Gardena smart system: Inteligentne ogrodnictwo z aplikacją

Elementy inteligentnego systemu Gardena

W zależności od tego, jakie zadania ma przejąć inteligentny system Gardena, możesz zdecydować się na różne podstawowe zestawy, które oprócz pożądanych urządzeń zawierają również inteligentną bramkę Gardena: serce inteligentnego systemu Gardena. Każdy inteligentny zestaw podstawowy Gardena można rozbudować o dowolne indywidualne elementy. Na przykład, jeśli początkowo zdecydowałeś się na zestaw Gardena smart Sileno City, który zawiera inteligentną bramkę Gardena i kosiarkę zautomatyzowaną Sileno City, możesz później łatwo rozszerzyć inteligentny ekosystem o inteligentny zasilacz i inteligentne sterowanie wodą.
Inteligentny system Gardena jest kompatybilny z systemami Apple HomeKit, Magenta Smarthome, Amazon Alexa i IFTTT. Z systemem Gardena można również zintegrować kosiarkę zautomatyzowaną Husqvarna Automower i kamery monitorujące Netatmo Presence.

1. Gardena smart Gateway + aplikacja: I ogród mówi

Jak wspomniano na początku, nic nie działa z inteligentnym systemem Gardena bez obowiązkowej bramki. Mała czarna skrzynka przekształca sygnał bezprzewodowy z czujników ogrodowych routera internetowego na sygnał WLAN, dzięki czemu informacje mogą być przekazywane do inteligentnej aplikacji Gardena. I oczywiście na odwrót: polecenia wydawane przez użytkownika za pośrednictwem inteligentnej aplikacji Gardena są konwertowane przez bramkę na częstotliwość 868 megaherców, dzięki czemu siłowniki ogrodowe inteligentnego systemu Gardena mogą wykonywać swoje zadania. Bramka znajduje się w różnych zestawach, dzięki czemu możesz zbudować swój pierwszy zestaw startowy.

Za pomocą inteligentnej bramy można sterować nawet 100 narzędziami ogrodniczymi za pośrednictwem aplikacji.

Zdjęcie: GARDENA

Inteligentna bramka Gardena nie jest wodoodporna i dlatego musi być umieszczona w pomieszczeniu. Prostokątny komputer jest podłączony bezpośrednio do routera internetowego za pomocą kabla LAN lub przez WLAN i podłączony do zasilania. Instalacja inteligentnego systemu Gardena jest bardzo łatwa dzięki instrukcji aplikacji. Po podłączeniu inteligentnej bramki, inteligentna aplikacja Gardena na iOS lub Androida jest ładowana na smartfon lub tablet i postępuj zgodnie z instrukcją instalacji. Ze względu na wszelkie aktualizacje może minąć kilka minut, zanim pierwsze inteligentne narzędzia ogrodowe zostaną dodane do inteligentnego systemu.
Za pomocą aplikacji za pośrednictwem inteligentnej bramy można sterować nawet 100 inteligentnymi narzędziami ogrodniczymi. Bez względu na to, czy jest to balkon, czy ogród - tak długo, jak dostępne jest WiFi, inteligentny system Gardena nie wydaje się zbyt dużym wyzwaniem. Ale jak to wszystko działa w praktyce??

2. Gardena smart Sileno, smart Sileno + i smart Sileno City w porównaniu testowym

Wielu zainteresowanych jest początkowo przytłoczonych wieloma różnymi modelami kosiarek zautomatyzowanych, które Gardena ma w ofercie. Inteligentne i „głupi” kosiarki zautomatyzowane można odróżnić od siebie tylko krótkim dodatkiem „inteligentne”. Obecnie dostępne są trzy modele inteligentnych kosiarek zautomatyzowanych, które są kompatybilne z systemem Gardena smart: Gardena smart Sileno, Gardena smart Sileno + i smart Sileno City. Każdy model jest również dostępny dla różnych rozmiarów obszarów koszenia. Podstawowe funkcje, które omówimy za chwilę, są identyczne dla wszystkich trzech. Szerokość koszenia dla modelu smart City wynosi 16 centymetrów, dla dwóch pozostałych 22 centymetry. Im większy zalecany trawnik, tym dłuższe są przewody ograniczające, aby kosiarka zautomatyzowana nie wjeżdżała w sąsiedztwo. Oczywiście w zestawie jest też więcej haczyków mocujących.

Małą kosiarką zautomatyzowaną Gardena smart Sileno można sterować za pomocą aplikacji w taki sposób, że przycisk włączania / wyłączania nie musi być nawet obsługiwany ręcznie.

Zdjęcie: GARDENA

Dzięki funkcji „Sensor Control” Sileno + jest trochę mądrzejszy niż jego dwaj bracia: ma czujnik, który wykrywa wzrost trawy i automatycznie dotyka go tylko wtedy, gdy jest to naprawdę potrzebne. Oszczędza to konieczności ponownego dostosowywania aplikacji lub kosztów eksploatacji energii elektrycznej. Z kolei inteligentny Sileno City ma tę zaletę, że można go czyścić za pomocą węża ogrodowego. Zamiast tego robot miejski strajkuje, gdy nachylenie przekracza 25 procent. Wszystkie trzy modele Gardena smart Sileno można znaleźć poniżej w zestawieniu tabelarycznym. Każdy z nas poddawał Gardena smart Sileno + i Gardena smart Sileno City praktycznemu testowi.

  smart Sileno City smart Sileno life smart Sileno+

Zalecana
Trawnik

do 250 m² (Art. 19069-20)
do 500 m² (Art. 19066-20)

do 750 m² (Art. 19113-20)
do 1.000 m² (sztuka. 19114-20)
do 1.250 m² (sztuka. 19115-20

do 1.600 m² (sztuka. 19064-60)
do 2.000 m² (sztuka. 19065-60)

Moc baterii /
Pojemność baterii /
Miesięczny. konsumpcja

18 V / 2,1 Ah / 7 kWh

18 V / 2,1 Ah / 8 kWh

18 V / 2,1 Ah / 9 kWh

Czas ładowania

około. 60 minut

około. 65 minut

około. 60 minut

Czas koszenia na jednym ładowaniu

około. 65 minut

około. 65 minut

około. 65 minut

Maks. poziom

do 25%

do 35%

do 35%

Wysokość cięcia

20 - 50 mm

20 - 60 mm

20 - 60 mm

Kontrola czujnika 

   

Sprzątanie przez
Wąż ogrodowy

   

Zakres dostawy

smart kosiarka zautomatyzowana miejska SILENO,
inteligentna bramka, stacja ładująca,
150 m przewód graniczny,
200 haczyków, 1 łącznik,
3 zaciski przyłączeniowe

inteligentna kosiarka zautomatyzowana SILENO,
inteligentna bramka, stacja ładująca,
200 m przewód graniczny,
400 haczyków, 9 zapasowych noży,
4 złącza, 5 złącze-
Zacisk

kosiarka zautomatyzowana smart SILENO +,
inteligentna bramka, stacja ładująca,
250 m przewód graniczny,
400 haczyków, 9 zapasowych noży,
4 złącza,
5 zacisków przyłączeniowych

Kosiarka zautomatyzowana jako naturalny nawóz do trawnika

Ponieważ jest to kosiarka zautomatyzowana sterowana przez aplikację, przyjrzyjmy się najpierw, w jaki sposób Gardena smart Sileno jest sterowana i zautomatyzowana. Oprócz ręcznego uruchamiania i zatrzymywania za pomocą aplikacji można ustawić stałe harmonogramy, dzięki czemu dzięki inteligentnemu systemowi Gardena nie musisz się już martwić o pielęgnację trawnika. I tak właśnie jest, ponieważ nie ma konieczności wyrzucania ścinków po zakończeniu koszenia, ponieważ Sileno po prostu nie zbiera żadnych. Krój jest tak krótki, że niepozornie znika w zieleni i jest równomiernie rozłożony. To nie tylko oszczędza odpady, ale ma tę zaletę, że skoszona trawa działa jak naturalny nawóz dla trawnika. To tak zwane „mulczowanie” ma tę zaletę, że jakość trawnika ulega znacznej poprawie w krótkim czasie. I to nie jest reklamowa obietnica ze strony Gardena. Różni testerzy inteligentnego systemu Gardena potwierdzają, że zieleń wygląda na znacznie bogatszą i zdrowszą. Szczególnie zauważalny jest cichy sposób pracy smarta Sileno, od którego wzięła się nazwa robota. Przy 60 decybelach możesz położyć się na tarasie bez większych zakłóceń.

Orientacja i ładowanie

Modele Gardena smart Sileno poruszają się po ogrodzie według losowego wzorca ruchu. Powód tego nieuporządkowanego sposobu pracy: ta sama ścieżka nigdy nie jest dokładnie powtarzana i zapobiega się powstawaniu nieestetycznych pasów trawnika. Ten system SensorCut, jak nazywa go Gardena, sprawdził się w jednolitej pielęgnacji trawnika i dał dobre wyniki w testach (nawet w przypadku dłuższych godzin pracy). Specjalny kabel prowadzący jest układany przed uruchomieniem inteligentnego systemu Gardena, aby robot mógł wrócić do swojej stacji ładującej. Gdy tylko smart Sileno wyczerpie się, podąża za przewodem doprowadzającym i podąża za nim do stacji.

Odległe obszary koszenia

Ze względu na wspomnianą wcześniej zasadę losowości, z jaką smart Sileno porusza się po ogrodzie, może się zdarzyć, że np. zaniedbany zostanie wąski pas trawy za domem. W tym celu Gardena wymyśliła funkcję aplikacji „Zdalne obszary koszenia”. Aby to zrobić, kabel prowadzący (prowadzący do stacji ładującej) musi być już ułożony i zmierzony w tym obszarze podczas instalacji inteligentnego systemu. W aplikacji można następnie określić, jak daleko kosiarka zautomatyzowana powinna podążać za przewodem doprowadzającym, aby pokryć ten obszar drugorzędny. W ustawieniach określasz tylko, jak często ten dodatkowy obszar powinien być koszony.

Unikanie kolizji i inne funkcje bezpieczeństwa

Zanim kosiarki zautomatyzowane Gardena Sileno zostaną wysłane do pierwszej misji, należy ułożyć kabel ograniczający nad lub pod ziemią (zaczynając od prawej i lewej strony stacji ładującej) wokół posesji. Smart Sileno rozpoznaje granicę za pomocą czujników indukcyjnych i przejeżdża maksymalnie 32 centymetry poza nią. Wzdłuż przewodu granicznego znajdziesz pasy trawy, które następnie musisz regularnie pielęgnować ręcznie. Dzieje się tak głównie w przypadku "normalnych" kosiarek. Gardena zaleca przy układaniu przewodu granicznego odległość 35 centymetrów od litych ścian, 30 centymetrów od łóżek i 10 centymetrów od utwardzonych ścieżek.
Jeśli kosiarka zautomatyzowana napotka przeszkodę, jej bardzo czuły czujnik kolizji zareaguje i zapewni, że kosiarka natychmiast się zawróci. Niemniej jednak kabel ograniczający należy ułożyć również wokół drzew, studni i ławek, ponieważ każda kolizja kosztuje smart Sileno czas i energię.
Kolejnym plusem bezpieczeństwa w inteligentnym systemie Gardena jest automatyczne zatrzymanie funkcji, gdy tylko kosiarka zostanie podniesiona. Porównanie testowe potwierdza, że ​​nawet niewielkie podniesienie powoduje zatrzymanie ostrzy kosiarki. Niemniej jednak kosiarki zautomatyzowanej nigdy nie należy używać bez nadzoru. Funkcja alarmu zapewnia ochronę przed kradzieżą: jeśli robot zostanie podniesiony bez wprowadzenia prawidłowego kodu, stanie się głośny i niewygodny dla złodzieja.

Trwałość ostrzy kosiarki

Jeśli chodzi o noże do koszenia to oczywiście należy również omówić ich trwałość. Długoterminowe testy inteligentnego systemu Gardena wykazały, że ostrza kosiarki wytrzymują około ośmiu tygodni przy codziennym użytkowaniu przez kilka godzin. Na szczęście noże zamienne są w rozsądnej cenie około 18 euro i można je łatwo wymienić.

3. Inteligentny czujnik Gardena w porównaniu testowym

Inteligentny czujnik jest informatorem inteligentnego systemu Gardena. Zakotwiczony na głębokości około 20 cm w ziemi, sprawdza natężenie światła, temperaturę i wilgotność gleby. Informacje są aktualizowane co godzinę, aby użytkownik i jednostka nawadniająca Water Control były na bieżąco informowane o stanie gleby.

Inteligentny czujnik Gardena sprawdza natężenie światła, temperaturę i wilgotność gleby na głębokości około 20 centymetrów.

Zdjęcie: GARDENA

Adaptacyjne planowanie — inteligentny harmonogram nawadniania

Jeśli automatyczne nawadnianie jest zaplanowane na każde popołudnie o godzinie 16:00, tak zwane planowanie adaptacyjne inteligentnego czujnika przestaje nawadniać, jeśli np. wykryje wilgotność gleby powyżej 70 procent. Wilgotność gleby, przy której zawieszone jest nawadnianie, można ustawić w aplikacji - w końcu różne rośliny czują się jak w domu w różnych ekosystemach.

Dane w czasie rzeczywistym

Wyniki pomiarów inteligentnego czujnika Gardena można również wywołać w dowolnym momencie w czasie rzeczywistym za pośrednictwem aplikacji. Jeśli na przykład kolejna runda ma się odbyć w przypadku kosiarki zautomatyzowanej smart Sileno, „datę koszenia” można pominąć, jeśli wilgotność gleby jest zbyt wysoka. Inteligentny sensor zasilany jest dwiema bateriami AA – im częściej dane są przesyłane do smartfona, tym krótsza żywotność baterii. Porównanie testowe z inteligentnym systemem Gardena prowadzi do wniosku, że baterie (nie wchodzą w zakres dostawy)!) zwykle trzymają sezon ogrodniczy. Stan baterii jest wyświetlany zarówno na inteligentnym czujniku za pomocą diody LED, jak i za pośrednictwem aplikacji.
Inteligentny czujnik Gardena w lusterku testowym:
 

  • „Sprzęt działa naprawdę dobrze i przy każdej nowej aktualizacji aplikacji włączane są nowe funkcje - jesteśmy podekscytowani, widząc, co jeszcze na nas czeka. [

    ..

    Być może żywotność baterii można wydłużyć za pomocą technologii słonecznej."(Ekspert od trawników.de, test praktyczny)

  • "Gardena" Sensor Control Set" staje się nieco bardziej inteligentny dzięki nowej "Adaptive Scheduling", jak producent nazywa tę nową funkcję." (Zrób to sam.de, test praktyczny)

4. Gardena smart Water Control w porównaniu testowym

Inteligentny system nawadniania pomaga miłośnikom roślin stworzyć dokładnie takie warunki glebowe dla kwitnącego ogrodu. W tym celu „Kreator nawadniania” w inteligentnej aplikacji Gardena wykorzystuje konkretne pytania, aby zorientować się w zazielenianiu ogrodu, a na koniec zapewnia idealny plan nawadniania. Od tego momentu nie musisz się już martwić o podlewanie. Nawadnianie rozpoczyna się automatycznie i jest zawieszane tylko wtedy, gdy inteligentny czujnik Gardena zgłasza, że ​​osiągnięta została już optymalna wilgotność gleby (na przykład z powodu deszczu). Jako alternatywa dla zalecanego harmonogramu nawadniania inteligentny system Gardena pozwala na ręczne ustawienie do sześciu czasów nawadniania.

Inteligentny system nawadniania firmy Gardena pomaga miłośnikom roślin stworzyć dokładnie odpowiednie warunki glebowe dla kwitnącego ogrodu.

Zdjęcie: GARDENA

Sterowanie zaworem oparte na aplikacji

Każdy zainteresowany inteligentnym nawadnianiem za pomocą inteligentnego sterowania wodą musi mieć świadomość, że jest to „tylko” sterowanie zaworem oparte na aplikacji. Zainstalowana dystrybucja wody za pomocą węży lub zraszaczy trawnikowych jest tutaj wymagana lub musi być zainstalowana osobno. Następnie inteligentny sterownik nawadniania Gardena można po prostu przykręcić do odpowiedniego przyłącza wody. Trzy małe diody LED na samym urządzeniu wskazują siłę sygnału Wi-Fi, stan nawadniania i stan baterii. Inteligentna kontrola wody Gardena jest zależna od trzech baterii AA.

Funkcje inteligentnego domu

Przed każdym nawadnianiem inteligentny sterownik nawadniania wysyła do inteligentnego czujnika zapytanie o aktualny stan gleby i w razie potrzeby pomija planowane nawadnianie. Czego niestety jeszcze nie robi: Sprawdź prognozę pogody, aby sprawdzić prawdopodobieństwo deszczu. W ten sposób bieżące nawadnianie może zostać przełożone, a wilgotność gleby ponownie sprawdzona później. Idealne byłoby połączenie z deszczomierzem, takim jak deszczomierz Netatmo. Być może wkrótce można go zintegrować z inteligentnym systemem Gardena (poprzez IFTTT)?
Gardena inteligentna kontrola wody w lustrze testowym

  • „Zestaw do kontroli wody Gardena smart System może być praktyczną pomocą dla właściciela domu, który ma dużą wiedzę na temat technologii i chce zadbać o swój ogród nawet na wakacjach. „(Servervoice.de, test praktyczny)

5. Gardena smart sterowanie nawadnianiem jako alternatywa dla inteligentnego sterowania nawadnianiem

Inteligentna kontrola nawadniania Gardena to wydajniejsza alternatywa dla inteligentnej kontroli nawadniania. W przeciwieństwie do inteligentnego sterowania wodą, nowa jednostka sterująca może nawadniać nie tylko jedną strefę, ale nawet sześć stref indywidualnie. Zaleta jest oczywista: nie wszystkie obszary ogrodowe potrzebują takiej samej ilości wody, aby się rozwijać. Dzięki inteligentnej kontroli nawadniania Gardena oferuje teraz opcję sterowania lub automatyzacji do sześciu zaworów nawadniających 24 V za pomocą inteligentnej aplikacji Gardena. Zastosowanie sterowania nawadnianiem ma również sens w połączeniu z Gardena Micro-Drip-System i systemem zraszania.

Adaptacyjne planowanie: jeden inteligentny czujnik na strefę

Pod względem podstawowej zasady sterowanie nawadnianiem i sterowanie nawadnianiem są takie same: nawadnianie można zautomatyzować za pomocą zaprogramowanych harmonogramów lub uruchomić ręcznie za pomocą inteligentnej aplikacji Gardena. W połączeniu z inteligentnym czujnikiem możliwe jest tutaj również adaptacyjne planowanie, czyli nawadnianie w zależności od aktualnych warunków glebowych. Mały, ale kosztowny punkt sklejania Gardena Irrigation Control: dla każdej strefy wymagany jest oddzielny inteligentny czujnik.

Inteligentne sterowanie nawadnianiem Gardena to wydajniejsza alternatywa dla inteligentnego sterowania nawadnianiem: nowa jednostka sterująca może nawadniać nie tylko jedną strefę, ale nawet sześć stref indywidualnie.

Zdjęcie: GARDENA

6. Inteligentna pompa ciśnieniowa Gardena w porównaniu testowym

Inteligentna pompa ciśnieniowa Gardena to sterowana czasowo pompa ogrodowa, która pompuje wodę np. ze studni i cystern. Jednak ich obszar zastosowania niekoniecznie ogranicza się do ogrodu – inteligentna pompa ciśnieniowa zaopatruje w wodę również toaletę lub pralkę. Całość jest oczywiście programowana za pomocą inteligentnej aplikacji Gardena. Możesz wybierać między trybem pomiaru czasu i trybem automatycznym. W trybie automatycznym pompa pobiera wodę tylko wtedy, gdy jest to wymagane ręcznie. Na przykład woda jest automatycznie pompowana, gdy dysza natryskowa na fontannie jest aktywna.

Inteligentna pompa ciśnieniowa Gardena to sterowana czasowo pompa ogrodowa, która pompuje wodę ze studni i cystern.

Zdjęcie: GARDENA

1.300-watowa pompa strumieniowa z nawadnianiem kroplowym

Inteligentna pompa ciśnieniowa Gardena to 1.300-watowa pompa strumieniowa. W prostym języku oznacza to, że mogą pomieścić do 5.Może pompować 000 litrów na godzinę przy maksymalnym ciśnieniu 5 bar. Maksymalna wysokość dostawy to 50 metrów, wysokość ssania to osiem metrów. Szybkie ssanie jest gwarantowane przez zintegrowany zawór zwrotny. Z całą mocą szybko zapominasz, że potrzebujesz tylko nawadniania kropelkowego żywopłotów lub roślin w ogrodzie. W tym celu Gardena wymyśliła program małej objętości, który dostosowuje pompę do małych przepływów. W porównaniu testowym porównaliśmy również inne pompy ogrodowe.

Dwie opcje połączenia

Pompa inteligentnego systemu Gardena posiada dwa wyjścia, dzięki czemu może być używana do dwóch celów jednocześnie. Rośliny żywopłotowe są zasilane na przykład za pomocą nawadniania kroplowego, podczas gdy zraszacz trawnikowy działa z dużym ciśnieniem.

Wykrywanie nieszczelności

Połączenie z aplikacją jest przydatne nie tylko do monitorowania ciśnienia i przepływu. W przypadku nieszczelności węża zostaniesz o tym poinformowany przez wykrywanie nieszczelności. W trybie pralki i nawadniania ostrzeżenie o kapiącej wodzie pojawia się po 60 minutach, w trybie zaopatrzenia w wodę użytkową wykrywanie kapiącej wody wysyła wiadomość push do użytkownika już po dwóch minutach.
Gardena inteligentna pompa ciśnieniowa w lustrze testowym:
 

  • „Inteligentna pompa ciśnieniowa Gardena idealnie uzupełnia poprzedni system Gardena Smart”."(Macerkopf)
  • „W moim teście wszystko działało zgodnie z obietnicą, pompa była włączana o ustalonych godzinach, dzięki czemu trawnik był podlewany przez określony czas."(blog Cashy'ego, test praktyczny)

7th. Gardena smart Power w porównaniu testowym

Inteligentne wtyczki WLAN to standardowe wyposażenie inteligentnego domu. Gardena ma teraz w ofercie również wariant do ogrodu (odporny na zachlapanie) na zewnątrz. Gardena smart Power to adapter, który zamienia dowolne urządzenie sieciowe w urządzenie smart, czyli łączy je z aplikacją Gardena smart. Obszary zastosowania to na przykład oświetlenie ogrodowe, fontanny i pompy do oczek wodnych. Zasada inteligentnej wtyczki zasilania jest prosta, ale skuteczna: urządzenia podłączone do wtyczki adaptera WLAN można natychmiast włączać i wyłączać za pomocą aplikacji. Można też tworzyć harmonogramy: cała ogrodowa rozrywka (muzyka, fontanna i łańcuch świateł) wyłącza się punktualnie o 23:00.

Inteligentna wtyczka WiFi Gardena do ogrodu.

Zdjęcie: GARDENA

Funkcje inteligentnego domu

Pod względem sprzętowym Gardena po raz kolejny jest bardziej zaawansowana dzięki inteligentnej wtyczce zasilania niż dzięki oprogramowaniu. Inteligentny system Gardena jest kompatybilny z Apple HomeKit, Magenta Smarthome i IFTTT. Na przykład wszystkie podłączone światła można włączyć, gdy tylko aktywna kamera monitorująca Netatmo Presence wykryje ruch.

 Gardena smart Power w lustrze testowym
 

  • „Do tej pory brakowało nam gniazdka zewnętrznego, które spełnia nasze wymagania, a Gardena właśnie tę lukę zamyka."(Macerkopf)
Jeszcze ciekawsze testy produktów ogrodniczych, projektowanie ogrodów, garaże do kosiarek zautomatyzowanych: najlepsze z testów 2021

Wniosek: inteligentny system Gardena działa dobrze i jest przyszłościowy

Dzięki inteligentnemu systemowi Gardena, Gardena oferuje uderzająco wysokiej jakości i stabilny system inteligentnego domu do użytku na zewnątrz. Interfejs użytkownika inteligentnej aplikacji Gardena jest intuicyjny i dobrze przemyślany. Oznacza to, że inteligentny system Gardena ma potencjał, aby stać się prawdziwym pionierem w sektorze inteligentnych ogrodów. Jeśli upragnione aktualizacje będą nadal wdrażane pod koniec roku, a Gardena – zgodnie z zapowiedziami – otworzy się na liczne ekosystemy inteligentnego domu, to inwestycja w dość drogi inteligentny system Gardena również się opłaci.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here