Czyszczenie parkietu olejowanego”,

Czyszczenie parkietu olejowanego: wskazówki dotyczące czyszczenia i pielęgnacji

Istnieje wiele dobrych powodów, aby wybrać parkiet olejowany: Powierzchnia drewnianej podłogi wygląda na prawie niepoddaną obróbce, wygląda naturalnie i jest przyjemna w dotyku. Jednocześnie olej na długo chroni parkiet, pory pozostają niezamknięte, a drewno może oddychać. Można to nie tylko zobaczyć, ale także poczuć w klimacie pomieszczenia.

Kolejna zaleta: jeśli odkryjesz drobne rysy lub plamy na drewnianej podłodze, naprawa takiego uszkodzonego miejsca na olejowanym parkiecie jest stosunkowo nieskomplikowana i szybka – w przeciwieństwie do lakierowanych podłóg drewnianych, gdzie naprawy i poprawki są znacznie bardziej czasochłonne i pracochłonne. intensywny.

Parkiet olejowany i podłogi drewniane © stokkete, stock.cegła suszona na słońcu.com

Ale przy wszystkich wielu zaletach jest też mały haczyk: czyszczenie i pielęgnacja są nieco bardziej czasochłonne niż w przypadku podłogi lakierowanej. Abyś dokładnie wiedziała, jak najlepiej czyścić i pielęgnować swój olejowany parkiet, poniżej pokażemy Ci najważniejsze kroki. Oczywiście jest też kilka wskazówek.

Wskazówka 1: często wystarczy odkurzanie lub zamiatanie

Jeśli masz w domu parkiet olejowany, nie musisz go wycierać co drugi dzień. W końcu drewno jest materiałem naturalnym i może się zmieniać pod wpływem różnych czynników. Dotyczy to również wody: zbyt duża ilość wody może na dłuższą metę uszkodzić drewno - nawet jeśli jego powierzchnia została wcześniej pokryta olejem. Dlatego w większości przypadków wystarczy regularnie odkurzać parkiet lub usuwać zabrudzenia miotłą.

Czyszczenie parkietu: często wystarczy odkurzyć lub zamiatanie © Paolese, stock.cegła suszona na słońcu.com

Upewnij się jednak, że odkurzacz ma bardzo miękką szczotkę i nie ma w nim kamieni ani twardych krawędzi. W przeciwnym razie możesz w ten sposób zarysować parkiet.

Wskazówka 2: przetrzyj na wilgotno specjalnym mydłem

Zalecamy czyszczenie parkietu olejowanego raz w miesiącu wodą z mydłem. Najlepiej używać specjalnego mydła, które jest wskazane do parkietu olejowanego. Dostępne na rynku środki czyszczące i środki czyszczące często okazują się zbyt agresywne i mogą atakować warstwę oleju na drewnianej podłodze. Wtedy woda i brud wnikają w pory drewna, a w najgorszym przypadku konieczna jest rozległa obróbka końcowa. Również ważne: jak najbardziej przetrzyj parkiet wilgotną ściereczką. W przeciwnym razie na drewnianej podłodze pozostanie zbyt dużo wody, co może spowodować trwałe uszkodzenia.

Czyszczenie parkietu: przetrzyj wilgotną szmatką © Budimir Jevtic, stock.cegła suszona na słońcu.com Dodatkowa wskazówka: Zalecamy, aby do czyszczenia parkietu olejowanego zawsze używać dwóch wiader: jednego z łagodnym roztworem czyszczącym, a drugiego z czystą wodą. Najpierw umyj podłogę roztworem mydła z pierwszego wiadra, a następnie przetrzyj ją ponownie czystą wodą. Prawidłowa pielęgnacja olejowanego parkietu do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w podłogach
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze warstwy podłogowe, porównaj oferty i zaoszczędź.

Wskazówka 3: Pozwól wyschnąć wystarczająco długo

Aby podłoga miała wystarczająco dużo czasu na regenerację po czyszczeniu, zalecamy pozostawienie parkietu do wyschnięcia wystarczająco długo po mopowaniu. Przy normalnym uzdatnianiu wodą i specjalnym środkiem czyszczącym zwykle wystarcza czas schnięcia około 30 minut. Podłoga powinna być wtedy ponownie dostępna. Krótki czas oczekiwania gwarantuje, że na wciąż wilgotnej podłodze nie zostaną żadne ślady stóp itp.

Wskazówka 4: stosuj regularnie odświeżacz do oleju

Nawet jeśli używasz specjalnych środków do czyszczenia parkietu olejowanego i nie czyścisz podłogi wilgotną szmatką częściej niż raz w miesiącu, warstwę oleju należy co jakiś czas odnawiać.

Nie martw się: nie musisz szlifować całej podłogi i ponownie uszczelniać olejem. Zamiast tego warto kupić tzw. odświeżacz do oleju. Po prostu dodaj go do wody czyszczącej i nałóż nową warstwę oleju bezpośrednio podczas procesu czyszczenia.

Oczywiście czas schnięcia wydłuża się wraz z odświeżeniem warstwy oleju – najlepiej postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu odświeżacza oleju. W zasadzie jednak dwie godziny schnięcia powinny wystarczyć. Zalecamy odświeżanie warstwy oleju co trzy do sześciu miesięcy – oczywiście w zależności od intensywności użytkowania olejowanego parkietu.

Odświeżacz oleju nadaje parkietowi nowy połysk Dodatkowa wskazówka: Wylałeś szklankę wody lub innego płynu na swój olejowany parkiet? Teraz musisz działać szybko: najlepiej natychmiast zetrzeć wilgoć ręcznikiem kuchennym lub szmatką. Jeśli zareagujesz szybko, płyn nie ma szans przeniknąć przez warstwę oleju w głąb gleby i pozostawić tam brzydką plamę.

Wskazówka 5: W przypadku resztek jedzenia, brudu itp. Użyj osobnej ściereczki do podłogi

Czasami może się to zdarzyć tak szybko: nagle z kanapki spadł kawałek pomidora lub kilka makaronów z tłustym pesto zsunęło się na podłogę. W takim przypadku postaraj się szybko zareagować i jak najszybciej zetrzeć upadłe cząsteczki jedzenia, zanim płyny przenikną do podłogi. Najlepiej użyć do tego osobnej szmatki lub jednorazowego ręcznika kuchennego. W zwykłej ściereczce do mycia naczyń lub czyszczącej nadal mogą znajdować się resztki detergentu, które atakują warstwę oleju na podłodze.

A jeśli pozostaną jakieś nieestetyczne plamy, użyj specjalnego odplamiacza do olejowanego parkietu: po prostu nałóż, pozwól mu zadziałać i wytrzyj wilgotną szmatką - Twoja drewniana podłoga znów będzie wyglądać jak nowa. Później jednak nie zapominaj, że miejsce, z którego usunięto plamę, trzeba dobrze naoliwić, aby odnowić warstwę ochronną.

Czytaj dalej tutaj:

  • Polerowanie parkietu: nowy połysk dzięki odpowiednim wskazówkom
  • Czyszczenie i pielęgnacja parkietu: 10 najlepszych wskazówek dotyczących pielęgnacji parkietu
  • Pielęgnować i zabezpieczać parkiet i podłogi drewniane: olejem, woskiem lub farbą?
  • Szlifowanie parkietu: musisz to wiedzieć

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here