Lukarna w dachu: informacje o kosztach, korzyściach i budowie”,

Przyciąga wzrok: wolnostojąca wanna ma wspaniałe miejsce pod długą lukarną.

Zdjęcie: living4media / Van Berge, Alexander
 • Lukarny tworzą dodatkową przestrzeń mieszkalną na poddaszu
   
 • Zapewnij lepszą wentylację poddasza
   
 • Zapewnij miejsce na naturalne źródła światła, takie jak okna
   
 • Zrób wspaniały widok
   
 • Stanowią architektoniczną atrakcję i wizualne oświadczenie
   
 • Prowadzić do wzrostu wartości Twojego domu

Wady lukarn

Podczas budowy lukarn należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. A to odstrasza wielu budowniczych, zwłaszcza że koszty nie są bez znaczenia. Ponieważ są to nie tylko koszty okna mansardowego, ale także koszty połączenia dachu, izolacji i uszczelnienia. Jeśli nie pracujesz tutaj prawidłowo, istnieje ryzyko uszkodzenia wilgoci i pleśni. Dlatego w większości przypadków budowę lukarn należy pozostawić profesjonalistom. Praca „zrób to sam” jest trudna do obniżenia kosztów. Poza tym w przypadku lukarn pojawia się również zwykły wysiłek biurokratyczny: na przykład należy uzyskać pozwolenie na budowę lukarny i przeprowadzić test statyczny. Nowe przepisy przeciwpożarowe, których należy przestrzegać, mogą dotyczyć również późniejszej budowy. Wiele z tego jest przedstawianych w perspektywie, gdy lukarna jest gotowa i używana.
Absolutnym podstawowym wymogiem do późniejszej budowy lukarny jest optymalny stan dachu. Tutaj należy sprawdzić strukturę i statykę budynku. Ze względu na włożony wysiłek wykonanie lukarny jest szczególnie opłacalne w przypadku nowych budynków. Ale remont dachu to także dobry czas na wybudowanie lukarny.

Jakich zezwoleń potrzebujesz na lukarnę??

W przypadku budowy lukarn obowiązują zasadniczo przepisy budowlane danego kraju związkowego. Dlatego zawsze powinieneś najpierw zapytać właściwy urząd budowlany, czy potrzebujesz pozwolenia na budowę lub czy istnieje możliwość zgłoszenia się. W większości przypadków potrzebne będzie pozwolenie na budowę. Jeśli lukarna, którą planujesz, daje ci wgląd w ogród sąsiada, a nawet jego dom, prawdopodobnie będziesz musiał również uzyskać zgodę sąsiada. Dodatkowo lukarna powinna konstrukcyjnie pasować do sąsiedztwa – w przeciwnym razie często odmawia się zezwolenia.

Zaplanuj lukarny w odpowiednim czasie

Jeśli masz specjalne wymagania dotyczące nowego okna mansardowego, powinieneś je dokładnie określić przed podjęciem decyzji o wyborze typu lukarny. Ponieważ lukarny są bezpośrednio związane z konstrukcją lukarn. Jeśli potrzebujesz okien od podłogi do sufitu, a nawet drzwi, wymagane są tutaj na przykład urządzenia zabezpieczające przed upadkiem z wysokości do pasa. I: nie każdy typ lukarny pozwala na każdy rodzaj okna. Zdecyduj więc z góry, gdzie są Twoje preferencje i dlaczego. Pamiętaj, że czasami bardziej sensowne jest poświęcenie jednego dużego okna na rzecz kilku małych lukarn. Wdrożenie jest wtedy łatwiejsze i uzyskujesz bardziej harmonijny efekt całościowy.

Jakie są rodzaje lukarn?

W przypadku lukarn masz do wyboru cztery różne typy lukarn:
 

 • Lukarny płaskie
   
 • szpiczaste lukarny
   
 • Lukarny kątowe
   
 • Okrągłe lukarny
   

Lukarny płaskie (lukarny ciągnione, lukarny do dachów płaskich) mają niski spadek dachu lukarn. Stwarza to dużo nowej przestrzeni życiowej z wygodną wysokością głowy. Lukarny ze spiczastym dachem (lukarna dwuspadowa, lukarna trójkątna) nadają się szczególnie do późniejszego montażu. Jest tu jednak trochę mniej użytecznej przestrzeni. Lukarny kątowe (lukarna dachowa czterospadowa, lukarna trapezowa) wydają się bardziej indywidualne, ponieważ nie są tak powszechne jak lukarny płaskie i ostrołukowe. Okrągłe lukarny (nietoperz, okrągła lukarna) również stanowią wyjątkową atrakcję. Jeżeli wszystkie wymagania konstrukcyjne są spełnione, przy wyborze lukarny należy wziąć pod uwagę następujące parametry: istniejące pokrycie dachu, planowany rozmiar lukarny, okno lukarny, materiał lukarny.

Płaskie, szpiczaste, kanciaste lub okrągłe: zasadniczo masz do wyboru cztery rodzaje lukarn.

Zdjęcie: iStock/U. J. Aleksandra

Lukarna szopy: klasyka na każdą okazję

Lukarna ciągniona jest jednym z najstarszych typów lukarn i jest szeroko rozpowszechnionym klasykiem. Jest to stosunkowo prosta konstrukcja. Lukarna szopy charakteryzuje się prostokątnym przodem okna i płaskim spadem dachu, przez który woda deszczowa może nadal swobodnie spływać. Dlatego ten typ lukarny jest używany głównie do dachów bardziej stromych. Pamiętaj, że dach lukarny musi mieć mniejszy kąt niż dach domu. W przypadku dachów spadzistych o stromym kącie możliwe jest bezpośrednie połączenie pod kalenicą. Zwykle na pokrycie lukarny wybierany jest ten sam materiał, co na dach domu. To wygląda szczególnie harmonijnie.

Lukarna do dachów płaskich: niedroga konstrukcja

Lukarna z płaskim dachem zasługuje na swoją nazwę, ponieważ ma prawie poziomy dach. Ma nachylenie średnio tylko od trzech do pięciu stopni. Ma to zalety, ale i pewne wady. Lukarna na płaskim dachu zapewnia stosunkowo duże zwiększenie przestrzeni. Ponadto budowa i montaż są wyjątkowo proste. Wygląda jednak trochę funkcjonalnie i zazwyczaj jest pokryty metalem. Cegły nie nadają się do tego typu lukarn. Koszty są stosunkowo niskie ze względu na prostą konstrukcję. Do lukarn na dachach płaskich mają zastosowanie zwykłe wytyczne dotyczące dachów płaskich.

Lukarna dachu dwuspadowego: Lukarna do renowacji

Oprócz lukarny ciągnionej bardzo popularna jest u nas również lukarna szczytowa. Ta kopuła szczytowa jest jednym z najstarszych typów lukarn i ma trójkątny dach nad prostokątnym frontem okna. Kalenica biegnie prosto do rzeczywistej kalenicy. Wygląda to równie prosto, elegancko i klasycznie – zwłaszcza, że ​​pokrycie dachu lukarny jest zwykle dopasowane do dachu domu. Lukarna na dachu dwuspadowym ma dwie wady: można ją montować tylko na połaciach dachu 30 stopni lub więcej. A przestrzeni użytkowej jest mniej niż w przypadku lukarn płaskich. Prosta konstrukcja to prawdziwa przewaga cenowa.

Lukarna trójkątna: dostępna również jako lukarna prefabrykowana

Ten typ lukarny szczególnie łatwo rozpoznać po trójkątnym dachu, który stanowi jednocześnie front okna. Lukarny trójkątne widzimy w Niemczech rzadziej niż inne lukarny, co być może tłumaczy się nieco mniejszym frontem okna i mniejszym padaniem światła. W zamian lukarna mimo swojej prostoty wydaje się bardzo nowoczesna. Wskazówka: jeśli podoba Ci się to szybko i łatwo, możesz użyć prefabrykowanej lukarny, która jest już obłożona i dostępna wraz z elementami łączącymi.

Nowoczesną lukarnę trójkątną można kupić również jako lukarnę prefabrykowaną.

Zdjęcie: iStock/U. J. Aleksandra

Lukarna biodrowa: lukarna trendowa

Lukarna czterospadowa przypomina trochę kuzynkę lukarny szczytowej: dach biegnie po bokach pod tym samym kątem, ale w przypadku lukarny czterospadowej jest również pochylony do przodu lub nachylony. Ten typ lukarny uzyskuje swój szczególny wygląd dzięki skróconej lub brakującej kalenicy i trójkątnemu czole dachu. Bardziej złożona konstrukcja wymaga pewnego dodatkowego wysiłku. Ale lukarna z biodrówką jest również wyjątkowa i modna. Jednak zysk na przestrzeni jest mniejszy niż w przypadku innych lukarn ze względu na trójkątny przód dachu.

Lukarna trapezowa: więcej miejsca na okna

Trapezoidalna lukarna to wyjątkowa atrakcja wizualna. W tym typie policzki lukarny biegną ukośnie do powierzchni dachu i tworzą trapez. Wielką zaletą tej lukarny jest obszerny front okna: jest nawet miejsce na kilka okien. Jednak lukarna trapezowa nie nadaje się do małych dachów. Zwykle do pokrycia używa się tego samego materiału, co na dach domu. Tworzy to wyjątkowy, ale nadal bardzo harmonijny wygląd. Lukarny trapezowe mają podobny przyrost przestrzeni jak lukarny ciągnione, ale są bardziej złożone w budowie.

Nietoperz lukarna: elegancka lukarna

Lukarna nietoperza jest szczególnie łatwa do rozpoznania po „krzywej sinusoidalnej”. W niektórych miejscach nazywany jest również „okiem wołu”. Aby uzyskać zakrzywiony kształt lukarny, powierzchnia dachu musi zostać podniesiona. Wykorzystywane są tutaj zakrzywione drewno. Pod spodem front okna w formie zaokrąglonego otworu. Lukarna nietoperz bezproblemowo wpasowuje się w dach, ale jej konstrukcja jest szczególnie skomplikowana. Istnieje również ograniczenie dotyczące materiału okładki: musi być niewielkich rozmiarów. Reet, łupek lub beaver tail są odpowiednie - nie najtańsze materiały na pokrycia dachowe, ale szykowne i odporne na warunki atmosferyczne. Koszt lukarny nietoperza jest wysoki – ale także czynnik projektowy.

Lukarna nietoperz jest odporna na warunki atmosferyczne i fascynuje swoim niezwykłym wyglądem.

Zdjęcie: iStock / lior2

Okrągła lukarna: zmienna konstrukcja

Lukarny okrągłe dostępne są w dwóch wzorach:
 

 • Lukarny segmentowe łukowe
   
 • Lukarny beczkowe


Lukarny segmentowe mają front z okrągłym wycięciem, który spoczywa na bokach lukarny. Są bardzo elastyczne pod względem wielkości. Lukarny beczkowe nie mają osobno widocznych policzków lukarn i są płynnie połączone z półokrągłym dachem. Zakrzywiony dach lukarny może być również używany do szczególnie szerokich lukarn. Pokrycie dachu jest zwykle wykonane z metalu, co sprawia, że ​​odgłosy deszczu są czasami bardzo głośne. Więc upewnij się, że masz dobrą izolację. Połączenie lukarny okrągłej nie jest szczególnie łatwe, ale zwykle można ją łatwo doposażyć

Lukarna prefabrykowana lub szyta na miarę?

Każdy, kto ma bardzo szczególne wymagania lub życzenia dotyczące swojej lukarny, z pewnością będzie dążył do indywidualnie zaplanowanej lukarny pomimo zwiększonych kosztów. Te lukarny są robione na miejscu. Właściciele domów mają swobodę wyboru, jeśli chodzi o projekt, rozmiar i wykończenie. Pamiętaj jednak, że musisz nie tylko zaplanować pieniądze, ale i więcej czasu na lukarnę na wymiar.
Z kolei lukarny prefabrykowane to elementy gotowe do montażu, czyli gotowe do umieszczenia na dachu. Tutaj również masz pewien wybór rozmiarów i wzorów. Kompletne oferty dla lukarn prefabrykowanych zazwyczaj zawierają również doprecyzowanie wymagań konstrukcyjnych i ubieganie się o pozwolenia. Najlepiej poprosić o stałą cenę. Instalacja powinna zająć od jednego do dwóch dni.

Koszty dla lukarn i możliwości finansowania

Tanią lukarnę można dostać w zwykłym standardowym rozmiarze od 1.000 euro. Średnio jednak powinieneś mieć około 4.Planuj w 000 euro za lukarnę, dotyczy to również prefabrykowanych lukarn. Oczywiście zawsze jest miejsce na poprawę, jeśli chodzi o koszty, zwłaszcza lukarny nietoperzy mogą szybko stać się bardzo drogie. Zasadniczo koszt lukarny zależy od następujących czynników:
 

 • Typ lukarny
   
 • Rozmiar lukarny
   
 • Materiał dachowy
   
 • izolacja
   
 • Okna mansardowe (ilość, wielkość, właściwości)
   
 • Połączenie dachowe
   
 • transport
   
 • koszty pracy
   
 • Dodatkowe koszty (parapety, specjalne klamki)


Dobrze wiedzieć: Jeśli instalacja lukarn jest częścią optymalizacji energetycznej lub renowacji, KfW (Kreditanstalt für Wiederaufbau) oferuje różne opcje finansowania: Na przykład dotacje do 5.000 euro lub pożyczki ze zniżką do 50.000 euro.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here