Sadź, tnij i rozmnażaj bzy”,

 • należy do rodziny oliwek
 • istnieje ponad 20 gatunków i ponad 100 odmian
 • najczęściej liliowy jest liliowy Syringa vulgaris, liliowy pospolity
 • Liliowy występuje jako krzew lub jako małe drzewo
 • może urosnąć do 7 metrów wysokości
 • główny okres kwitnienia przypada na maj i czerwiec
 • Wiechy kwiatowe mają długość do 25 centymetrów
 • liliowy dostępny w wielu kolorach, także z kwiatami podwójnymi lub dwukolorowymi
 • Większość kwiatów bzu jest pachnąca, czasem bardzo silna

Zaprojektuj swój ogród razem z tymi ekspertami

Wygląd bzu

Z biegiem czasu liliowy krzew liściasty wyrasta na duży krzew lub rzadko na małe drzewo. W zależności od rodzaju bzu rozmiar waha się znacznie od 1 do 7 metrów. Kształt liści waha się od owalnego i okrągłego do jajowatego lub sercowatego.
Ogólny wygląd jest bardzo kompaktowy i wyprostowany. Pąki kwiatowe znajdują się na końcach gałązek powstałych w poprzednim roku i, w zależności od regionu, otwierają się od końca kwietnia do połowy maja. Otwarte kwiaty wydzielają następnie kwiatowy zapach. Okres kwitnienia kończy się na początku czerwca. Następnie liliowy formuje owocowe kapsułki z nasionami.

W zależności od odmiany kwiaty bzu mają różne kolory.

Zdjęcie: Fotolia / babetka

Gatunki i odmiany bzu

Na wiedeński dwór liliowy sprowadził Austriak z Turcji w 1565 roku i stamtąd trafił do ogrodów Europy Środkowej. Pod koniec XIX. W XIX wieku pojawiła się duża różnorodność odmian, głównie dzięki hodowli we francuskiej szkółce drzewnej. Obecnie dostępne są odmiany szlachetnego bzu o ulepszonych właściwościach. Są nie tylko bardziej zwarte i mocniejsze, ale często mają dwukolorowe kwiaty.
Obecnie istnieje ponad 20 gatunków i ponad 100 odmian. Podejmując decyzję o zakupie, nie należy patrzeć tylko na piękne kwiaty. Ponieważ wiele krzewów bzu może rosnąć na wysokość wielu metrów, co brzydko wygląda w małych ogrodach.

 • Szlachetny liliowy (Syringa vulgaris)

Szlachetny bez jest krzewem liściastym, wyprostowanym i osiąga średnio od 3 do 4 metrów wysokości, niektóre odmiany nawet do 6 metrów wysokości. Jej kwiaty pojawiają się od połowy maja i mają typowo kwiatowo-liliowy zapach. Popularną odmianą jest historyczna 'MME Lemoine ' z Francji. Zdobi się dużymi, czysto białymi, pełnymi kwiatami i ma od 3 do 5 metrów wysokości. Popularny jest również szlachetny liliowy 'sensation '. Hybryda Syringa Vulgaris urzeka dwukolorowymi, pojedynczymi kwiatami w kolorze fioletowym z białą obwódką. Odmiana jest energiczna. Inne odmiany to 'Vesper ', 'Miss Canada ' i 'Schöne von Moskau '.
 

 • Hiacynt liliowy (Syringa hyacinthiflora)

Kwiaty bzu hiacyntowego pojawiają się nieco wcześniej niż bzu szlachetnego. Ich ogólny wygląd jest często bardziej krzaczasty i bogatszy.
 

 • Bez węgierski (Syringa josiflexa josikaea)

Bez węgierski ma około 2,5 metra wysokości i ma długie, silnie pachnące pojedyncze kwiaty. Szczególnie piękne są nieotwarte kwiaty. Ten rodzaj bzu doskonale nadaje się również do mniejszych ogrodów lub trzymania w doniczkach.
 

 • Bez kanadyjski (Syringa x prestoniae i Syringa x josiflexa)

Ten rodzaj bzu jest szczególnie odporny na ekstremalną mrozoodporność. Ich czas kwitnienia zaczyna się dopiero dwa do trzech tygodni po szlachetnym bzu i wydziela swój własny, wyjątkowy zapach. Bez kanadyjski może osiągnąć całkowitą wysokość 2,5 metra. Ten liliowy nadaje się również szczególnie do mniejszych ogrodów lub do trzymania w doniczkach. Popularną odmianą bzu kanadyjskiego jest Miss USA. Jest to odmiana patentowa Konrada Kirchera. Pojedyncze kwiaty o różowym zabarwieniu otwierają się prawie wszystkie w tym samym czasie. Okres kwitnienia trwa do czerwca.
 

 • Król bez (Syringa chinensis)

Bez królewski jest jednym z najpiękniejszych gatunków bzu i z czasem tworzy okrągłe krzaki o wysokości do 4 metrów. Ten gatunek bzu jest ogólnie bardzo mało wymagający i może być również używany jako żywopłot chroniący przed wiatrem.

Właściwa lokalizacja i gleba dla bzu

Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie rodzaje bzu preferują słoneczne miejsca i mogą tolerować nawet suche upały. Możesz postawić liliowy w cieniu, ale nie ma gęstej korony i zdecydowanie mniej kwiatów. Ponadto szlachetne bzy są szczególnie odporne na wiatr i dlatego są często używane jako żywopłot chroniący przed wiatrem w północnych Niemczech.
Jeśli chodzi o wymagania na odpowiedniej glebie, liliowy jest na ogół dość tolerancyjny i radzi sobie również z mniej sprzyjającą glebą. Jedynie zagęszczenie gleby lub nasiąkanie wodą w ogóle nie toleruje bzu. Jednak w zależności od gatunku bzu potrzeby bzu zachowują się bardzo różnie. Podczas gdy szlachetne bzy preferują bogatą w składniki odżywcze, raczej suchą, gliniastą glebę z dużą zawartością wapna, na przykład bzy Preston najlepiej rosną na glebach ubogich w wapń i bardziej wilgotnych.

Sadzenie bzów

Podczas sadzenia wykop dziurę, która jest dwa razy większa od obwodu bryły korzeniowej. Aby uzyskać optymalny początek, wymieszaj urobek z kompostem przed wsypaniem go z powrotem i nadepnięciem na niego.
 

Posadź bzy na balkonie

Bzy karłowate hodowane w doniczkach potrzebują obfitej donicy. Warstwa drenażowa z keramzytu lub żwiru zapobiega gromadzeniu się wody na dnie doniczki. Co roku na wiosnę jest zaopatrywany w nawóz organiczny. Raz ustalony liliowy może wytrzymać suche zaklęcia bez podlewania.

Możesz być również zainteresowany Wiedza o roślinach Cięcie, pielęgnacja i zwiększanie ilości hibiskusa Projektowanie ogrodu Romantyczny ogród: Tak działa projektowanie ogrodu Wiedza o roślinach Piwonie: Tak uprawiasz paonie w swoim ogrodzie

Jak dbać o liliowy

Bez jest bardzo łatwą w pielęgnacji rośliną, która czasami radzi sobie bez podlewania w suche lata. W przypadku sadzenia na glebach piaszczystych bz potrzebuje dodatkowych składników odżywczych w postaci wiórów z rogów nawozowych. Opcjonalnie możesz poprawić zdolność magazynowania wody i składników odżywczych, wzbogacając plasterek drzewa cienką warstwą dojrzałego kompostu na wiosnę.

Cięcie bzu

Zaraz po zakwitnięciu bzu uschnięte kwiaty można odciąć sekatorami. Upewnij się jednak, że żadne młode pędy nie zostaną uszkodzone. Ponieważ już tworzą pąki kwiatowe na nadchodzący sezon.
Ale nawet bez przycinania bzy rozwijają nowe kwiaty do późnego wieku. Z czasem jednak starsze gałęzie starzeją się, a wewnątrz korony gałęzie boczne zamierają. W efekcie z biegiem lat krzew odsłania się od wewnątrz, a korona ma mocne gałęzie na zewnątrz. Aby temu zapobiec, około co trzeci pęd kwiatu powinien być nieco bardziej przycięty po okresie kwitnienia.
Wskazówka: jeśli od czasu do czasu odcinasz ładny bukiet w okresie kwitnienia, można automatycznie uniknąć starzenia.
 

Odmłodź stare bzy, przycinając je
Możesz tchnąć nowe życie w stare krzewy, przycinając główne gałęzie na długość od 40 do 60 centymetrów. Najlepiej rozłożyć cięcie odmładzające na okres od dwóch do trzech lat. Pozwoli to uniknąć całkowitej awarii kwiatu.
Podnoszenie młodych bzów z przycinaniem
Jeśli chcesz wyhodować lilię jako drzewo jednopienne, wszystkie gałęzie wtórne i pędy boczne muszą zostać usunięte z młodych roślin.

Wystarczy od czasu do czasu ciąć ładny bukiet podczas kwitnienia. To automatycznie zapobiega starzeniu się bzu.

Zdjęcie: Flora Press/zdjęcie i reklama

Propaguj bzy

Możesz użyć różnych metod, aby wyhodować nowe młode rośliny z ulubionego bzu:
 

 • Biegacze

Najłatwiej rozmnażają się bzy przez rozłogi korzeniowe. Zwłaszcza szlachetny liliowy produkuje go dużo. Po prostu nakłuj rozłogi wiosną lub jesienią łopatą i posadź je w innym wybranym miejscu.
Jednak ta procedura nie działa ze wszystkimi szlachetnymi odmianami, takimi jak „W pamięci Ludwiga Spätha ”. Powodem tego jest to, że odmiana ta jest często rozmnażana przez młode sadzonki dzikich gatunków, których rozłogi korzeniowe noszą wtedy również barwę kwiatów i właściwości dzikiego bzu.

 • Rozmnażanie in vitro

Dlatego w ostatnich latach ugruntowała się tzw. propagacja in vitro. Dzięki tej metodzie nowe rośliny hoduje się z bardzo małych kawałków tkanki na specjalnej pożywce. Zaletą jest to, że potomstwo nie ma korzeni, dzięki czemu rozłogi mogą również rozmnażać się zgodnie z odmianą.

 • Rozmnażanie sadzonek

Ta metoda jest szczególnie odpowiednia dla bzu węgierskiego. Polega to na odcinaniu kawałków długości ołówka z młodych pędów. Powinny one kończyć się parą pąków na górze i na dole. Od spodu odetnij wąski pasek kory o długości około 2 centymetrów. Następnie sadzonki układasz w glebie luźnej i bogatej w próchnicę i całość przykrywasz tunelem z flizeliny.

 • Sadzonki

Przede wszystkim słabo rosnące bzy karłowate i mieszańce Preston są rozmnażane prawie wyłącznie przez sadzonki. Sadzonki głowowe lub częściowe z co najmniej trzema węzłami liści są odcinane w okresie kwitnienia w maju lub czerwcu. Następnie usuń trzy dolne liście i umieść je w mieszance ziemi doniczkowej, piasku i wapna z alg.
 

 • Siać bzy

Rozmnażanie bzów przez sianie to prosta metoda. W tym celu w październiku zbiera się suche grona owocowe, wytrząsa w wiadrze, a nasiona oddziela od pozostałych składników owocu za pomocą sita. Następnie nasiona wysiewa się w skrzyni nasiennej z ziemią doniczkową. Pudełko możesz zostawić otwarte na zewnątrz w cieniu do następnego roku. Upewnij się, że gleba nie wysycha. Przedszkole nie jest przykryte do stycznia i umieszczone w nieogrzewanej szklarni. To tutaj zaczynają kiełkować nasiona. Sadzonki można wiosną przekłuwać w doniczkach, a następnie wypuszczać jesienią.

Nie motyl, ale ćma liliowa jest typowym szkodnikiem bzu.

Zdjęcie: Fotolia / 7monarda

Te szkodniki i choroby mogą zaszkodzić twoim bzom

Miner liliowy lub ćma liliowa to typowy szkodnik, który może pojawić się na krzaku bzu. Inwazję można rozpoznać po brązowych liściach w maju. Zwykle ręczne zbieranie larw może być dobrą metodą kontroli. Mogą również wystąpić mszyce lub mączniak prawdziwy. Choroby te nie powodują jednak większych szkód.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here