Ściany gabionowe w ogrodzie: zalety, wady i wskazówki montażowe ”,

Do wypełnienia ścian gabionów stosuje się zwykle łamane, a zatem nieregularne kamienie naturalne, ale można również stosować kostkę brukową o regularnych kształtach. Czy to kwarcyt, szarogłaz, wapień, lawa czy inne kamienie - wszystko jest możliwe, a różne warianty kolorystyczne kamieni można dobrze wykorzystać do wzorów i innych efektów optycznych. Możesz również wypełnić ścianę gabionową w ogrodzie kawałkami szkła, cegłami, okrągłym żwirem lub mieszanką materiałów. Zasadniczo w ogrodzie jest możliwe wszystko, co podoba się, które można układać jeden na drugim i które jest odporne na warunki atmosferyczne.
Wskazówka: Ci, którzy przywiązują szczególną wagę do wyglądu, mogą wypełnić widoczne boki ścian gabionów materiałami wysokiej jakości - ale mają wnętrze wyłożone niedrogimi kamieniami przy znacznie niższych kosztach. 

Dzięki różnym kamieniom na ścianach gabionowych w ogrodzie powstają indywidualne wzory. 

Zdjęcie: iStock / BasieB

Zalety ściany gabionowej w ogrodzie

 • Ściana gabionowa może być zbudowana szybko i łatwo przy odrobinie umiejętności manualnych. Nie są do tego potrzebne specjalne narzędzia ani produkty specjalne. 
 • Jako osłona prywatności, ułożone w stos kamienne kosze są natychmiast nieprzezroczyste i nie muszą rosnąć jak żywopłoty. Ściany gabionowe w ogrodzie są również bardzo skuteczne jako ochrona przed hałasem i redukują hałas uliczny z zewnątrz o 25 decybeli. 
 • Ponadto solidne gabiony są bardzo elastyczne, dostępne również w żądanych rozmiarach i można je później rozszerzyć zarówno na wysokość, jak i na szerokość. 
 • Gabiony są całkowicie niewrażliwe na wiatr, śnieg, deszcz i mróz, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby przetrzymywać 50 lat lub dłużej - z wyjątkiem błędów konstrukcyjnych i słonej wody, która zatyka pręty.
 • Ściany gabionowe szczególnie dobrze komponują się z domami architektów, ponieważ ich wyraziste kształty i ciekawe struktury powierzchni niemal idealnie uzupełniają nowoczesne domy. Zintegrowane oświetlenie w kamiennych koszach jest atrakcją oświetlenia ogrodowego. 
 • W międzyczasie przyroda dostosowała się do warunków: jaszczurki, dzikie pszczoły, pająki i inne owady również osiedlają się w ścianach gabionowych i znajdują tu zimowiska. 

Kup teraz spiralę z ziół gabionowych od Amazon.

Zdjęcie: bellissa

Wady ściany gabionowej w ogrodzie

 • Prosta konstrukcja jest w rzeczywistości zaletą ścian gabionowych, ale może być również wadą w pewnych okolicznościach: błąd w planowaniu lub budowie, szczególnie wąskie i wysokie kamienne ściany mogą się zawalić. Bez stabilnego fundamentu na dłuższą metę nic się nie zatrzyma.
 • W przypadku wyższych ścian gabionowych należy zapytać konstruktora, czy chcemy samemu układać kosze kamienne i nie korzystać z gotowego zestawu.  
 • Jeśli podczas napełniania między kamieniami pozostaną puste przestrzenie lub jeśli są one nieprawidłowe, kosze na kamienie mogą ustąpić i wygiąć się. Zniekształconą siatkę drucianą należy wymienić, ponieważ niczego nie można wyprostować. Późniejsza korekta wypełnienia kamieniem jest również bardzo czasochłonna, ponieważ nie ma możliwości otwierania koszy z boku i przestawiania zawartości. 
 • Kosze gabionowe mogą rdzewieć: siatka druciana jest chroniona przez galwanizację, ale mechaniczne uszkodzenie tych powierzchni powoduje, że kosze są wrażliwe na rdzę, a tym samym w pewnym momencie niestabilne. Wymiana zazwyczaj wiąże się z całkowitą przebudową. Ocynkowana powłoka powierzchni koszy może również stracić swoje działanie ochronne ze względu na kamienie wypełniające zawierające żelazo. Dotyczy to na przykład kamieni, które podobnie jak niektóre czerwone piaskowce zawierają mineralny hematyt zawierający żelazo. 
 • Gabiony są stosunkowo drogie. Każdy, kto chce używać ich jako ekranów prywatności, płaci więcej niż w przypadku równie wysokich barier prywatności. 
 • Podobnie jak w przypadku ścian w ogrodzie, ściany gabionowe o wysokości powyżej 180 cm wymagają pozwolenia na budowę. Masywny wygląd gabionów nie zawsze jest dobrze przyjmowany. Może się nawet zdarzyć, że niektóre miasta aktywnie zapobiegają rozprzestrzenianiu się kamiennych murów i sporządzają odpowiednio statuty lub plany zagospodarowania.

Gabiony idealnie nadają się również do demarkacji w ogrodzie. 

Zdjęcie: Flora Press / FocusOnGarden / Jürgen Becker

Budowanie ścian gabionowych w ogrodzie: praktyczne wskazówki

Zakładając gabiony w ogrodzie, najpierw umieszczasz puste kosze siatkowe w wyznaczonym miejscu, a następnie napełniasz je żądanym materiałem, który jest dostarczany osobno. W przypadku szerokich, płaskich gabionów, które są wykorzystywane np. jako obramowanie dla podniesionego łóżka, zazwyczaj można obejść się bez podbudowy. W przeciwnym razie mocowanie w ziemi jest bardzo ważne. Chcąc zbudować wyższą ścianę gabionową należy najpierw wykonać fundament z betonu lub dobrze zagęszczonego żwiru o głębokości od 60 do 80 cm, w zależności od regionu i możliwej głębokości przymrozków. Szczególnie wysoka, wąska ściana gabionowa wymaga metalowych słupków osadzonych w betonie jako podparcia i mocowania w gruncie, w przeciwnym razie ściana gabionowa łatwo się przechyla. 

Wypełnij ściany gabionowe

Po prostu wlej i potrząśnij klatkami, aby ubić kamienie - pomyśl tak. Niestety wypełnienie ściany gabionowej w ogrodzie nie jest takie proste. Układanie kamieni to żmudna praca ręczna. Ponieważ każdy z nich musi być prawidłowo ułożony, aby nie tworzyły się ubytki, a ściana nie była już nieprzezroczysta. Bardzo ważne: przed napełnieniem stal drucianych koszy jest stabilizowana w regularnych odstępach za pomocą rozpórek, aby wypełnienie nie rozpychało koszy.

Kup teraz podniesione łóżko gabionowe od Amazon.

Zdjęcie: bellissa

Zielone ściany gabionowe

Do zielonych ścian gabionowych w ogrodzie albo wieszasz posadzone doniczki na kamiennych koszach, pozwalasz im rosnąć bezpośrednio zarośniętym, albo sadzisz wrażliwe, ciepłolubne rośliny bezpośrednio przed kamiennym murem, które nagrzewają się w słońcu. Świetnie sprawdza się w przypadku buddlei (Buddleja), krzewów palczastych (Potentille fruticosa), prawoślazu ogrodowego (hibiskusa) i różnych róż pnących. Te ostatnie – podobnie jak powojniki, bluszcz czy dzikie wino – nadają się również do zazieleniania bezpośredniego.
Jeśli chcesz samodzielnie wypełnić ścianę gabionów roślinami, powinieneś najpierw przykryć ją włókniną lub matą kokosową, a następnie wypełnić ją zwykłą ziemią doniczkową. W runie lub macie wycina się dziurę, a roślinę używa się tam, gdzie z gabionów wyrosną później małe byliny skalne. Jedynym minusem jest to, że gleba będzie bardziej wilgotna na dole, podczas gdy wysycha szybciej na górze - grawitacja nieuchronnie ściąga wilgoć w glebie w dół. 

Projektowanie ogrodu Ochrona prywatności w ogrodzie Oszczędność budynku i finansowanie Spełnij swoje marzenia ogrodowe Balkon i Taras Ochrona prywatności balkonu: drewno, tekstylia, rośliny - jest wiele opcji

Ile kosztują ściany gabionowe?

Kosztu ściany gabionowej nie można podać ryczałtowo, zależy to od wysokości, szerokości i materiału wypełniającego. Wysoki na dwa metry i szeroki na metr gabion o głębokości 22 centymetrów kosztuje dobre 260 euro z wypełnieniem ze zwykłego gruzu bazaltowego. Kamienie mogą być również dostarczone. 

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here