Pieniądze i szczęście - czy są ze sobą powiązane??

Często to duże zmiany prowadzą do sytuacji krytycznych – mówi terapeuta par Friedhelm Schwiderski, autor książki „Stosunkowo szczęśliwy”: znaczny wzrost pensji, zakup domu, czy fakt, że kobieta, która została wykorzystana do niej Aby zarobić własne pieniądze nagle musi żyć z dochodów partnera, bo opiekuje się dziećmi. „Tarcia pojawiają się szczególnie często, gdy jeden z partnerów dorastał w szczodrych warunkach, podczas gdy pieniądze zawsze były problemem w rodzinie drugiego” – zauważa Schwiderski.

Milionerzy są szczęśliwsi?

Naukowcy wykazali, że znaczenie pieniędzy dla szczęścia jest ograniczone. Po zaspokojeniu podstawowych potrzeb staje się słabą walutą dobrego samopoczucia. W ankiecie przeprowadzonej wśród 100 amerykańskich supermilionerów 67 stwierdziło, że są szczęśliwi – tylko o pięć więcej niż losowo wybrane osoby. W Niemczech 61 procent populacji twierdzi, że jest szczęśliwa. Narody o niższym zamożności osiągają czasem znacznie wyższe wartości.

Co tak naprawdę uszczęśliwia ludzi

Jeśli pieniądze w niewielkim stopniu przyczyniają się do zadowolenia i szczęścia – co wtedy daje nam wielkie szczęście? Za amulety szczęścia naukowcy uznają harmonijną rodzinę, dobrych przyjaciół, zdrowie i samostanowienie, pełne sensownych zadań.

Przede wszystkim to prawdziwi przyjaciele sprawiają, że jesteśmy szczęśliwi i dobrze się czujemy.

Zdjęcie: Bertelsmann Stiftung, Niemcy w wieku 14 lat i więcej, 1.004 respondentów, TNS Emnid

Spory o finanse są łatwe do rozwiązania: otwarte dyskusje pomagają

Psychologowie są przekonani, że walka o pieniądze to jeden z łatwiejszych problemów do rozwiązania. Ważne jest, aby mówić bardziej otwarcie o pieniądzach, aby wyjaśnić nieporozumienia, na których opiera się większość sporów. Wiele osób uważa to za trudne. Według reprezentatywnego sondażu Forsa Niemcy częściej dyskutują o drażliwych kwestiach, takich jak umieranie i śmierć czy własne życie seksualne niż o swoich dochodach i majątku. A jedna piąta ankietowanych przyznała się do wygłupiania się z przyjaciółmi i krewnymi, jeśli chodzi o temat tabu dotyczący pieniędzy.
Terapeuta Schwiderski radzi swoim pacjentom, aby rozmawiali jak najbardziej zrelaksowani o tym, jak każdy z nich interpretuje sytuację i zachowanie drugiego w przypadku konfliktu. Często rozwiązania są wtedy bardzo proste. Kobieta, która mogła swobodnie korzystać z konta męża, nie mogła wypłacić zarobionych pieniędzy i obwiniała go. Teraz otrzymuje miesięczną kopertę z ustaloną kwotą - i związek wraca na właściwe tory.

Wywiad: Ekspert ujawnia, czy dom nas uszczęśliwia

Pierwszy wspólny dom jako para: wielki krok, który robią razem gołąbki. Ale kupowanie lub budowanie naprawdę nas uszczęśliwia? Neurobiolog i badacz mózgu z Uniwersytetu w Getyndze, Gerald Hüther, odpowiada na to pytanie i radzi, abyś zawsze był otwarty na nowe pomysły.

Budując dom, możesz spodziewać się wszelkiego rodzaju wydatków. Przedstawimy Ci przegląd kosztów.

Zdjęcie: iStock / virojt

Panie Hüther, bada pan przyczyny szczęścia. Sprawia, że ​​dom jest szczęśliwy?
„Nie możesz tego powiedzieć na całym świecie. Każdy ma inny mózg i rozwija inne potrzeby w oparciu o swoje doświadczenia. W przeszłości dom był często używany jako symbol statusu. W czasach potrzeby, np. po wojnie, kiedy ludzie tracą poczucie indywidualności, rośnie potrzeba własnego domu jako miejsca samostanowienia."
I dzisiaj?
„Dzisiaj dom daje wielu ludziom bezpieczeństwo i stabilne środowisko dla dzieci. Rozsądna lokata kapitału to także dobry powód do zakupu nieruchomości. Ale własność sama w sobie nie uszczęśliwia."
Ale?
„Wypełniają nas zadania, które sprawiają, że się rozwijamy, wolność i solidarność z innymi ludźmi."
Ale budowanie domu łączy.
"Dokładnie tak. Tutaj społeczność jest na dobrej drodze do wielkiego celu. Stres związany z budowaniem domu ma dobry powód. Oczekiwanie rośnie razem, a budowa domu daje orientację. Pytanie tylko, jak długo trwa szczęście?"
Co możesz z tym zrobić?
„Bądź otwarty na nowe rzeczy i rozpoznaj, że życie płynie! W Japonii istnieje piękna tradycja: mały zakątek domu pozostaje niekompletny."
Co to znaczy?
„Życie nie polega na wykończeniu domu, ale na byciu szczęśliwym we własnym domu."

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here