Izolacja dachów płaskich”,

Dach płaski - wiele zalet

Nowe osiedle z płaskimi dachami © S. Engels, kij.cegła suszona na słońcu.com

Kiedyś uważano je za problematyczne, dziś płaskie dachy przeżywają renesans w nowoczesnej architekturze. Znajdują zastosowanie nie tylko w budynkach biurowych czy dużych budynkach mieszkalnych, ale także w domach jedno- i dwurodzinnych. Nie jest to oparte wyłącznie na twierdzeniu estetycznym. Dachy płaskie dają raczej możliwość kształtowania budynku bardzo korzystnego z energetycznego punktu widzenia.

Dużo objętości, mała powierzchnia

Dom z płaskim dachem bardzo przypomina kostkę. Ten geometryczny kształt ma bardzo małą powierzchnię w stosunku do bardzo dużej objętości. Oznacza to: Przestrzeń mieszkalna w takim domu jest duża, ale przegroda termiczna, przez którą może zostać utracona cenna energia grzewcza, jest niewielka. Tę zasadę można również zaobserwować w przyrodzie: największy gatunek pingwinów, pingwin cesarski, żyje w najzimniejszym regionie, na biegunie południowym. Gatunki pingwinów stają się coraz mniejsze w kierunku równika. Istotną rolę w ewolucji odegrał tu również stosunek objętości do powierzchni.

Porównanie objętości: dach płaski vs dach spadzisty

Ze względu na podstawową zasadę, projektowanie kostki i zastosowanie dachów płaskich są popularne w budowie i budowie domów pasywnych. Ich podstawowe cechy to:

 • kompaktowa konstrukcja (często z płaskim dachem)
 • duże okna wychodzące na południe
 • optymalna izolacja termiczna wszystkich komponentów
 • Wentylacja poprzez kontrolowany system wentylacji z odzyskiem ciepła

Wysokie wymagania dotyczące uszczelnienia

Dziś dachy płaskie nie są już problemem konstrukcyjnym. Umieszczają nowe materiały do ​​izolacji i uszczelniania na tym samym poziomie, co dachy spadziste. Nie zawsze tak było. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat płaski dach stanowił wielkie wyzwanie dla planistów.
Dach płaski składa się zawsze z trzech podstawowych elementów:

 • foka
 • Izolacja cieplna
 • Struktura wspierająca

Kolejność poszczególnych warstw różni się w zależności od rodzaju konstrukcji. W pewnych okolicznościach można również dodać poziom wentylacji.
Ze względu na niewielkie lub nieistniejące nachylenie dachu, woda deszczowa może spływać tylko powoli. Dlatego wymagania dotyczące uszczelnienia dachów płaskich są szczególnie wysokie.

Konstrukcja izolacji dachu płaskiego © Dieter Pregizer, stock.cegła suszona na słońcu.com

Produkty budowlane stosowane w tym obszarze uległy z czasem znacznej poprawie. Obecnie istnieją uszczelnienia z tworzyw sztucznych i bitumu, które są optymalnie dostosowane do wysokich wahań temperatury, które wpływają na poszycie dachu płaskiego w zmieniających się porach roku. W przeszłości materiały uszczelniające były znacznie gorsze pod względem trwałości.

Możliwy wpływ temperatury na dach płaski do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w izolacjach
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w izolacji, porównaj oferty i zaoszczędź.

Stare płaskie dachy wymagające renowacji

Z tego powodu istnieje coraz większe zapotrzebowanie na szeroko zakrojone prace naprawcze na starych dachach płaskich. Zaleca się regularne kontrole przez dekarza w celu wykrycia i usunięcia drobnych niedoskonałości hydroizolacji. Nawet małe i niepozorne pęknięcia mogą powodować wnikanie wilgoci do konstrukcji dachu. Może to spowodować utratę skuteczności izolacji dachu płaskiego i uszkodzenie całej konstrukcji. Im starszy dach płaski, tym częściej konieczne są prace remontowe. W tym przypadku pojawia się pytanie, czy gruntowny remont z wykorzystaniem nowoczesnych elementów systemu nie jest bardziej ekonomiczny?.

Dobra izolacja to podstawa

Izolacja termiczna to podstawowy element każdego dachu płaskiego. Dzieje się tak nie tylko ze względu na wysokie wymagania energetyczne nałożone przez Ustawę o Energii Budowlanej (GEG) i związane z tym ograniczenie strat ciepła. Konieczność izolacji termicznej ma również powody do fizyki budowli.

Jeżeli dach płaski to strop wylewany z betonu, jego przewodność cieplna jest szczególnie wysoka i jest znacznie wyższa niż ścian. W niskich temperaturach nieizolowany dach płaski prawie nieuchronnie prowadzi do silnej kondensacji. Można temu zapobiec tylko dzięki izolacji termicznej.

Liczne możliwości zastosowania

Płaski dach może być wykorzystany na wiele sposobów, pod warunkiem, że statyka jest wystarczająco mocna i został optymalnie uszczelniony - daleko poza wielokrotnymi warstwami żwiru. Możliwe rodzaje wykorzystania to na przykład:

 • Taras na dachu
 • Ogród na dachu
 • Zielony dach

Płaski dach może zatem być zaprojektowany jako rozbudowana przestrzeń życiowa - czy to dla mieszkańców, czy dla flory i fauny.

Zielone płuca dla miasta: zielony płaski dach

Zazielenienie płaskiego dachu to bardzo pozytywny sposób na jego wykorzystanie. Pomaga odpieczętować obszar, który w miastach jest mocno uszczelniony ulicami i budynkami. Woda deszczowa jest zatrzymywana przez chwilę po opadach deszczu. Odciąża to publiczną sieć kanalizacyjną i poprawia mikroklimat w bezpośrednim sąsiedztwie domu. Istnieją dwa rodzaje zazieleniania dachu:

 • ekstensywne zazielenienie
 • intensywne zazielenienie

Ekstensywne zazielenienie jest szczególnie łatwe w pielęgnacji. Składa się z mchów i traw, które radzą sobie z istniejącą wilgocią z opadów atmosferycznych i rosy. Dodatkowe nawadnianie nie jest konieczne.

Budowa zielonego dachu płaskiego

Intensywną zieleń można uformować w prawdziwy ogród na dachu z rabatami i bylinami. Jednak wtedy również potrzebują takiej samej opieki, jak prawdziwy ogród. Oferuje mieszkańcom spokojny wypoczynek wysoko nad ziemią.

Zielony dach płaski zawsze wymaga uszczelnienia odpornego na przerastanie korzeni.

Dodatkowe informacje

Ciepły i zimny dach

Dach ciepły i zimny: klasyczna konstrukcja dachu płaskiego W przypadku izolacji dachu płaskiego można wyróżnić dwa podstawowe typy konstrukcji: Dach ciepły Dach zimny Dach ciepły jest konstrukcją niewentylowaną, natomiast dach zimny ma zintegrowana warstwa wentylacyjna. Ciepły dach

..

Kontynuuj czytanie "


Izolacja dachu odwróconego

Odwrócony świat izolacji: dach odwrócony Specjalną formą ciepłego dachu jest dach odwrócony. Ta opcja izolacji dachu płaskiego dosłownie wywraca metodę budowy do góry nogami: materiał izolacyjny nie jest umieszczany pod, ale na górze uszczelki. Jeśli chodzi o fizykę budowli, to oferuje

..

Kontynuuj czytanie "


Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here