Prawidłowe klejenie fototapet i tapet 3D”,

Prawidłowe przyklejanie fototapet i tapet 3D: należy na to zwrócić uwagę

Dzięki fototapecie lub tapecie 3D możesz zamienić swoje ściany w przyciągające wzrok, a zwłaszcza wizualnie uatrakcyjnić małe pomieszczenia. Niezależnie od tego, czy użyjesz gotowego motywu ściennego, czy z. B. Umieszczenie na ścianie szczególnie udanego zdjęcia z ostatnich wakacji w formacie XXL zależy od Twoich osobistych preferencji. Jeśli chodzi o obróbkę, gotowe fototapety ze sklepu żelaznego i indywidualnie drukowane paski tapety nie różnią się, o czym świadczy poniższa instrukcja.

Fototapeta do salonu © alexanderkonsta, stock.cegła suszona na słońcu.com

Dobre przygotowanie dla najlepszych rezultatów

Podobnie jak tapety standardowe oferowane są fototapety wykonane z różnych materiałów oraz w różnych rozmiarach i wymiarach. Niezależnie od tego, czy jest to papier czy polar, ważne jest, abyś podczas przygotowań zrobił wszystko poprawnie, abyś miał wystarczająco dużo czasu i miał wystarczająco dużo miejsca do pracy.

Tapeta 3D Moiv na ścianę © Alexandr, stock.cegła suszona na słońcu.com

Duże motywy są zwykle drukowane na kilku arkuszach, które są ponumerowane na odwrocie. W ten sposób na pierwszy rzut oka widać, które arkusze należy ułożyć obok siebie lub pod sobą i nakleić je. Często na opakowaniu znajdziesz szkic z prawidłowym ułożeniem pasków tapety. Więc nie wyrzucaj ich po prostu, trzymaj je, dopóki nie ustawisz poszczególnych pasów we właściwej kolejności.

Zdjęcia natury, takie jak to leśne zdjęcie, są szczególnie popularnymi motywami na fototapety © fotoschlick, stock.abobe.com Notatka: Wskazane jest rozpakowanie fototapety na kilka dni przed tapetowaniem i (e. B. na stole do tapetowania) płasko. Dzięki temu materiał nieco się wygładza i jest łatwiejszy w obróbce.

Prawidłowo przetwarzaj papierowe fototapety

Aby przymocować żądany motyw na ścianie bez krawędzi lub przesunięć, potrzebujesz odpowiednich materiałów i narzędzi:

Materiał:

 • Fototapety
 • Wypełniacz do wypełniania otworów wiertniczych i wyrównywania drobnych nierówności
 • Zmiana scenerii
 • Wklej do tapet
Narzędzia do tapetowania © Stefan Weis, fotolia.com

Narzędzie:

 • Stół kozłowy
 • Wklej pędzel i wklej wiadro
 • Szpatułka elewacyjna
 • Nóż rzemieślniczy i nożyczki do tapet
 • Wycieraczka do tapet i rolka dociskowa
 • Poziom duchowy
 • ołówek
 • Reguła składania
 • drabina
aż do 30% zapisać

Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.

Przygotuj podłoże

Szczególnie ważne jest przygotowanie podłoża, aby wielkoformatowy motyw mógł być jak najlepiej zainscenizowany. Ściana przeznaczona do tapetowania musi być sucha, gładka i czysta, a powierzchnia musi być chłonna, aby klej do tapet dobrze przylegał. Najpierw należy wypełnić ubytki i pęknięcia oraz wygładzić je szpachlą i narzędziem wygładzającym (np. B. szpachelka malarska, kielnia wygładzająca). Następnie musisz poczekać na czas schnięcia określony przez producenta, zanim przejdziesz dalej.

Wymagania dotyczące idealnego tła tapety

Jeśli chcesz po prostu później usunąć fototapetę, na przykład położyć nowy motyw na ścianie, zalecamy wstępne przygotowanie powierzchni za pomocą podkładu do zmiany tapety. Zapewnia to również jednolity kolor tła, co jest szczególnie ważne w przypadku fototapet flizelinowych. Ponieważ są cieńsze i bardziej prześwitujące oraz gorzej ukrywają nierówności na ścianie niż tapety papierowe.

Obróbka fototapety w 7 krokach

1. Krok:

Podczas tapetowania upewnij się, że w pomieszczeniu panuje temperatura około 20°C, a wszystkie okna są zamknięte. Nie powinno być ani zbyt chłodne, ani zbyt ciepłe, aby pasta zdążyła zastygnąć i schnąć powoli i równomiernie. Następnie ułóż poszczególne arkusze we właściwej kolejności na podłodze lub stole do tapetowania i upewnij się, że paski tapety nie są załamane lub zabrudzone.

Jak zawsze dobre przygotowanie jest pomocne przy pracach rękodzielniczych © Bjoern Wylezich, fotolia.com

2. krok

Jeśli fototapeta nie pokrywa całej ściany, należy wcześniej zaznaczyć ołówkiem dokładne położenie. Najlepszy do tego jest ostry ołówek z twardym wkładem (H lub 2H), ponieważ linie nie powinny się później prześwitywać. Za pomocą poziomicy narysuj linie zarówno pionowo (aby zaznaczyć, jak powinny przebiegać tory), jak i poziomo (aby zaznaczyć górną i dolną krawędź).

3. krok

Klej do tapet wymieszać zgodnie z instrukcją producenta i pozostawić do pęcznienia, aż będzie gotowy do użycia. Upewnij się, że pojemnik na pastę i mieszadło są czyste, aby nie zanieczyścić pasty, ponieważ może to później pozostawić widoczne lub zauważalne ślady na ścianie.

Pędzel do pasty jest niezbędny do równomiernego nałożenia pasty na dużą powierzchnię © ebednarek, fotolia.com

4. krok

Umieść pasek tapety do przyklejenia na stole do tapetowania motywem do dołu. Upewnij się, że góra i dół są prawidłowo ustawione, w przeciwnym razie możesz skończyć z paskiem do góry nogami na ścianie. Szybko i cienko nakładaj pastę do tapet na całą powierzchnię za pomocą pędzla do wklejania. Zawsze pracuj od środka na zewnątrz i trochę poza krawędź, aby naprawdę zwilżyć całą powierzchnię papieru pastą. Następnie pozwól, aby pasta nasiąknęła przez kilka minut, możesz umieścić pasek tapety powyżej i poniżej, wewnętrzną stroną na sobie, a następnie pozwól mu zmiękczyć na przykład na krześle. Oznacza to, że masz szybciej wolne miejsce na stole do tapetowania na kolejny pasek i możesz szybko kontynuować pracę.

Notatka: Czas namaczania musi być taki sam dla wszystkich długości tapet, aby były równomiernie nawilżone, a później równomiernie wyschły na ścianie. Dlatego należy albo poczekać na czas nasiąkania każdego paska, a następnie przyłożyć go bezpośrednio do ściany lub najpierw wkleić wszystkie paski, a następnie skleić je w tej samej kolejności, jak przy wklejaniu.

5. krok

Najlepiej zacząć od lewego dolnego łuku, a następnie iść najpierw w prawo, a potem w razie potrzeby. z drugim lub trzecim rzędem w górę. Wyrównaj górną krawędź tapety z poziomą linią prowadzącą i upewnij się, że pasek jest prosty. Następnie można wygładzić arkusz od wewnątrz za pomocą ściereczki do tapetowania lub wałka dociskowego. Zachowaj szczególną ostrożność, aby nie uwięzić żadnych pęcherzyków powietrza. Jeśli tak się stanie, ostrożnie wyszczotkuj bąbelki w kierunku krawędzi, aby tapeta przylegała płasko do ściany.

Dołączanie fototapety: Oto jak to zrobić dobrze

6. krok

Niektóre fototapety drukowane są z małą zakładką, inne muszą być sklejane od końca do końca. W przypadku nakładających się motywów nowy arkusz należy przymocować kilka milimetrów nad pierwszym arkuszem. Najlepiej, jeśli pomoże Ci druga osoba, która będzie mogła zobaczyć cały temat z kilku metrów. Pracuj ostrożnie i zawsze wycieraj pęcherzyki powietrza od środka na zewnątrz, również w kolejnych paskach. Jeśli nadmiar pasty wycieknie na krawędziach, należy go natychmiast usunąć wilgotną gąbką, w przeciwnym razie na powierzchni zdjęcia mogą powstać widoczne smugi podczas wysychania.

7th. krok

Kiedy wszystkie łuki w dolnym rzędzie znajdują się na ścianie, możesz zacząć od następnego rzędu. Ponownie pracuj w tym samym kierunku, co w dolnym rzędzie i upewnij się, że żadne krawędzie ani rogi poszczególnych pasków nie odrywają się od ściany. W takim przypadku za pomocą małego pędzelka rozprowadź świeżą pastę na plecach, a następnie ponownie nałóż pasek mocno na powierzchnię za pomocą wałka dociskowego.

Wskazówka: Aby klej powoli wysychał, a tapetę można było gładko i równomiernie przykleić do ściany, po przyklejeniu ostatniego paska nie należy wietrzyć pomieszczenia, ale utrzymywać w pomieszczeniu temperaturę pokojową około 20°C przez jeden dzień. Po tym wilgoć wyschła i możesz korzystać z pokoju tak, jak chcesz.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here