Hydroizolacja płytek

Uszczelnianie mokrych komórek – tak sprawisz, że powierzchnia płytki będzie wodoodporna

Płytki są prawie wodoodporne, ale mimo to przepuszczają pewną ilość wody w podłoże. Dotyczy to nawet okładzin z płytek, które fugujesz zaprawą na bazie żywicy syntetycznej. W celu ochrony podłoża, a tym samym tkaniny budowlanej przed wilgocią, konieczne jest zatem wykonanie hydroizolacji. Nie tylko zapobiega uszkodzeniom muru, ale także tworzeniu się pleśni, a zatem jest dobrym środkiem ostrożności. Poza tym powoduje to niewiele dodatkowej pracy, bo uszczelkę można pomalować.

Szczególnie ważne: uszczelnienie kabiny prysznicowej

Płytka pod prysznicem jest szczególnie podatna na rozpryskiwanie się wody © kontrastwerkstatt, stock.cegła suszona na słońcu.com

Większość wody naturalnie przenika przez płytki w zamkniętej lub otwartej kabinie prysznicowej oraz wokół wanny z funkcją prysznica. Stale rozpryskująca się woda powoduje zużywanie się fug, przez co z biegiem czasu coraz więcej wody przenika przez pokrycie płytek. W łazience jednak podłoga często się zamoczy. W łazience należy zatem uszczelnić zarówno ściany, jak i podłogę. Na ścianach wystarczy jednak nałożyć uszczelniacz na wysokość 30 cm nad głowicą prysznica lub 20 cm nad wlotem wody do wanny. W innych pomieszczeniach wyłożonych kafelkami można również pomalować pieczęć przed położeniem płytek. Nie jest to jednak absolutnie konieczne nawet w kuchni.

Łazienka: tak wysoka powinna być wodoodporność Notatka: Jeśli chcesz tylko uszczelnić podłogę, powinieneś pomalować ściany do wysokości co najmniej 15 centymetrów.

Aby uszczelnić mokre pomieszczenie, potrzebujesz

 • Możliwie. Szpachlówka naprawcza do poprawiania uszkodzonych miejsc
 • Detergent i odkurzacz
 • podkład, jeśli powierzchnia jest bardzo chłonna
 • foka
 • pędzel
 • Skuter
 • Taśma uszczelniająca, narożniki uszczelniające i kołnierze uszczelniające
 • Nóż rzeźbiarski
Materiały do ​​hydroizolacji Notatka: Do układania płytek potrzebne są różne środki, takie jak hydroizolacja, podkład, klej do płytek i fuga. W miarę możliwości korzystaj z produktów jednego producenta, ponieważ są one ze sobą skoordynowane. aż do 30% zapisać

Specjaliści glazurnicy
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze warstwy podłogowe, porównaj oferty i zaoszczędź.

Jak uszczelnić mokry pokój?

Uszczelnianie mokrej komory w 10 krokach
 1. Przed nałożeniem hydroizolacji należy naprawić wszelkie uszkodzenia i wypełnić wszelkie pęknięcia i dziury szpachelką naprawczą. Po stwardnieniu szpachlówki ponownie przeszlifuj naprawiane miejsca odrobiną papieru ściernego lub szlifierką.
 2. Następnie wyczyść powierzchnię odkurzaczem, a jeśli jest zabrudzona odpowiednim środkiem czyszczącym. Przede wszystkim tłuszcz zapobiega przywieraniu i dlatego nie może pozostawać na powierzchni.
 3. Jeśli jest to bardzo chłonna powierzchnia np. z płyt gipsowo-kartonowych, należy najpierw nałożyć podkład. Jeśli tak nie jest, możesz od razu przystąpić do malowania hydroizolacji. Jednak podkład jest również zalecany do mniej chłonnych podłoży. Więcej informacji znajdziesz w naszym poradniku Podkład – przydatny środek przy układaniu płytek.
 4. Uszczelka jest gotowa do użycia, ale przed użyciem należy ją ponownie wymieszać. Najlepszym sposobem na to jest kij wiosłowy, który wkładasz do wiertarki. Uszczelnienie jest szczególnie zalecane w przypadku pryszniców na poziomie podłogi © csimagemakers, stock.cegła suszona na słońcu.com
 5. Najpierw pomaluj rogi pędzlem. Pamiętaj, aby obficie nałożyć środek, aby żadne obszary nie pozostały wolne. Następnie pomaluj powierzchnie wałkiem lub pędzlem. Ta warstwa farby powinna mieć co najmniej jeden milimetr grubości.
 6. Zanim hydroizolacja wyschnie, przyklej taśmę uszczelniającą w rogach na styku ścian z podłogą. Za pomocą małego kawałka drewna, kielni lub innego narzędzia można go łatwo wcisnąć w narożniki. Do narożników pomieszczenia, w których potrzebna jest taśma uszczelniająca w poziomie i w pionie, można uzyskać narożniki uszczelniające w sklepach z narzędziami. Występują w wersjach do narożników wewnętrznych i zewnętrznych. Możesz również położyć taśmę uszczelniającą w miejscach styku prysznica lub wanny z płytkami. Jego zadaniem jest kompensowanie niewielkich ruchów, a tym samym zapobieganie pęknięciom uszczelki.
 7. Istnieją tuleje uszczelniające do wlotów i wylotów wody. Ewentualnie przytnij taśmę uszczelniającą, aby dopasować i przyklej ją wokół rur. Ten etap pracy należy również wykonać, gdy pomalowane szczeliwo jest jeszcze wilgotne.
 8. Wszystkie miejsca, w których przykleiłeś taśmę uszczelniającą lub tuleje uszczelniające, pomaluj ponownie z uszczelką. Następnie zrób sobie przerwę, aż wyschnie pierwsza warstwa. Zwykle zajmuje to około trzech godzin. Należy jednak wziąć pod uwagę informacje dostarczone przez producenta.
 9. Po upływie czasu schnięcia pokryć ponownie szczeliwem wszystkie powierzchnie, w tym taśmy uszczelniające, narożniki uszczelniające i kołnierze uszczelniające. Ta warstwa powinna mieć również co najmniej jeden milimetr grubości, aby uszczelnienie miało całkowitą grubość co najmniej dwóch milimetrów. Pozostaw drugą warstwę do wyschnięcia do następnego dnia. Następnie możesz od razu zacząć układać płytki. Dodatkowy podkład itp. nie jest konieczny.
Wskazówka: Możesz również przeczytać nasz przewodnik po uszczelkach łazienkowych

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here