Układanie płytek: Tak to się robi ”,

Ile kosztuje glazurnik?

Różni się to w zależności od zakamarków pomieszczenia, skomplikowania wzoru układania i wielkości płytek. Za prosty wzór w prostym pomieszczeniu można spodziewać się kosztów około 30 euro za metr kwadratowy za profesjonalne ułożenie płytek. Przygotowanie podłoża nie jest jeszcze pokryte, płacisz dodatkowo. Dodatkowe koszty zwykle kosztują około 40 euro za godzinę. Dodatkowo ceny metrowe za listwy progowe i obramowania (około 2 euro), VAT i koszty podróży.

Chcesz sam ułożyć płytki? Wtedy obowiązują tylko koszty materiałów na projekt DIY. Płacisz to również, jeśli profesjonalista wykona pracę, ale wtedy zwykle jesteś trochę niższy.

Jakie koszty materiałowe ponosi przy układaniu płytek?

Koszt płytek zależy od klasy ścieralności. Zaczynają się od około 10 euro za metr kwadratowy za płytki podłogowe. Dodatkowe 10 procent kosztów za odpady. Płacisz około 20 euro za paczkę masy wyrównującej (25 kilogramów wystarczy na około 15 metrów kwadratowych) do podłoża. Klej do płytek kosztuje około 10 do 20 euro za opakowanie 5 kg, z czego na przykład do małej łazienki potrzeba około dwóch - proszę zwrócić uwagę na informacje o ilości podane przez producenta. Za wiadro fugi oszacuj dodatkowe od 20 do 30 euro. Tutaj wymagana ilość różni się głównie w zależności od rozmiaru płytki - w przypadku mniejszych potrzeba więcej. Koszt uszczelnienia silikonowego do spoin silikonowych wynosi od 10 do 20 euro, a za taśmę uszczelniającą około 10 euro.
Doświadczeni majsterkowicze mogą już mieć akcesoria do układania płytek, takie jak łopatka, mieszadło do wiertarki lub szczypce do płytek, w przeciwnym razie koszty będą nadal rosły - lub możesz poprosić znajomego zrób to sam o pożyczkę.

Kup teraz klej do płytek w Amazon.

Zdjęcie: Knauf

Krok 1: Przygotuj podłoże do układania płytek

Przed przystąpieniem do układania płytek należy najpierw usunąć stare płytki i przygotować podłoże tak, aby było równe, suche, wolne od kurzu i tłuszczu. Aby wygładzić podłogę, możesz wyrównać nierówności za pomocą masy wyrównującej. W tym celu wsyp masę wraz z czystą wodą do wiadra i mieszaj mieszankę na niskich obrotach wiertarką z przystawką mieszającą. Następnie możesz rozprowadzić mieszankę na wybojach. Dzięki płynnej konsystencji sama uzyskasz gładką powierzchnię. Po odczekaniu czasu schnięcia można zagruntować podłoże.

Krok 2: zacznij w zależności od techniki układania

Istnieją dwie popularne techniki układania płytek: układanie równoległe i układanie ukośne.
 

Od czego zacząć układanie płytek?

To zależy od techniki układania. Jeśli chcesz ułożyć płytki równolegle, zacznij od środka pokoju. Dwie nitki, rozciągnięte od środka ściany, wyznaczają środek pomieszczenia i służą do precyzyjnego ułożenia pierwszych płytek. Jeśli chcesz ułożyć rzędy płytek ukośnie do ścian, wyrównaj pierwszą płytkę tak, aby ich rogi stykały się z nitkami.
Możesz sprawdzić, czy krzyżyki są pod kątem prostym w następujący sposób: Połóż trzy płytki wzdłuż jednej nitki i cztery płytki wzdłuż nitki obok niej. Jeśli punkty końcowe można połączyć dokładnie z pięcioma płytkami, zawsze będziesz mieć kąt prosty. Jeśli nie ułożysz symetrycznego wzoru, możesz również rozpocząć układanie płytek wzdłuż ściany - i zawsze sprawdzaj odpowiedni kąt.

Więcej na temat renowacji płytek Usuwanie kleju do płytek: Jak to zrobić Udana renowacja Układanie płytek na płytkach: Renowacja krok po kroku Malowanie płytek: instrukcje krok po kroku dla majsterkowiczów

Krok 3: klej na płytkach

Jakiego kleju użyć do układania płytek?

Wystarczy cienka warstwa kleju o grubości od 2 do 4 milimetrów i można ją szybko nałożyć. Klej otrzymujesz gotowy do użycia w wiaderkach lub jako proszek w workach, który można mieszać z wodą. Klej hydrauliczny na bazie cementu jest niedrogi i stosunkowo sztywny. Bardziej elastyczny klej dyspersyjny na bazie tworzywa sztucznego dobrze przylega do gładkich powierzchni, takich jak stare płytki, beton i tynk - ale nie jest mrozoodporny i wodoodporny. Jeśli potrzebujesz elastycznego i wodoodpornego kleju, np. do płytek na płycie wiórowej w łazience, możesz zastosować kleje dwuskładnikowe na bazie żywicy epoksydowej lub poliuretanu. Kleje te są jednak drogie i trudniejsze w obróbce.
 

Klejenie płytek: tak to działa

Wybrany klej rozprowadzić pacą na podłodze i przeczesać pacą zębatą. Następnie poczekaj, aż klej utworzy skórkę. Jeśli układasz płytki pojedynczo, krzyżyki lub kliny pomogą zachować odległość. Siatki papierowe łączą mniejsze płytki lub mozaikę (na zdjęciu kolor szary). Oznacza to, że nawet duże powierzchnie można szybko pokryć małymi formatami. Delikatnie postukaj w nią pięścią, aby płytka się nie ześlizgnęła. Po sklejeniu należy wyczyścić spoiny wilgotną gąbką.

Siatki papierowe łączą mniejsze płytki. Oznacza to, że nawet duże powierzchnie można szybko pokryć małymi formatami.

Zdjęcie: Kirchner / Das Haus

Krok 4: dopasuj płytki wzdłuż krawędzi

Możesz użyć wycięć, aby zniwelować krawędź. Aby to zrobić, musisz położyć kafelek na leżącym poniżej i oddzielić go na zakładkę. Jeśli twoje płytki są ukośne, kwadratowy szablon o bokach tak długich, jak przekątna płytek ułatwia cięcie. Umieść szablon na ścianie - cokolwiek wystaje z ostatniej ułożonej płytki, pasuje do szczeliny osobno.

Kawałki krawędzi można zmostkować sadzonkami.

Zdjęcie: Kirchner / Das Haus

Szczypce do płytek wystarczą do wymiany kilku płytek (na zdjęciu po lewej stronie). To tnie i łamie płytki. W przeciwnym razie warto skorzystać z przecinarki mechanicznej (po prawej) lub elektrycznej. Cięcie płytek wymaga trochę praktyki - więc koniecznie kup zapasową płytkę.

Do cięcia użyj szczypiec do płytek lub mechanicznej przecinarki do płytek.

Zdjęcie: Kirchner / Das Haus

Krok 5: piłą wycięcia w płytkach

Jeśli na krawędzi płytki znajdują się przepusty na rury lub kształtki, można je przegryźć papugowatymi szczypcami. Wgłębienia w płytce są wstępnie nawiercane wiertarką i wycinane drutem diamentowym lub ostrzem z twardego metalu. Tutaj znajdziesz więcej informacji o wierceniu płytek bez uszkodzeń. Następnie można ułożyć płytkę.

Wywiercić w odpowiednich miejscach wgłębienia na rury lub kształtki w układanych płytkach.

Zdjęcie: Kirchner / Das Haus

Krok 6: fugowanie ułożonych płytek

Świeżo ułożona powierzchnia płytek musi wyschnąć przez co najmniej 24 godziny przed fugowaniem. Fuga jest dostępna we wszystkich popularnych kolorach sanitarnych. Średni szary po latach nadal wygląda jak nowy, natomiast biały w codziennym użytkowaniu po krótkim czasie brudzi się. Nałożyć fugę zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Na koniec osusz powierzchnię papierem kuchennym i wytrzyj. Dylatacje w jastrychu przejmują naprężenia na progach drzwi oraz w pomieszczeniach skośnych. Kontynuuj fugi w okładzinie z płytek elastyczną masą uszczelniającą z silikonu, akrylanu lub superpolimeru. Upewnij się, że twoje płytki nie uderzają w ściany, w przeciwnym razie zbudujesz most dla dźwięku. Lepiej zachować odległość od 4 do 5 milimetrów i wepchnąć w złącza okrągły sznurek z polietylenu. Za pomocą wkładu spryskać elastyczny uszczelniacz i wygładzić zwilżonym palcem.
Przeczytaj tutaj, jak należy czyścić swoje płytki w przyszłości.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here