Łazienka bez szwu: te opcje są dostępne ”,

Bezspoinowa łazienka ma te zalety

  • Jedna zaleta bezszwowej łazienki jest oczywista: łazienka wygląda o wiele bardziej luksusowo bez małych płytek i fug.
  • Ogólnie rzecz biorąc, bezszwowe łazienki wydają się większe niż te, które są wyłożone kafelkami. W związku z tym projekt bez fug to dobry pomysł, zwłaszcza do małej łazienki lub jako alternatywa dla płytek w toalecie dla gości.
  • Wysiłek związany z czyszczeniem jest mniejszy dzięki płynnej łazience. Ponieważ brud często osadza się w spoinach między płytkami – wtedy trzeba wyczyścić spoiny. Bezproblemowe powierzchnie bezszwowe czyścisz ściereczką, wodą i odpowiednim środkiem czyszczącym.
  • W bezszwowej łazience jest mniej pleśni, a fugi są bardzo podatne na pleśń.
  • W zależności od materiału, którego używasz do bezszwowej łazienki, jest znacznie bardziej wytrzymały niż zwykłe płytki. Jeśli ciężki przedmiot spadnie na podłogę w wyłożonej kafelkami łazience, może to szybko uszkodzić płytki. To ryzyko jest zminimalizowane dzięki betonowi lub marmurowi.
     

Bezspoinowa łazienka ma te wady

  • Naturalne materiały w łazienkach bez szwu mogą reagować z wilgocią i mogą wystąpić różnice kolorystyczne. Tutaj ważne jest, aby skonsultować się z ekspertem, aby odpowiednio uszczelnić powierzchnie.
  • Decydując się na bezszwową łazienkę, ważne jest, aby idealnie uszczelnić wszystkie powierzchnie, szczególnie w strefie prysznica. Wskazane może być również skorzystanie z brodzika. W ten sposób można uniknąć zalania łazienki, ale przegapisz również zalety wzornicze prysznica typu walk-in na poziomie podłogi.
  • Każdy, kto chce połączyć kabinę prysznicową i bezszwową łazienkę – na przykład w celu zapewnienia dostępności – musi również szczególnie dokładnie uszczelnić ściany prysznica silikonem.

Najlepsze materiały do ​​bezszwowej łazienki

Do zaprojektowania bezszwowej łazienki nadaje się cała gama materiałów. Należą do nich zarówno naturalne materiały, jak i tworzywa sztuczne. Masz wybór, który wygląd najlepiej odpowiada marzeniu o Twojej oazie dobrego samopoczucia. Poniżej przedstawimy popularne materiały do ​​bezszwowej łazienki.
 

Beton Ciré

Beton Ciré to drobny tynk (nie beton)!) nadający łazience nowoczesny, industrialny wygląd. Zaletą tego materiału jest to, że jest całkowicie wodoodporny. Szczególnie pod prysznicem Beton Ciré jest idealny. Aby go zastosować, musisz obliczyć dwa przebiegi. Tynk drobnoziarnisty jest dostępny w różnych kolorach, dzięki czemu można łatwo zrealizować indywidualne wymagania projektowe w bezszwowej łazience. Tutaj również konieczne jest uszczelnienie, aby uzyskać efekt wodoodporności.

Drewno zapewnia ciepło w płynnej łazience z Beton Ciré.

Zdjęcie: farbefreudeleben.de

Kamienna szpatułka

Ten naturalny materiał jest tak samo łatwy w użyciu jak tynk. Dostępne są szpatułki kamienne o różnych wielkościach ziarna i kolorach, dzięki czemu odpowiedni produkt jest dostępny na każdy gust. Jednocześnie szpachlówka lub tynk kamienny jest oddychający i niewrażliwy na wilgoć. To sprawia, że ​​materiał jest dobrym wyborem, szczególnie w miejscach, gdzie występuje bryzgająca woda. Ponadto szpachlówka kamienna wygląda bardzo elegancko i żywo oraz wprowadza domową atmosferę do bezszwowej łazienki.

Bezspoinowa łazienka z kamienną szpachelką wygląda naturalnie i przytulnie z kolorem.

Zdjęcie: Jaeger

Wskazówka: Możesz bez problemu nałożyć szpachlówkę na stare płytki. Oszczędza to pracy, jeśli chcesz przekształcić swoją łazienkę w bezszwową łazienkę. Upewnij się tylko, że połączenia z wanną lub prysznicem oraz połączenia z rurami są dobrze uszczelnione.

Elaborat

Czy wiesz, że jastrych sprawdza się nie tylko jako wykładzina podłogowa?? Jastrych licowy można również zastosować na ścianach w łazience. Ważne jest, aby wyszlifować i uszczelnić jastrych, w przeciwnym razie woda może szybko przeniknąć. Podczas korzystania z wylewki dekoracyjnej można eksperymentować z różnymi kolorami. Pozwala to tworzyć akcenty kolorystyczne i np. wizualnie oddzielić strefę toalety od prysznica czy umywalki. Za pomocą jastrychu stworzysz industrialny wygląd w jednolitej łazience, podobny do betonowego ciré. Z reguły jednak jastrych wygląda gładko, ponieważ zawiera kamienie o uziarnieniu do 8 milimetrów, podczas gdy beton zawiera kamienie o uziarnieniu do 16 milimetrów.

Jastrych eksponowany jest szczególnie polecany do bezspoinowych łazienek w stylu industrialnym.

Zdjęcie: Top Ciment

Tynk wapienny

Od tysięcy lat na całym świecie stosowane są różne techniki tynkowania wapnem. "Tadelakt" pochodzi z Maroka i zawsze był popularnym naturalnym produktem do łazienki, który nadal jest wodoodporny i ma połysk w łazienkach bez szwu. Inne rodzaje tynków wapiennych, takie jak tynki marmurowe, mogą być również stosowane w łazienkach bez szwu. Ważne jest, aby wcześniej dobrze wyczyścić powierzchnię. Efekt będzie równomierny, a tynk wapienny dobrze się utrzyma. Zawsze nakładaj tynk wapienny w kilku warstwach i pozwól mu dobrze wyschnąć pomiędzy nimi. W zależności od rodzaju tynku wapiennego ostatnią warstwę należy uszczelnić mydłem z oliwy z oliwek lub tynk wypolerować.

Tutaj purystyczne wzornictwo z tynku wapiennego spotyka się z nowoczesnymi akcentami i oświetleniem pośrednim.

Zdjęcie: szkarłatny

Wskazówka: Realizuj niezwykłe pomysły łazienkowe za pomocą tynku wapiennego. Na przykład możesz dodać kolorowe pigmenty do tynku marmurowo-wapiennego, aby ściany w Twojej bezszwowej łazience błyszczały w kolorze różowym, niebieskim lub miętowym.

Tapeta

Ta opcja może brzmieć nieco dziwnie dla jednej lub drugiej strony. Ale to prawda: tapety nadają się do zastosowania w łazience. Wybierając tę ​​opcję, należy oczywiście kupić specjalne wodoodporne tapety flizelinowe. Są wodoodporne i nie mają problemu z parą. Nie zaleca się jednak wieszania tapety bezpośrednio nad umywalką, na wannie lub w strefie prysznica. Poza tym istnieje niezliczona ilość różnych wzorów dla jednolitej łazienki. Ważne jest, aby użyć również specjalnej pasty do tapet, która będzie odpowiednia do łazienki.

Jeżeli tapeta przeciwwilgociowa jest dodatkowo uszczelniona, nic nie stoi na przeszkodzie jej użytkowania w mokrych pomieszczeniach.

Zdjęcie: Edle Raum GmbH

Wskazówka: Tapety flizelinowe można łatwo usunąć i wymienić. Jeśli więc często masz ochotę na coś nowego, tapeta to dobry pomysł.

Żywica syntetyczna

Mniej naturalnym materiałem jest żywica syntetyczna. Zaletą jest to, że nie reaguje z wilgocią i jest odporny na większość środków czyszczących. Jednocześnie powierzchnie są solidne i mogą wiele wytrzymać. Wybierając żywicę syntetyczną do swojej bezszwowej łazienki, masz również do wyboru szeroką gamę kolorów.
Wskazówka: Nawet z żywicą syntetyczną możesz obejść się bez wcześniejszego usuwania płytek pod spodem. Dzięki temu jest łatwy i niedrogi w użyciu.

drewno

Oczywiście w łazience można pracować z drewnem. Ten naturalny materiał tworzy śródziemnomorski klimat i jest ciepły i przytulny. Ale powinieneś być ostrożny. Drewno się sprawdza - szczególnie w kontakcie z wilgocią. W miejscach, gdzie jest dużo rozbryzgów wody – czyli tam, gdzie regularnie bierzesz prysznic lub myjesz się – drewno nie jest odpowiednie. Jeśli nadal chcesz parkiet, powinien być dobrze zabezpieczony. Konieczne jest również regularne odnawianie pieczęci. W przeciwnym razie po kilku latach będziesz musiał całkowicie wymienić podłogę w bezspoinowej łazience.

Bezspoinową łazienkę można uzyskać również z drewnianą podłogą.

Zdjęcie: iStock / sl-f

Płytki układane bezszwowo

Z klasycznych płytek w zasadzie można zbudować niemal bezszwową łazienkę. Wystarczy, że weźmiesz pod uwagę, że płytki są jak największe. Minimum to 60 na 60 centymetrów. Im są większe, tym łatwiej układać płytki bez spoin. Należy jednak pamiętać, że fugi silikonowe są absolutnie niezbędne na przejściu między płytkami a prysznicem lub wanną. Więc połączenie pozostaje szczelne. Nawet jeśli nie jest to purystyczna łazienka bez linii, to bezspoinowo ułożone płytki są szlachetną alternatywą.

Jeśli płytki są wystarczająco duże, nadają się do bezszwowej łazienki.

Zdjęcie: plano.de

Wskazówka: Możesz nałożyć specjalny uszczelniacz, aby płytki były mniej szybko atakowane przez kamień i inne zabrudzenia. Zapewnia szybsze spływanie wody i pozostawia mniej pozostałości.

Wielkoformatowe panele dekoracyjne

Panele dekoracyjne są właściwie odrębną kategorią. Wykonane są z różnych materiałów. Czy to akryl, aluminium, szkło, kamionka czy Formica: wybierając panele, upewnij się oczywiście, że materiał jest wodoodporny. Zaletą jest tutaj wyraźnie różnorodność: panele dekoracyjne są dostępne w różnych kolorach i wzorach. Dzięki temu bez większego wysiłku zrealizujesz swoje pomysły na łazienkę. Podczas układania ważne jest, aby pracować jak najdokładniej. Nie powinno być żadnych luk – w końcu w planie jest łazienka bez linii fug. Ogólne wrażenie jest podobne do płytek, ale materiał często wygląda bardziej elegancko i nietypowo.

Jak droga jest bezszwowa łazienka?

Podczas gdy koszty materiału na bezszwową łazienkę i wysokiej jakości łazienkę wyłożoną kafelkami są mniej więcej takie same, profesjonalne wykonanie bezszwowej łazienki kosztuje około dwa razy więcej niż układanie płytek. Jeśli znajdziesz i zatrudnisz profesjonalnego majsterkowicza, może on zapewnić, że wszystkie zamknięcia są naprawdę szczelne.
 

Bezproblemowa łazienka

Wykafelkowana łazienka

koszty materiałów
(około)

20 do 30 euro
za metr kwadratowy
Na przykład koszty żywicy syntetycznej
około 18 euro, kiedy jesteś?
Beton Ciré z 25 euro
za metr kwadratowy.

10 do 30 euro
za metr kwadratowy
Szczególnie wysokiej jakości płytki
może również kosztować od 50 do 70 euro
(na przykład jednolity kolor
kamionka porcelanowa).

Koszty rzemieślnika
(około)

150 euro
za metr kwadratowy

75 euro
za metr kwadratowy


Wskazówka: Korzystanie z materiału, pod którym nie trzeba zdejmować płytek, zaoszczędzi dodatkowe pieniądze. 

Świetne pomysły na łazienkę bez fug

Uruchom galerię zdjęć 7 Pokaż wszystko

Tynk wapienno-marmurowy, zwany także sztukaterią veziano, szczególnie dobrze prezentuje się w naturalnych odcieniach.

Zdjęcie: farbrat

Ciemna okładzina ścienna tworzy luksusowy nastrój w łazience.

Zdjęcie: Schmidtwilken

Bezszwowa podłoga sprawia, że ​​łazienka wygląda na większą i przestronniejszą.

Zdjęcie: iStock/asbe

Jeśli używasz tapety, lepiej chroń mokre miejsca za pomocą płytek.

Zdjęcie: iStock/Onzeg

Bezproblemowo ułożone płytki tworzą wrażenie przestronności.

Zdjęcie: iStock/asbe

Tynk wapienny w bezszwowej łazience to tania i nowoczesna alternatywa dla prawdziwego marmuru.

Zdjęcie: farbrat

Nowoczesny design powstaje, gdy stawiasz na kontrasty kolorystyczne. Tutaj płyta z ciemnego granitu została połączona z lakierowanymi płytami szklanymi.

Zdjęcie: baqua

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here