Rodzaje płytek

Rodzaje płytek – krótki przegląd wielu wariantów

Jeśli chodzi o płytki, wybór jest ogromny © Lidija, stock.cegła suszona na słońcu.com

Płytki są teraz dostępne w niezliczonych wzorach. W tym przewodniku najpierw przedstawimy Ci różne grupy i obszary ich zastosowania.

6 najpiękniejszych aktualnych trendów w kafelkach

Płytki ścienne i podłogowe do użytku wewnątrz i na zewnątrz

Szukając odpowiedniej podłogi, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy oferowane płytki są Płytki ścienne lub podłogowe dzieje. Płytki podłogowe są na ogół grubsze, twardsze i cięższe niż płytki ścienne, ponieważ szafki i inne elementy wyposażenia, które są umieszczone na płytkach, są często bardzo ciężkie. Ponadto ludzie chodzą po płytkach podłogowych, a w domach z dziećmi skaczą i nierzadko uderzają o podłogę zabawkami. Dlatego płytki podłogowe muszą wytrzymać znacznie większe obciążenia niż płytki ścienne.

Wysoka wytrzymałość i sprężystość nie jest przeszkodą na ścianach, więc z pewnością można położyć na ścianach płytki podłogowe. Jednak odwrotna sytuacja nie jest możliwa, ponieważ płytki ścienne łatwo pękają na podłodze.

Dokonując wyboru, upewnij się, że płytki są zatwierdzone wyłącznie do użytku w pomieszczeniach lub na zewnątrz. W tym momencie musisz również użyć płytki odporne na warunki atmosferyczne na taras i do ogrodu może być również zainstalowany w Twojej przestrzeni mieszkalnej. Z drugiej strony płytki wewnętrzne nie nadają się do użytku na zewnątrz.

Ważne na zewnątrz: płytki są mrozoodporne

Materiały

W większości przypadków płytki są wykonane z

  • Ceramika
  • Kamienie naturalne lub
  • Szkło.

W sklepach znajdziesz również płytki wykonane z metali takich jak stal nierdzewna i aluminium, płytki z ceramiki cementowej i porcelanowej.

aż do 30% zapisać

Specjaliści glazurnicy
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze warstwy podłogowe, porównaj oferty i zaoszczędź.

Płytek ceramicznych

W grupie płytek ceramicznych rozróżnia się:

  • Kamionka
  • kamionka porcelanowa i
  • Gliniany.
Nadaje się również na taras: płytki z gresu porcelanowego © Jürgen Hüls, stock.cegła suszona na słońcu.com

Płytki kamionkowe, gresowe i gresowe różnią się głównie gęstością. Płytki ceramiczne są stosunkowo porowate i dlatego mają wiele zagłębień, w których może gromadzić się woda. To szybko prowadzi do problemów z wykładziną podłogową, dlatego płytki gresowe polecane są tylko na ściany. Z drugiej strony płytki gresowe i porcelanowe nadają się również do podłóg. Te dwa rodzaje płytek różnią się tym, że płytki gresowe są jeszcze bardziej gęste niż płytki gresowe. Pochłaniają tylko bardzo małe ilości wody i dlatego są używane nawet na zewnątrz, na przykład na tarasach. Tam mniej gęste płytki pękłyby, gdyby przeniknięta woda zamarzała i rozszerzała się zimą.

Płytki ceramiczne: przyjazny dla środowiska materiał budowlany

Płytki ceramiczne są w szkliwione i nieszkliwione Dostępne wykończenia. Glazura zapewnia ceramice dobrą ochronę przed wszelkiego rodzaju zabrudzeniami, a nawet przed wieloma chemikaliami. Jeśli jednak ciężki przedmiot spadnie na podłogę, może uszkodzić glazurę. Z biegiem czasu obciążenia mechaniczne, takie jak ciężkie buty, mogą również nosić ślady. Dlatego też nieszkliwione płytki są często lepszym wyborem do takich pomieszczeń jak przedpokój. Są trwalsze, dzięki czemu dłużej wyglądają. Są też mniej śliskie niż płytki szkliwione. Jednak w przypadku płytek nieszkliwionych tłuszcz i olej łatwo wnikają w ceramikę. Jeżeli chcesz zastosować te płytki w miejscach, w których mogą wystąpić takie zabrudzenia, zaleca się ich dodatkową impregnację.

Notatka: Wystarczy tylko zdecydować, czy płytki ceramiczne szkliwione, a nieszkliwione do gresu i gresu, ponieważ płytki gresowe są zawsze szkliwione. Ta stosunkowo miękka i porowata ceramika miałaby bardzo ograniczoną żywotność bez szkliwa ochronnego. Do złudzenia podobne do prawdziwego drewna: płytki imitujące drewno © Pawel, stock.cegła suszona na słońcu.com

Chociaż białe płytki są powszechne, płytki ceramiczne mogą mieć dowolny wygląd. Są dostępne w niezliczonych kolorach i dekorach. Z ceramiki można wykonać nawet imitacje innych materiałów, takich jak drewno czy metal. Dlatego płytki ceramiczne zapewniają dużą swobodę w projektowaniu salonów i przestrzeni na zewnątrz.

Wskazówka: W przypadku całkowicie kolorowych płytek ceramicznych uszkodzenia są mniej zauważalne niż w przypadku płytek, które mają tylko wierzchnią warstwę w żądanym kolorze. Ścieranie, które często pojawia się podczas typowego spaceru, jest również mniej widoczne. Dzięki temu płytki w jednolitym kolorze są trwalsze.

Płytki z kamienia naturalnego

Najczęściej używane kamienie naturalne: marmur, kwarc i granit © StudioDin, stock.cegła suszona na słońcu.com

Kamienie naturalne, które można łatwo przerobić na płytki to np. marmur, granit i łupek. Są wydobywane w kamieniołomach i w zasadzie przycinane tylko do wymaganego rozmiaru. Pozwala to na zachowanie oryginalnego wyglądu, który powstał w naturalnym procesie przez długi czas. Dlatego trudno znaleźć dwie płytki z kamienia naturalnego, które wyglądają dokładnie tak samo. Mniejsze i większe różnice w poszczególnych płytkach sprawiają, że podłoga z kamienia naturalnego często wygląda żywsze niż wykładzina z innego materiału. Jeśli jednak te różnice przeszkadzają, lepiej wybrać inny rodzaj płytki, np. płytki ceramiczne.

Płytki szklane

Często spotykane w łazience: małe mozaiki © Alex, stock.cegła suszona na słońcu.com

Głównie małe są wykonane ze szkła Kafelki mozaikowe tutaj. Są one często wykonane z kolorowego szkła i dlatego są dobrym sposobem na rozluźnienie większych powierzchni. Jednak podłogi i ściany kabin prysznicowych są często w całości wykonane z mozaiki. Mozaiki można również układać tylko w pomieszczeniu takim jak łazienka. Jeśli chcesz tylko trochę poluzować powierzchnie ścian, możesz też Granice posługiwać się. Są dostępne dla wielu płytek ceramicznych.

Płytki metalowe

Podobnie jak płytki szklane, płytki metalowe zwykle pełnią funkcję dekoracyjną. Wszystkie trzy warianty wprowadzają nie tylko różnorodność, ale także blask do pomieszczenia, ponieważ światło odbija się nawet w szklanych płytkach. Z wielu metali najlepsza jest stal nierdzewna i aluminium, ponieważ żaden z nich nie rdzewieje. Płytki ze stali nierdzewnej i aluminium są zatem dobrym wyborem również do łazienki, gdzie płytki nieuchronnie stykają się z wodą.

Płytki cementowe

Znowu popularne: płytki z tradycyjnymi wzorami © redkoala, stock.cegła suszona na słońcu.com

Płytki cementowe często wyglądają bardzo nowocześnie. Jednak u niektórych producentów można znaleźć również płytki cementowe z tradycyjnymi wzorami z dawnych czasów. Są to często próbki z regionu Morza Śródziemnego, gdzie już w epoce secesji wytwarzano płytki z cementu. Jeśli szukasz nietypowej wykładziny ściennej lub podłogowej, powinieneś również przyjrzeć się temu rodzajowi płytek.

Ceramika porcelanowa

Natomiast ceramika porcelanowa jest zupełnie nowa. Przypomina laminat, ponieważ jeśli ma służyć jako wykładzina podłogowa lub ścienna, to również składa się z kilku warstw. Na płytkę nośną nakładana jest warstwa ceramiki o grubości kilku milimetrów. Proces ten umożliwia nawet produkcję dużych paneli. Ceramika porcelanowa jest zatem idealna, jeśli chcesz bezszwowej lub w dużej mierze bezszwowa łazienka lub na przykład chcesz, aby ściana za szafką kuchenną była możliwie gładka, a przez to łatwa w pielęgnacji. Ceramika porcelanowa idealnie nadaje się również do pokrycia blatu kuchennego.

Wskazówka: Jeśli chcesz użyć konwencjonalnych płytek ceramicznych i jak najmniejszej fugi, polecamy płytki kalibrowane z rektyfikowanymi krawędziami. Są przycięte wyjątkowo dokładnie i dlatego można je układać blisko siebie.

Rozmiary i formaty

Małe cegły licowe tworzą wyjątkowy wygląd © wittybear, stock.cegła suszona na słońcu.com

Wszystkie rodzaje płytek są dostępne w wielu rozmiarach, a także w formatach prostokątnych, kwadratowych i innych. Duże płytki ścienne i podłogowe sprawiają, że nawet małe pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne i dlatego są coraz częściej stosowane. Z kolei płytki małoformatowe, takie jak mozaika, mają tę zaletę, że ukrywają nierówności. Kategoria płytek obejmuje również Cegła licowa do ścian. Są wzorowane na murze, dzięki czemu ściana wygląda tak, jakby była zamurowana. Cegły często mają nieregularny kształt i dobrze wyglądają wokół kominka. Wykonane są z różnych materiałów, takich jak beton czy kamień naturalny.

Formaty płytek: istnieje wiele formatów do wyboru

Kupując płytki, zwróć uwagę na jakość i inne ważne cechy, takie jak grupa ścieralności i klasa poślizgu.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here