Uszczelnianie dachów płaskich: jakiego materiału użyć”,

Płaski dach zawsze trzeba pilnować. Jeśli jest przeciek i woda już przenika przez sufit do pomieszczeń poniżej, mały patchwork już nie wystarczy. Ponieważ zanim woda przedostała się przez strop, spowodowała już uszkodzenia, zwłaszcza izolacji lub konstrukcji z belek drewnianych, które mogą być obecne. W takim przypadku dekarz musi przyjść i otworzyć dach i naprawić uszkodzoną część.

Dachy płaskie są obecnie modne, ale od dawna są używane w budynkach pomocniczych © U. J. Aleksander, akcja.cegła suszona na słońcu.com

Inaczej jest z płaskimi dachami pomieszczeń pomocniczych, takich jak garaż, które można łatwo naprawić samodzielnie. Trzeba bacznie przyglądać się stropodachom i powierzchniom komercyjnym, a następnie dodatkowo je uszczelniać, jeśli widzi się, że niedługo mogą pojawić się problemy. Można to zrobić na różne sposoby. Oto, na co zwrócić uwagę.

Szeroka gama produktów

Istnieje wiele produktów, których można użyć. Jedne na bazie bitumu lub EPDM, inne na plastiku. Oba dostępne są w postaci płynnej do aplikacji jak również w postaci stałej, jako folie lub arkusze do układania. Obróbka jest podobna, ale różni się szczegółami - np. co dotyczy łączenia sąsiednich pasków i jak daleko się pokrywają, czy jakimi narzędziami najlepiej obrabiać materiały płynne. W związku z tym można tu podać tylko ogólne informacje i przegląd materiałów. Szczegóły można znaleźć w odpowiednich Instrukcje przetwarzania produktów - i rozsądnie byłoby zwrócić na nie szczególną uwagę.

Kilka opcji hydroizolacji dachu

Arkusze bitumiczne są tradycyjnym materiałem do hydroizolacji dachów. Składają się z bitumu i wkładu stabilizującego, w większości wykonanego z tworzywa sztucznego. Ty z płomieniem jednego Palnik na propan spawane do podłoża i przede wszystkim do siebie. Nie jest to szczególne wyzwanie, ale potrzebujesz takiego palnika. Jeśli nie chcesz go kupować, możesz go pożyczyć - który majsterkowicz stale odnawia specjalistyczne dachy? Możesz również pracować z suszarką na gorące powietrze, ale trwa to znacznie dłużej.

Budowa membrany dachowej z bitumu Arkusze bitumiczne są przyspawane do palnika na propan © Nik, fotolia.chodź do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w dachach
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w dachach, porównaj oferty i zaoszczędź.

Szczególnie odporny EPDM

Membrany uszczelniające nie wymagają zgrzewania płomieniem EPDM koniec. Jest to guma syntetyczna, która jest szczególnie odporna i może być również dobrze układana na podkładach hydroizolacyjnych bitumicznych. Paski są sklejone, a nie spawane. Membrany EPDM są trwalsze i bardziej odporne niż membrany bitumiczne, oczywiście trzeba z nimi iść znacznie wyższe koszty Oblicz. Ale to, czy różnica w cenie rzędu pięciu czy dziesięciu euro za metr kwadratowy ma znaczenie, to kwestia, o której każdy klient musi sam zdecydować, a to z pewnością zależy również od wielkości powierzchni dachu. W przypadku zielonych dachów membrana EPDM zdecydowanie powinna mieć pierwszeństwo przed bitumem.

Natomiast plastikowe arkusze nie są przyklejane do podłoża, co oczywiście ułatwia pracę. Wskazane jest jednak mocowanie membran za pomocą klejenia punktowego lub paskowego. Tory leżące obok siebie można łatwo połączyć ze sobą za pomocą dmuchawy gorącego powietrza. Folia z tworzywa sztucznego jest lżejsza niż bitum, co może być czynnikiem. Płyty z tworzywa sztucznego są nieco droższe niż płyty bitumiczne, ale tańsze niż te wykonane z EPDM.

Brak szwów z płynnym uszczelniaczem

Bez względu na to, czy jest to bitum, czy plastik, dzięki uszczelce wykonanej z płynnego materiału unikniesz wszystkich szwów i miejsc, w których najprawdopodobniej pojawią się problemy pewnego dnia. Częściowo płynne uszczelniacze o runo przetworzone, niektóre z nich zawierają już włókna wzmacniające. Materiał nakłada się pędzlem, raklą lub wałkiem – tutaj również należy bezwzględnie przestrzegać instrukcji obróbki. Widać z tego również, czy wskazane jest nakładanie kilku warstw.

Uszczelniacze w płynie nakłada się np. wałkiem

Hydroizolacja płynna jest szczególnie odpowiednia dla mniejszych dachów, na przykład w przypadku rozbudowy o garaż. W przypadku większych dachów eksperci zazwyczaj preferują uszczelnianie membranowe. Ale to nie jest dogmat – można również wyremontować duże powierzchnie za pomocą płynu lub uszczelnić małe dachy blachą. Ogólnie rzecz biorąc, oba materiały nadają się również do pracy tylko na obszarach problematycznych lub uszkodzonych.

Dokładne czyszczenie jest obowiązkowe

Niezależnie od tego, czy jest to folia, czy materiał płynny - jedną z zalet jest to, że można je zastosować do istniejącej hydroizolacji dachu. Jednak bardzo dokładne czyszczenie jest warunkiem przyczepności materiału. Przede wszystkim pojedynczy szpiczasty kamień leżący na powierzchni może na dłuższą metę ponownie stać się problemem dla szczelności.

Wszystkie rodzaje wymagają szczególnej uwagi Znajomości do sąsiednich elementów, krawędzi i Intymny stosunek dwojga ludzi przez dach, takie jak kominy, rury spustowe, piorunochrony i inne rzeczy. To miejsca, w których najszybciej pojawiają się problemy. Niektórzy producenci oferują specjalne elementy formowane do tego obszaru zastosowań, takie jak wstępnie zagięte włókno przekładkowe na rogach. W razie wątpliwości można tam przykleić dodatkową membranę lub nałożyć dodatkową warstwę płynu. To może być żmudne, ale wydłuża okres przydatności do spożycia.

Połączenia i wyjścia wymagają dodatkowej ochrony

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here