Układanie płytek na starych schodach”,

Układanie płytek na starych schodach: Oto jak postępować

Układanie starszych schodów z nowymi płytkami to nie nauka o rakietach. Powiemy Ci, na co uważać i jak najlepiej postępować.

Oprócz drewna, designerskich wykładzin i wykładzin dywanowych coraz popularniejsze stają się płytki schodowe. I nie bez powodu: po zainstalowaniu są szczególnie łatwe w pielęgnacji i prawie nie wymagają konserwacji. Ponadto mają długą żywotność, dzięki czemu raz dokonana inwestycja jest opłacalna w dłuższej perspektywie. Niezależnie od kształtu schodów, które wkomponowałeś w dom: płytki można stosować zarówno na schodach prostych o gładkich krawędziach, jak i na schodach krzywych, a nawet spiralnych. Tutaj jednak zwykle wymagane jest doświadczenie zawodowe, aby móc oczekiwać bezbłędnego wyniku.

Układanie płytek na schodach © Brillant Eye, fotolia.com

Antypoślizgowość płytki – podstawa bezpieczeństwa na schodach

Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnej płytki schodowej należy zawsze sprawdzić jej antypoślizgowość. Nawet jeśli płytki antypoślizgowe są obowiązkowe tylko w obszarach komercyjnych, zmniejszają również liczbę wypadków w prywatnych obszarach mieszkalnych. W związku z tym dowiedz się, kupując żądaną klasę antypoślizgowości płytek, które są podzielone na klasy od R 9 do R 13. Numer kodu R11 jest idealny do układania na schodach. Płytki z dodatkowym licem ryflowanym mają dodatkowy efekt antypoślizgowy. Jednak wygląd nie zawsze jest popularny w salonie.

Określa się antypoślizgowość płytek i dzieli płytki na klasy

Schody płytkowe symetrycznie

To nie tylko sama płytka, ale także wzór płytki decyduje o tym, czy schody będą później pięknie wyglądać. Z reguły staniesz przed wyzwaniem polegającym na cięciu pojedynczych płytek podczas układania. Wtedy warto dążyć do symetrycznego wyglądu, ponieważ ten później wygląda szczególnie niepozornie, a jednocześnie atrakcyjnie. Aby to zrobić, określasz środek każdego kroku i zawczasu zastanów się, jak chcesz ułożyć płytki po lewej i prawej stronie. Możesz więc położyć całą płytkę na środku schodów i przejść stąd na bok. Alternatywnie połóż całą płytkę po lewej i prawej stronie środka.

Układanie płytek na stopniach schodów: jak wchodzić na górę 30% zapisać

Firmy specjalistyczne schodowe
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w obsłudze schodów, porównaj oferty i zaoszczędź.

Układanie płytek na starych schodach

Jeśli nowe płytki mają być ułożone na starszej klatce schodowej, należy poczynić pewne przygotowania. Oprócz podkładu i ewentualnej warstwy barierowej, nierówności stopni, ewentualne pęknięcia lub wgniecenia należy najpierw wyrównać szpachlą. Po całkowitym wyschnięciu można przystąpić do układania płytek.

Zmierz dokładną wysokość stopnia © Brillant Eye, fotolia.com Zauważyć: schody są zawsze wyłożone płytkami od góry do dołu. Dzięki temu klej do płytek może wyschnąć podczas samodzielnej pracy na schodach.

Teraz ułóż płytki stopniowe, najpierw nakładając klej do płytek na stopień i tył płytki odpowiednią szpachelką. Następnie umieść płytkę w warstwie kleju, jak pokazano powyżej.

Wskazówka: Potrzebne są dylatacje na wszystkich krawędziach schodów, aby płytki nie były narażone na naprężenia i później nie pękały.

Po wykonaniu kroku najpierw przykryj pionowe powierzchnie oporów w zamkniętych systemach schodów - tutaj również zachowując szczeliny dylatacyjne. Przy okazji: Aby uzyskać równomierny wzór fug, w sklepach dostępne są siatki fugowe w różnych rozmiarach, które umieszcza się między płytkami podczas układania. Dzięki temu wszystkie połączenia będą później miały tę samą szerokość.

Po przejściu wszystkich kroków pozostawić płytki do wyschnięcia przez kilka dni zgodnie z zaleceniami producenta, aż będzie można ponownie chodzić po powierzchni.

Teraz uszczelnij spoiny fugą. W tym celu należy najpierw zeskrobać resztki kleju z fug, zanim zaprawa zostanie wlana w fugi. Fugę najlepiej nakładać ukośnie do faktycznej spoiny. Pozostaw zaprawę do wyschnięcia, a fugi i płytki zmyj gąbką do spoin.

Na koniec najlepiej zamknąć szczeliny dylatacyjne silikonem. W tym celu należy zamaskować fugi wąską taśmą maskującą przed wstrzyknięciem silikonu w szczeliny dylatacyjne za pomocą dołączonego do tego naboju. Następnie odklej silikon równomiernie szpachelką i pozostaw do wyschnięcia.

WSKAZÓWKA

Skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi wyceny: Porównaj ceny od firm specjalizujących się w klatkach schodowych i zaoszczędź do 30 procent

Układanie płytek na starych płytkach: czy to możliwe??

Aby ponownie obłożyć płytki schodami już wyłożonymi płytkami, niekoniecznie musisz usuwać stary materiał. Jedyny warunek: stare płytki muszą dobrze przylegać i nie mogą wykazywać żadnych pęknięć ani uszkodzeń w podłożu – a przede wszystkim muszą być czyste i odtłuszczone. Ponieważ osady brudu zapobiegają przywieraniu kleju.

Wskazówka: Dowiedz się w specjalistycznych sklepach o specjalnych klejach, dzięki którym płytka najlepiej przylega do płytek.

Należy wziąć pod uwagę jeszcze jedną szczególną cechę, która ma bardziej konstruktywny charakter: każdy, kto układa nowe płytki na starym materiale, zawsze zmienia pierwotny poziom podłogi. Dlatego należy zawsze koordynować wysokość podłogi wyłożonej kafelkami z wysokością sąsiedniego pomieszczenia. W przeciwnym razie pojawią się małe krawędzie, które mogą spaść, a drzwi mogą nie otwierać się bez tarcia.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here