Łazienka bez szwu,

Łazienka bez fug – możliwości jest wiele

Nie pozwól, by to doprowadzało cię do szaleństwa. Łazienki bez fug są modne, nie ma co do tego wątpliwości. Mają też szereg zalet. Ale dziś nadal możesz mieć tradycyjną łazienkę wyłożoną kafelkami. Gustownie wykonany może być atrakcyjny wizualnie, a przy niezbędnej staranności również bardzo higieniczny. Nie musisz się zmieniać.

Łazienka z granitową podłogą © photographee.ue, fotolia.com

Ale można…. I ma też zalety. Tam, gdzie nie ma fug, nie mogą się odbarwić i stać się nieestetyczne. Jak idzie lepiej, to jakiś brud, to nie wygląda dobrze. Jednak spoiny nie są szczególnie łatwe do czyszczenia. Jeśli coś nie idzie dobrze, to pleśń. To jest obrzydliwe i prawdopodobnie szkodliwe dla zdrowia. Pleśń w łazience, która nie działa. A płytki też nie są szczególnie wytrzymałe. Jak szybko ciężki przedmiot spada na ziemię, a róg płytki już się odłamał!

Fugowanie w łazience może mieć następujące wady

Chodzi też o wygląd

Oczywiście to również kwestia optyki. Małe łazienki z małymi płytkami wyglądają na mniejsze niż są. Bezszwowe powierzchnie wyglądają bardziej elegancko i przestrzennie, a także mają w sobie coś luksusowego. Może powstać zupełnie nowe poczucie przestrzeni.

Swoją drogą nie jest tak, że płytki mają tylko tak lub nie. Naprawdę nie musisz całkowicie układać wszystkich ścian i podłóg, co tworzy atmosferę rzeźni. Jednym z wariantów jest na przykład wykafelkowanie obszarów, w których jest dużo rozpryskiwanej wody - umywalka, toaleta, ściany prysznica. Resztę można ozdobić tynkiem lub tapetą, można też łączyć kafelki z podłogą z innego materiału. Wiele można sobie wyobrazić.

Całkowicie wyłożona kafelkami łazienka - już nie pasuje do czasów © U. Bulion, zapas.cegła suszona na słońcu.chodź do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w hydraulikach
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalistyczne sanitarne, porównaj oferty i zaoszczędź.

Staranne przetwarzanie jest ważne

Staranne przetwarzanie jest ważne przy wszystkich pracach w łazience. Płynna folia na ścianach i podłodze to dziś standard, ze stuprocentowo szczelnymi połączeniami z rurami i innymi rzeczami. Podłoże musi być również stabilne, równe i wodoodporne. Zwykle zaleca się, aby te prace wykonał specjalista. Ale nie wszyscy stosują się do tej rady, a są też ambitni majsterkowicze, którzy potrafią coś takiego zrobić. Ale powinieneś być bardzo dobrze poinformowany i zwracać baczną uwagę na najstaranniejszą egzekucję. Ponieważ woda za okładziną ścian lub pod podłogą może mieć tragiczne konsekwencje.

Uszczelnianie w łazience: obróbka wstępna folią w płynie

Ale jakie są i tak alternatywy dla płytek?. Niektóre materiały nadają się tylko na ścianę, niektóre również na podłogę. Jest więcej opcji niż myślisz. Oto przegląd.

Płytki bez fug – to nie takie proste

Bez fug, ale i tak kafelki - to działa na ścianach i podłodze. Płytki można również układać bez fug, ale muszą to być duże płytki o szerokości co najmniej 60 centymetrów. Muszą być docięte na wymiar, krawędzie kalibrowane dokładnie pod kątem 90 stopni. W przeciwnym razie pojawią się luki, których nie chcesz. Tylko na krawędziach nie da się ominąć dylatacji wypełnionych silikonem. Oczywiście płytki trzeba układać "doczołowo" bardzo dokładnie pod względem wysokości. To coś dla osób lubiących gładkie powierzchnie płytek. Dobrym do tego materiałem jest gres porcelanowy. Na ogrzewaniu podłogowym bezszwowe kładzenie płytek nie jest możliwe – materiał zbyt mocno pęcznieje ze względu na różnice temperatur. Dlatego nie dociskasz płytek zbyt blisko siebie, tylko układasz je luźno obok siebie. Jeśli jednak nie masz doświadczenia w układaniu płytek, nie powinieneś ufać, że zrobisz to sam.

Płytki można również układać z bardzo małymi fugami © Andrey Gonchar, stock.cegła suszona na słońcu.com

Drewno jest przytulne i ciepłe

Przede wszystkim drewno jest zawsze wygodne. Drewno i wilgoć, które trzeba dobrze przemyśleć, ale działa. Deski podłogowe z litego drewna i parkiet sprawiają, że podłogi w łazience nie są tak zimne dla stóp jak różne substancje mineralne. Stanowi również ładny kontrast z białą ceramiką i lśniącymi metalicznymi okuciami. Izoluje również dźwięk. Drewno iglaste nie jest odpowiednie; używa się twardego drewna, takiego jak dąb. Oczywiście drewno należy ułożyć w taki sposób, aby woda nie przedostała się do żadnego rowka. Najlepiej przykleić go do całej podłogi. Nie ma też mowy o ponownym wytarciu plam z wody.

Drewno jest również możliwe w łazience

Panele drewniane na ścianie muszą być dokładnie przemyślane. Szybko pojawia się niebezpieczeństwo, że łazienka będzie mała i ciasna. Lite drewno wygląda wyjątkowo nieporęcznie, wszystkie rodzaje powlekanego materiału niosą ze sobą ryzyko pęcznienia, dotyczy to również sklejki. Jeśli naprawdę chcesz, poproś stolarza o rozwiązanie szyte na miarę. Ale to nie dla mniejszego budżetu.

Drewno w łazience — ładny kontrast z ceramiką © XtravaganT, stock.cegła suszona na słońcu.com

Laminat często wygląda trochę jak drewno, ale nie zawsze jest tym, czym jest. Są to panele, w których sklejone są ze sobą różne materiały. Przez długi czas mówiono, że laminat w łazience się nie sprawdzi. Ponieważ zwykle jest to warstwa włókien drzewnych lub preszpanu, który pęcznieje nawet przy niewielkiej wilgotności. To tworzy bardzo nieestetyczne fale na podłodze. W międzyczasie istnieje jednak laminat odporny na wilgoć, który ma powłokę wodoodporną i może być używany bez wahania. To, co otrzymujesz, to łatwa w pielęgnacji podłoga w cenie mniej więcej tańszej niż drewno.

Tylko specjalne produkty do tapet

Jeśli laminat jest możliwym rozwiązaniem tylko na podłogę, to tapety nadają się oczywiście tylko na ściany. Obie tkaniny łączy to, że istnieją warianty do wilgotnych pomieszczeń – innych tapet też nie należy stosować w łazience. Tapety odporne na wilgoć nadają się do łazienek dzięki powłoce hydrofobowej. Tapeta jest niewątpliwie swojska, ale należy się z nią obchodzić ostrożnie. Każdy, kto ma dzieci, które lubią dotykać ścian brudnymi rękami w łazience lub entuzjastycznie ochlapuje je wodą, powinien powstrzymać się od tapet. Tapety odporne na wilgoć można prać, ale nie poprawiają się wcale.

Nie nadają się również do bezpośredniego natrysku - ale już wspomniano, że w małej łazience można łączyć ze sobą różne materiały. Nawiasem mówiąc, istnieją również specjalne tapety, które można stosować nawet bezpośrednio pod prysznicem. Podsumowując, ze względu na wiele dostępnych dekorów tapety oferują również wiele możliwości aranżacyjnych. Tapety paroizolacyjne nie są trudniejsze w obróbce niż inne tapety, ale podobnie jak w przypadku tych, bardzo ważne jest staranne przygotowanie podłoża.

Tynk - dość purystyczne rozwiązanie

Od kilku lat we wszystkich pomieszczeniach panuje tendencja do rezygnacji z tapet na rzecz otynkowanych ścian. Może być atrakcyjny wizualnie, a możliwych jest wiele wariantów, także pod względem kolorystyki i struktury powierzchni. Jedynym tynkiem niewskazanym w łazience jest tynk gliniany, który pod wpływem wilgoci szybko się odkształca i może nawet odklejać się od ściany. Z drugiej strony tynki wapienne są szczególnie polecane, ponieważ praktycznie wykluczają powstawanie pleśni. W przeciwnym razie masz wybór między czysto mineralnymi tynkami, które mogą pochłaniać wilgoć bez zamoczenia, co zawsze jest dobre dla klimatu wewnętrznego. Tynki zawierające żywicę syntetyczną są wodoodporne i trwalsze, ale schną wolniej i dlatego są podatne na atak glonów i grzybów. Ogólnie rzecz biorąc, tynki są bardzo niedrogim i oszczędzającym czas rozwiązaniem - jeśli chcesz zrobić to sam, musisz umieć wytworzyć naprawdę płaską i gładką powierzchnię.

Tynkowanie ścian w łazience: należy o tym pamiętać

Szczególnym rodzajem tynku jest tadelakt, który jest bardziej metodą niż materiałem. W tym celu tynk wapienny wykonany z drobnego wapienia muszlowego nakładany jest kilkoma cienkimi warstwami, a następnie polerowany i traktowany mydłem oliwkowym. Rezultatem jest powierzchnia przypominająca marmur, która jest bardzo wytrzymała i nadaje ścianie i podłodze wyjątkowy wygląd. Tadelakt jest również korzystny dla klimatu wewnętrznego.

Tadelakt to technika projektowania dla indywidualistów © FWI972, stock.cegła suszona na słońcu.com

Kamień szpachlowy i jastrych do owiewek

Każdy, kto lubi powierzchnie mineralne, ma jeszcze kilka alternatyw dla tynku. Jednym z nich jest kamienna szpatułka. Różnorodny wygląd jest możliwy dzięki różnym rozmiarom ziarna i barwnikom. Szpachlówkę kamienną nakłada się podobnie jak tynk, ale jest to materiał twardszy. Nadaje się do podłóg i ścian i można go łatwo nakładać bez konieczności wcześniejszego usuwania tapety lub płytek. Pod względem kosztów i czasu jest to zdecydowanie argument. Wypełniacz kamienny jest spajany żywicą, przepuszcza powietrze i dobrze łączy się z wilgocią. Wszystkie materiały, które zostały w jakikolwiek sposób wypełnione w łazience, mają również tę zaletę, że przez długi czas są całkowicie bezobsługowe.

Oczywiście dotyczy to również jastrychu licowego. Dzięki piaskowanej powierzchni możesz w ten sposób nadać łazience wyjątkowy wygląd. Jastrych licowy jest wykonany z jastrychu cementowego i może być rozjaśniany cementem szybkozłącznym. Jednak produkcja jastrychu licowego to coś dla fachowców – jeśli nie umiesz tego dobrze, tworzą się pęknięcia, a na pewno nie chcesz ich w łazience. Nawiasem mówiąc, jastrych licowy lub beton licowy nadaje się nie tylko na podłogę, ale także na ściany. Ze względu na liczne pory jest jednak dość podatny na zabrudzenia.

Rodzaj fajny - żywica

Jeśli drewno jest dla Ciebie zbyt rustykalne, jeśli nie podoba Ci się mineralistyczny wygląd tynku, jastrychu i betonu, jeśli chcesz, aby było gładkie i chłodne, ale zdecydowanie również bezszwowe, to żywica syntetyczna może być dobrym wyborem. Można go łatwo nakładać na praktycznie każdą powierzchnię, jest wodoodporny, wytrzymały i łatwy do czyszczenia. Nie narzeka, jeśli długo stoi na nim kałuża wody - to może być argument, gdy w domu są dzieci. Możesz nawet zaprojektować meble łazienkowe z żywicą syntetyczną. Żywica syntetyczna nakładana jest w kilku warstwach i wymaga dokładnego przygotowania podłoża - bardziej wariant dla eksperta niż dla majsterkowiczów.

Płyty i panele - ogromny wybór

I wreszcie są najróżniejsze panele i panele dekoracyjne do łazienki. W większości przypadków są po prostu przyklejane do istniejących płytek lub otynkowanych ścian i dlatego są dość łatwe w obróbce. Możliwości projektowe są różnorodne, jest nawet opcja - wydrukowania zdjęć na takich płytach. Aluminium, szkło, akryl, zakres materiałów też jest spory. Formica, która wyszła z mody, powraca również do łazienki, ponieważ jest niewrażliwa, odporna na zarysowania i łatwa w pielęgnacji.

Płyty akrylowe zamiast płytek: to zalety Tylna ściana prysznica z pleksiglasu © Evonik Performance Materials GmbH

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here