Zaizoluj podłogę w starych budynkach lub. Modernizacja izolacji podłogi

Zaizoluj podłogę w starych budynkach lub. Modernizacja izolacji podłogi

Posadzki nieizolowane stanowią poważny problem, zwłaszcza w starych budynkach. Po pierwsze ze względu na koszty ogrzewania: nieizolowaną podłogę można zastosować bezpośrednio na gruncie, na płytach podłogowych lub nad pomieszczeniem piwnicy do jednej czwartej energii cieplnej jest tracone - niepotrzebne koszty w związku z niepotrzebnym zanieczyszczeniem środowiska i klimatu.

Po drugie, ze względu na wygodę: podłoga jest prawie tak zimna jak stopy przez cały rok, a jeśli przeciągi przenikają przez deskę podłogową lub łączenia parkietu, jeszcze większe ogrzewanie nie pomaga w walce z nieprzyjemnym uczuciem. Ponieważ ciepłe powietrze unosi się w górę, zimno pozostaje w obszarze podłogi. A jak masz zimne stopy, to jeszcze bardziej podkręcasz ogrzewanie i nadal nie czujesz się dobrze.

Inne możliwe problemy to akustyka - niektóre stare budynki są bardzo hałaśliwe - i zapylenie. Na starych podłogach drewnianych, których spoiny z biegiem czasu uległy poszerzeniu, jest dużo kurzu. Zwłaszcza deski podłogowe, które wibrują i podskakują przy każdym kroku, przenoszą w górę dużo drobnego materiału. A każdy, kto kiedykolwiek zaglądał pod starą drewnianą podłogę lub pod podwieszany sufit starego budynku wie, że w tych tajemniczych krainach można znaleźć prawie wszystko, co można porzucić, wypchać i schować na budynku - od starych gazet i skrawków tkanin od słomy i plew po potłuczone szkło, kawałki zaprawy i żużel przemysłowy.

Przed montażem izolacji należy najpierw usunąć stare drewniane deski i przygotować podłoże © Annett Seidler, fotolia.com

Przez późniejszy montaż izolacji podłogi możesz poprawić komfort życia, klimat wewnętrzny i efektywność energetyczną budynku. Argument o rachunkach za ogrzewanie jest oczywiście względny, bo zanim zaczniesz oszczędzać, musisz zainwestować pieniądze. Ale nawet jeśli zmodernizowana izolacja "opłaca się" dopiero po wielu latach, to już od pierwszego dnia przyczynia się do lepszej równowagi ekologicznej.

Powody późniejszej izolacji podłóg Notatka: Idealnie powinno się izolacja zawsze z zimnej strony odbywać się. Jeśli nieocieplona podłoga znajduje się nad piwnicą, lepiej (i zwykle znacznie łatwiej) ocieplić strop piwnicy. aż do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w izolacjach
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w izolacji, porównaj oferty i zaoszczędź.

Modernizacja izolacji podłóg jest jednym z obowiązków renowacyjnych zgodnie z GEG?

W nowych budynkach podłogi muszą być również ocieplone, aby dom spełniał wymagania ustawy o energii budowlanej (GEG). Ale GEG nie zobowiązuje właścicieli starych budynków do modernizacji izolacji podłóg. Jeśli masz swój stary budynek przed 1. luty 2002 r., a także mieszkał, w wielu przypadkach w ogóle nic nie wymaga modernizacji. Jeśli nabyłeś, odziedziczyłeś i / lub wprowadziłeś się do nieruchomości później, być może będziesz musiał zaizolować sufity na najwyższym piętrze, rury grzewcze i wodne oraz wymienić stary kocioł. Ale masz na to dwa lata po zakupie domu, a środki muszą mieć też sens ekonomiczny.

Jakich materiałów można użyć do modernizacji izolacji podłóg??

Przy wyborze materiału nie chodzi tylko o koszt, ale także o właściwości. Materiał izolacyjny musi odpowiadać warunkom konstrukcyjnym, takim jak wykładzina podłogowa, rodzaj mocowania i ogólna struktura podłogi. W ziemi często znajdują się rury wodociągowe lub linie energetyczne, których nie można lub nie należy układać. Położenie drzwi i okien oraz wysokość pomieszczenia w świetle decydują również o tym, co można zastosować do izolacji podłogi. Zasadniczo możliwe są:

  • Maty izolacyjne (pojedynczo lub z rolki),
  • izolacja podbijająca,
  • izolacja zbiorcza lub
  • izolacja wdmuchiwana

Wiele mat izolacyjnych jest wykonanych z wysokowydajnego materiału izolacyjnego poliuretanu (PUR), który ma bardzo dobry efekt izolacyjny nawet przy małej grubości materiału. Dostępne są również naturalne materiały izolacyjne, takie jak włókno drzewne, celuloza, wełna mineralna lub perlit (szkło wulkaniczne). Granulaty lub włókna są używane do wdmuchiwania i izolacji luzem. Płyty izolacyjne zawierają również spoiwa i/lub impregnaty, takie jak skrobia, włókna mineralne, bitum lub żywice syntetyczne.

Stosunkowo nowe na rynku są szczególnie cienka i wydajna izolacja próżniowa, na przykład od producenta Isover. Tutaj rdzeń izolacyjny składa się z krzemionki, która jest pokryta kilkoma warstwami folii z tworzywa sztucznego i aluminium w szczelnej próżni.

Panele izolacji próżniowej są szczególnie cienkie i nadal zapewniają dobrą izolację termiczną. © Dieter Pregizer, fotolia.com

Skuteczność materiału izolacyjnego można rozpoznać po: Wartość przewodności cieplnej W / mK. Im niższa wartość, tym mniej ciepła jest odprowadzane i tym lepsze właściwości izolacyjne. Oto kilka odpowiednich materiałów izolacyjnych z wartościami orientacyjnymi:

Materiał izolacyjnyWartość przewodności cieplnej (W/mK)
Poliuretan

0,024-0,029

Polistyren (styropian; EPS lub XPS)

0,03-0,04

Szkło piankowe

0,04-0,06

Arkusze z pianki mineralnej

0,04-0,06

Włókno drzewne

0,04-0,09

Celuloza (płyty, włókna lub płatki)

0,04-0,05

Perłowiec

0,04-0,07

Wełna mineralna (m.in. B. Wełna mineralna)

0,03-0,05

Konopie sypkie (tradycyjna izolacja ubijająca)

0,04-0,048

Korek lub kokos

0,045-0,05

Izolacja próżniowa (płyty izolacyjne)

0,002 - 0,008

Dla porownania: Wartość przewodności cieplnej stali nierdzewnej wynosi 15, miedzi 380 W/mK.

Notatka: Drewno i celuloza są naprawdę wszechstronne, jeśli chodzi o izolację podłóg. Naturalne, odnawialne materiały izolacyjne zapewniają bardzo dobre parametry izolacyjne i doskonałą izolację akustyczną odgłosów kroków. Płyty z włókna drzewnego są również wyjątkowo odporne i łatwe w obróbce - dzięki czemu nie ma problemów z piłowaniem, wierceniem, wkręcaniem lub wbijaniem gwoździ.

Jeśli masz specjalne życzenia dotyczące materiału (np. B. naturalne materiały izolacyjne, niska cena), wcześniej zapytaj specjalistę, czy i jak Twoje pomysły pasują do warunków konstrukcyjnych. A jeśli cena za naprawdę dobrą izolację jest dla Ciebie zbyt wysoka, powinieneś ją całkowicie zostawić lub poczekać, aż będzie lepiej finansowo. W końcu słaba izolacja jest zwykle gorsza niż wcale.

Gdzie idzie izolacja, jeśli nie ma podłogi w piwnicy??

Jak wspomniano na początku, z nieizolowanymi podłogami nad innymi pokojami (i. D. R. piwnicy) najprostszy sposób na ocieplenie stropu piwnicy. Po pierwsze, nie musisz zdejmować i/lub ponownie montować podłogi. Po drugie, wysokość pomieszczenia, pasujące drzwi itp. bez zmian, a po trzecie unikasz powstawania mostków termicznych i uszkodzeń konstrukcji, które często występują przy izolacji od strony ciepłej.

Dobrą alternatywą jest zaizolowanie i powieszenie sufitu, jeśli jest też piwnica © beugdesign, fotolia.com

znajdują się pod nieizolowaną posadzką, ale tylko na gruncie lub. podstawowa konstrukcja, izolacja jest posadowiona na lub na wykładzinie podłogowej. wymiana starej podłogi na nową z izolacją. W wielu przypadkach stare deski lub płytki podłogowe mogą po prostu zniknąć pod nową strukturą, tak jak są. W razie potrzeby oryginalną podstawę można również wykorzystać ponownie: to, co pozostaje po jej demontażu, można później ponownie założyć na wierzch.

Usunąć podłogę i zagłębić izolację w konstrukcji podstawowej (np. B. pomiędzy belkami nośnymi desek podłogowych) nie jest dobrym pomysłem. Dzieje się tak, ponieważ blokujesz cyrkulację powietrza i wyłączasz wbudowaną wentylację poprzeczną, która utrzymuje takie podłogi w suchości.

Późniejsza izolacja podłogi: od góry lub od dołu?

Jeśli podłoga jest nie tylko zimna w stopach, ale także wilgotna lub zatęchła, oryginalna wentylacja i tak prawdopodobnie nie będzie działać i będzie musiała zostać odnowiona lub wyczyszczona przez profesjonalistę. być reaktywowanym. Jeśli nie jesteś tego pewien, sprawdź swoją podłogę lub podłogę. Niezbędne jest sprawdzenie jego konstrukcji przez eksperta przed izolacją. Aby znaleźć specjalistę w Twojej okolicy, który przyjrzy się i doradzi w zakresie opcji izolacji, możesz również skorzystać z naszej bezpłatnej usługi wyceny.

Jak gruba jest izolacja podłogi??

Aby pomieszczenie nie spadło zbyt nisko, Zbuduj jak najcieńszy być. W starych budynkach z niskimi stropami często liczy się każdy centymetr – zwłaszcza jeśli ma być zainstalowane również ogrzewanie podłogowe. Ale nawet przy prostej izolacji potrzeba kilku warstw - na starych deskach podłogowych, na przykład specjalnej folii lub szczelnego, ale najpierw otwartego dyfuzyjnie włókniny. Podkład musi być większy niż podłoga i stać wystarczająco wysoko na krawędziach, ponieważ izolacja jest w nim praktycznie wbudowana. W razie potrzeby na folię nakładana jest warstwa wyrównująca, a następnie struktura pływająca, np. B. Płyty z włókien drzewnych lub suchy jastrych, a na nich można położyć wybraną podłogę odsłoniętą.

Aby zaizolować podłogę, zawsze wymagane jest kilka warstw materiału izolacyjnego, pokazanego tutaj dla ogrzewania podłogowego © patatmac, fotolia.com

Nawet przy cienkich elementach izolacyjnych i prostych konstrukcjach należy się spodziewać, że podłoga będzie później co najmniej o 10 centymetrów wyższa. Nawet 20, a nawet 30 centymetrów wysokości montażu nie jest rzadkością w przypadku izolacji podłogi. Więc potrzebujesz z. B. wystarczająca wnęka na izolację masową lub wdmuchiwaną, więc podwójna lub. Zbuduj pustą podłogę.

Wykonanie kolejnej izolacji podłogi

Ale głównym problemem z samodzielną izolacją jest to, że laicy radzą sobie z bardzo złożonymi kwestiami szczelności i paroizolacji lub. Zwykle nie są zaznajomieni z paroprzepuszczalnością i dlatego popełniają poważne błędy. Oprócz odpowiednich materiałów wymagana jest tutaj wiedza, doświadczenie i profesjonalny sprzęt. Odrobina doświadczenia z płyt kartonowo-gipsowych lub renowacji nie wystarczy, a nawet najlepsze przewodniki internetowe i samouczki wideo nie mogą zmienić majsterkowicza w wykwalifikowanego rzemieślnika.

Układanie podłóg winylowych z izolacją od dźwięków uderzeniowych: Niska wysokość montażu to jedna z zalet podłóg winylowych Notatka Wysokość montażu izolacji podłogowej jest ważna nie tylko ze względu na komfort mieszkania: ustawodawca określa minimalne wysokości dla salonów i pomieszczeń mieszkalnych (wysokość w świetle, wysokość do parapetu okiennego itp.) przed. To, co obowiązuje w Twoim kraju związkowym, można znaleźć w odpowiednich przepisach dotyczących budownictwa stanowego. Jednak są też wyjątki i indywidualne decyzje. W razie wątpliwości zapytaj lokalny urząd budowlany lub umów się na wizytę na miejscu z ekspertem.

Szukasz jednego Specjalista w Twoim mieście lub regionie, kto zna się na izolacji wewnętrznej, ma maszynę do wdmuchiwania izolacji lub zna określony materiał izolacyjny (np. B. Celuloza)? Skorzystaj z naszej usługi, aby sformułować swoją prośbę i otrzymać do trzech bezpłatnych i niewiążących ofert.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here