Oświetlenie ogrodowe dla nastrojowej atmosfery”,

Oświetlenie ogrodowe można zasadniczo podzielić na dwa rodzaje: estetyczne oświetlenie ogrodowe oraz funkcjonalne. Przy estetycznym oświetleniu ogrodu ogród i taras należy skąpać w nastrojowym świetle i wkomponowywać w scenę. Funkcjonalne oświetlenie ogrodowe służy przede wszystkim do oświetlania ścieżek, podjazdów i schodów. Najlepiej sprawdza się to przy jasnym, przejrzystym świetle, czyli przy lampach o barwie zimnej bieli około 10.000 Kelwinów. Estetyczne oświetlenie ogrodu wykorzystuje nie tylko oświetlenie elektryczne, ale także kominki, misy kominkowe, pochodnie, świece, lampy naftowe, bajki, lampiony i lampiony.
 

Oprócz metody budowy i materiału, z którego wykonany jest budynek, oświetlenie zewnętrzne w znacznym stopniu wpływa na ogólny wygląd. 

Zdjęcie: epr / Rainpro

Wskazówki dotyczące projektowania i rozmieszczenia świateł

Aby postawić ogród w centrum uwagi, światła należy używać ostrożnie i podkreślać tylko indywidualne cechy. W przeciwieństwie do funkcjonalnego oświetlenia ogrodowego, ciepłobiałe światło poniżej 3 szczególnie nadaje się do oświetlenia estetycznego.000 Kelwinów. Upewnij się jednak, że nieruchomość nie jest całkowicie oświetlona, ​​ponieważ iluminacja, która jest odpowiednikiem stadionu piłkarskiego, niszczy wszelką intymność.
Jeśli umieścisz reflektory za kamieniami, drzewami lub niskim murkiem i odpowiednio je wyrównasz, powstaną płynne przejścia między jasnymi i ciemnymi obszarami. W ten sposób można podkreślić szczególne cechy i ukryć mniej atrakcyjne narożniki.
W każdym ogrodzie znajdują się elementy, które szczególnie nadają się do przyjęcia roli światła. Mogą to być drzewa, pojedyncza roślina lub rzeźby. Zwróć uwagę na kształty i cechy: jeśli światło pada z góry, powstaje ogólne wrażenie teatralne. Efekt nasila się, gdy reszta otoczenia pozostaje ciemna. Oświetlenie ogrodowe, które oświetla obiekt od dołu, podkreśla każdy szczegół - np. gałęzie, liście czy cegły - podczas gdy oświetlenie ogrodowe na wysokości oczu bawi się refleksami i objętościami. Efekty atmosferyczne można osiągnąć bez większego wysiłku i za pomocą prostych środków. Wypróbuj to.

Możesz być także zainteresowany Projekt ogrodu Samodzielne tworzenie ścieżki ogrodowej Pielęgnacja ogrodu Instalowanie przyłącza wody w ogrodzie Projektowanie ogrodu Ściany gabionowe w ogrodzie: zalety, wady i wskazówki konstrukcyjne

Technologia LED

Technologia LED zrewolucjonizowała oświetlenie ogrodowe w ostatnich latach: diody LED zużywają tylko ułamek energii elektrycznej w porównaniu z konwencjonalnymi żarówkami i działają znacznie dłużej (do 10.000 godzin pracy) i może być obsługiwany z systemami niskiego napięcia, które mogą być również instalowane przez laików. Możliwości zastosowania są świetne, ponieważ małe diody pasują do lampek, wstążek i światełek. Dostępne są również lampki z akumulatorami, więc nie musisz się martwić o nieestetyczne kable. Na przykład umieść bajkowe światła wysoko w koronach drzew, niektóre modele mają nawet panel słoneczny, który zapewnia, że ​​lampa ładuje się sama.
Dobrze wiedzieć: Ze względu na długą żywotność niektórzy producenci oferują teraz tylko te lampy, których źródła światła nie można już wymienić. Jeśli dioda jest uszkodzona, musisz kupić zupełnie nową lampę. To denerwujące i nie jest absolutnie konieczne. Dlatego przy zakupie zwracaj uwagę na wymienność źródła światła. 

Reflektor LED NAUTILUS z kolcem do ziemi (cena ok. 25 euro, przez Amazon). 

Zdjęcie: SLV

Różne opcje oświetlenia


Oświetlenie krzewów i drzew 

Wpuszczane lampy podłogowe, spoty ogrodowe i lampki choinkowe nadają się do oświetlania drzew lub krzewów. W zależności od rodzaju, rozmiaru i lokalizacji można rozważyć bardzo różne modele. Na przykład najlepiej oświetlić platan od dołu. Możesz również zintegrować niektóre miejsca na ziemi bezpośrednio z nawierzchnią. Duże drzewo, takie jak dąb lub jesion, można oświetlić punktowym punktem podłogowym, dzięki czemu wiązka światła pada na dolną połowę korony. Dowiedz się więc wcześniej, jaki obszar i kąt oświetlenia powinna mieć Twoja lampa, aby stworzyć najpiękniejsze tło świetlne. W zasadzie można pamiętać, że drzewo z szeroką koroną potrzebuje miejsca o dużym kącie świecenia, natomiast wysokie drzewo powinno być oświetlone lampą o dużej powierzchni świetlnej.
Wskazówka: Najpiękniej wygląda, gdy drzewo jest oświetlone przynajmniej z dwóch stron, aby podkreślić jego głębię. 

Wróżkowe lampki nie tylko dodają ogrodowi tego czegoś na Boże Narodzenie.

Zdjęcie: iStock / ANRprodukcja

Oświetlenie klombów 

Jeśli chcesz umieścić swój klomb w centrum uwagi w nocy, możesz wybrać, oprócz wpuszczanych lamp podłogowych i punktowych, na przykład lampy z kolcami naziemnymi i mobilne oświetlenie dekoracyjne.

Oświetlenie ścian 

Ściany można oświetlić za pomocą wpuszczanych, nastropowych reflektorów punktowych lub dekoracyjnych lamp zewnętrznych, nie ma znaczenia, jak wysoka lub szeroka jest ściana. Miła rzecz w oświetlonej ścianie: światło jest odbijane i rozpraszane z powrotem do ogrodu. Specjalne tło jest tworzone, jeśli oświetlasz tylko częściowe obszary, co tworzy ciekawą grę cieni.

Ściany służą nie tylko do ochrony prywatności. Przy odpowiednim wykorzystaniu źródeł światła stają się prawdziwym elementem wystroju ogrodu.

Zdjęcie: Flora Press / FocusOnGarden / Sibylle Pietrek

Oświetl ścieżki ogrodowe 

Najważniejszą rzeczą w oświetleniu zewnętrznym są jednak ścieżki ogrodowe. Każdy, kto spaceruje późnym wieczorem lub organizuje garden party, powinien być w stanie zagwarantować bezpieczeństwo swoje i gości. Ścieżki i schody szybko stają się przeszkodami. Dlatego należy umieścić oświetlenie ścieżek, takie jak słupki, światła natynkowe lub światła wpuszczane na krawędzi ścieżki, aby zapewnić dobry widok. Na dłuższe schody nadają się kinkiety zewnętrzne, które oświetlają cały ciąg schodów.

Przykładowe oświetlenie ścieżek ogrodowych i schodów 3 zdjęcia

Umieść lampy słoneczne przy drodze. Są one ładowane przez słońce w ciągu dnia i wskazują drogę w nocy.

Zdjęcie: epr / galeria Rainpro Start

Umieść lampy słoneczne przy drodze. Są one ładowane przez słońce w ciągu dnia i wskazują drogę w nocy.

Zdjęcie: epr / Rainpro

Wgłębione miejsca w stopniach zapewniają, że schody nie stanowią zagrożenia potknięcia.

Zdjęcie: Firma Trex

Poszczególne punkty świetlne można również mocować do ścian zewnętrznych lub balustrad.

Zdjęcie: epr / Rainpro

Oświetl staw ogrodowy 

Nowoczesne systemy oświetleniowe są zaprojektowane w taki sposób, aby można je było montować zarówno na brzegu oczka wodnego, jak i w oczku ogrodowym, czyli pod wodą. Celem nie powinno być rozświetlenie stawu tak jasno, jak w dzień, ale podkreślenie pojedynczych punktów świetlnych. Na przykład lśniący wodospad, świecące fontanny czy rośliny oświetlone od dołu z wody. Reflektory przymocowane do dna stawu mają szczególnie mistyczny efekt. Sprytnie zestrojone, spełniają niektóre marzenia i wskazują drogę do Atlantydy. Jeśli nie ma wystarczająco dużo miejsca na oczko wodne, jako oświetlenie ogrodowe polecane są oświetlone mini stawy lub fontanny. Możesz je kupić w sklepie z narzędziami jako zestaw do złożenia lub indywidualnie wykonane przez specjalistę.

Staw wygląda szczególnie pięknie, gdy poszczególne obszary są oświetlone.

Zdjęcie: iStock / aleksieje

Estetyczne oświetlenie ogrodowe z otwartym ogniem

Pękające gałęzie, drewno pachnące żywicą: otwarty ogień przynosi romantyzm ognisk. Latem każde garden party dobiega tam końca, a w lodowatych temperaturach skupia się na prywatnej, zimowej imprezie z grzanym winem i piankami, które – na włóczniach na wąskich drewnianych kijach – wywracane są w płomienie. Znajdź w swoim ogrodzie odpowiednie, wolne miejsce na ognisko. Przechowuj łatwopalne materiały tam, gdzie latające iskry nie mogą ich dosięgnąć. Ze względu na ciepło wytwarzane nad otwartym ogniem, odprowadzanie ciepła wymaga swobodnej ścieżki w górę. Miejsca pod koronami drzew, niezależnie od wysokości, są zatem nieodpowiednie.
Aby zapobiec niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się płomieni, możesz otoczyć kominek kamieniami. Ci, którzy chcą uniknąć śladów poparzeń na trawniku, wolą używać kosza na ogień lub miski ogniowej. Są mobilne i chronią ziemię. Można również kupić przenośne, otwarte kominki do użytku wewnątrz i na zewnątrz w sklepach specjalistycznych. Nadają się szczególnie jako oświetlenie ogrodu na taras, ponieważ są ogrzewane płynnym alkoholem lub innymi paliwami. Obawy o poduszki na krzesła koksownicze i poczerniałe od sadzy ściany domów to już przeszłość, ponieważ kominy nie wydzielają dymu ani latających iskier.

Inspiracje do kominków 3 zdjęcia

Co może być przyjemniejszego niż siedzenie na zewnątrz przy trzaskającym ogniu latem?

Zdjęcie: living4media / Krauss, Werner Start galeria zdjęć

Co może być przyjemniejszego niż siedzenie na zewnątrz przy trzaskającym ogniu latem?

Zdjęcie: living4media / Krauss, Werner

Przytulna część wypoczynkowa wokół kominka zachęca do odpoczynku.

Zdjęcie: iStock / Jennifer Blount

Jeśli nadal masz miejsce we własnym ogrodzie, możesz sam zbudować kominek.

Zdjęcie: iStock/oneillbro

Oświetlenie z latarniami

Metalowe lampiony są mrozoodporne i - jeśli są ocynkowane i powlekane - w dużej mierze odporne na warunki atmosferyczne: idealne do oświetlania ogrodu w mroźne zimowe wieczory i ochrony płomieni przed śnieżycami. Każdy, kto lubi oglądać grę światła i cienia, zachwyci te, których ściany boczne ozdobione są ornamentami i wzorami: rzucają ciekawe sylwetki na ściany domu.

Uruchom galerię zdjęć 4 Pokaż wszystko

Przy pomocy świec i lampionów można indywidualnie oświetlić niektóre zakamarki w ogrodzie lub na tarasie.

Zdjęcie: living4media / Fotografia Brązowa

Latarnie i lampiony nie tylko emanują pięknym blaskiem na podłodze. Bądź kreatywny i powieś latarnie na drzewie.

Zdjęcie: living4media / Great Stock!

Ogród można również nastrojowo oświetlić kilkoma lampionami. 

Zdjęcie: living4media / Morris, Steven

Małe, duże, ze szkła lub z puszki - dostępne są lampiony w różnych kształtach i rozmiarach, jeśli masz ochotę, możesz też zrobić samemu np. z flywire ze zintegrowaną tea light.

Zdjęcie: living4media / Raider, Peter

Lampki baterii mobilnej

Oprócz oświetlenia zintegrowanego na stałe, mobilne lampy zapewniają światło wszędzie tam, gdzie jest to potrzebne. Późnym wieczorem chcesz odpocząć na świeżym powietrzu lub poczytać książkę? Umożliwiają to mobilne lampki na baterie, które są również idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto ma balkon.

Zewnętrzna lampa stołowa LED na baterie (cena około 25 euro, za pośrednictwem Amazon). 

Zdjęcie: Światła rzeczywistości

czujnik ruchu

Czujki ruchu nie są zbyt ładne, ale nadal skuteczne. Nie zastępują oświetlenia ogrodowego, a także nie tworzą nastroju w ogrodzie. Mimo to służą swoim celom. Włączają się tylko wtedy, gdy jest ruch i oświetlają otoczenie na krótki czas. Ma to nie tylko tę zaletę, że oszczędzasz energię, ale czujniki ruchu są również dobrym dodatkiem do ochrony antywłamaniowej.

Reflektor LED z czujnikiem ruchu (cena ok. 17 euro, przez Amazon). 

Zdjęcie: MEIKEE

Światła słoneczne

Lampy solarne zyskały na popularności w ostatnich latach. Są nieco droższe w zakupie niż inne modele, ale na dłuższą metę oszczędzają dużo energii. Dzieje się tak, ponieważ światła przechowują energię słoneczną w akumulatorze w ciągu dnia i automatycznie emitują ją ponownie w postaci światła, gdy jest ciemno. To, jak dobrze światło słoneczne oświetla otoczenie, zależy od ogniwa słonecznego znajdującego się nad światłem. Lampy słoneczne mają również tę zaletę, że można je obejść bez kabli. Należy jednak pamiętać, że moc świetlna lamp słonecznych jest nadal znacznie niższa niż w przypadku konwencjonalnych modeli elektronicznych. Dlatego zwykle stanowią tylko dobry dodatek do reszty oświetlenia ogrodowego na zewnątrz. 

Solarne lampy podłogowe (cena około 42 euro, za pośrednictwem Amazon). 

Zdjęcie: AMBOTHER

Wskazówki dotyczące instalacji na zewnątrz 

Planując ogród należy pamiętać o ułożeniu odpowiedniej ilości przewodów na posesji, aby prąd był dostępny we wszystkich zakątkach. Dodatkowo należy dokładnie wcześniej zaplanować podstawowe zasilanie oświetlenia ogrodu za pomocą kabli podziemnych. Kable z co najmniej pięcioma przewodami muszą być zakopane na głębokości od 0,6 do 0,8 metra w ziemi. Nie powinno też zabraknąć korytka kablowego. Lepiej jest położyć jeden kabel za dużo, niż później kopać kolejny rów.
Jeśli instalujesz oświetlenie ogrodowe na zewnątrz, upewnij się, że używasz tylko świateł, kabli, transformatorów i innych elementów elektrycznych o odpowiedniej klasie ochrony. Pod wodą np. jako oprawa oczkowa można stosować tylko oprawy o klasie szczelności IP 68, oprawy wkopane w ziemię wymagają klasy szczelności IP 67 a inne oprawy np. kinkiet można montować tylko wtedy, gdy posiadają klasę szczelności IP 44. Należy również pamiętać, że prace instalacyjne przy napięciu 230 V mogą być wykonywane tylko przez eksperta. Najlepiej zlecić mu zamontowanie stałych gniazdek w ogrodzie. Dzięki temu możesz dalej pracować samodzielnie, pod warunkiem, że pracujesz z systemem niskiego napięcia.
Możesz użyć transformatora, aby zmniejszyć napięcie z 230 woltów do sześciu, dwunastu lub 24 woltów. Następnie możesz podłączyć do tego szeroką gamę świateł za pomocą cienkich kabli. Albo położysz je nad ziemią, albo pod ziemią. Jeśli nie chcesz kopać rowu, warto przykryć linie ściółką z kory lub czymś podobnym i ukryć kable. Jedyną ważną rzeczą jest wtedy, aby zapamiętać przebieg kabla, aby nie był przecięty podczas pracy w ogrodzie. Należy również zwrócić uwagę na wystarczającą ilość opcji włączania i wyłączania, czyli przełączniki. 

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here