Klasy budynków: podstawa ochrony przeciwpożarowej”,

Klasy budowlane z wzorcowych przepisów budowlanych są w dużej mierze przejmowane do poszczególnych państwowych przepisów budowlanych. Pomimo wszystkich różnic w szczegółach, istnieje w zasadzie pięć klas budynków, które wynikają z wysokości budynku i rozmiarów budynku i stanowią ważną podstawę ochrony przeciwpożarowej. Ponieważ w zależności od klasyfikacji wzrastają wymagania stawiane materiałom i elementom budowlanym w zakresie ochrony przeciwpożarowej.
Ponieważ domy stają się coraz bardziej złożone wraz ze wzrostem wielkości, wymagania można postrzegać jako kompensację rosnącego potencjału ryzyka związanego z budynkiem lub jego systemami. Klasy budynków dotyczą tylko budynków standardowych, takich jak budynki mieszkalne - budynki specjalne nie są objęte, nawet jeśli ich wielkość pasowałaby do schematu.

Czym są jednostki użytkowania?

Rozbudowa budynku jest określona w przepisach budowlanych poprzez jednostki użytkowe - niezależne, zamknięte sekcje takie jak mieszkania, ale także biura handlowe czy gabinety lekarskie. Gabinet mieszkania nie jest jednym z nich, ponieważ nie może być używany bez mieszkania, jest tylko częścią jednostki użytkowej „apartament”.
Powierzchnia użytkowa nie odpowiada wielkości mieszkania, ale powierzchni brutto, czyli całkowitej powierzchni zabudowy nad fundamentem wraz ze ścianami. Delikatność, która z pewnością może doprowadzić do zaklasyfikowania do wyższej klasy budowlanej.

Budynki wysokościowe muszą być budowane z elementów ognioodpornych.

Zdjęcie: iStock / Nikolay Pandev

Co oznaczają klasy budowlane?

Budynki wolnostojące, a tym samym najniższa klasa budynków 1, mają najniższy potencjał ryzyka. Ponieważ ochrona przeciwpożarowa służy ochronie sąsiedztwa – tam, gdzie nie ma bezpośrednio sąsiadujących domów, pożary nie rozprzestrzeniają się tak łatwo.
Te same kryteria dotyczą również budynku klasy 2, poza budynkiem wolnostojącym i możliwym zastosowaniem rolniczym. W przeciwieństwie do klasy 1 budynki mogą być budowane również obok siebie.
Klasa budynków 3 obejmuje wszystkie inne budynki o wysokości do siedmiu metrów, które mogą mieć więcej niż dwie jednostki użytkowe i których powierzchnia użytkowa brutto może być większa niż 400 metrów kwadratowych. Decydującym czynnikiem jest wysokość budynku, a nie jego zasięg. Kompleksy budynków również stanowią niewielkie ryzyko, jeśli są mniejsze niż siedem metrów.
Rozbudowa budynku ponownie odgrywa rolę w budynku klasy 4. Możliwe jednostki użytkowania nie mogą być większe niż 400 metrów kwadratowych. Faktyczny wzrost potencjalnego ryzyka wynika z wysokości budynku do 13 metrów - w budynkach wysokich efekt kominowy wysokiego budynku może powodować szybsze rozprzestrzenianie się pożarów.
Klasa budynków 5 obejmuje wszystkie inne budynki o wysokości do 13 metrów, których jednostki użytkowe mogą być większe niż 400 metrów kwadratowych. Od wysokości 22 metrów obowiązują przepisy dotyczące budynków wysokościowych. Konstrukcje specjalne mają różne przepisy dotyczące materiałów i komponentów budowlanych.
 

budynek-
Świetny

Rodzaj budynku

wzrost

Jednostki użytkowania

Powierzchnia brutto

BR 1

BR 2

BR 3

BR 4

BR 5

a) wolnostojące

Mniej niż 7 m²

Mniej niż 2

Ogólnie mniej
ponad 400 m2

b) wolnostojące,
ziemia lub
leśnictwo

Mniej niż 7m

Mniej niż 2

Ogólnie mniej
ponad 400 m2

budynek

Mniej niż 7m

Mniej niż 2

Ogólnie mniej
ponad 400 m2

Inne budynki

Mniej niż 7 m²

Więcej niż 2

Ogólnie więcej
ponad 400 m2

budynek

Mniej niż 13 m²

Więcej niż 2,
teoretycznie
Nieograniczony

Ogólnie mniej
ponad 400 m2

Inni,
pod ziemią
budynek.
Nie
Konstrukcje specjalne

Ponad 13 m²

Więcej niż 2

Nawet więcej
możliwe ponad 400 m2

Jak określa się wysokość budynku??

Wysokość budynku odgrywa zatem szczególną rolę w podziale na klasy budynków. Nie chodzi o całkowitą wysokość budynku od fundamentu do szczytu, ale o odległość między powierzchnią gruntu a górną krawędzią podłogi najwyższej kondygnacji, w której możliwe są salony – czy są one planowane przez architekt czy nie. Jeśli dom jest na zboczu lub jest to dom dwupoziomowy, średnia wysokość terenu jest pobierana z powierzchni terenu, która ma przebiegać przez dom. W prawie budowlanym za posadzkę uważa się nadziemne, jeżeli górna krawędź stropu wystaje ponad powierzchnię gruntu średnio o ponad 140 cm.

Przeczytaj więcej ciekawych artykułów tutaj Reklama bezpieczeństwa Prosta i skuteczna: Ochrona antywłamaniowa i przeciwpożarowa w inteligentnym domu We współpracy z Porady domowe Zapobiegawcza ochrona przeciwpożarowa: Minimalizacja ryzyka pożaru w domu Budowanie z drewna Konstrukcyjna ochrona przeciwpożarowa domów drewnianych

Jaką rolę w ochronie przeciwpożarowej odgrywają klasy budowlane??

Ściany przeciwpożarowe, ognioodporne materiały budowlane, ściany ognioodporne i elementy niepalne: im wyższa klasa budynku, tym wyższe wymagania dotyczące ochrony przeciwpożarowej elementów i materiałów budowlanych. Domy wyższej klasy są wyższe, bardziej złożone, a także używane przez większą liczbę osób niż domy niższej klasy. Ochrona przeciwpożarowa jest więc tutaj elementarna.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here