Fugowanie płytek

Fugowanie płytek - tak idealnie sprawdzi się Twoja nowa okładzina ścienna lub podłogowa

Czyste fugi sprawiają, że nowe pokrycie płytek jest kompletne © bodu9, stock.cegła suszona na słońcu.com

Po ułożeniu wszystkich płytek ściennych lub podłogowych można je fugować. Praca ta zapewnia nie tylko jednolity wygląd, ale również niezbędną szczelność ściany czy podłogi, co z kolei ma wpływ na trwałość płytek. Dlatego należy zaplanować wystarczająco dużo czasu na fugowanie i pracować ostrożnie, aby jak najdłużej cieszyć się nowymi płytkami. Oprócz zaprawy będziesz potrzebować

 • wiadro do mieszania zaprawy
 • wiertarka z trzepaczką
 • deska do fugowania lub gumowa rakla do fugowania płytek podłogowych
 • paca wygładzająca do fugowania płytek ściennych
 • gąbka do fug lub deska gąbczasta i wiadro
 • Silikon do dylatacji
Fugowanie płytek: potrzebujesz tego narzędzia

Jak postępować z fugowaniem:

 1. Pierwszym krokiem jest usunięcie wszelkich pozostałości kleju do płytek i innych zabrudzeń ze świeżo ułożonych płytek. Kurz można nawet usunąć z fug odkurzaczem, a z płytek szmatką.
 2. Szczotka do stawów: po prostu zetrzyj brud Mieszanie zaprawy: Jeśli trzepaczka obraca się zbyt szybko, powstaje dużo pęcherzyków powietrza © M.Dorr, M.Pobożne serce, kij.cegła suszona na słońcu.com
 3. Jeżeli powierzchnia płytek jest optymalnie przygotowana, fugę należy wymieszać zgodnie z instrukcją producenta. Zaprawę i wodę najlepiej mieszać trzepaczką do wiertła, aby masa była jak najbardziej jednorodna. Jednak zawsze mieszaj tylko małe ilości, ponieważ zaprawę można dobrze stosować tylko przez określony czas. Potem już zaczyna twardnieć. Dlatego należy wziąć pod uwagę informacje producenta dotyczące szybkości utwardzania. Ustaw również wiertło na niską prędkość, w przeciwnym razie do masy napłynie zbyt dużo powietrza.
 4. Gumowa ściągaczka doskonale nadaje się do fugowania płytek podłogowych © PicSieben, stock.cegła suszona na słońcu.com
 5. Spoinować płytki podłogowe, zaprawę wylać na podłogę i rozprowadzić między płytkami gumową raklą lub deską do fugowania. Do fugowania płytek ściennych natomiast najlepiej użyć pacy wygładzającej, ponieważ zaprawa musi być bardziej lepka z płytkami ściennymi, aby przylegała do fug. Niezależnie od tego, czy są to płytki ścienne, czy podłogowe, należy zawsze pracować ukośnie do fug. To najlepszy sposób na wypełnienie fug.

  Jednak w zależności od głębokości spoin i innych czynników może być konieczne wypełnienie spoin zaprawą w dwóch etapach. Ważne jest również, aby fugi w narożach, czyli na styku ścian z podłogą, pozostały wolne. Wymagana jest tam szczelina dylatacyjna, więc nie używaj zaprawy do tych szczelin, ale silikonu. Fuga silikonowa jest również wymagana do wanien, umywalek i innej ceramiki. Zapobiegają przedostawaniu się wody za obiekty sanitarne.

 6. Fugowanie płytek: zaprawę do płytek nakładać zawsze po przekątnej do 30% zapisać

  Specjaliści glazurnicy
  Tanie oferty

  porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
  Wskazówka: Znajdź najtańsze warstwy podłogowe, porównaj oferty i zaoszczędź. Podczas spoinowania płytek podłogowych wystarczy wylać zaprawę na płytki © rico287, stock.cegła suszona na słońcu.com
 7. Jeśli fuga lekko wyschła, można wyczyścić płytki. Na ten krok kluczowy jest odpowiedni czas, ponieważ zaprawa nie powinna być już wilgotna, ale też jeszcze nie w pełni utwardzona. Dlatego po spoinowaniu należy zawsze patrzeć na powierzchnię zaprawy. Po zmatowieniu można przystąpić do usuwania resztek zaprawy z powierzchni płytek. Ta praca nazywana jest w żargonie technicznym flushingiem.
 8. Wyczyść płytki za pomocą gąbki © fotodrobik, stock.cegła suszona na słońcu.com
 9. Do spłukania potrzebna jest gąbka lub deska z gąbki i wiadro z wodą. Płytki można łatwo wyczyścić wilgotną gąbką. Z drugiej strony, jeśli gąbka jest zbyt mokra, łatwo może się zdarzyć, że ponownie poluzujesz zaprawę w fugach. Dlatego podczas spłukiwania upewnij się, że gąbka nie jest zbyt mokra, a także pracuj w tym kroku w kierunku ukośnym do fug.
 10. Na koniec spłucz wilgotną gąbką
 11. Twoje nowe płytki nie będą całkowicie czyste, jeśli zostaną wyprane. Jednak delikatną mgiełkę można łatwo usunąć wilgotną szmatką, o ile zaprawa nie jest jeszcze całkowicie sucha. Aby płytki wyglądały naprawdę dobrze, ponownie wyczyść suchą szmatką.
 12. Wskazówka: Jeśli cementowa zasłona jest trudna do usunięcia, w sklepach można nabyć środki czyszczące specjalnie do tego celu. Uszczelnij dylatacje i połączenia z ceramiką łazienkową silikonem © U. J. Aleksander, akcja.cegła suszona na słońcu.com
 13. Po zakończeniu fugowania należy wypełnić silikonem fugi między płytkami ściennymi i podłogowymi. Najłatwiejszym sposobem na wygładzenie go palcem jest ciągłe zanurzanie palca w roztworze detergentu od czasu do czasu. Alternatywnie możesz użyć szpachelki lub szpachelki, aby pomóc.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here