Przegląd dachów płaskich

Trend na płaskie dachy z wieloma możliwościami

Nowe osiedle z płaskimi dachami © S. Engels, kij.cegła suszona na słońcu.com

Dachy płaskie są bardziej niż kiedykolwiek poszukiwane nie tylko w budownictwie przemysłowym i handlowym, ale także w budownictwie jedno- i dwurodzinnym. Termin zbiorczy jest używany do podsumowania wszystkich dachów, które nie mają lub mają tylko bardzo małe nachylenie. W latach 60. i 70. swój pierwszy rozkwit przeżywali jako kształt dachu modnych wówczas bungalowów, swój obecny renesans zawdzięczają stale rosnącym wymaganiom w zakresie energooszczędności domów. Dom z płaskim dachem ma bardzo zwartą bryłę przypominającą sześcian. W przypadku sześcianu pole powierzchni jest stosunkowo małe w stosunku do jego objętości. To z kolei oznacza niski poziom promieniowania cieplnego, gdy budynek jest ogrzewany. To sprawia, że ​​dach płaski jest popularny w budowie domów niskoenergetycznych i pasywnych.

Liczne zalety, różnorodne zastosowania

Oprócz aspektu energetycznego dachy płaskie charakteryzują się dodatkowymi zaletami:

  • Płaski dach nadaje domowi nowoczesny i bardziej ekstrawagancki wygląd w przeciwieństwie do rozpowszechnionych dachów spadzistych.
  • Najwyższe piętro domu z płaskim dachem nie ma skośnych sufitów. Więc żadna przestrzeń życiowa nie jest marnowana.
  • Dzięki nowoczesnym materiałom płaski dach jest trwały i łatwy w utrzymaniu.
  • Instalując system fotowoltaiczny do generowania energii elektrycznej, moduły słoneczne mogą być optymalnie dopasowane do słońca.
  • Płaski dach może być zazieleniony, a tym samym przyczynia się do bioróżnorodności i rozszczelniania terenów.
  • Jeśli statyka jest wystarczająca - lub jeśli jest to zaplanowane w nowym budynku - możliwe jest wykorzystanie tarasu na dachu aż do ogrodu na dachu, co daje prawie pełną wymianę ogrodu przydomowego.
Dach płaski: zalety i możliwe zastosowania do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w dachach
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w dachach, porównaj oferty i zaoszczędź.

Pieczęć musi mieć rację

Renowacja dachów płaskich © Nik, fotolia.com

Aby zapewnić nienaruszoną konstrukcję dachu, w przypadku dachów płaskich szczególne znaczenie ma dobre i trwałe uszczelnienie. Nawet niewielkie nieszczelności mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń konstrukcji, ponieważ niewielkie nachylenie powoduje, że np. woda, która dociera do dachu w wyniku opadów atmosferycznych, spływa stosunkowo wolno i dlatego może dostać się do niższych warstw konstrukcyjnych.

Przez długi czas hydroizolacja była uważana za główny słaby punkt płaskiego dachu. Ponieważ tak jak ten poziom musi być niezawodnie uszczelniony, jest narażony na ogromne naprężenia. Z jednej strony jest wrażliwy na uszkodzenia mechaniczne, zwłaszcza jeśli uszczelnienie nie jest zasypane żwirem lub inną konstrukcją dachu. Jeśli nie jest osłonięta, istnieje również ekspozycja na promieniowanie UV.

Materiał uszczelniający do dachów płaskich: duża ekspozycja na wahania temperatury

Z drugiej strony przemienność dnia i nocy oraz kolejność pór roku powodują bardzo duże wahania temperatury. Prowadzi to do tego, że materiał pieczęci działa. Oznacza to, że uszczelka rozszerza się w ciepłe dni i kurczy w niskich temperaturach. Na dłuższą metę może to prowadzić do zmęczenia materiału i pęknięć w warstwie uszczelniającej.

Nowoczesne materiały uszczelniające - na przykład blacha bitumiczna z okładziną aluminiową lub najnowsza generacja tworzyw sztucznych - są zaprojektowane do pracy z uszczelnieniem. Ponadto niektóre rodzaje konstrukcji – odwrócony dach – mogą ograniczać wahania temperatury. Nowoczesne płaskie dachy wykonane z wysokiej jakości materiałów charakteryzują się zatem długą żywotnością.

Marsz wodny – właściwy drenaż

Aby opady nie wystawiły niepotrzebnie warstwy uszczelniającej na próbę jako cofki, oprócz hydroizolacji kluczowe znaczenie ma dobre i skuteczne odwodnienie dachu. Osiąga się to np. za pomocą odpływów osadzonych w dachu lub rynien deszczowych po jednej stronie dachu. Za pomocą niewielkich spadków woda płynie w kierunku odpowiedniego odpływu. Badania i rozwój również poczyniły ogromne postępy w tej dziedzinie i przedstawiły wiele praktycznych rozwiązań. Dachy całkowicie zerowe, które w ogóle nie mają nachylenia, są teraz bardzo rzadkie.

Ważne w przypadku dachów płaskich: właściwy drenaż

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here