Powlekanie płytek

Powlekanie płytek - płynnym tworzywem sztucznym lub żywicą epoksydową

Stare kafelki - często jeszcze w porządku, ale nieaktualne © visiopix_de, stock.cegła suszona na słońcu.com

Jeśli nie podoba ci się kolor lub wzór twoich płytek, możesz zrzucić całe pokrycie płytek i ułożyć nowe. Jednak szczególnie w przypadku płytek ściennych i podłogowych, które są jeszcze w porządku, warto rozważyć alternatywy. Jednym ze sposobów, aby nadać im inny wygląd, jest użycie powłoki. Jest podobny do malowania i dlatego wymaga dużo mniej wysiłku niż układanie nowych płytek.

Należy jednak pamiętać, że powłoki nie można usunąć bez uszkodzenia płytek pod spodem. Taka ozdoba nie wchodzi więc zwykle w rachubę w wynajmowanym mieszkaniu.

Pokryj płytki płynnym plastikiem

Dzięki płynnemu plastikowi Twoje płytki nabierają innego koloru © Gerhard Seybert, fotolia.com

Jako powłokę do płytek nadają się różne materiały. Niektórzy producenci oferują Płynne tworzywa sztuczne, którym często można pokryć wanny i inne przedmioty sanitarne. W ten sposób powstaje jednolity wizerunek w Twojej łazience, a jednocześnie możesz naprawić starszą wannę lub umywalkę.

Pokryj stare płytki płynnym plastikiem

Płynne tworzywa sztuczne, którymi można pokryć płytki, dostępne są w różnych kolorach. Zazwyczaj są gotowe do użycia i są dobrej jakości, odporne na ścieranie, światłotrwałe i nieprzezroczyste, dzięki czemu można pokryć nawet ciemne płytki jasnym płynnym tworzywem sztucznym. Powinny być również odporne na promieniowanie UV, aby nie blakły pod wpływem promieni słonecznych.

aż do 30% zapisać

Specjaliści glazurnicy
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze warstwy podłogowe, porównaj oferty i zaoszczędź.

Jak pokryć płytki ścienne lub podłogowe płynnym tworzywem sztucznym?

 1. Aby płynny plastik dobrze przylegał, należy najpierw dokładnie wyczyścić płytki. Oprócz konwencjonalnych środków czyszczących do tych prac można również użyć środka czyszczącego przeznaczonego do płytek ceramicznych.
 2. Następnie na suche pokrycie płytek nałóż podkład adhezyjny. Poprawia przyczepność płynnego plastiku do gładkich powierzchni płytek.
 3. Najpierw pokryj fugi pędzlem lub małym wałkiem malarskim. Następnie za pomocą wałka rozprowadź płynny plastik na powierzchni płytek.
 4. Po pokryciu płynnym tworzywem sztucznym fugi i płytki są tego samego koloru. Jeśli Ci się to nie podoba, w sklepach możesz kupić samoprzylepne listwy dylatacyjne w różnych kolorach. Po prostu przyklej je do starych połączeń.
 5. Jeśli chcesz jeszcze bardziej upiększyć płytki ścienne, możesz przykleić obramowania na płytkach. Natomiast płytki podłogowe można zaprojektować z tak zwanymi wiórami. Ożywiają okolicę i czynią ją bardziej interesującą. Używając wiórków należy pamiętać, że należy je posypać jeszcze wilgotną powłoką.
 6. Jeśli jesteś zadowolony z efektu, uszczelnij całą powierzchnię bezbarwną warstwą wierzchnią. Chroni powłokę przed wilgocią i wszelkimi innymi wpływami. Można również malować top coat. Powinien być nakładany dwukrotnie podczas malowania podłogi, ponieważ płytki podłogowe narażone są na znacznie większe obciążenia niż płytki ścienne.
 7. Powłoka wyjaśniona krok po kroku

  Szczególnie wytrzymała: powłoka z żywicy epoksydowej

  Powłoka z żywicy epoksydowej tworzy bezszwową powierzchnię © Chinnabanchon, stock.cegła suszona na słońcu.com

  Tworzą specjalną grupę w ramach płynnych tworzyw sztucznych Epoksydowa żywica. Przed obróbką miesza się je z utwardzaczem, dzięki czemu trzeba stosunkowo szybko pracować. Aby to zrekompensować, żywica epoksydowa tworzy szczególnie wytrzymałą i odporną na zużycie powierzchnię, która nie jest atakowana nawet przez wiele chemikaliów. W przeciwieństwie do pokrycia płytek pokrytego płynnym tworzywem sztucznym jest gładkie, ponieważ spoiny znikają pod żywicą. Dlatego powłoka epoksydowa jest idealna, jeśli ją masz bezszwowa wykładzina ścienna lub podłogowa który wygląda nowocześnie i jest jednocześnie łatwy w czyszczeniu. Nadaje się również do wielu innych powierzchni, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

  Pokryj stare płytki żywicą epoksydową

  Żywice epoksydowe dostępne są również w różnych kolorach, a także w wersji półmatowej i na wysoki połysk. Ale możesz również zdecydować się na przezroczystą żywicę i zmieszać ją z płynną farbą lub kolorowymi pigmentami. Podobnie jak w przypadku płynnego plastiku, w przypadku żywicy epoksydowej masz możliwość posypania elementów dekoracyjnych, takich jak małe, błyszczące drobinki, do jeszcze mokrej żywicy. Żywice epoksydowe, które naśladują inne materiały budowlane, takie jak beton, dają dalsze możliwości projektowania.

  Pomaluj płytki żywicą epoksydową jak płynny plastik. Jeśli użyjesz go do podłogi, możesz go również wylać. Nie jest to jednak takie proste i być może należy to pozostawić profesjonalistom. Jeśli chcesz samodzielnie pokryć płytki żywicą epoksydową, powierzchnia powinna być równa, wolna od pęknięć i innych uszkodzonych miejsc oraz całkowicie sucha. Dlatego po wyczyszczeniu płytek zrób sobie przerwę na jeden dzień, aby cała wilgoć mogła wyparować z fug. Żywicę i utwardzacz najlepiej wymieszać za pomocą wiertarki i mieszadła.

  Pomyśl jednak o pot life, czyli czasie, w którym mieszanka może być przetwarzana tak, aby nie stwardniała w pojemniku. Po nałożeniu powłoki z żywicy epoksydowej na płytki, pełne utwardzenie zajmuje około 24 godzin. Jeśli wymagana jest druga warstwa, należy również pozostawić pierwszą do wyschnięcia na jeden dzień.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here