Modernizacja ogrzewania podłogowego: należy na to zwrócić uwagę ”,

Przyjemne ciepło od dołu

Ciepło ogrzewania podłogowego jest ogólnie odbierane jako przyjemne, ponieważ nie trafia ono do powietrza w pomieszczeniu jako promieniowanie cieplne, lecz na ciała stałe jako promieniowanie podczerwone, które następnie nagrzewają się - ściany, sufity, meble, ludzie. Jak promienie słońca na skórze. Z drugiej strony grzejniki konwencjonalne oddają ciepło jako ciepło konwekcyjne, w którym chłodne powietrze nagrzewa się na ciepłych grzejnikach i unosi się. To oczywiście również sprawia, że ​​w pomieszczeniu jest ciepło, ale prowadzi to do nierównomiernego rozkładu temperatur: chłodniej na stopach, cieplej na głowie i najcieplej pod sufitem.

Kiedy ma sens modernizacja ogrzewania podłogowego??

Doposażenie takiego grzejnika to opcja, jeśli chcesz całkowicie wyremontować dom lub mieszkanie i wymienić stare i zwykle nieporęczne grzejniki. Z drugiej strony przydaje się, jeśli chcesz tylko doposażyć poszczególne pomieszczenia w ogrzewanie podłogowe, np. łazienkę lub salon. Zmodernizowane ogrzewanie podłogowe daje szerokie możliwości projektowania i wyposażenia. W końcu można już przenosić meble do miejsc, w których kiedyś znajdowały się grzejniki.
Dzięki niewielkiej wysokości montażu ogrzewanie podłogowe jest bardzo płaskie i prawie nie powoduje pogrubienia podłogi. Obciążenia statyczne podłogi są znacznie mniejsze niż w przypadku konwencjonalnych systemów grzewczych. Dla porównania węże i niezbędna masa wypełniająca są znacznie lżejsze niż grzejniki i w przeciwieństwie do nich nie wywierają żadnego nacisku punktowego na podłogę ani ściany. Jest to idealne rozwiązanie do modernizacji w starym budynku.

Ogrzewanie podłogowe jest bardzo płaskie i prawie nie powoduje pogrubienia podłogi. 

Zdjęcie: iStock / urfinguss

Gdzie można doposażyć ogrzewanie podłogowe??

Ogrzewanie podłogowe nie może być doposażone w każdym domu. Dom musi być ocieplony lub ocieplony. Przynajmniej zgodnie ze standardem Rozporządzenia o oszczędzaniu energii z 2009 roku (EnEV2009). W przypadku nieszczelności okien lub utraty ciepła przez słabo izolowane ściany, pomieszczenie nie będzie w stanie osiągnąć komfortowej temperatury lub będzie potrzebne dużo energii. Stare grzejniki nadal trzymały zimne powietrze ze ścian z dala od wnętrza pomieszczenia lub wybielały przepływ zimnego powietrza, co przytłoczyłoby ogrzewanie podłogowe.
Pomieszczenia takie jak łazienki z płytkami lub okładzinami z kamienia naturalnego nadają się szczególnie do modernizacji ogrzewania podłogowego, ponieważ wydzielane ciepło może natychmiast promieniować do pomieszczenia.

Jakie są możliwości modernizacji ogrzewania podłogowego??

Zasadniczo jest to układanie przez frezowanie, układanie na mokro, układanie na sucho oraz tzw. system cienkowarstwowy. Warianty różnią się rodzajem instalacji i wynikającymi z niej właściwościami. Zasada ogrzewania podłogowego jest zawsze taka sama. Niezależnie od tego, czy są doposażane, czy instalowane od samego początku: ogrzewany wąż z tworzywa sztucznego z wlotem i wylotem jest układany, mocowany, przykrywany, a następnie w regularnych odstępach pokrywany końcową wykładziną podłogową. W przypadku nowych budynków podłoga nośna zwykle składa się z jastrychu, przy modernizacji może to być również podłoga istniejąca. W większości przypadków należy to jednak usunąć. Węże prowadzą ciepłą wodę, ale istnieją również elektryczne systemy ogrzewania podłogowego do modernizacji.
Podłoga może być następnie pokryta laminatem, płytkami lub parkietem. W zależności od sposobu pokrycia węży mówi się o systemie suchym lub mokrym. Zależy to od tego, czy są to superplastyfikatory na bazie wody, takie jak jastrych czy suche materiały budowlane. Wybór najlepszej opcji zależy od wysokości pomieszczenia, statyki sufitów, liczby pomieszczeń, które chcesz doposażyć, a także osobistych preferencji. Jeśli chcesz samodzielnie zmodernizować ogrzewanie, zazwyczaj wybierasz proste i szybkie warianty, takie jak panele z ćwiekami lub instalacja na sucho. Istnieją również elektryczne systemy ogrzewania podłogowego, które nie nadają się jako pełne ogrzewanie, ale zapewniają przede wszystkim ciepłe stopy.

Przemiał

Dzięki tej opcji układania rowki na podgrzewany wąż są frezowane w istniejącym jastrychu. Musi być nieuszkodzony i nie może zmieniać swojej objętości pod wpływem ciepła. Ekspert powinien to wyjaśnić, w przeciwnym razie pojawią się pęknięcia. Zaleta metody: zachowana jest wysokość poprzedniej podłogi, a koszty są stosunkowo niskie.

Układanie na sucho

Układanie na sucho idealnie nadaje się do modernizacji oraz do układania na drewnianych podłogach lub sufitach, które nie mogą wytrzymać dużego ciężaru i dlatego byłyby przytłoczone jastrychem. W tym systemie węże grzewcze nie są pokrywane wylewką, ale układane są specjalne panele lub maty pełne, na których układana jest ostateczna podłoga. Ta metoda oszczędza czas schnięcia, wagę i zazwyczaj również wysokość montażu. Ogrzewanie podłogowe można często układać na istniejącej podłodze, prefabrykowane części znacznie ułatwiają modernizację. Minimalna możliwa wysokość montażu to nieco ponad cztery centymetry.

Przeczytaj więcej interesujących artykułów tutaj Energia i klimat Ogrzewanie podłogowe: Zalety, wady i instalacja Renowacja wylewki grzewczej: Niezbędna do ogrzewania podłogowego Rodzaje ogrzewania w skrócie: Wydajność, koszty i dotacje

układanie na mokro

W przypadku instalacji mokrej węże grzewcze układane są na stabilnej posadzce, mocowane i przykrywane wylewką grzewczą. Minimalna możliwa wysokość montażu jest o dobre pięć centymetrów wyższa niż w przypadku systemów suchych, wyższa waga na metr kwadratowy jest często problemem przy modernizacji starych budynków. Często konieczne jest odnowienie starego jastrychu i usunięcie starej podłogi, dlatego układanie na mokro jest szczególnie opłacalne przy całkowitym remoncie domu lub mieszkania, a także przy nowych budynkach.
W przypadku modernizacji sprawdziły się systemy z matami z wypustkami z tworzywa sztucznego lub włókna gipsowego, w których węże są po prostu zatrzaskiwane w odpowiedniej odległości od siebie, a następnie wypełniane jastrychem lub inną masą wypełniającą. Układanie za pomocą mat z ćwiekami jest szybkie i nadaje się szczególnie do dużych powierzchni, ale także do modernizacji ogrzewania podłogowego w poszczególnych pomieszczeniach. Podczas układania upewnij się, że węże nie załamują się i nie znikają całkowicie między pokrętłami. W celu koniecznego oddzielenia masy jastrychowej od ściany najpierw układane są krawędziowe paski izolacyjne, maty z wypustkami mogą być również izolowane termicznie lub służyć jako izolacja akustyczna odgłosów kroków.
Do modernizacji ogrzewania podłogowego służą również maty wykonane z tkaniny z włókien syntetycznych, w których węże są owinięte tkaniną Velcro, zaczepiają się o nie po umieszczeniu na matach i są bezpiecznie zamocowane. Po prostu układasz te maty na istniejącej powierzchni, która jednak musi być równa.

System cienkowarstwowy

Ten wariant montażu na mokro ma wysokość montażową tylko około 2,5 centymetra i można go zwykle zainstalować na istniejącej podłodze, jeśli wysokość montażu jest odpowiednia. Zastosowana wylewka wyrównująca nie tylko dociska panele z wypustkami swoim ciężarem, ale łączy się bezpośrednio z podłożem poprzez otwory w panelu. Grubość warstwy poniżej jednego centymetra jest wtedy wystarczająca na gałki.

Podczas modernizacji ogrzewania podłogowego rozróżnia się różne warianty. 

Zdjęcie: iStock/filmfoto

Jakich kosztów można się spodziewać przy modernizacji?

Koszty można określić tylko z grubsza, ponieważ poszczególne systemy mogą również nieznacznie różnić się od producenta do producenta. W przypadku instalacji na sucho, jak również w wariancie z frezowaniem, można oczekiwać od 50 do 60 euro za metr kwadratowy, przy instalacji na mokro do 70 euro za metr kwadratowy. W końcu stara podłoga zawsze musi się stąd wydostać. Stare grzejniki można zazwyczaj oddać do centrów recyklingu jako złom bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Promuje się odnowienie ogrzewania

Koszt doposażenia można obniżyć. Ponieważ na późniejszą instalację ogrzewania podłogowego są dopłaty i ulgi podatkowe, jeśli dodatkowo zoptymalizujesz ogrzewanie za pomocą instalacji. Nie dostaniesz żadnych pieniędzy, jeśli tylko zmodernizujesz ogrzewanie podłogowe gdzieś w pokoju. Aby to zrobić, musisz coś zrobić z ogrzewaniem - przynajmniej tak zwanym równoważeniem hydraulicznym, które sprawia, że ​​ogrzewanie jest o dobre 15 procent wydajniejsze, a tym samym oszczędza energię. Do 20 procent całkowitych kosztów renowacji w kontekście optymalizacji ogrzewania, a tym samym również późniejszej instalacji ogrzewania podłogowego, można odliczyć od podatków oprócz kosztów rzemiosła.
Opłacalne są także dotacje i dotacje państwowe. Finansowanie jest dostępne w ramach tak zwanego Federalnego Finansowania Efektywnych Budynków (BEG), na przykład poprzez Reconstruction Loan Corporation (KfW). Ponadto Federalny Urząd Gospodarki i Kontroli Eksportu (BAFA) wspiera instalację tak zwanego ogrzewania płaszczyznowego – a tym samym również ogrzewania podłogowego – do 20 procent. Możliwe są również zachęty podatkowe. Musisz ubiegać się o wszystkie fundusze lub dotacje od BAFA i KfW przed rozpoczęciem budowy i we współpracy z doradcą energetycznym.

Przeczytaj więcej interesujących artykułów tutaj Renowacja Renowacja łazienki: Nowa łazienka w ośmiu krokach Energia i klimat Ogrzewanie ogrodów zimowych: Najbardziej wydajne systemy grzewcze w skrócie Wiedza budowlana Ogrzewanie za pomocą energii geotermalnej: To się opłaca?

Na co należy zwrócić uwagę przy późniejszym montażu ogrzewania podłogowego??

Gdy grzejnik robi się zbyt ciepły

Ogrzewanie podłogowe często działa z niską temperaturą zasilania i dlatego zwykle ma własny obieg grzewczy. Jeżeli ogrzewanie jest doposażane lub doposażane tylko w niektórych pomieszczeniach, zwykle jest wymieniane na istniejący grzejnik, który jest podłączony do normalnego obiegu grzewczego i ma wyższą temperaturę zasilania. Kolejno instalowane węże muszą być zaprojektowane dla tych temperatur. Aby zaoszczędzić energię, można zainstalować tzw. ogranicznik temperatury powrotu, który blokuje przepływ wody na powrocie, jeśli temperatura zasilania jest zbyt wysoka. Oznacza to, że oba obiegi grzewcze pracują optymalnie.

Zwróć uwagę na wysokość ogrzewania podłogowego

Wysokość montażu ogrzewania podłogowego nie może być zbyt wysoka w stosunku do planowanego pomieszczenia, w przeciwnym razie drzwi będą się ciągnąć lub wcale się nie domykają, a gniazda nie są już na optymalnej wysokości. Systemy ogrzewania podłogowego układane na sucho mają tę zaletę, że można je układać cieńsze. Skutkuje to również niższą wagą na metr kwadratowy, co może być decydującym czynnikiem w starych budynkach ze stropami z drewnianych belek. Jeśli chcesz samodzielnie doposażyć ogrzewanie podłogowe, zdecydowanie powinieneś zapytać specjalistę w przypadku podłóg drewnianych lub stropów drewnianych, czy sufity są do tego wystarczająco stabilne.

Wybierz odpowiednie pokrycie

Na podłodze nad ogrzewaniem podłogowym możesz położyć co tylko zechcesz: laminat, płytki, parkiet, kafelki, linoleum, a nawet cienką wykładzinę. Należy jednak przestrzegać jednego bardzo ważnego ograniczenia: zgodnie z instrukcjami producenta wykładzina podłogowa musi być wyraźnie dopasowana do później instalowanego ogrzewania podłogowego. Ponieważ w przypadku ogrzewania podłogowego ciepło z węży ciepłej wody musi najpierw przebić się przez jastrych, a następnie przez wykładzinę podłogową, zanim będzie mogło wygodnie rozprowadzić się po pomieszczeniu. Zasadniczo im grubsza podłoga, tym gorzej może przedostać się ciepło. Płytki lub okładzina z kamienia naturalnego mają bardzo wysoką przewodność cieplną i szybko oddają ciepło do pomieszczenia. Gruby dywan lub wykładzina dywanowa blokuje przepływ ciepła z podłogi i nie jest tak odpowiednia.

Odsprzęganie i izolacja

Jeśli pomieszczenie graniczy z zimnymi ścianami lub zimna piwnica zaczyna się pod posadzką, podłogę należy odpowiednio zaizolować i koniecznie posiadać odpowiednią izolację krawędzi. Blokuje to odgłosy kroków, które w innym przypadku byłyby przenoszone z podłogi przez ścianę do sąsiednich pomieszczeń.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here