Płytki w toalecie dla gości: pomysły i wskazówki ”,

Montaż w formacie pionowym i poziomym lub w zygzak, z efektem połysku, matu lub połysku, z reliefową strukturą, imitującą drewno, marmur lub kamień, z cementu, w stylu retro lub multi-mix lub naklejki na płytki w stylu azulejos: Niewiele okładzin ściennych i podłogowych ma tyle różnych wyglądów i wzorów, co płytki i można je tak precyzyjnie dopasować do Twojego gustu i przestrzeni. Płytki w toalecie dla gości są nie tylko łatwiejsze do utrzymania w czystości, ale – w zależności od modelu – mogą również przyciągać wzrok w pomieszczeniu. Poniżej podajemy wskazówki dotyczące wyboru płytek do toalety dla gości.

Przewodnik po płytkach renowacyjnych do łazienki: Warto o tym wiedzieć przed położeniem nowych płytek w łazience? Wyjaśniamy różnice materiałowe w płytkach łazienkowych i co należy wziąć pod uwagę przy ich wyborze i układaniu.

Wskazówka 1: Zwróć uwagę na prawidłową klasę ścieralności płytek w toalecie dla gości

Zacznijmy od rodzaju płytek do Twojej toalety gościnnej: Płytki dzielą się na tzw. klasy ścieralności. Do toalety gościnnej polecamy płytki o klasie ścieralności co najmniej II: od tej grupy płytki wytrzymują również buty uliczne - tj. małe kamienie, cząsteczki brudu i mocne podeszwy. Klasa ścieralności I nadaje się do normalnej łazienki lub toalety gościnnej, do której bardzo rzadko wchodzi się w butach ulicznych. Każdy, kto szuka odpowiedniej posadzki z płytek do toalety gościnnej w biurze lub pracowni, powinien postawić nawet na III klasę ścieralności. Polecany również w prywatnych gospodarstwach domowych na korytarze i korytarze oraz jest bardziej odporny na intensywne użytkowanie.

Wskazówka 2: wybierz duże płytki do małej łazienki gościnnej

Dawniej płytki mało i małoformatowe polecano także do małych łazienek i toalet dla gości, teraz trend zmierza w kierunku nowoczesnych, wielkoformatowych płytek lub mozaiki. Nie tylko dlatego, że większe płytki na podłodze sprawiają, że małe pomieszczenia wydają się większe, ale także dlatego, że pomiędzy nimi jest mniej fug. Jest to nie tylko praktyczne przy czyszczeniu fug czy czyszczeniu płytek, ale ma również zaletę optyczną: im mniejsza struktura siatki jest widoczna przez fugi w pomieszczeniu – czy to na ścianie, czy na podłodze – tym większa wygląda. Jeśli układasz płytki w toalecie dla gości, upewnij się, że małe kawałki płytek XXL znajdują się na krawędzi pomieszczenia, a nie na środku. W przeciwnym razie ponownie pojawi się niepożądany efekt puzzli.

Przyjazny kolor w połączeniu z jasnymi płytkami nadaje toalecie dla gości tego czegoś.

Zdjęcie: iStock/Kellll

Wskazówka 3: Użyj płytek podłogowych wykonanych z trwałego materiału

Płytki kamionkowe sprawdziły się na podłodze w toalecie dla gości. Wytrzymały materiał jest gęsty, twardy, ma naturalny efekt antypoślizgowy i jest niewrażliwy na plamy. Toaleta dla gości ma wyjątkowo luksusowy wygląd z płytkami z kamienia naturalnego: najczęściej używa się kamienia wulkanicznego, lawy, granitu lub marmuru. Podczas gdy marmur wymaga wielu zabiegów konserwacyjnych, płytki z granitu i lawy zwykle można czyścić zwykłymi środkami czyszczącymi, a poza tym są one nieco bardziej odporne. W każdym razie płytki z kamienia naturalnego powinny być układane wyłącznie przez eksperta.

Wskazówka 4: Zainstaluj płytki XXL w toalecie dla gości również pionowo

Płytki ceramiczne nadają się również do ścian w toalecie dla gości. Zawarty w nim kaolin jest porowaty i drobnoziarnisty, ale dzięki ochronnemu szkliwie nawet płytki gresowe nie chłoną wody. Płytki XXL mogą być również stosowane jako płytki ścienne w toalecie dla gości – najlepiej w pozycji pionowej. Jeśli lubisz nowoczesny design w toalecie dla gości, możesz wykończyć projekt ściany na krawędzi rzędem płytek o szerokości 60 centymetrów i długości 120 centymetrów. W pomieszczeniach, które mają być nieco głębsze lub szersze, pozostałe płytki XXL można ułożyć w poprzek.

Jakie kolory są odpowiednie dla płytek w toalecie dla gości??

Czy wiesz, że pomieszczenie wydaje się ludzkiemu oku nawet o dziesięć procent większe, gdy kładziesz płytki, które mają jaśniejsze i nieco chłodniejsze odcienie?? Sztuczka działa najlepiej, jeśli łazienka dla gości ma wysoki sufit lub do pomieszczenia wpada dużo naturalnego światła.
Nawet jeśli Ty i Twoi goście spędzicie tylko kilka minut w toalecie dla gości, powinniście powstrzymać się od używania tam agresywnych kolorów: czerwony, fioletowy i pomarańczowy to miłe akcenty kolorystyczne - ale nie należy wykładać płytkami całej ściany w tym kolorze do pędzla. Żółty, szary, biały, brązowy, jasnozielony i jasnoniebieski to znacznie lepsze kolory płytek w toalecie dla gości. Ważne jest również, aby sprytnie zaprojektować toaletę dla gości z odpowiednimi pomysłami na umeblowanie.
W toaletach dla gości, które mają średnio od 2,7 do 3,4 m2 powierzchni, masz dwie możliwości realizacji koncepcji kolorystycznej płytek:
 

 1. Projektujesz pomieszczenie, tj. zarówno podłogę, jak i ściany, z płytkami o jednolitej, harmonijnej tonacji kolorystycznej, a jeśli masz ochotę na kolor, z izolowanymi kolorowymi płytkami, dekorami lub mozaikami wybierz akcenty. Niech nasza galeria zainspiruje Cię dziesięcioma aktualnymi trendami w kafelkach.
   
 2. Możesz też polegać na znaczącym kolorze i wzornictwie albo części powierzchni ściany, albo podłogi w wyraźnym kontraście z resztą płytek w toalecie dla gości. Na przykład ciemne płytki na podłodze, jasne płytki wokół zlewu i przeciwległa ściana całkowicie w kolorze żółtym. Możliwy jest również efektowny wzór płytek podłogowych, podczas gdy ściany w toalecie dla gości są gładkie i neutralne. Dzięki temu podłoga stanie się sama. Pamiętaj: tutaj też mniej znaczy więcej. Wystarczy przyciągnąć wzrok.
   

Wskazówka: Jeśli z perspektywy czasu zauważysz, że wybór koloru płytek w toalecie dla gości nie był jednak najlepszą decyzją lub że są one zbyt białe, zachowaj spokój: przy niewielkim wysiłku możesz pomalować płytki podłogowe na nowy wygląd. Możesz również pomalować płytki na ścianie na bardziej odpowiedni kolor. Majsterkowicze, którzy są nieco bardziej doświadczeni, mogą nawet układać płytki na kafelkach, dzięki czemu toaleta dla gości zyskuje nowy, nowoczesny wygląd

Białe płytki sprawiają, że małe pomieszczenie wydaje się jaśniejsze i większe.

Fot. living4media / Wojnar, Radosław

Jak wysoko powinienem kafelkować w toalecie dla gości??

Płytki w toalecie dla gości przydają się nie tylko na podłodze, ale również na umywalce – czy umywalce – a także wokół toalety i spłuczki. Ułatwia to utrzymanie toalety dla gości w czystości. Jeśli chcesz być po bezpiecznej stronie, możesz położyć płytki ścienne na wysokości 1,20 metra na wszystkich ścianach.
Zawsze należy wcześniej sprawdzić, jak wysoko na ścianach w toalecie dla gości zostaną ułożone płytki. Można to zrobić online za pomocą planera łazienki lub offline za pomocą kilku kawałków papieru i dwustronnej taśmy klejącej. Aby to zrobić, po prostu powieś ścianę pełną notatek na obu wysokościach, symulując górny rząd płytek i zastanawiając się, czy wynik jest taki, jaki miałeś na myśli w swojej gościnnej toalecie.
Jeśli okaże się, że lustro kafelkowe nad połową ściany wygląda na zbyt czyste jak na twój gust, możesz zamiast tego zaprojektować poszczególne obszary za pomocą płytek ściennych, a resztę pomalować na odpowiedni zmywalny kolor. Upewnij się, że farba nadaje się do wilgotnych pomieszczeń, w przeciwnym razie szybko pojawi się problem z pleśnią w toalecie dla gości.
Poniżej przedstawimy trzy sposoby układania płytek o różnej wysokości w toalecie dla gości i zapewnienia wspaniałego projektu, nawet gdy jest mało miejsca.
 

 • Przykład 1: Instalujesz zlew na idealnej wysokości od 85 do 95 centymetrów i zaczynasz od poziomu płytek tuż przed blatem zlewu. Aby podczas mycia rąk istniała osłona przeciwbryzgowa, wystarczy od dwóch do pięciu rzędów płytek - w zależności od wysokości i rozmiaru płytek. Możesz również przykleić płytki ścienne. Powierzchnia ściany poniżej i powyżej jest pomalowana. Ma to również tę zaletę, że nie trzeba wiercić otworu w płytkach, aby przymocować wieszak na ręczniki, ponieważ będzie on wisiał poza obszarem płytek.
   
 • Przykład 2: Ściana naprzeciwko drzwi jest wyłożona płytkami do sufitu, pozostałe ściany są tylko w połowie wysokości, a ściana, w której znajdują się drzwi, jest pomalowana. W ten sposób tworzysz ciekawą mieszankę, która jest jednocześnie praktyczna. W tym przypadku odradzamy płytki reliefowe – mogą szybko wyglądać przytłaczająco. Jednak poszczególne kolorowe płytki nieco rozluźniają całkowicie wyłożoną kafelkami ścianę.   
   
 • Przykład 3: Poszukaj niezwykle nietypowej płytki w formacie XXL. W toalecie dla gości można nim wykafelkować wszystkie ściany aż do sufitu. Upewnij się, że fugi są minimalne, a reszta łazienki dla gości jest utrzymana w spokojnym, subtelnym kolorze, który pasuje do dużej, jasnej płytki.

Płytki w toalecie dla gości: najpiękniejsze pomysły

Uruchom galerię zdjęć 7 Pokaż wszystko

Jeśli nie chcesz układać płytek na całej ścianie aż do sufitu, możesz zatrzymać układanie na około czterech stopach. W takim przypadku wybierz wąskie płytki, które możesz ułożyć pionowo, aby uzyskać efekt wizualnie wydłużenia. 

Zdjęcie: iStock / in4mal

Ekscentryczny, ale efektowny: dzięki dużemu kwiatowemu wzorowi te płytki XXL można układać pod sufitem w toalecie dla gości.

Zdjęcie: living4media / Smith, Rachael

Specyfika pomieszczenia odgrywa główną rolę przy wyborze płytek do toalety dla gości: Niewielka przestrzeń na podłodze wymaga gładkiej powierzchni. Ale wysokość pomieszczenia daje możliwość ułożenia graficznie zaprojektowanych płytek do sufitu i uczynienia toalety gościnnej wyjątkową przy niewielkim wysiłku.

Zdjęcie: living4media / Dom i wypoczynek

Trzy, dwa, jeden: kolor! Możesz ustawić mocny akcent kolorystyczny, zwłaszcza w małym pomieszczeniu. Jeśli zdecydujesz się na tak ciemny, bogaty kolor płytek ściennych, ważna jest jasna podłoga.

Zdjęcie: living4media / Hallot, Olivier

Duże, wzdłużnie ułożone płytki na podłodze nadają toalety gościnnej większej głębi. Jasne, chłodne kolory na ścianach oszukują ludzkie oko i sprawiają, że toaleta dla gości wydaje się nawet o dziesięć procent większa niż jest w rzeczywistości.

Zdjęcie: iStock / antagonista74

W tej toalecie dla gości prysznic został doskonale zintegrowany z pomieszczeniem, a płytki podłogowe służą również jako podstawa pod kabinę prysznicową. Jeśli masz tak efektowną podłogę, pozostałe płytki w toalecie dla gości powinny być jednokolorowe i bez wzoru.  

Zdjęcie: iStock / TheItern

Jeśli wolisz proste rzeczy, nie oznacza to, że toaleta dla gości musi być nudna. Dzięki eleganckiej osłonie przeciwbryzgowej na zlewie, w kilku odcieniach tego samego koloru, możesz połączyć praktyczne z ładnym.

Zdjęcie: iStock / Zakład na sztukę

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here