tynk bawełniany może pełnić funkcję czystego tynku dekoracyjnego lub tynku funkcjonalnego. Mieszanki dekoracyjne zawierają kolorowe, błyszczące lub strukturujące elementy, takie jak kolorowe wiórki, mika, bazalt, złote lub błyszczące nitki, dzięki którym powierzchnia tynku, już dość żywa, staje się jeszcze ciekawsza. Oparte na historycznych płynnych tapetach, ponieważ są one z. B. Używane do pałaców w starożytnej Japonii, dostępne są również produkty wykonane z włókien jedwabiu. Te jedwabne tynki wyglądają bardzo szlachetnie dzięki delikatnemu połyskowi i doskonale nadają się do prostego projektowania jedwabiście błyszczących ścian.

Tynki dekoracyjne na bazie wełny i bawełny mogą być dobrą alternatywą dla tapet. Są zdrowe i przyjazne dla środowiska, wykonane z naturalnych, odnawialnych surowców i są bardzo łatwe i przyjemne w pracy. Dużym plusem jest również aksamitnie miękka powierzchnia: tak przyjemnej w dotyku, ciepłej i „przytulnej” atmosfery nie da się uzyskać z żadnym tynkiem mineralnym, a porównywalne tapety strukturalne lub piankowe niestety bardzo często zawierają szkodliwe substancje, takie jak plastyfikatory. Ponadto nie ma szwów z płynną tapetą, dlatego czasami jest oferowana jako „tapeta bezszwowa”.

Zalety płynnej tapety

Tynk bawełniany posiada również wiele przydatnych właściwości jako alternatywa dla tynków mineralnych. Jest antystatyczny, poprawia izolacyjność termiczną, a także może być stosowany jako tynk akustyczny ze względu na dobrą izolację akustyczną i wytłumienie. W obu przypadkach bezproblemowa i bezszwowa obróbka jest ogromną zaletą: wystarczy jeden etap pracy, oszczędzasz na uszczelnianiu lub profesjonalnym klejeniu połączeń, mocowań i przejść oraz nie masz strat materiałowych z powodu odpadów.

aż do 30% zapisać

Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.

Wady tynku bawełnianego

Wadą płynnej tapety jest jej wysoka cena. Tynk bawełniany jest produktem niszowym i jest znacznie droższy od klasycznego tynku wiórowego lub zwykłego tynku szorstkiego. W zależności od producenta i typu należy obliczyć od 5 do 20 euro za metr kwadratowy.

Wady płynnej tapety

Ponieważ tynk bawełniany szczególnie dobrze pochłania i pochłania zapachy, nie jest to najlepszy wybór do kuchni, warsztatów lub mieszkań dla palaczy. Jeśli jest używany w łazience, odpowiednia ściana nigdy nie powinna być naprawdę mokra, w przeciwnym razie tynk się odklei. Ale może wytrzymać trochę pryskającej wody.

Jakie podłoża nadają się do płynnych tapet?

Bezrozpuszczalnikowy klej celulozowy nie musi mocno wiązać się z podłożem, aby zapewnić odpowiednią przyczepność, ani wchodzić z nim w reakcję chemiczną. Ponieważ tynk bawełniany nie musi „zasysać”, silifikować ani węglan jak powłoki mineralne, nadaje się na każdą powierzchnię. Można go używać do tynkowania betonu, kamienia, drewna, tynków zagruntowanych i niezagruntowanych, tapetowanych i malowanych ścian.

Płynna tapeta: odpowiednia na prawie każdą powierzchnię

Pomimo prostoty tej powłoki, przydatne lub konieczne może być przygotowanie podłoża pod płynną tapetę. Tak więc na zabrudzonych, zarośniętych lub przebarwionych powierzchniach istnieje ryzyko, że składniki barwiące (np. B. Sadza, nikotyna, stara pasta do tapet, resztki kuchenne) wsiąkają w płynną tapetę i brzydkie „przebijają się”. Przebarwienia mogą wystąpić również na starych płytach gipsowo-kartonowych, płytach OSB lub drewnie. Można temu zapobiec, w zależności od materiału i właściwości podłoża, poprzez dokładne czyszczenie lub wstępne zagruntowanie głębokim podkładem, podkładem pod tynk lub dobrą izolacją lub. Kolor blokady. Na rynku dostępne są również specjalne podkłady do stosowania z płynnymi tapetami i tynkami bawełnianymi.

Kompensacja lub naprawa ubytków powierzchni szpachlówką nie jest absolutnie konieczna, ponieważ ubytki i pęknięcia można łatwo wypełnić tynkiem bawełnianym. Tylko luźne części muszą zostać usunięte, a ściana oczywiście nie może być trwale wilgotna ani mokra.

Zastosuj płynną tapetę / tynk bawełniany

Mieszanie i nakładanie tynku bawełnianego jest łatwe i przyjemne. Jeśli używasz suchej mieszanki, która już zawiera klej, wystarczy odpowiednio duże naczynie do mieszania (takie jak wiadro lub łyżka), woda i mała paca oraz duża, prostokątna paca do wygładzania z tworzywa sztucznego lub metalu jako narzędzia do tynkowania.

Wymieszaj i nałóż plaster bawełniany

Najpierw napełnij naczynie do mieszania wodą (możesz odczytać ilość i proporcje mieszania w instrukcjach producenta), a następnie dodaj suchą mieszankę z worka. Nie tworzy to irytującego ani niebezpiecznego pyłu, więc nie potrzebujesz ochrony oczu ani dróg oddechowych.

Następnie wymieszaj mieszankę wody i błonnika rękami. Jest to najlepszy sposób działania i jest całkowicie nieszkodliwy, ponieważ włókna bawełny – w przeciwieństwie do cementu czy gipsu paryskiego – nie podrażniają ani nie wysuszają skóry. Najlepszy efekt uzyskasz rękami, lepszy niż mikserem. Mieszanie tynku bawełnianego to świetna zabawa, a dzieci też lubią brać w tym udział.

Po wymieszaniu za pomocą małej kielni nanieś porcjami tynk na dużą kielnię wygładzającą, dociśnij go do ściany i trochę rozprowadź. Następnie można go gładko wygładzić lekko pochyloną pacą wygładzającą. Używaj mniejszej kielni w narożnikach lub w trudnych miejscach. Po wyschnięciu warstwa tynku staje się nieco cieńsza i powstaje jedwabiście miękka powierzchnia, charakterystyczna dla płynnych tapet.

Nawet laicy mogą z łatwością nałożyć tynk bawełniany na ścianę, a ta praca jest zabawna dla prawie każdego. Dlatego też plastry bawełniane są również bardzo typowymi produktami dla majsterkowiczów. Wszystkie narzędzia, ręce, ubrania czy podłogę można łatwo wyczyścić wodą. Nie stosuje się żadnych agresywnych substancji i masz dużo czasu na rozprowadzenie tynku lub korektę powierzchni.

Tynk bawełniany potrzebuje 3-4 dni na wyschnięcie. Możesz więc mieszać wszystko na raz bez wahania i nie musisz się martwić, że tynk w wiadrze stwardnieje, jeśli nie będziesz pracował wystarczająco szybko. Jeśli zmieszałeś za dużo, możesz wyrzucić resztki do śmieci domowych lub przekazać je do centrum recyklingu.

Wskazówki dotyczące optymalnej obróbki płynnych tapet i tynków bawełnianych

Jeśli tynk bawełniany ma być stosowany jako izolacja cieplna lub akustyczna, szczególnie ważna jest bezszwowa obróbka. Tutaj osiągniesz najlepsze rezultaty w najkrótszym możliwym czasie, jeśli spryskasz tynk. Jednak odpowiednie urządzenie natryskowe (np. B. z pistoletem lejkowym) wymagane. Ponadto wszystkie rodzaje izolacji powinny być zawsze wykonywane przez specjalistę. Skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi wyceny, aby szybko dowiedzieć się, która firma w Twojej okolicy go zna i ile kosztowałoby profesjonalne wykonanie tynku izolacyjnego.

Tynk bawełniany można również zamalować, np. jeśli chcesz później zmienić kolor ściany. Dostępne są również kolorowe tynki bawełniane, dzięki którym można przenieść wybrane kolory na ścianę bez miękkości i żywego wyglądu powierzchni tynku znikającej pod zwykłą warstwą farby.

Jeśli chcesz pewnego dnia usunąć tynk, wystarczy go dokładnie namoczyć w wodzie i ponownie przemoczyć. Następnie za pomocą metalowej szpatułki można podnieść lub usunąć wilgotną bawełnianą masę z powierzchni. Zdrapać.

Niepowleczony plaster bawełniany może być użyty ponownie po usunięciu. Możesz po prostu otynkować inną ścianę (ponownie) zmiękczoną masą lub oddać zużyty tynk. Oczywiście warto to robić tylko wtedy, gdy jest nadal dość czyste i „apetyczne”.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here