Usuń kafelki: tak to działa ”,

Powinieneś spodziewać się około trzech minut pracy, aby usunąć każdą płytkę. Może to jednak potrwać dłużej, jeśli kafelek jest bardzo stary. W takim przypadku płytki są nadal w warstwie zaprawy i wysiłek związany z ich usunięciem jest większy. Nawet przy usuwaniu płytek podłogowych siła przyczepności użytego wówczas kleju do płytek może powodować problemy i utrudniać pracę.

Przeczytaj więcej interesujących artykułów tutaj

Usuwanie płytek: narzędzia i materiały

Jeśli usuwasz wszystkie płytki, warto zrobić to samemu. Chociaż jest to bardziej bezproblemowe, samodzielne wykonanie pracy może zaoszczędzić trochę pieniędzy. Do realizacji projektu potrzebne będą następujące narzędzia:

 • młotek
 • Dłuto lub białe dłuto płaskie
 • Uszczelniający młotek
 • Dłuta
 • Wiadro na gruz
 • Maszyna do mielenia
 • Łopatka malarska
 • Faustel
 • Taśma malarska
 • Folia malarska
 • rękawice robocze
 • Okulary ochronne i maska ​​przeciwpyłowa
 • gąbka
 • Śrubokręt
 • Opcjonalny skrobak do fug

Niezbędny materiał to:

 • Masa wyrównująca podłogę lub szpachlówka do ścian

Instrukcje: Usuń płytki w 4 krokach

Krok 1: przygotowanie

Aby nie doszło do wypadków i zanieczyszczeń należy przygotować pomieszczenie, w którym chcemy usunąć stare kafelki. Najpierw oczyść go i oklej taśmą drzwi, gniazdka i przełączniki. Zapobiega to przedostawaniu się kurzu do innych pomieszczeń i elektroniki. Użyj do tego folii i taśmy malarskiej. Zawsze noś sprzęt ochronny, aby chronić się przed odpryskami i pyłem budowlanym. Obejmuje to rękawice robocze, okulary ochronne i maskę przeciwpyłową.

Uważaj na ogrzewanie podłogowe

Jeśli masz ogrzewanie podłogowe i chcesz usunąć stare płytki podłogowe, przed przystąpieniem do montażu sprawdź wysokość wylewki, aby nie uszkodzić elementów grzejnych.

Krok 3: usuń pozostałe płytki

Używaj młotka i dłuta na rogach i krawędziach, a także na małych powierzchniach. Młotek dłutowy ułatwia pracę na większych powierzchniach. Podczas usuwania starych płytek użyj narzędzia pod kątem 45 stopni. Jeśli kąt jest zbyt płaski, płytka może się odłamać. Jeśli kąt jest zbyt stromy, uszkodzisz podpowierzchnię.

Krok 2: usuń pierwszą płytkę

Nie zaczynaj od przypadkowego usunięcia płytki, zamiast tego znajdź puste miejsce. Płytki z zagłębieniem są łatwiejsze do usunięcia. W tym celu postukaj w płytki młotkiem lub rękojeścią śrubokręta. Jeśli usłyszysz głuchy dźwięk, znalazłeś dobrego kandydata. Usunąć pierwszą płytkę młotkiem i dłutem (płaskim dłutem). Możesz także użyć młotka. Jeśli nie znalazłeś zagłębienia, możesz użyć elektrycznego młotka podważającego.

Wskazówka dotycząca usuwania pojedynczego kafelka

Jeśli chcesz usunąć tylko pojedynczą płytkę, ponieważ została uszkodzona przez jakiś przedmiot, usuń fugę wokół pękniętej płytki. Użyj do tego skrobaka do fug. Użyj dłuta, aby przebić otwór w środku płytki i użyj młotka i dłuta, aby usunąć pozostały materiał od wewnątrz na zewnątrz.

Krok 4: wygładzić podpowierzchnię

Po usunięciu wszystkich płytek należy w końcu usunąć klej do płytek i usunąć wszelkie pozostałości zaprawy z powierzchni. W tym celu wygładź go szlifierką tarczową, którą możesz wypożyczyć w wielu sklepach z narzędziami. Jeśli płytki były w warstwie zaprawy, do wygładzenia powierzchni będzie potrzebna szlifierka do betonu. Następnie możesz usunąć wszelkie nierówności za pomocą masy wyrównującej podłogę lub szpachlówki ściennej. Teraz możesz położyć nowe płytki na ścianie lub podłodze.

Ile kosztuje usunięcie płytek?

Samodzielne usuwanie płytek pozwoli Ci zaoszczędzić trochę pieniędzy, ale włoży w to dużo pracy. Potrzebujesz do tego młotka, który możesz wypożyczyć w wielu sklepach z narzędziami. Koszty wynoszą około 40 euro dziennie, w zależności od firmy. Jeśli potrzebujesz narzędzia w weekend, zwykle płacisz 60 euro.
Jeśli zatrudniasz specjalistyczną firmę, płacisz rzemieślnikowi za godzinę. Odpowiednia stawka godzinowa wynosi zwykle od 40 do 50 euro - ale może się różnić w zależności od regionu. Szybki specjalista może wytworzyć około dwóch do trzech metrów kwadratowych na godzinę, ale to zależy od umiejętności rzemieślnika. Może to potrwać znacznie dłużej. W jeden dzień roboczy specjalistyczna firma tworzy około 20 metrów kwadratowych z rzemieślnikiem, pod warunkiem, że pracuje on szybko. W tym przypadku koszty wyniosłyby około 320 do 400 euro. Do tego dochodzą koszty podróży.
Zdejmowanie płytek podłogowych z ogrzewania podłogowego drożeje. W takim przypadku należy postępować ostrożniej i wolniej, co zwiększa koszty.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here