Budowa garażu: na co należy zwrócić uwagę ”,

Tak zwane garaże stałe to prefabrykowane garaże z betonu lub murowane z cegły lub bloczków. Alternatywą są garaże z drewna, blachy lub wiata garażowa.
Poszczególne typy garaży różnią się wyglądem, konstrukcją i fundamentem. Garaże prefabrykowane mogą być wykonane z blachy, blachy stalowej lub drewna, ale najczęściej wykonywane są z betonu zbrojonego o wysokiej wytrzymałości C30/37. Garaże są montowane jako pojedyncze elementy na terenie posesji lub dostarczane w całości i podnoszone na betonowy fundament za pomocą dźwigu.
 

Często budowane są nowoczesne garaże z bezpośrednim dostępem do domu.

Zdjęcie: iStock / in4mal

Garaże prefabrykowane

Prefabrykowane garaże są podobne do kontenerów zamorskich wykonanych z betonu, plan kondygnacji jest z góry określony i właściwie zawsze jest prostokątny, wspólne wymiary dla pojedynczego garażu to 6 metrów x 3 metry x 2,50 metra (długość x szerokość x wysokość). Wygląd garaży można dopasować do domu, ale zawsze wiąże się to z dodatkowymi kosztami.
Ponieważ ściany betonowe są stosunkowo cienkie, garaże prefabrykowane oferują więcej powierzchni użytkowej niż garaże murowane o tych samych wymiarach zewnętrznych. Jednak beton jest bardzo gęsty, dlatego konieczna jest regularna wentylacja, aby uniknąć kondensacji. W przypadku garaży prefabrykowanych zwykle wystarcza fundament punktowy lub pasmowy, podczas gdy garaże z masywnego muru wymagają solidnej płyty podstawy jako fundamentu ze względu na ich dużą wagę. Prefabrykowane garaże betonowe kosztują mniej niż solidny mur i w razie potrzeby można je przenieść w dowolnym momencie. Jednak z biegiem czasu na dość dużych elementach mogą powstawać pęknięcia, zwłaszcza jeśli fundament betonowy nie jest dokładnie zbudowany.
Istnieją zestawy dla majsterkowiczów do garaży drewnianych lub garaży z blachy. W przypadku dużych prefabrykatów betonowych nawet ambitni wykonawcy bez dźwigu i odpowiednia wiedza specjalistyczna są przytłoczeni.

Możesz być również zainteresowany Planowanie budowy garażu lub wiaty samochodowej: zalety i wady w skrócie Planowanie budowy Budowa garażu: Na co należy zwrócić uwagę Planowanie budowy Co może kosztować prefabrykowany garaż?

Garaże murowane

Takie garaże budowane są jak dom cegła po cegle na fundamencie betonowym, najczęściej płyta wykonana z betonu o klasie wytrzymałości C25/30 ze zbrojeniem stalowym.
Samo budowanie murów wymaga jednak doświadczenia i umiejętności. Garaże to również modele najdroższe, ale też najtrwalsze, trwałe i oferują największą swobodę projektową: Możesz samodzielnie określić i zaprojektować powierzchnię oraz każdy szczegół w ramach przepisów budowlanych. Czy to spadzisty dach z więźbą, czy specjalny tynk zewnętrzny - garaż murowany można idealnie dopasować do stylu domu. Oczywiście budowa garażu murowanego wymaga czasu i jest ostateczna. Po wybudowaniu takiego garażu, w przeciwieństwie do garażu prefabrykowanego, nie można już przenosić. Garaż najlepiej uwzględnić przy planowaniu budowy domu.

Budowa garażu: planowanie i przygotowania

Wolnostojąca lub jako dobudówka z własnym wejściem? Chciałbyś oprócz samochodu pomieścić inne pojazdy, takie jak motocykle lub rowery?? Jeśli wystarczy zwykły garaż jednostanowiskowy, czy potrzebujesz garażu dwustanowiskowego, czy też chciałbyś zbudować duży garaż, w którym będziesz mógł również przechowywać narzędzia do domowego warsztatu, np? Dobre planowanie jest niezbędne, aby zapewnić satysfakcję ze swojego garażu nawet po dziesięcioleciach. Wybór odpowiedniego modelu to kwestia gustu i oczywiście również kosztów, ale również zależy od lokalizacji i lokalnych warunków nieruchomości. Jeżeli garaż ma mieć dostęp do domu, możliwe są tylko garaże murowane indywidualnie. To samo dotyczy sytuacji, gdy garaż powinien mieć poddasze jako dodatkowe miejsce do przechowywania.
Garaże prefabrykowane są ciężkie. Samochód dostawczy potrzebuje nie tylko dużo miejsca, ale przede wszystkim stabilnej i sprężystej trasy dojazdowej. W przypadku braku tego możliwe są tylko garaże zmontowane z prefabrykatów lub garaże z bloczków murowanych.
Przy planowaniu nie zapomnij o przyłączach prądu i ewentualnej wody, a także o odprowadzeniu dachu do kanalizacji miejskiej.

Planując, zastanów się, czy Twój garaż ma służyć tylko jako pomieszczenie gospodarcze, czy np. również jako sala fitness.

Zdjęcie: iStock / RyanJLane

Różne opcje wyposażenia

Dodatkowe drzwi, większe okna? Być może nadal trzeba będzie przestrzegać wymagań przeciwpożarowych - co z pewnością może mieć miejsce w przypadku garaży z przyłączami domowymi?
Kolejną kwestią kosztową, którą należy wziąć pod uwagę podczas planowania, jest rozmiar i rodzaj bramy garażowej: bramy w standardowych wymiarach są oczywiście tańsze niż produkty na zamówienie i dlatego powinny być preferowane. Na szczycie skali popularności znajdują się tak zwane bramy segmentowe lub roletowe, czyli bramy złożone z kilku elementów, które można otwierać do góry, aby zaoszczędzić miejsce. Alternatywą dla tego są podwieszane bramy skrzydłowe lub bramy dwuskrzydłowe. Wszystkie warianty mogą być wyposażone w silnik, a następnie wygodnie otwierane pilotem radiowym.
Jeśli chodzi o wygląd, masz wyraźnie większe pole manewru przy garażach murowanych, ponieważ tynk, a nawet kształt dachu można optymalnie dopasować do domu.

Elektrycznie sterowane drzwi zapewniają duży komfort - zwłaszcza gdy pada deszcz, można dostać się do domu tak sucho.

Zdjęcie: epr / Normstahl

Jakie materiały nadają się do budowy garażu?

W przypadku garaży z bloczków murowanych zwykle regułą jest pozwolenie na budowę, a także określa się materiały. Garaże mogą być wykonane z drewna, metalu, mniejszych prefabrykatów betonowych lub cegieł, bardzo często z bloczków z betonu lekkiego lub z bloczków z cegły wapienno-piaskowej na pióro i wpust, które zamurowane są zaprawą cienkowarstwową. Ściana garażu nie musi być ocieplana na pomieszczenie gospodarcze. Jeśli pokój hobby ma być połączony, wygląda to inaczej. Kolor i materiał powinien pasować do domu, albo z tym samym materiałem, tynkiem lub kolorem - albo jako celowo dobrany kontrast.

Do budowy garażu zawsze wymagane jest pozwolenie na budowę?

Jak w przypadku większości projektów budowlanych, nie można po prostu zacząć budować z garażami, ale trzeba wcześniej zająć się przepisami i pozwoleniami. Czy to zarządzenie stanowe, zarządzenie garażowe, zarządzenie w sprawie budowy i eksploatacji garaży - budowa garaży podlega również wielu regulacjom, które docelowo łączą się w planie zagospodarowania przestrzennego lub planie zagospodarowania przestrzennego.
Podstawowe przepisy dotyczące budowy garaży są sprawą kraju związkowego i można je znaleźć w krajowych przepisach budowlanych, nie ma nic jednolitego na poziomie krajowym. To, czy potrzebujesz pozwolenia na budowę garażu, zależy od stanu i powierzchni garażu. Na przykład warsztaty w Nadrenii Północnej-Westfalii są klasyfikowane jako konstrukcje specjalne i dlatego podlegają regulacji w rozporządzeniu w sprawie budowy i eksploatacji konstrukcji specjalnych. Organ nadzoru budowlanego podaje informacje o odległości, jaką możesz zachować od granicy posesji, jakie wymiary może mieć garaż lub jak długi musi być podjazd dojazdowy. Ponadto potrzebny jest plan aplikacji budowlanej, a zwykle także inżynier budowlany do obliczeń konstrukcyjnych i niezbędnych wymiarów fundamentu.

Przed przystąpieniem do budowy garażu konieczne jest uzyskanie wszystkich niezbędnych pozwoleń.

Zdjęcie: iStock/kokouu

Nie zapomnij o podjeździe do posesji, który w większości przypadków wymaga obniżonego krawężnika. Jeśli takie wejście do posesji jest już dostępne, możesz oczywiście wykorzystać je również jako dostęp do garażu. Jeśli jednak nie ma takiego dostępu, nie możesz po prostu założyć jednego i zmienić publicznego chodnika i krawężnika. Do tego z kolei wymagane jest pozwolenie od właściwego urzędu budowlanego.

Zbuduj garaż bez pozwolenia na budowę?

Czasami można zbudować garaż bez pozwolenia na budowę, wystarczy nawet ogłoszenie o budowie. To, czy można zbudować garaż z pozwoleniem, czy bez procedury, jest inaczej regulowane w krajach związkowych. Oprócz powierzchni użytkowej decydujące znaczenie ma również planowana lokalizacja na posesji oraz wysokość garażu. W miejskich obszarach zewnętrznych garaże często wymagają pozwolenia, ale nie w pomieszczeniach.
Odpowiednia powierzchnia garażu w krajach związkowych wynosi od 30 do 50 metrów kwadratowych przy wysokości ściany bocznej od 300 do 320 centymetrów. Garaże nie zawsze mogą być budowane bezpośrednio na granicy nieruchomości, ponieważ mogą obowiązywać pewne odległości od granic. Planu zagospodarowania nie da się obejść, jego zapisy muszą być przestrzegane.
Alternatywą dla garażu jest wiata garażowa, która nie zawsze jest bezpozwoleniowa, ale na którą dużo łatwiej jest uzyskać pozwolenie na budowę niż na garaż. Wiata jest zwykle wykonana z drewna i jest łatwiejsza do zbudowania niż jakikolwiek garaż.

Ta wiata garażowa SKAN HOLZ nie tylko dobrze wygląda, ale także ma prawdziwą wartość dodaną dzięki sprytnym dodatkom: wiata chroni samochód przed warunkami atmosferycznymi, a także generuje prąd z energii słonecznej.

Zdjęcie: epr / SKAN HOLZ

Instrukcja budowy garażu

Bloki planu, które są połączone na pióro i wpust w rzędach, okazały się przydatne do budowy garażu. Poszczególne rzędy łączy się zaprawą cienkowarstwową.
Każdy garaż potrzebuje podbudowy z betonu o klasie wytrzymałości C25/30, ale co najmniej C20/25. W zależności od materiału, prefabrykowany garaż stoi na 80-centymetrowych, a więc mrozoodpornych fundamentach punktowych lub obwodowych fundamentach pasmowych, garaże murowane na litych płytach betonowych ze zbrojeniem stalowym. Grubość płyty zależy od wielkości garażu, ale często wynosi 25 centymetrów na środku i ma krawędź obwodową głęboką na 80 centymetrów.

Każdy garaż wymaga fundamentu betonowego, który można np. samodzielnie ułożyć wcześniej.

Zdjęcie: iStock / Lichtbild

Zagęścić glebę płytą wibracyjną i zasypać 15 cm warstwą żwiru, który również zagęszczasz. Rozłóż blachę konstrukcyjną tak, aby podkonstrukcja była zabezpieczona przed podciąganiem wilgoci, a następnie zbuduj okładzinę z płyt konstrukcyjnych na beton.
Płyta fundamentowa potrzebuje dużo betonu, dużo. Dlatego wskazane jest, aby beton na płytę stropową był dostarczany jako tzw. beton towarowy, a nie sam go mieszać. Jest to możliwe tylko w przypadku fundamentów punktowych i pasmowych.
Zanim zawracasz sobie głowę budowaniem fundacji, skorzystaj z oferty specjalistycznej firmy. Jeżeli garaż ma wybudować specjalistyczna firma, to w tym samym czasie powinna też wybudować fundament. Oszczędności często nie są tak duże – obciążenie pracą jest. Posiadając samodzielnie zbudowany fundament odpowiadasz również za ewentualne wady konstrukcyjne, na które firma przejmuje gwarancję. Wadliwy fundament może zagrozić całemu garażowi. Po wylaniu podkład musi stwardnieć i stwardnieć przez dobre cztery tygodnie.

Na betonowy fundament przed ścianą nałożyć zaprawę uszczelniającą lub bitum, aby wilgoć nie przedostała się do muru. Umieść pierwszy rząd kamieni w zaprawie grubowarstwowej i dokładnie ułóż w nim kamienie. Zaprawa wchodzi między kamienie tylko wtedy, gdy kamienie są przecięte na pół, ponieważ pióro i wpust nie zazębiają się już ze sobą.
Wymuruj ostatni rząd kamieni z ceownika, który wypełnisz wg wskazówek konstruktora lub architekta jako tzw. kotwy pierścieniowe ze zbrojeniem stalowym i betonem. Zapobiega to rozsuwaniu ściany przez ciężar zadaszenia garażu, co jest szczególnie ważne w przypadku dachów spadzistych.

Ile kosztuje garaż?

Od wiat garażowych po luksusowe garaże: koszty są bardzo zróżnicowane i zależą od typu garażu, wielkości i oczywiście od tego, czy chcesz wybudować garaż samodzielnie, czy zlecić firmie. Czy zwykłą wiatę można częściowo wykorzystać za mniej niż 1.Jeśli garaże będą zamknięte dookoła, wybudowanie w pełni wykończonego budynku za 000 euro będzie znacznie droższe.
Podobnie jak w przypadku samochodów, istnieją również modele standardowe oraz te z dodatkowym wyposażeniem do garażu prefabrykowanego – to ostatnie obejmuje zazwyczaj wszystkie typy drzwi z wyjątkiem drzwi uchylnych, odwodnienia, odpowiedniego koloru tynku i dowolnego zazieleniania dachu, które może być wymagane w przepisy budowlane – co oczywiście powoduje dodatkowe koszty. W zależności od modelu i materiału garaż prefabrykowany kosztuje od 2.500 euro (prefabrykowany garaż stalowy) i prawie 9.000 euro (prefabrykowany garaż betonowy) lub 11.000 euro (drewniana konstrukcja). Koszty dostawy, montażu i budowy to kolejne 6.000 do 7.000 euro więcej na to. Możesz tu dużo zaoszczędzić, jeśli zlecisz wcześniej wylanie fundamentu przez tańszą firmę budowlaną. Konstruktor kosztuje od 500 do 1, w zależności od konstrukcji garażu.000 euro - ale jest już uwzględnione w kalkulacji dla większości dostawców prefabrykowanych garaży.
Jeśli nie chcesz samemu wykonywać prac murarskich, oto oferty od wyspecjalizowanych firm w Twoim regionie:

Wskazówka: Są też używane garaże prefabrykowane, w końcu garaże można przenosić w inne miejsca niemal do woli. W zależności od materiału, wieku i stanu, możesz dostać używany garaż prefabrykowany za kilkaset euro. Oczywiście jest też transport.
Jeśli chcesz samodzielnie zbudować garaż, koszty materiałów na prosty garaż jednostanowiskowy z płaskim dachem i bez fundamentu wynoszą około 10.000 euro, w tym kotwa pierścieniowa, okno, dach i brama garażowa. Czysty koszt materiału na fundament to około 600 euro. Nie ma prawie żadnych górnych limitów kosztów.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here