Powlekanie podłogi garażu: Jak postępować ”,

Lista materiałów

 • Wypełniacz, zaprawa
 • Odplamiacz z oleju
 • Powłoka podłogowa
 • opieczętowanie
 • Głębokie dno
 • Piasek kwarcowy
 • elastyczny płynny plastik
 • Środek czyszczący do posadzek betonowych

Lista narzędzi

 • Szczotka stalowa
 • szpachelka
 • Szlifierka
 • Wąż wodny lub myjka ciśnieniowa
 • Wałek malarski
 • wiaderko
 • miotła
 • Ściągacz (w tym gumowa warga)
 • Płaska szczotka lub gumowa ściągaczka
 • Szlifierka kątowa
 • Młotek i dłuto lub przecinarka

Dobrze wiedzieć: jedno- i dwuskładnikowe produkty poliuretanowe oraz dwuskładnikowe materiały epoksydowe są dostępne w specjalistycznych sklepach z powłokami do podłóg garażowych. Podczas przetwarzania poliuretan jest bardziej wrażliwy na wilgoć, materiał epoksydowy reaguje na wahania temperatury. Oba są również dostępne bez rozpuszczalników.
Podczas gdy powłoki podłogowe były dostępne tylko w kolorze szarym lub beżowym, firmy oferują teraz również inne kolory. Wskazówka: możesz nanieść na podłogę piękne wzory za pomocą ściółki; pistolet lejkowy równomiernie i łatwo rozprasza kropki koloru.

Przewodnik krok po kroku: Jak pokryć podłogę garażu

1. Sprawdź starą podłogę garażu pod kątem uszkodzeń 

Zanim będziesz mógł pokryć podłogę garażu, powinieneś zadbać o starą betonową podłogę lub wylewkę. Aby sprawdzić jego jakość, użyj ostrego narzędzia do rysowania linii i krzyżowania linii w ziemi w odstępach pół centymetra. Następnie przesuń szczotką stalową po obszarach: Jeśli podłoga kruszy się i odkryjesz małe uszkodzone obszary, usuń luźne kawałki i wymień otwarte obszary za pomocą wypełniacza. Na koniec ostrożnie wyszlifuj podłogę. W zależności od incydentu postępuj w następujący sposób.
Wypełnij pęknięcia
Większe pęknięcia można poszerzyć szlifierką kątową. Po zagruntowaniu spękania metodą „mokre na mokre” wypełnić zaprawą murarską. Wypełnij małe pęknięcia elastycznym płynnym plastikiem. Jeżeli podłoga jest spękana lub zagrożona pękaniem, zaleca się zastosowanie powłoki szczególnie elastycznej.

Po lewej: Napraw pęknięcia w podłodze przed nałożeniem powłoki na podłogę garażu. 

Dobrze: Możesz również naprawić wgniecenia, aby uzyskać równomierny efekt. 

Zdjęcie: Das Haus / Jürgen Kirchner

Poziome wgniecenia
Płytkie zagłębienia o głębokości do dwóch milimetrów można wyrównać za pomocą szpachelki podłogowej. Łopatka przepływowa nadaje się do wgłębień do dziesięciu milimetrów. Uszkodzone obszary można wypełnić zaprawą naprawczą o głębokości do 30 milimetrów. Po zagruntowaniu pracować mokro na mokro. Nowy materiał ogólnie lepiej trzyma się środka wiążącego.
Edytuj marginesy
Krawędzie uszkodzonych miejsc nie mogą przebiegać płasko, ale muszą być cięte pionowo młotkiem i dłutem lub przecinarką. Do wyrównania szpachli wystarczy krawędź o wysokości około dwóch milimetrów. W przypadku grubszych zapraw naprawczych wymagane są co najmniej cztery milimetry.
Uwaga: Jeśli stara podłoga garażu jest spękana na dużej powierzchni, będziesz zmuszony przeszlifować całą podłogę i ułożyć nowy jastrych.

Po lewej: Krawędzie uszkodzonych obszarów muszą być nacięte pionowo.

Po prawej: usuń cały brud z podłogi garażu. 

Zdjęcie: Das Haus / Jürgen Kirchner

2. Oczyść starą podłogę garażu

Przed malowaniem posadzki garażu powierzchnia musi być czysta, chłonna, nieskazitelna, mocna i równa. W tym celu usuń luźne zabrudzenia miotłą, a twardsze warstwy spulchnij szpachelką. Jeśli natkniesz się na plamy z oleju, użyj specjalnego odplamiacza oleju.
Za pomocą węża wodnego lub myjki wysokociśnieniowej możesz spryskać podłogę garażu i potraktować środkiem do czyszczenia powierzchni betonowych. Po wciągnięciu produktu zgodnie z zaleceniami producenta wytrzeć go raklą z gumową wargą. Następnie użyj świeżej wody i zmieszaj z nią glebę. Następnie pozwól mu dobrze wyschnąć.

Zamów teraz odplamiacz oleju Liqui Moly w Amazon.

Zdjęcie: Liqui Moly

3. Pomaluj podkład

Podkład głęboko zestala i blokuje plamy wodne i olejowe: zmniejsza chłonność podłoża, czyli zwiększa ogólną przyczepność powłoki. Dostępne są podkłady olejowe i bezolejowe, rozpuszczalnikowe i wodorozcieńczalne. Uszkodzenia lakieru można uniknąć, jeśli podkład zawiera te same składniki, co wybrana powłoka (patrz składniki).
Dobrze wymieszaj płyn i nałóż obficie i równomiernie za pomocą pędzla, płaskiego pędzla lub gumowej rakli. Uwaga: nie może być żadnych kałuż! Jeśli częściowe obszary powinny stać się matowe natychmiast po nałożeniu, należy ponownie nałożyć cienką warstwę gruntu mokro na mokro. Bezrozpuszczalnikowy materiał powłokowy można stosować rozcieńczony jako podkład - wtedy podkład i materiał powłokowy są bezpiecznie do siebie dopasowane!
Zalecany czas schnięcia podkładu to od 12 do 48 godzin.

Więcej artykułów na temat planowania budowy garażu Budowa garażu: Na co należy zwracać uwagę Zrób to sam i naprawy Malowanie podłogi garażu farbą do podłóg garażowych: Tak to się robi Zrób to sam i naprawy Parkowanie piękniejsze: fotoplandeki na bramę garażową

4. Uszczelnij podłogę garażu

Dobrze wiedzieć: Podłoże nie może być zimniejsze niż pięć stopni Celsjusza, w przeciwnym razie właściwości płynięcia ulegną pogorszeniu: dwuskładnikowy materiał twardnieje zbyt wolno. Korzystne temperatury przetwarzania wynoszą od 15 do 25 stopni. Większe ciepło powoduje zbyt szybkie krzepnięcie materiału: czas potrzebny na jego przetworzenie staje się zbyt krótki.
Z reguły powłoka może być poddawana obciążeniom mechanicznym po jednym do dwóch dni, a obciążeniom chemicznym po około tygodniu. Rozprowadź płynny plastik równomiernie, najlepiej za pomocą szerokiego pędzla lub wałka o średnim włosiu. Przy normalnych obciążeniach zalecana jest podwójna warstwa. Wskazówka: dodanie odrobiny piasku kwarcowego sprawi, że powierzchnia będzie bardziej antypoślizgowa!

Po lewej: Nałóż podkład obficie i równomiernie na podłogę garażu. 

Dobrze: Na koniec nałóż uszczelniacz.

Zdjęcie: Das Haus / Jürgen Kirchner

Po około 24 godzinach możesz wejść na nową podłogę garażu. Większe obciążenia, takie jak waga samochodu, są wskazane dopiero po tygodniu.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here